субота, 25. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Вечити младожења

Kоментари (19) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 понедељак, 21 децембар 2009 15:41
Zlatno runo
Umereno "neoduševljenje" g. Žarkovića potpuno je na mestu. Oni koji pominju 2014, nikom ne odgovaraju za svoje mišljenje, i ne bi trebalo da odgovaraju. Mišljenje je slobodno, čak i kad nije pametno. Od dana kad je postala zvanični kandidat, rekao je to prošle godine mađarski ministar spoljnih poslova, Mađarska je čekala 12 godina da postane član EU. Danas je dužna kao stara i nova Grčka. Bugari i Rumuni žive na visokoj nozi, zaista. Zašto ljudi misle da je EU brzometni spas za Srbiju? Bilo bi lepo i korisno da nas prime što pre, ali da li su ova zemlja, njena nacija, njeni građani, njeni političari... spremni da sami nešto korisno urade, ili su sposobniji da sve upropaste. Primer privatizacije. Ili, Troje, kojoj su dozvolili da ode iz Vinče.
Препоруке:
0
0
2 понедељак, 21 децембар 2009 15:49
митар
Нема шта да славимо, постати кандидат?
Треба се учити на другим примерима.
Па Турска је кандидат већ ДЕСЕТ година,већа је, важнија је , члан је НАТОа и још увек је кадидат.
Председник Тадић састанку са турским председником Гулом, су донели заједнички став, да ће Србија подржати Турску на путу у ЕУ и Турска Србију, на истом путу.
Јака подршка.
Са саветовања НАТО а у Братислави Вили Вимер је пренео став, Србија за ЕУ вечити кандидат, најранији пријем 2020 године.
Да ли ће тада бити ЕВРОПСКЕ УНИЈЕ ?
Манимо се заблуда.
Препоруке:
0
0
3 понедељак, 21 децембар 2009 16:00
Неофит77
Жарковић, наш вечити ЕУ-оптимиста. Сетих се оног афоризма, ''половина наших грађана су оптимисти, срећом она друга половина је нормална''.
Препоруке:
0
0
4 понедељак, 21 децембар 2009 16:30
Владимир Челекетић - Замбија
Формални статус бриселског вазала пружа могућност бриселској канцеларији у Београду (која се формално и сасвим неоправдано назива "Влада Србије") да настави са политиком даљег уништавања националне економије и распарчавања територије. Свако питање имаће само један одговор: "морамо да би ушли у ЕУ."
Није ми само јасно о каквим то "реформама" аутор говори. Ако је до пљачке сопствених пореских обвезника зарад интереса владајуће класе, то знамо и без Брисела. Ако је до уништавања националног идентитета и то смо докторирали давних дана. Ако је до распродаје националних богатстава и великих, стратешки важних, државних предузећа и то знамо, за то нам лекције из Брисела не требају. Ако је до апсолутне послушности према Вашингтону и то другови практикују безмало 10 година. Ако је до хиљада страница малоумних прописа и непрегледне армије бирократских параита, не усавршисмо ли исто за време самоуправног социјализма?
И још ми није јасно, ... како оно би, "да народ држи политичаре за реч?" Коју реч? Иза речи мора да стоји човек. Без човека нема речи. И које то речи беху? Да "Европа нема алтернативу"? Није поента у томе да избегнете да вас неко "држи за реч". Поента је да "продате" реч која не значи ништа.
Препоруке:
0
0
5 понедељак, 21 децембар 2009 16:57
Баја Патак
„...Није постојала ни до сада ниједна препрека да се `спроводе дубоке и понекад болне реформе` као што нам ни проглашење меморандума о кандидатури није баш нека гаранција да ће се то предузимати од уторка.“ Да. Није постојала препрека, осим онога : да се „спроводе дубоке и понекад болне реформе”, што ниједном политичару не прија јер му смањује популарност. Овако – са изгледима и обећањима о сјајној будућности, можда ће се лакше прогутати? Али, ево турског примера на “путу у ЕУ“. Турска (отприлике 15-а по снази светска економија) : 1987 г. подноси кандидатуру за пријем у ЕУ, као што ће и Србија сутра у Штокхолму. После 12 година чекања, тек 1999г. постаје званични кандидат. 2004г. почињу преговори за споразум о 35 званичних поглавља документа усклађивања критеријума за улаз у ЕУ. До сада је 16 поглавља започето (1 успешно завршено), за 8 поглавља преговори су замрзнути (нерешиво заглављени углавном због замрзнутог конфликта - проблема “Северног Кипра“ – аларм: КиМ! ), а за 11 поглавља тек треба да започну. Чак и ако икада буде примљена у пуноправно чланство (доста сумњиво с обзиром на становишта Француске, Аустрије и Немачке), од подношења кандидатуре до сада: 22 године чекања; од прихватања кандидатуре до сада 10 година, а од почетка преговора до сада 5 година. Остаје, дакле, после 5 година преговора да се договори о још 34 поглавља, од којих су најмање 8 тешко решива (за преосталих 26 још не знамо – а и међу њима ће сигурно бити тешко решивих). Србија....? При том, не треба узимати као повољан пример случајеве кратке и површне процедуре пријема балтичких земља, као и Румуније и Бугарске, јер оне су – немојмо се заваравати - “навратнанос“ примљене у оквиру изградње cordon sanitaire против Русије (економског и војног). Србија, чак и у потпуно невероватном случају њеног напрасног свесрдног пристајања на чланство у НАТО, нема такав значај. А на хоризонту се јасно назире несавладива препрека: признавање КиМ. 2020г. је, дакле, прилично неостварива амбиција.
Препоруке:
0
0
6 понедељак, 21 децембар 2009 17:23
Jasna Simonović
Korektno, ali....
Simbolika sa „večitim mladoženjom“ je više nego neumesna, g Žarković..
Srbija je ženskog roda! I ćirilicom, i latinicom! (ko se ne slaže čik nek se javi!)...Zato se u tom smislu ponašajte, molim, pristojno, jer je „mlada“ možda već i udata!
Zbilju na stranu, štete sa preuranjenom kandidaturom kanditatute ipak može da bude ako se notorne činjenice ne poredjaju kako treba! (gde je naše „otvoreno tržište“ sa Rusijom, gde je naše „otvoreno dvorište“ sa USA!?)
(Ne sećam se da li je narod izlazio na referendum za ulazak u EU, ali svejedno, broj mu se ionako ne zna, pa suverenitet i nezavisnost nek’ kolo vode)...
Ne znam zašto se radujete obećanjima, kad znamo za „ludo radovanje“...Pa, i mala deca pa se ne mogu baš toliko puta raz-obećati...
Slažem se da ni do sada nije postojala nijedna prepreka za promene, izuzev u fiks idejama...
Da, „na kraju puta ostvarićemo korist za svakog građanina“...Samo ne znam šta ćemo sa tih tri prsta prašine ili tri prsta vrline...Kroz prašinu vakcina ne ide, a kroz vrlinu pomoć ne stiže...
Tu samo Bog može pomoći...

Please do so...
Препоруке:
0
0
7 понедељак, 21 децембар 2009 17:29
Пречанин
Још једна ПРЕКРЕТНИЦА...само што нема Херкула да малчице скрене бујицу на Српске Аугијеве штале...
Препоруке:
0
0
8 понедељак, 21 децембар 2009 17:56
pozdrav iz sombora
nasi politicari znaju da se gvozdje kuje dok je vruce kaj autor, sta bi na to rekli kovaci?
Препоруке:
0
0
9 понедељак, 21 децембар 2009 18:32
Шицер
А ако макар и мало убрза и/или повећа отварање претприступних фондова из којих Европа помаже и кандидатима за кандидате, онда ће корист бити очигледна.


Дакле све се врти око новца како то искрено Жарковић исказује. "Држава" која попуњава буџетски дефицит кредитима из ММФ-а може само да се пријави "на канал". Док србикус ординаре гладује, дотле неки који воле о себи да мисле да су "елита" налазе нове и нове сисе да се прикаче и вуку приступне фондове, за себе наравно. Отужно изгледају, на жалост, и Тадић и Цветковић док дају овакве изјаве. Никад мање памети и никад мање достојанства. Да одморимо реч "квислинзи" овај пут.
Препоруке:
0
0
10 понедељак, 21 децембар 2009 19:12
ББ један
Поређење са младожењом је згодно само што се не ради о вечитом већ о неодговорном младожењи. Као кад би неко улазио у брак само зато да би добио поклоне на свадби. Прича о претприсутним фондовима на то личи. Фондови се добијају да би неко ушао у Европску унију. Али шта добија кад постане члан Уније? Зашто неки политичар коначно не одговори јасно и прецизно на то питање. У чему се КОНКРЕТНО састоји корист „за сваког грађанина Србије и цело друштво” од чланства у Европској унији? Да поновим - не од претприступања него од приступања.
Препоруке:
0
0
11 понедељак, 21 децембар 2009 22:02
Божо Бјелак
Жарковићеви тесктови имају неку магичну моћ на један број читалаца, иако им је ниво дискутабилан. Закњучци су наивни.Трагично је што списатељ умишља да га је тешко одгонетнути.
Препоруке:
0
0
12 понедељак, 21 децембар 2009 22:08
pismo na vrh glave
Ne postajemo kandidat, nego nosimo pismo u Stokholm kojim se prijavljujemo da budemo clanica EU. Pre nas je podosta sveta odnelo tako pismo (od Turske preko bivse brace do Islanda). Inace, ovaj poluentuzijazam Zarkovica cemo pripisati Christmas spirit-u, u realnosti on nema uporista.
Препоруке:
0
0
13 понедељак, 21 децембар 2009 22:28
Само их посматрам!
У најновијој потрази за симболима на основу којих би себи, ем олакшао стање збуњености, јер не зна шта се дешава, ем дошао до готовог решења које је неко негде смислио и донео, Д.Жарковић покушава да растумачи шта се хтело са подношењем кандидатуре.
Нема ништа од симбола, ево да покушам да у том поступку нађем битно и суштинско. Суштина тог поступка је да се покаже решеност и одлучност да се иде тим "европским" путем и да се то покаже некоме овде, да се запечати определење и да се окупе они који то определење подржавају. Кад ће то да буде није у првом плану. Битно је да власти покажу шта хоће и да нечим махну, а у циљу очувања позиције.
На питање колика је стварна тежина "подношења захтева за пријем" сувопарно је да одговорим дирекно, иако знам, врло мала, него ћу покушати са два примера. Први пример је један дечак из вртића поред моје зграде. Сва деца смеју да скоче и прескоче са неке бетонске коцке у песак, а он не сме. Али се зато попење на коцку и маше рукама као да ће да полети. Маше маше, и на крају седне и сплузне се без скока. То махање рукама дечака у старијој групи ме подсећа на "наше" подношење кандидатуре.
Препоруке:
0
0
14 понедељак, 21 децембар 2009 22:42
Кам-он. бејби!
Има лека за евро-скептике: причекајте да нам стигне још банака (хм, дал има места, већ су на сваком ћошку?) које ће грађанима позајмити још незарађеног новца, још тржних центара, још специјализованих продавница шампона, маскара, крема, уља, финиша, боја, нијанси, прелива, сјајева, црнила, белила, руменила, светлуцавих додатака и одузетака које они радосно и поносно имплементирају у корист сопственог транспарентног бенефита и ушмрканог живота у мега-гига-ултра-супер-еуропском џоинту толеранције и наднационално-транс-сексуалног супер-поноса, још камера и обезбеђења и правила у интересу менаџмента, маркетинга, франшизинга, лизинга, мерџинга, стратеџинга и селинга свега тога, па ће Срби питати кад ће пре и да ли има још од ту Јевропу и Америку!
Препоруке:
0
0
15 понедељак, 21 децембар 2009 23:42
Ultravisitor
Srbija pre moze biti mlada, ali ni to buduci da je vise usedelica koja je previse birala pa je spala na otirac. Ko se jos pali na Evropu? Kako stvari stoje i to ce je skupo kostati jer ulazak u birokratsku uniju ima pozamasne troskove koje Srbija nema cime osim kreditima MMF-a. Ali bice, ima Djelic tamo veze da vas dodatno zaduzi.
Препоруке:
0
0
16 уторак, 22 децембар 2009 00:10
Nikola Turajlić
Moram se poveriti čitaocima saita NSPM da je moj osnovni problem što u svakom postupanju ili dogadjanju tražim logiku, ali kada je Srbija u pitanju tu mi razum blokira, što kod mene izaziva strepnju da ga postepeno gubim.
Naime radi se (pored ostalog) i o činu potpisivanja zahteva za kandidaturu u EU od strane predsednika i premijera.
Može li mi netko logično objasniti zašto su srpski rukovodioci, na konferenciji za štampu, potpisali isti "dokument" s obrazloženjem da se čeka pogodan moment za njegovo podnošenje EU organima na usvajanje, da bi nakon dva dana usledio poziv predsedavajućeg EU za njegovo podnošenje.
Da li su istim činom napravili parapsihološki pritisak na švedske predstavnike da im upute poziv?
Možda su bili vidoviti i od radosti i nestrpljenja nisu mogli pričekati dva dana do poziva?
Ne mogu naći u ovom činu ni nekakovu propagandnu logiku, jer su istu predstavu mogli slavodobitno uz fanfare, izvesti nakon poziva za podnošenje zahtjeva i to ne bi izgledalo tako neprilično da ne kažem jadno.
Dakle ljubitelji lika i dela predsednika i premijera pokažite svoju lucidnost i ukažite kolika je moja glupost, na čemu ću vam biti zahvalan jer ću se osloboditi mojeg straha da me preuzima ludilo.
Sam čin podnošenja zahtjeva ne zaslužuje bilo kakovi komentar, što čak proizlazi iz teksta samog autora, barda srpskog "nezavisnog" novinarstva.
Препоруке:
0
0
17 уторак, 22 децембар 2009 00:38
Jasna Simonović
Nikola Turajlić ...Baš ste lepo uočili...To može da bude i dobar znak da smo u nekoj prednosti, ali kakvoj pitanje je sad...ne bih volela da je ucena, ali prijateljski impuls iz našeg punkta nije na odmet...to je onaj koračić koji ponekad koristi u budućnosti a često ga nismo ni svesni...volela bih da je tako...da se nije tek omanulo...
Препоруке:
0
0
18 уторак, 22 децембар 2009 01:57
Љубиша Спасојевић
Да се политичари у Србији држе за реч???
Препоруке:
0
0
19 уторак, 22 децембар 2009 10:44
већ виђена омча око врата
Сумњиво је све што је нејасно и што се представља површно. Ево, ја сумњам да ће Србији бити боље у ЕУ. Зашто сумњам? Па, гледам практично све земље бившег Источног блока: добиле су по милијарду евра пре примања у ЕУ (која се сума и нама обећава)- узгред, главнину те милијарде су политичари ен' кампани скренули у своје џепове, а онда су, по пријему у ЕУ, од њихових банака у много краћем времену позајмиле од 20 до 100 милијарди евра, како која, да би преживљавале. Нисам неки математичар, али, ето, ту ми је нејасна та дугорочна корист од чланства у ЕУ. Нека ме неко просветли, молим!
Препоруке:
0
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер