недеља, 05. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Истина набијена на колац

Kоментари (17) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 среда, 04 новембар 2009 22:59
Баја Патак
“…Свако ко се иоле бавио топономастиком Косова и Метохије зна да су скоро сви топоними у овој области словенског, тј. српског, порекла…” Ех, господине Сотировићу.... Да је само топономастика Косова и Метохије! Словенски (српски) трагови се виде и много даље, нпр. и на крајњем југу територије савремене Албаније (или, ако ћемо боље рећи – нпр. Северног Епира, неправедно отетог Грчкој, вољом „Великих сила“, после Великог рата). Негде 1995/6 г. био сам, са „западним“ пасошем на излету (са Крфа) у тада – тек стидљиво туристичко отвараној Албанији, у околини античког града Бутринта (тачно „прекопута“ северне обале Крфа). У брдима иза њега, у заиста чаробној удољици, налази се једно врело опкољено вековним платанима – цела околина , и то врело , се (бар тада, још) зове „Бистрица“ . Изигравао сам „Западњака“ који зна и руски, па сам локалног туристичког водича, који је говорио - поред енглеског, и руски (остатак „добрих, старих времена“) питао шта то име значи. Пун самопоуздања, саопштио ми је, на руском, да је то словенско име за брзу воду (тумачење на основу површног знања руског), али када сам му, опет на руском, обратио пажњу на то да та вода у врелу уопште није брза, него чаробно провидна и савршено мирна и врло споро тече – и да то име не на руском, него на српском значи „бистра“, тачно како и име звучи, скоро да је побегао од мене и током остатка излета ме плански избегавао. Не бих се чудио ако су до сада и име тог топонима променили . А, како чујемо, то се сада, заиста, и на Косови у Метохији увелико догађа – и ником ништа.
Препоруке:
0
0
2 четвртак, 05 новембар 2009 00:06
Сизиф
Оваквих текстова треба да буде више и да буду чешћи. Косово нећемо вратити кукумавчењем о средњовековној култури и традицији, него преношењем и подсећањем на зла које су нам нанела "браћа" од Вардара па до Триглава, како бисмо анимирали стање српског духа. Да стоји као упозорење онима који би да враћају "братство и јединство".
Препоручујем књигу Драгана Крстића "Психолошке белешке".
Препоруке:
0
0
3 четвртак, 05 новембар 2009 02:32
OJ
G. Sotirovicu pazite se, ovo bi "drugosrbijanci" mogli da dovedu u vezu sa govorom mrznje! Sto se mene, obicnog Srbijanca tice, najzad da je neko naceo ovu temu. Ja bih sve uprostio jednim pitanjem: "Kako je moguce da su Srbi pocinili genocid u Hrvatskoj, Bosni i na Kosmetu, nad Hrvatima, Bosnjacima i Albancima, a da se na tim prostorima broj istih povecao a broj Srba potpuno ili delimicno smanjio!?" Kad bi nasi politicari zemlju branili ovakvim pitanjem mozda bi je i odbranili, a od njihove kuknjave kako je Sloba cinio zlocine nikakvog dobra nema, samo loseg.
Препоруке:
0
0
4 четвртак, 05 новембар 2009 03:10
Srboljub Savic
Kako je albanski zivalj od 2% narastao do 97%,
kljucno je pitanje, a svima neophodan, odgovor.
Ne pretendujem da dovoljno znam, ali evo bar teza:
- Visok broj poginulih mladih ljudi (u periodu
genetske reprodukcije) u bitkama na Marici,
Kosovu, potom Maloj Aziji (kada su srpski vlada-
ri-a trurski vazali ( kao Stefan Lazarevic),
ucestvovali u bitkama na strani Osmanlijskog
carstva;
[Stradanje Srba u brojnim ustancima, bunama,
ratovima, teroru, pre svega mladih muskaraca,
takodje je neptrekinut niz, uz povremena stra-
danjavecih razmera - genetski pogubnih.
Tako je cvet Metohijske srpske omladine ostao
pod kamenim kucama i kulama Drenice 1945/46-
oko 8.000.]
- Imigracija Albanaca iz Prokletijskih masiva (za-
tim i mocvarnih ravnica uz Jadran) na opustela
plodna polja Metohije, pa Kosova.
[Nije istrazeno koliko su preostali srpski fe-
udalci "blagonaklono" gledali na potrebnu rad-
nu snagu i nove "kmetove"-bez uzajamnih obaveza.
Turci su svakako ohrabrivali imigraciju, jer su
obradjena imanja mogla da donesu vise prihode.
Emigracija, poceta polovinom XV veka, nikad nije
zaustavljena, a u nekim periodima, cak hrabrena.]
Porast od 2% do vise od 50%, samo potvrdjuje
kako kvantitet prerasta u kvalitet(snaga vecine).
- Emigracija Srba, koja ne prestaje od kraja XIV v.
Pocelo je (a nikad prestalo) iseljavanjem bogatih
porodica, nastavilo se u talasima seoba pod "sla-
vnim" patrijarsima (malo crkvenog, mnogo vise
Austrijskog interesa), do egzodusa 1999.
Turska okupacija je zatvorila KiM (vise i duze
nego Srbiju) u "kazan" sveukupnog zaostajanja,
pa je, ko god mogao i bezao-iseljavao se.
[Kad je Albanski kvantitet prerastao u kvalitet,
vec sedamdesetih, organizovani teror svake vrste
ubrzao je srpsku emigraciju sa KiM. Zalbe i upo-
zorenja naroda, docekala su slepi, gluvi i nemi,
a udobno smesteni.]
- "Poklanajanje" Albancima i ne-albanskog zivlja.
S. Savic
Препоруке:
0
0
5 четвртак, 05 новембар 2009 09:43
Jasna Simonović
Krivična dela ne zastarevaju, koliko laički znam...
Mislim da sve pojedinačne slučajeve koje ste naveli treba da procesuira državni tužilac, kao i sve osobe koje su bile odgovorne da iste procesuiraju ranije...
Препоруке:
0
0
6 четвртак, 05 новембар 2009 10:38
Cernisevski
OJ
"Kako je moguce da su Srbi pocinili genocid u Hrvatskoj, Bosni i na Kosmetu, nad Hrvatima, Bosnjacima i Albancima, a da se na tim prostorima broj istih povecao a broj Srba potpuno ili delimicno smanjio!?" Kad bi nasi politicari zemlju branili ovakvim pitanjem mozda bi je i odbranili,

- Kome da postavljaju ta pitanja ? Svi na to znaju odgovor, pa nista. Zemlja se brani jedino diplomatijom/politikom iza koje stoji sila, ali mi to jos nismo shvatili. Da jesmo, ugledali bismo se na kosmetke Albance, koji su jos davno uvideli u kom grmu lezi zec...i zato su i uspeli.
Препоруке:
0
0
7 четвртак, 05 новембар 2009 11:44
Goran Pocerac
Potpuno se slazem da je diplomatija bez sile iza ledja jalova. A mozda je i to samo dobra maska vlasti kojom se zamajava prost svet. S jedne strane se kupuje popularnost kod naroda a okupator je zadovoljan jer zna da mu ne mogu nista. U stvari, to je idealna taktika.
Препоруке:
0
0
8 четвртак, 05 новембар 2009 13:00
последња шанса
Још једна потврда самољубља и небриге за сопствени народ и државу, српских политичара који су у том периоду били на функцијама у републичким и савезним органима. Они су највећи кривци за заташкавање тих случајева и непредузимање одговарајућих мера. Њихова је највећа одговорност и нема оправдања без обзира да ли нису знали, или нису смели или нису хтели - корумпирани и увучени у соствену љуштуру.
Исти је случај и са српском 'елитом' која је пристала и омогућила доношење устава из 1974. Да ли се зна ко су ти људи? Последице тог устава су видљиве данас - распарчана Србија.
Ових дана се доноси статут Војводине. Да ли ћемо се за 30-ак година (можда и раније), када Срби буду мањина и када се буде проглашавала независност Војводине, питати ко су ти људи који су то омогућили?
Од када је века и света народи и државе теже да прошире своје границе и населе богатије, плодније територије. Нама Србима проблем нису ни Албанци, ни Хрвати, Мађари,... Знамо шта мисле о нама, шта желе и који им је циљ. Проблем је у нама. Како и кога бирамо да доноси одлуке о нашој будућности.
Свака власт треба да обезбеди три ствари:
1. Целовитост и стабилност државе
2. Повећање наталитета и здравља нације
3. Образовање и развој науке у свим областима
Све остало произилази из остварења ових циљева.
Да ли је иједна власт у 20. и 21. веку Србима ово обезбедила?
Препоруке:
0
0
9 четвртак, 05 новембар 2009 18:54
OJ
@Cernisevski Mislim da me niste razumeli. I ja se slazem da mora postojati neko ko ce nama malima cuvati ledja, ali zasto bi se neko trudio da nas brani kad mi sami sebe napadamo. Milosevic je bio los, OK, taj argument koristi kada si za skupstinskom govornicom ili u svadji sa domacim politicarima. Kada predstavljas zemlju u inostranstvu, niko normalan nece spominjati zlocine koje je pocinio neki Srbin, te zlocine mozemo i sami da kaznimo, nego govori o nasim prednostima, mogucnostima za investicije, nasim mladim strucnjacima... Albanci nisu isli kod Amerikanaca pa prvo rekli "e nasi su nabili Srbina na flasu, podrzite nas", nego su sebe hvalili. O nasim drugim komsijama da ne trosim reci, njima su Pavelic i Oric idoli o kojima mozda nesto lose cujes jedino kad niko sa strane ne slusa. A nas predsednik i ministri gde god da se nadju prvo cujete "jeste Mladic pocinio zlocin u Srebrnici, jesu Srbi cinili zlocine" pa tek onda "aj vi ulozite u nasu zemlju". Kad takav govor prenese CNN ili BBC, sta mislite koji deo ce upamtiti Amerikanci ili Britanci, onaj o zlocinima ili onaj o investicijama? Pa cak i da Americki politicari "pozele" da nas podrze, javnost im neda da to i ucine. Nase prepirke, nase zlocine i ostalo, mozemo mi i sami da resavamo i kaznjavamo, ostali, bar od nas, trebaju da slusaju samo o nasim prednostima.
A sto se tice slusanja, obicni Amerikanci pojma nemaju sta se ovde stvarno desava. Oni informacije dobijaju preko TV-a, znaci ono sto im servira CNN. Medjutim njihovo misljenje je vazno. Za razliku od nas, tamo svaki politicar direktno odgovara gradjanima koji su glasali za njega. Nije to kao ovde, glasas za jednog, a stranka postavi drugog. Tamo odgovaras za svoje postupke, sto znaci kada bi njihovi gradjani culi i neku drugu pricu osim one o Srbima zlocincima, mogli bi da formiraju i drugacije misljenje o nama, a onda i da uticu na politicare da promene misljenje.
Препоруке:
0
0
10 четвртак, 05 новембар 2009 21:10
нагони
Бојим се да би списак појединачних злочина имао неколико хиљада страница, али треба да неко ради на њему, као што раде јеврејске институције за своје побијене, све с именом, датумима, местима, свим подацима од важности.
Српски народ је прво убијен у појам, па га је онда тако припремљеног за убијање било лако убијати. Не би иначе могло да се деси да старцу убију сву децу или унуке, оскрнаве му гробље и цркву, а он седи и плаче, и чека да и њега убију. Постоје неки природни нагони и закони, који нису деловали у њима, то је јасно.
Препоруке:
0
0
11 четвртак, 05 новембар 2009 21:22
Cernisevski
OJ
Tamo odgovaras za svoje postupke, sto znaci kada bi njihovi gradjani culi i neku drugu pricu osim one o Srbima zlocincima, mogli bi da formiraju i drugacije misljenje o nama, a onda i da uticu na politicare da promene misljenje.

- Hm, shvatam sta pokusavate da kazete, i to zaista deluje logicno...medjutim, mislim da to vise tako ne funkcionise, taj sistem uticaja biraca na politicare. Pre mi se cini da vazi obrnuto dejstvo. Obratite pazanju samo na serije i filmove koji idu na nasim TV kanalima, pocelo mi je prosto zapadati u oko da se svako malo neki negativac proglasava srpskim ubicom, teroristom itd. U zadnjih nedelju dana barem 3 puta se ovo moglo cuti. Tek toliko da se zna na sta treba pomisliti kada se pomene rec Srbin.
Препоруке:
0
0
12 четвртак, 05 новембар 2009 23:41
pozdrav iz sombora
ja sam na kosmetu izdrzao do 1999. dalje nisam uspeo sto moj pozdrav i svedoci
Препоруке:
0
0
13 петак, 06 новембар 2009 01:28
OJ
@Cernisevski A sta mislite zasto zele uticati na narod? Ne sporim ja da se na narod utice, narocito preko medija, ali pitanje je zasto pokusavaju uticati na narod. Bas je u tome sustina mog komentara, kao sto Amerikanci snimaju filmove kojima uticu na javnost, tako i nama niko ne brani da i mi snimimo film kojim npr. negiramo da smo zlocinci, predstavljamo nas kao gostoljubiv narod sa najboljom hranom i muzikom na svetu. Moc je u rukama naroda i ko kontrolise narod ima moc. Preko medija se najlakse kontrolise, i zato volim tekstove, kao sto je ovaj jer se cuju neke stvari koje ljudi ne cuju cesto. Jos da su nasi politicari bili pametni pa onih 500000 dolara umesto u snimanje rumunskih prirodnih lepota ulozili u npr. jedan ovakav clanak u New York Times-u, mozda bi nam imidz bio i bolji, ovako stranci i od njihovih i od nasih politicara slusaju kako Srbi cine zlocine!
Препоруке:
0
0
14 петак, 06 новембар 2009 14:47
sarmat
gosp. Sotirovica za predsednika Srbije!
Препоруке:
0
0
15 недеља, 08 новембар 2009 23:58
Биљана
Ваш текст нисам прочитала до краја,читам га полако због осећаја немоћи и беса, па ћу озбиљнији коментар дати кад завршим. Сада желим да се захвалим Вама што сте га написали, а НСПМ што га је објавио.
Препоруке:
0
0
16 уторак, 10 новембар 2009 00:23
Биљана
Пишите у име свих нас који желимо да памтимо, пишите и због оних који ће се после Вас и нас борити за Косово и Метохију. Пишите због истине коју смо дужни да преносимо. Неко нам мора очувати свест ко смо. Ни стари гуслари нису били свесни колика је величина и значај њихових песама, данас су сви попут Вас у сличној ситуацији. Истрајте.
Препоруке:
0
0
17 уторак, 10 новембар 2009 12:50
Mile
Gospodin Sotirovic treba da postane pisac udzbenika istorije za buducu Srbiju.
Препоруке:
0
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер