субота, 18. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > САД: Обављен пробни лет авиона Ф-16 Америчког ратног ваздухопловства без пилота, летелицом управљала вештачка интелигенција
Хроника

САД: Обављен пробни лет авиона Ф-16 Америчког ратног ваздухопловства без пилота, летелицом управљала вештачка интелигенција

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 04. мај 2024.

Обављен је пробни лет авиона Ф-16 Америчког ратног ваздухопловства којим је управљала вештачка интелигенција. Циљ америчке војске да до 2028. године имају 1.000 борбених авиона којима не управљају људи.

У летелици је седео секретар Америчког ратног ваздухопловства Френк Кендал

Пробни лет америчког авиона Ф-16 је обављен у бази Америчког ратног ваздухопловства у Калифорнији, где се тренира нова генерација вештачке интелигенције (ВИ), са планом да САД имају флоту од 1.000 борбених авиона којима не управљају људи до 2028. године, преносе репортери Асошијетед преса којима је дато право да присуствују лету.

У летелици којом је управљала вештачка интелигенција седео је секретар Америчког ратног ваздухопловства Френк Кендал како би показао да нема ризика, а касније је изјавио да је "сигурносни ризик" да се лети без вештачке интелигенције.

Авион Ф-16 под називом "Виста" је, под контролом вештачке интелигенције, летео брзином од око 880 километара на час, изводећи маневре у трци са другим авионом којим је управљао човек.

Кендал је на крају лета изјавио да би веровао способности ВИ да одлучује о томе да ли да користи оружје у рату, али и да ће увек бити људског надзора када је реч о употреби оружја.

Авион "Виста" функциониште тако што најпре учи на основу више милиона података прикупљених у симулатору, након чега тестира своје закључке у правом лету.

АП наводи да Кина такође има ВИ авионе, али да их и даље не тестира изван симулатора. Оваквих пробних летова је било више од десет од прошле године, а вештачка интелигенција учи толико брзо да већ почиње да побеђује неке људске авионе у такмичењима.

Пилоти су рекли за АП да су свесни да можда тренирају своју замену, али и да не би волели да се нађу у небу против противничке летелице коју контролише вештачка интелигенција..

(РТС, Еј-Би-Си њуз, Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер