субота, 18. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Вики и Србија

Kоментари (13) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 недеља, 29 новембар 2009 18:18
Дарко Бабић
Да ли су се запитали шта то њихова деца ових дана пишу на тастатурама рачунара и личних телефона, или о чему то разговарају и да ли разумеју све нове речи које су ушле у употребу кроз информационе технологије и културе масa?

Кад смо већ код мобилних телефона није лоше напоменути да још није виђен телефон који подржава писање СМС порука на српској ћирилици - вуковици.
Препоруке:
0
0
2 недеља, 29 новембар 2009 18:26
Змај од Ноћаја
Имао сам прилику па упитах једног српског академика: Ето, јасно ми је да академија није власт, али ви сте српска памет па зашто не изађете у јавност са једним ПРЕДЛОГОМ српског националног програма, како не бисмо ни ми који смо патриотски опредељени "плутали" свако на своју руку". Он ми одговори: "Па не можемо, јер смо и ми у академији исто тако подељени као посланици у парламенту".
Е, па ако не може академија као целина, ево позивам овим путем све Патриотски опредељене академика да они донесу нацрт српског националног програма у којему би до детаља дефинисали начин одбране српске земље, цркве, културе и свега што нам је од НАС занемарено или од ДРУГИХ нападнуто.
Препоруке:
0
0
3 недеља, 29 новембар 2009 19:09
Здравко
Ово је тема! Тачније, ово су проблеми!
Гледе поменутих сајтова, постоји једна незгодна ствар с тим данашњим брзим и лаким протоком информација: сви мисле да све знају. Опет нисмо успели да нађемо "златну средину" и да из те у основи позитивне тековине (интернет) извучемо оно што ваља, па данас имамо с једне стране прегршт "самоуких" (учених читањем по таквим сајтовима), којима је тешко објаснити да је то често тек половина истине (а половина истине је ипак само лаж), а са друге су уштогљени, самодовољни, буџетом обезбеђени универзитетски професори и академици, који су та звања неретко стекли и "гурањем главе у песак", и којима не пада на памет да напусте своје већином догматске ставове. Између ова два пола зјапи огромна провалија, коју је ДРЖАВА, уколико уопште постоји ван оног правног смисла, морала да попуни! Наше највише научне установе морале су да боље одреагују, да препознају тренутак у ком се налазе и да буду вође, координатори таквих пројеката, да дају свему томе неки смер, уместо да се држе по страни. Тако сад имамо хаос, за који ћемо опет, као у случају "турбо-фолка", кривити оне који су се у њему најбоље снашли.

Ово све пише човек који поучава странце српском језику, историји и култури у иностранству. Међу тим странцима су понекад и Албанци, деца Хрвата и муслимана из БиХ, а скоро редовно они који су у последњим ратовима доживљавали Србе као сотоне. Знају ли те наше "седе главе" колико пута сам баш због њихове индиферентности личио сам себи на очајника објашњавајући ученицима да нису тачне њихове информације како је Албахари босански писац, како су се онолики Срби налазили у Славонији и Барањи зато што су хтели да је освоје, како смо живели на Косову тек од Балканских ратова, како је ијекавицу Вук украо "Босанцима"... Толике неистине већ су устоличене ван Србије, док се Хајдин, Тадић и њима слични "не мешају усвој посао".
Препоруке:
0
0
4 недеља, 29 новембар 2009 19:23
Брка
Одличан текст као сведочанство о непостојању озбиљних институција у Србији.
Неко ће рећи да је Српска академија наука и уметности озбиљна институција. Ма хајте молим вас.
Када треба да заузму став о неком важном питању за развој Србије и српске културе нема их нигде али када треба да зграбе у буџет онда су ту.

Како је кренуло више вајде би било да се САНУ укине па да се буџетска средства паметније утроше на неке конкретне пројекте као што је српска Википедија.
Колико је чланова САНУ написало нешто на Википедији.
Нешто се не хвале својим знањем и умењем ако га имају или ако су га икада имали.
Ако поред САНУ и других институција Србије у разним сферама живота све спадне на ентузијасте који пишу (како како знају и умеју) на Википедији онда смо јадна држава а те институције (са којима ћемо у ЕУ) су још јадније.
Препоруке:
0
0
5 недеља, 29 новембар 2009 19:40
Није свеједно, ћирилицом!
Истинито, у среду! Срби су ретки и чудни створови, који, на пример, на сав глас причају о свом српству, а кад треба да се мало распитају како да користе ћирилицу на рачунару, или, ако то баш никако не могу да потрефе, да се распитају или разгледају около (на интернету), то их мрзи, није им битно, они су широки и трпељиви, па "није ни важно како ко пише" ... Грађани Срби су међу реткима у Европи који не могу да користе своје писмо у мобилним телефонима, иако никакве препреке за то не постоје, и то ништа не би коштало, само да држава пропише шта треба једном просто-проширеном реченицом. Српска Академија,Филолошки факултети, институти, Вукова задужбина (част изузецима, има их свуда)... свиме и свачиме би се бавили, само не оним што би требало да им је у опису посла. Нема важнијег и хитнијег питања српског језика у овом тренутку од питања пис(а)ма!
Препоруке:
0
0
6 недеља, 29 новембар 2009 19:45
Svaka cast za ucinjeno
Svaka cast za ucinjeno.
Ali je u Srbiji lakse i lepse kukati nad sudbinom u globalnom svetu (koji nas mrzi, to je ono klasicno opravdanje za sve nase nevolje i nesposobnosti nego uraditi ovaj kulturni i jezicki podvig.
Srecom da se nista niste trazili od drzave Srbije inace bi rezultat bio isti kao i za enciklopedije i recnike koji se pisu decenijama i nikada nece biti zavrseni...
Препоруке:
0
0
7 недеља, 29 новембар 2009 20:06
Константин
Свака част и српској Википедији и господину Петровићу. Тако се бори за српску ствар.
Препоруке:
0
0
8 недеља, 29 новембар 2009 20:19
Љубиша В. Јовановић
Овакви чланци потврђују да се добре и паметне идеје и дела добрих, паметних и способних људи ипак спонтано шире (хвала интернету, највише!), упркос свему, и да има нешто наде. Надајмо се да до критичног тренутка неће доћи превише касно, кад потребан број људи почне да мисли на одговарајући начин и почне да поставља одговарајућа питања и захтеве струци и држави.
Већ смо у трци с временом. Ако се настави овако како већ дуго иде, с небригом, неодговорношћу и затварањем очију, већ може да се замисли ситуација у којој наши потомци за коју десетину година као слепи стоје пред натписима на нашим споменицима, зградама, кућама, улицама, гробљима, црквама, пред књигама, документима, рукописима, старим новимама и часописима, пред титловима у старим филмовима - пред нашом скоро целокупном културном баштином, јер су они на ћирилици, коју они, МОЖДА, уче у почетку школовања, а после занемарују и заборављају, јер потпуно прелазе на латиницу, у складу с праксом у свом животном окружењу.

Одлично је што се може видети да се чланци попут овог све више објављују, јер они тако постају јавна и легитимна понуда јавности, и документи који остају за будућност, упркос или игнорисању од стране државних и других медија, или покривању целокупног јавног простора неистинитим виђењима питања која се у њима обрађују.
Препоруке:
0
0
9 недеља, 29 новембар 2009 20:35
Ћирилица се пише срцем!
"...и стручњаци по установама спавају и ћуте." - Нису то стручњаци (част изузецима, има их), то су већином партијски и страначки кадрови, из истих разлога и на исти начин доспели тамо, како у комунистичко, тако и у социјалистичко и сада у ово тзв. демократско време, без разлике. Они у систем убацују најнебулозније идеолошке флоскуле о писму, језику, култури, држави и целокупној стварности коју живимо, и тако онеспособљавају генерације грађана Србије да сагледају ствари онаквима какве јесу и почму да мисле својом главом, гледају и виде стварност својим очима.
Препоруке:
0
0
10 понедељак, 30 новембар 2009 09:26
Jasna Simonović
Љубиша В. Јовановић ...Da, svaka čast ljudima koji su to uradili...Čije je vlasništvo Wikipedia na srpskom jeziku, ko je vlasnik projekta? Ko ubira prihod od korišćenja?
Препоруке:
0
0
11 понедељак, 30 новембар 2009 12:29
Никола Смоленски
Википедија на српском и било чијем другом језику није ничије власништво, а физички је одржава невладина организација Задужбина Викимедија из САД. Ауторска права на садржај Википедије задржавају аутори с тим што дозвољавају сваком да га слободно преузима и мења, а права на употребу Википедијиног имена и логоа има Задужбина Викимедија.

Приход од коришћења не постоји, већ се Википедија издржава добровољним прилозима. Пошто је широм света читају стотине милиона људи, сваки хиљадити приложи десетак долара, и то је довољно.
Препоруке:
0
0
12 понедељак, 30 новембар 2009 20:09
Jasna Simonović
Nikola Smolenski ..hvala...
Postoje osnivači svake nevladine organizacije...Oni nisu "niko"...Postoji država SAD koja od NVO u SAD ima prihod...makar na 10 dolara na 1000...
Na koji način se naplaćuju autorska prava naših autora? Na koji način autori Wikipedije "prisvajaju" autorska dela drugih ljudi i bez njihove saglasnosti, lične ili na državnom srpskom nivou, "daju" ih ljudima širom sveta?
Na koji način NVO Zadužbina Wikipedia SAD štiti autorsko pravo države Srbije na "svoj materijal" (pismo, podatke, itd) koji im je stigao privatnim putem, a da prethodno nije čak ni osnovala ogranak Wikipedije u Srbiji (sledbenici Jugoslavije)?
Nemojte me pogrešno shvatiti...Ne osuđujem autore, niti osuđujem Wikipediju ...Naprotiv...
Samo mi nije jasno da li smo mi koji smo najpre ovde osnivali predstavništva i zastupstva i zapošljavali ljude i ganjala nas inspekcija bili neobavešteni da je Srbija deo SAD i da to sve ne treba da radimo?
I nemojte me opet krivo shvatiti, jer ja bih to volela, pošto sam i sama "zaštitila svoje farmaceutsko delo" preko SAD...

Ali bih isto tako volela da prihod dolazi i ljudima koji ovde žive...

Vreme je da nam nešto padne sa neba, a da nisu bombe...

Sve najbolje...
Препоруке:
0
0
13 уторак, 01 децембар 2009 00:10
Бранко Петровић
Дарку Бабићу: само је питање времена када ћете моћи да користите и ћирилицу за СМС поруке. Одлично се сећам када је пре неких осам или девет година Мајкрософт урадио оперативни систем за подршку српске ћирилице. Било је потребно једно писмо тада директора државне Агенције за информатику и петиција коју смо урадили и послали у Мајкрософт. Мада су у почетку покушали да се праве невешти, да нам оставе само хрватску латиницу као писмо за српски језик, брзо су схватили да нема шале и да нас итекако има који хоћемо да користимо српски језик и српско ћирилично писмо. Данас имате потпуну подршку свих Мајкрософт и Епл програмских платформи за српску ћирилицу као што постоје и за друга светска писма. Предвиђам да ћемо врло брзо видети скличне програмске платформе за вишенаменске личне телефоне (smart phones) где ће моћи да се користи ћирилица као и на рачунарима.
Препоруке:
0
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер