уторак, 21. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Притисак САД на Бугарску кочи „Јужни ток“

Kоментари (16) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 недеља, 27 децембар 2009 02:41
petar
bugarska je clanica eu iz politickih razloga ili geopolitickih , zemlja bez svoga identiteta , politike , stava .
inace zadnja rupa na svirali , ili izvrsilac naloga usa i njenih satrapa.
to mesto ocekuje i srb , cija ce pozicija u eu biti jos mnogo udaljenija od zadnje rupe , sto znaci da ce raditi na urusavanju integriteta i suvereniteta svoje drzave i srpskog naroda uopste .
Препоруке:
0
0
2 недеља, 27 децембар 2009 04:54
Aleksandar
Situacija oko rata s gaso-nafto-vodima iz Rusije ka Evropi vrlo je nalik situaciji pred Prvi svetski rat kada su Englezi krenuli bez biranja sredstava da sprece izgradnju pruge Berlin-Bagdad (samo je falio deo kroz Srbiju) koja bi Nemacku ucinila energetski obskrbljenom kontinentalnim pravcem za dovozenje iracke nafte, sto bilo van domasaja kontrole engleske flote. Ni svetski rat nije bila prevelika cena za Engleze da sprece prugu Berlin-Bagdad. Pitanje je koliko smo sad blizu nekom takvom sukobu koji bi opet krenuo sa balkana. Naboko nema nikakve sanse da se napuni gasom, pogotovu s obzirom na novootvoreni gasovod ovog decembra Turkmenistan-Kina (mimo Rusije), Gasprom ce sa 40% smanjiti na 20% kupovinu turkmenskog gasa. Ostalo ide za Kinu. Ali to sto SAD nece uspeti da nametne Nabuko, ne znaci da nece uciniti sve da spreci "Juzni tok". Da nije to razlog sto Srbija jos uvek nije prenela nista od NIS sredstava na novog vlasnika?
Препоруке:
0
0
3 недеља, 27 децембар 2009 07:40
лаза
На страну шта је било у прошлости, погледајмо за тренутак садашњост, моменат у коме Бугари и ми живимо и у коме доносимо одлуке за које мислимо да су најбоље.
Можемо ли ми замерати Бугарима ишта данас? Какав је учинак "наше" власти за наш народ? Власт коју је народ, ако не изабрао оно сигурно прихватио. Игре око јужног тока се одигравају на много вишем нивоу него Бугарска. Русија није без опција ако "бугарска" власт затегне са гасоводом. Прво, ту су друге трасе, укључујући не само Румунију него и Турску. Руси су са "Плавим Током" показали да ће радити бизнис са оним са којим бизнис може да се ради, а не слепо се позивати на словенство, православље и ко зна шта још. Претходна влада је и пристала на Јужни ток да не би дефинитивно изгубила трку са Турском, а не зато што је била бог зна про-руска. Друго, Бугарска не може без руског гаса. Иако Руси сигурно неће направити халабуку у јавности, треба погледати како су прошли Пољаци са куповином Мазеику рафинерије у Литванији.
Интерес Бугарске овде је јасно на страни Јужног тока, а цео случај (као и Мазеику) јасно показује колико су страни фактори лако спремни да жртвују локалне интересе зарад својих. Па има ли ту неког наука за нас? Како за кога, рекао бих.
Препоруке:
0
0
4 недеља, 27 децембар 2009 11:44
влаја
Мада и код нас има таквих. Видећете кад почну путовања у Софију по савете као ономад у Будимпешту. Још ако буде "зелембаћа", и ха.
Препоруке:
0
0
5 недеља, 27 децембар 2009 12:07
goran
Petre ,pa upravo takvu Srbiju hoće i Tadić da stvori bez indetiteta i bez obe pokrajne.Što se tiče Bugarske ona je uvek išla kroz istoriju niz vetar a teško da je neke koristi imala od toga.
Ali pošto Dačić koliko čujem ide u Ameriku verujem da će on srediti stvar i da neće biti problema sa Južnim tokom.
Препоруке:
0
0
6 недеља, 27 децембар 2009 12:53
ВВ
Текст је заиста аналитичан, а у прилог томе иде и све оно што се односи на нова америчка дипломатска постављења у Београду и Софији. Амерички амбасадорски брачни пар има веома јасан задатак...Као и увек они су специјалисти за односе са Русијом, па не би требало имати илузије којим ће се смером раѕвијати ситуација у овом делу света.
Препоруке:
0
0
7 недеља, 27 децембар 2009 13:03
Дарко Станојевић
Преиспитивање пројеката са Русијом подржале су САД, чији је специјални изасланик Ричард Морнингстар недавно боравио у Софији.


Морнингстар? Пре ће бити да је тај (био) - Morgenstern.

Чим околина "замирише на шталу" (еуфемизам, да се не изражавам), ето их дзунзаре, коњске муве и остали обади да "обедују".

-----

Не прочитах какви/колики су пенали за Бугаре ако повуку потпис, као што јесу? И према Русији и према Грчкој?

Шта је са нама у том случају? Какве гаранције нам је пружила Русија када смо потписивали "Јужни ток"? Шта ако Русија не успе да "убеди", тј. приволи те превртљиве "летеће" из Бугарске, па ми штетујемо због тога?

И иначе су Бугари "дигли пијук" према Русији значајно ових пар месеци уназад. Пуца нека тиква, али ме није брига за Бугаре. Тражим наставак чланка, али, да пређемо код нас, у Србију.

-----

Гђа. Сијка Пиштолова на свом сајту тражи паре за те преведене и "дајџестиране" информације, а ја јој не дам. :)
Препоруке:
0
0
8 недеља, 27 децембар 2009 15:56
Милорад Ђошић
Бугарска удворничка политика је вековима иста. Нису имали због ње неку корист, како рече неко. На сваки амерички миг они ће да одиграју америчко оро. Њима у суштини не треба замерати, већ према њима увек радити две до три резервне варијанте. Шта је мама чинити? По сваку цену јужни ток убацити кроз централну Србију преко Ниша, Крагујевца..., а Ви господине Томо размишљајте о томе јер морате да преузмете власт од ових штеточина.
Препоруке:
0
0
9 недеља, 27 децембар 2009 17:51
Маја
Захваљујући напретку технологије и доступности информација ,можемо да сазнамо много више о онима који вековима најподмуклије и најпоквареније спречавају нације да се развијају,тргују судбинама малих народа и не дају ни Русији ни Немачкој да не зависе од англосаксонске господе,колонијалних владара,Ротшилда,Рокфелера и њихових вернних послушника,који за паре продају и отаџбину.Ово са гасом је само једна у низу тих подвала,на све начине спречити богаћење Русије,покварити што више њене добре односе са Немачком,лишити је сваког утицаја на Балкану,да би господа Британско-Амерички естаблишмент ,владали и даље и израбљивали све и свакога.То раде беѕ престанка вековима.
Надам се да ће да ће им Немци,Руси,Кинези,Индијци и други велики народи помрсити рачуне за сва времена.
Препоруке:
0
0
10 недеља, 27 децембар 2009 18:08
Nikola Turajlić
USA nemaju ekonomski interes da se mešaju u transport plina iz kaspijskog bazena, a pretvaraju se kao da zastupaju interese svojih evropskih saveznika.
Ovde se radi o čisto geopolitičkom interesu pokušaja kontrole transporta ruskih energetskih resursa i time mogućnosti ucenjivanja Rusije.
U realizaciji ovog energetskog istočnog fronta USA koristi svoje saveznike baltičke zemlje, Poljsku, Ukrajinu, Gruziju i sada Bugarsku, koji podržavaju američkog "prijatelja" po cenu neprocenjive štete i izmakle dobiti za svoje države.Istina političke elite istih država (kao i Srbije) imaju za to odredjene benefite bilo duhovne(molitveni doručak) ili lukrativne, pa stoga je racionalno žrtvovati državni interes. Tako će države sa istočnog fronta ostati bez prihoda od plinovoda, nezavisno od toga da li će biti Južni tok ili Nabuko odnosno oba, a njihovi gradjani će plaćati neuporedivo skuplji gas (što si mogu dozvoliti jer su se po tranziciji obogatili).
Ova svadja ima i drugu stranu medalje i to da su se Kinezi već ubacili u posao s plinom (za sada skromno turajući jednu nogu izmedju vrata i dovratka) s tendencijom preuzimanja glavnine, kao i iranske proizvodnje. Tako mudri američki stratezi jednim udarcem ubijaju više muha: Pakoste Rusima, umanjuju energetske resurse svojih evropskih saveznika i osnažuju svoje protivnike Kinu i indirektno Iran. Američkim saveznicima (a i Srbiji) može desiti situacija po onoj srpskoj: Bog visoko, a Amerika daleko.
Medjutim ja vidim još jedan scenario, s kojim verujem računa i lijać Putin (nesretnici Rusi nemaju glumca). Po odstranjenju sadašnjeg reformskog ukrajinskog predsednika, novi će biti neuporedivo kooperativniji i prepustiti će Rusima i Evropljanima plinovode, naftovode, da Ukrajini ne bude kao baltičkim državama gdje se pokvario naftovod i nikako se "ne može" popraviti, pa zjapi prazan.
U ovom slučaju bi profitirali, pored Ukrajine, čak i Srbija (plinovod i naftovod za Grčku).
Препоруке:
0
0
11 недеља, 27 децембар 2009 19:40
skeptik
Toliko o slobodnom tržištu.
Što se tiče tretmana Srbije u odnosu na Bugarsku u EU postoji razlika. Srbija će u EU ući samo preko regija, dakle razdrobljena. Hitlerov testamen je vrlo jasan : "Srbi ne smeju imati nikakvu državu".SAD i još neki su u potpunosti preuzeli njegove (Hitlerove) političke ciljeve jer je on napravio pretpostavke za to. Doduše kasni se sa satnicom Srbija je trebala nestati još pre deset godina. Srbi mogu u Evropu samo pojedinačno, sa praznim đepovima, bez znanja jezika i pomalo gladni. Druga tačka Hitlerovog testamenta:" Srbi treba da budu svačiji robovi, pa i šiptarski".
No, međutim. Ne mora baš sve tako da bude. Meni se čini da sprovodioci Hitlerovog testamenta nemaju goriva, ni istorijskog, a ni drugog. Na gorivu je pala Hitlerova koncepcija prvi put, pašće i sada.
Još nešto. Ako slučajno srpski narod pretekne, to će biti samo iz jednog razloga, Srbi vole da uče i da se takmiče. Kad, neko napravi kuću oni odmah skoče, napraviću i ja veću. Kad neko nauči engleski, odmah i drugi skoče kad može on, naučiću i ja, neće se on meni folirati. Kad neko magisrira, odmah magistriraću i ja, što sam ja lošiji.
Jedna prijateljica mi je rekla, "Cilj je u redu, ali motiv ne valja". Čitav život sam bio protiv takvih motiva, ali sad kao zreo ( u pozadini, smeh moje žene) čovek Vam kažem, baš takav motiv je pravi motiv.
Препоруке:
0
0
12 понедељак, 28 децембар 2009 03:01
babaroga
Sta ako se ne napravi gasovod? Ko ce opravdati sto je NIS poklonjen za 400 miliona?
Препоруке:
0
0
13 понедељак, 28 децембар 2009 11:22
губернатор
#бабароги#

А онда се открило да је "поклон" у дуговима и губитцима до гуше, јербо је морао да финансира ДС-ЛСВ изборну кампању.
Препоруке:
0
0
14 понедељак, 28 децембар 2009 13:22
Marko
Stvarnost je daleko komplikovanija nego je autor analizira kroz banalnu dioptriju o bugarskom "satelitizmu". Bas kad je tekst pisan, bugarski i ruski ministar energetike poceli su 24 decembra u Moskvi "iznenadni" razgovori o punom finansijskom - prema ispoljenoj zelji Rusije 100 % ucescu- u izgradnji nuklearke Belene". Nastavljau se i razgovori oko Juznog toka gde ce ucsce Bugarske biti 51%, a takodje i razgovori o uvozu ruskog gasa bez posrednickih kompanija kako je dosad bilo.
Pozicija Bugarske se razlikuje od situacije u kojoj se nasla Srbija u odnosu na zavisnost ne samo od ruskog gasa nego i u odnosu na vlastnistvo infrastrukture.
Препоруке:
0
0
15 уторак, 29 децембар 2009 20:27
Aleksandar
@ Darko Stenojevic

Radi se o: Richard Morningstar, the US special envoy for energy.
Препоруке:
0
0
16 среда, 30 децембар 2009 21:07
Дарко Станојевић
Г.Александре, ЗНАМ.... али је произишло од германског, чини ми се.

Не улазим у то да ли је "Рихард/Ричард" пореклом Немац или Јеврејин, само је рогобатно за моје ненавикле уши.

Поздрав!
Препоруке:
0
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер