понедељак, 17. јун 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Душан Никезић: Прекомерно задуживање Србије подсећа на коцкарског зависника, задужила се и на пословном форуму у Трсту узевши стотине милиона евра нових кредита. Зато је за 12 година јавни дуг земље порастао са 15,3 на 36,5 милијарди евра
Хроника

Душан Никезић: Прекомерно задуживање Србије подсећа на коцкарског зависника, задужила се и на пословном форуму у Трсту узевши стотине милиона евра нових кредита. Зато је за 12 година јавни дуг земље порастао са 15,3 на 36,5 милијарди евра

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 25. мај 2024.

Потпредседник Странке слободе и правде (ССП) Душан Никезић рекао је данас да су на данашњем пословном форуму Србија-Италија, италијанске развојне банке и институције обезбедиле Србији стотине милиона евра нових кредита, па прекомерно задуживање земље подсећа на коцкарског зависника.

„Србија све више дугује, плаћа све већу камату и има све више поверилаца. Када једна држава престане да нас кредитира, Србија нађе нову страну ‘жртву’, која кредитима даје вештачко дисање српским јавним финансијама и државним фирмама, а заузврат добија највредније природне ресурсе, имовину и тржиште“, рекао је Никезић.

Додао је да је Србија од Кине, Азербејџана, Уједињених Арапских Емирата и Турске, преко Русије, САД, Немачке и Француске, сада стигла и до Италије, која је, након најаве нових кредита Електропривреди Србије, Телекому и Министарству финансија, „изгледа следећа у низу страних државних поверилаца“.

„А шта заузврат дајемо Италијанима? Из италијанских медија смо сазнали да се Телеком обавезао да ‘фаворизује’ италијанске фирме, посебно у области ИТ сектора, комерцијалне дистрибуције и куповине и продаје телевизијских права, ЕПС у процесу декарбонизације, а Министарство финансија у области саобрац́аја, туризма, телекомуникација, енергетике и ИТ сектора“, објаснио је Никезић.

Зато српске јавне финансије данас, како је рекао, преживљавају искључиво захваљујући прекомерном задуживању, па је у последњих 12 година јавни дуг земље порастао са 15,3 на 36,5 милијарди евра.

Кредити страних влада су, према његовим речима, удесетостручени, са 0,7 на седам милијарди евра.

„Сваком добронамерном човеку је јасно да је овако неодговорно вођење финансија неодрживо и да је, нажалост, све ближе дан када ће држава острати без имовине, странци престати да нас кредитирају, а грађани добити рачун за наплату дуга“, рекао је Никезић.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер