петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Хвала „Ђеди“ на победи

Kоментари (27) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 субота, 26 септембар 2020 00:39
Prvoslav
Moj veliki prijatelj, srpski sveštenik u rasejanju, suprotnog svetonazora od mitropolita Amfilohija, rekao mi je 2017. u bašti hotela "Moskva" u Beogradu da je Amfilohije LIČNOST, da se sa njim može DISKUTOVATI i da je ČOVEK OD REČI, za razliku od BILO KOG DRUGOG IZ SINODA SPC. Toliko.
O tome je pisao, među drugima, jedan od najčuvenijih stvarnih konvertita Plehanov u eseju "K pitanju o ulozi ličnosti u istoriji"...
Препоруке:
64
12
2 субота, 26 септембар 2020 01:09
Gordana
Dragi Djordje, mnogo je tih "MNOGO" koje ste i naveli na kraju ove izvanredne analize crnogorske pobede. Plasim se da se kod nas ni priblizno ne sticu uslovi , na veliku zalost, za takve promene. Pre svega MI NEMEMO DJEDA KOJI BI HTEO I MOGAO DA NAS UPUTI I POVEDE U TAKVU BORBU. O opoziciji, medijima, NVS, intelektualnoj eliti,Akademiji, ... ambasadorima, i svemu ostalom da i ne govorimo. Dakle, ostadosmo kolonija jos dugo, a propast neumitno i neperestano nadolazi u sve gorem obliku. Tuga!
Препоруке:
65
11
3 субота, 26 септембар 2020 02:20
Никола
Bitka je dobijena, ali rat traje. Najuticajniji medij "servis gradjana" zdusno brani porazene. Navodim primjer, gdje je "servis gradjana" prije tri dana, nekom Perovicu, profesoru sa Novosadskog univerziteta dao mogucnost da nasiroko i nadugacko kadi i popuje o opasnostima koje nosi Srpska pravoslavna crkva. Jezik diskvalifikacija asocira na vrijeme 1945. Ne mogu da shvatim da takvo maratonsko popovanje moze da tolerise medij, koji treba da govori "iz glave naroda." Ima li on glavnog i odgovornog urednika. Valjda to nije poslovna tajna. Tajna poraza krije se u jednoj cinjenici koju niko ne pominje. Korona je stopirala "vazdusni most" iz zapadne Evrope i SAD. Izostala je i podrska sigurnih glasaca. 40.000 cinovnika, ciji je poslodavac drzava, x 3= 120.000, cervrtina biraca su nacionalne manjine, oko 110.ooo biraca, 230.000. Slijedi osipanje podrske, ali, ukoliko se legne na lovorikama ovo nece biti posljednji tango. Do sada biti Srbin je bio nedostatak, a sada treba da bude prednost
Препоруке:
67
3
4 субота, 26 септембар 2020 05:12
хејтер
Ко се последњи радује,најслађе се радује.
А режимски мишеви(тзв аналнитичари)заћутали.
Медији режимски показују сву беду професије.
Препоруке:
52
3
5 субота, 26 септембар 2020 05:25
Levčanin
Podržimo našu opoziciju, u dve kolone menjamo vlast 100%.
Препоруке:
24
12
6 субота, 26 септембар 2020 07:36
SPC
Naš patrijarh je Pavle dok ne dođe neko dostojan.
Препоруке:
85
8
7 субота, 26 септембар 2020 09:37
AV i Milo
Ево видесте како се вучић обруши на нову власт у ЦГ, јер су му наудили пајташу. И видесте како бљузга Информер лаје...
Нажалост, у улица Краља Петра столује кукавни патријарх који се увукао вучићу да не кажем где..
"Лавовски се бори за Косово".
Препоруке:
63
6
8 субота, 26 септембар 2020 10:18
пензионер Цвико,
Биће и у Србији исто што се десило у Црној Гори али ће ићи много, много теже. Могуће је и да падне крв. Монтенегрини у Србији држе значајан капитал и неће то тек тако да препусте Србима и Србији. У питању су веома добро скривене везе капитала и садашње власти. Дакле, питање је како ту везу пресећи као услов за ослобођење Србије. Док имају капитал имаће и власт.
Препоруке:
65
4
9 субота, 26 септембар 2020 16:52
СтудијаСлучаја
#пензионер Цвико,

Апсолутно се слажем.Ђорђе,све у реду,али опет аналитичар проговара-овај пута погађате циљ,али машите мету.Ево мојих теза,унутрашњи и спољни фактори.
-Ђукановић је 30 година на власти.АВ "само" 8,иако вештим спином о "злим жутима",бившима,то изгледа као да је прошле године зајахао.Ђука је допиздео свима,пљачкком пре свега,а странци га пуштајум сетите се Трампових речи :"мали мафијаш из вукојебине,неће за њих НАТО ратовати",парафразирам.Али још није готов,има те аугијеве штале још много да се чисте.
-АВ,је продајом КиМ,Газивода,узимањем кредита од уса,обезбедио себи подршку,држи га ЕУ.Држи све паре,касу и пендрек и пасти неће само на изборима.Можда председничким,али без "крви",без више слободних медија,без захтева од странаца- тешко.И без дела његових који ће да га откаче-али и то тешко док год им пуни џепове.То све не значи да се не треа борити и да се треба бојати.Али треба да будемо спремни на све,ако хоћемо да га /их)мењамо.
Препоруке:
27
3
10 субота, 26 септембар 2020 16:58
Zoran
Cestitke g. Vukadinovicu na dobro odradjenom poslu ispitivanja javnog mnenja uoci izbora u Crnoj Gori ali i tu treba dosta srece da bi se pogodio ishod nadolazecih izbora. Secam se da su onomad svi svetski mediji, na osnovu rezultata ispitivanja javnog mnjenja dan-dva uoci izbora u Nikaragvi, predvidjali ubedljivu pobedu Sandinista da bi na kraju brojanja glasova ubedljivu pobedu odnela njihova protiv kandidatkinja Violeta Chamoro. Dan uoci izbora u Americi 2016. polovi su pokazivali 6-8% prednosti za Hilari Klinton u odnosu na Trampa, niko nije nagovestavao a niko nije ni ocekivao njegovu pobedu (ljudi iz njegovog okruzenja kazu: ni sam Tramp!) tako da su rezultati bili sokantni za sve, i retko, veoma retko se desava da potpuno omanu kao sto se desilo u ova dva slucaja. Kazu da Klintonka nije mogla da se sabere od plakanja jer je smatrala da su izbori samo formalnost pa je tek sutradan cestitala Trampu, sto nije uobicajeno jer se cestita odmah nakon objavljivanja rezultata, tokom noci
Препоруке:
19
1
11 субота, 26 септембар 2020 17:39
ЗР
У последњем пасусу је све речено.

Нажалост, за разлику од црногорске, килава српска опозиција нема никакву стратегију и план деловања, њима је драже да се међусобно препуцавају и деле. Среброљупци из врха СПЦ су свим срцем уз режим (част изузецима). Интелектуалци су се повукли у своје мале нише и светове слободе и углавном се не оглашавају у јавности. Млади су анестезирани и инфантилни, живе у својим виртуелним световима који немају готово никакве везе са стварношћу, нити их она занима.
Обичан свет који није зомбиран Пинком и Информером на све то онда нема другог избора него и да сам ћути и гледа своја посла, забринут за своју егзистенцију (мада са друге стране, и народу се итекако може замерити одсуство промишљености и тражење длаке у јајету).
Препоруке:
25
5
12 субота, 26 септембар 2020 17:47
Звонимир Бгд
Иако је идеолошки и етнички много хетерогенија, опозиција у Црној Гори је успела да нађе заједнички језик и формулу деловања. А уз њу је (овај пут!) стао и добар део тамошњих најутицајнијих медија, невладиног сектора и пословних кругова. (А ни спољни фактор, односно амбасадорски кор, најблаже речено, није се много противио.)

Ово је у ЦГ могуће јер нема онај пресудни елемент подела у свом политичком животу - целовитост државе. Србија тај елемент има, а то је - Косово и Метохија. У Србији је то угаони камен око којег се прелама и политички живот. Црногорски до јуче опозициони лидери и странке који су за ЕУ и НАТО (као и Мило Ђукановић), могу то бити и на власти, као што видимо. Јер тиме не цепају црногорску државну територију. Обрнуто, сви лидери и странке опозиције у Србији који су за ЕУ (и НАТО) као што је и власт, сви се они свесно одричу Космета као дела државне територије. А ово подржавају сви они које сте побројали, г.Вукадиновићу.
Препоруке:
27
6
13 субота, 26 септембар 2020 18:03
Звонимир Бгд
А што се тиче евентуалне „поуке за Србију“, она би у најкраћем могла да гласи: Да, ипак је могуће на изборима срушити ауторитарну власт.

Шта је циљ рушења ауторитарне власти? Сам чин рушења ауторитарне власти није сам по себи циљ, него подразумева замену ауторитарне власти демократском власти. Шта је основна разлика између те две власти? Разлика је у односу према уставу и законима, речју, према унутрашњем и међународном праву. Постоје политичке последице непоштовања истих од стране претходне, ауторитарне власти. Неке од најважнијих таквих последица су:
1. незаконито спроведен (а вероватно и покраден) референдум о одвајању ЦГ из државне заједнице Србије и Црне Горе;
2. признање лажне државе Косова* (противно међународном праву);
3. учлањење у НАТО (без референдума)…

Демократска власт требало би да се држи устава, закона и права. Ипак, нова власт не доводи у питање ове политичке акте претходне власти иако нису засновани на поштовању закона и међународног права.
Препоруке:
23
9
14 субота, 26 септембар 2020 19:09
Звонимир Бгд
Црква и митрополит се сигурно неће јагмити за признање својих заслуга, нити их истицати... Но, хтели или не, од одговорности се неће моћи сасвим склонити – поготово ако ствари не крену у повољном правцу – и то им мора бити јасно.

Митрополија СПЦ у Црној Гори била је принуђена да се бори за верска права и имовину, а против неуставног предлога закона које је претходна, ауторитарна власт поднела. Ову борбу ће, по свему судећи, добити. Јер је нова власт најавила измене или чак укидање предлога закона претходне власти.
С друге стране, постоје и други, много шири интереси СПЦ, а први међу њима је - очување Косова и Метохије у саставу Републике Србије. Како због државних, тако и због историјско-културних разлога непроцењиве вредности. Митрополит Амфилохије доследно критикује српску власт по питању могућег признања лажне државе Косово*!
Ипак, у вези са већ постојећим признањем од стране ЦГ које нова власт НЕЋЕ повући - Ђедо се ућутао! Зашто?
Препоруке:
23
9
15 субота, 26 септембар 2020 19:56
СуДу
"Звонимир Бгд"
"Ипак, у вези са већ постојећим признањем од стране ЦГ које нова власт НЕЋЕ повући - Ђедо се ућутао! Зашто?"

Па једноставно зато што то, повлачење или неповлачење признања Косова од стране ЦГ, у овом тренутку не решава питање Косова, а инсистирање на томе уз овакву разнолику коалицију може само вратити Мила на власт. И шта бисмо тиме добили? Добили бисмо одузимање светиња и имовине СПЦ, и следеће године на попису (због притисака), знатно смањење броја Срба у ЦГ и протеривање српског језика из исте. Тиме би судбина Срба у ЦГ, можда била и запечаћена, али ви радикали сте познати по томе да ваша борба за српство доноси том истом српству само штету. Набројте нам бар један позитиван резултат борбе вас радикала за Србе и Србију. Спречите ви вашег бившег пулена АВ-а да не призна Косово, а ЦГ оставите на миру. По том питању њихов став је готово небитан.
Препоруке:
35
11
16 субота, 26 септембар 2020 20:23
пензионер Цвико,
@ Звонимир Бгд,
Зашто се Ђедо ућутао? Ја мислим да још не постоје услови да се повуче признање парадржавне творевине "Косова". Кад се то деси а ново изабрана власт учврсти, повлачење признања биће урађено за трен ока.
Препоруке:
29
9
17 субота, 26 септембар 2020 21:59
Звонимир Бгд
СуДу

АВ није пулен радикала, него западњачких окупатора чији је заврбовани агент постао још 2008.године. Радикали су познати по много чему, и добром и лошем у задње време. Потрајало би када бих све набрајао, али би тиме успело ваше разводњавање теме којом се бавимо. Моје питање Амфилохију било би кристално јасно и у вези са оним за шта се он у Србији залаже. У Црној Гори његово залагање за очување Космета нема ту доследност, јер би, ако већ не "инсистира" на томе да нова црногорска власт повуче срамно признање лажне државе Косово*, онда бар могао да такве замерке новој влади не проглашава "минирањем" те владе. Дакле, и тада да ћути, ако се већ ућутао поводом политике која по скоро свему наставља Ђукановићеву политику.

пензионер Цвико

С обзиром на објављени коалициони договор новоизабране владе у ЦГ, а који у целини потврђује и наставља досадашњу спољну политику Црне Горе (останак у НАТО и срљање у ЕУ), ваша очекивања немају никакву реалну основу.
Препоруке:
16
23
18 недеља, 27 септембар 2020 01:55
dr

А што се тиче евентуалне „поуке за Србију“, она би у најкраћем могла да гласи: Да, ипак је могуће НЕМОГУЋЕ на изборима срушити ауторитарну власт. . . .

У Србији не постоји опозициија, сем неколико часних и иксрених опозиционара попут @djordjenspm и @srdjan_nogo. Остали? То је башибозлук који је био на власти, опљачкао шта је стигао, или није био на власти а прикачен је на неку од страних амбасада и агентура чекајући неком ”стиропору” (као Тома Мастер) да их газда уведе у Скупштину.
У Црној Гори је протеклих 30 година доста њих из тадашње опозиције тајно сарађивало са Дон Милом, одржавајући га на власти, али се сада о томе ћути.
Не постоји политика у колонијама насталим из покојне СФРЈ. Постоје само голи интереси локалних кабадахија и страних влада да се пљачком стекне што више, и да се стечено очува на овај или онај начин. Политика се води у Лондону, Москви, Пекингу, и Вашигтону.
Препоруке:
12
2
19 недеља, 27 септембар 2020 08:49
пензионер Цвико,
@ Звонимир Бгд,
Полако. Не би било добро да трче пред рудо. Реално, танки су... Само мјена вјечна јест.
Препоруке:
16
3
20 недеља, 27 септембар 2020 15:48
Звонимир Бгд
пензионер Цвико

Из ваших уста у Божије уши, господине Цвико.
Бојим се само да се залуду надамо...
Препоруке:
5
4
21 недеља, 27 септембар 2020 16:18
СуДу
@ Звонимир Бгд
„АВ није пулен радикала, него западњачких окупатора чији је заврбовани агент постао још 2008.године“
А чији је био до 2008.године?

„Радикали су познати по много чему, и добром и лошем у задње време. Потрајало би када бих све набрајао“
То није одговор. Ја сам тражио да ми наведете САМО ЈЕДНУ ствар коју су радикали направили, корисну за Србе и Србију, а ви ни то.

„Амфилохије..., ако већ не "инсистира" на томе да нова црногорска власт повуче срамно признање лажне државе Косово*, онда бар могао да такве замерке новој влади не проглашава "минирањем" те владе“

Ма не, него би,без речи, требао да пусти да се врати Ђукановић. Чудна је ваша радикалска логика, али је за иоле паметног сувише провидна и у складу је са мојом тврдњом да су Срби понајвише страдали тамо где су их радикали штитили.
Према томе, радикали немојте нас више штитити молимо вас.
Препоруке:
12
8
22 недеља, 27 септембар 2020 17:57
пензионер Цвико,
@ СуДу,
Доћи ће време када ће се открити ко је оформио радикале. Ако погледате структуру странака пред увођење вишестраначког партијског система видећете да су све тада оформљене странке оформљене према психолошко-социјалној структури становништва. Шешељ је преузео "затуцане", Ђинђић и екипа проевропске занесењаке, итд. И шта сада имамо од вишепартијског система? "Ломљено стакло"???
Препоруке:
15
3
23 понедељак, 28 септембар 2020 08:02
objasnjenje
Potrebna je i opozicija koja zaista želi promenu vlasti. Kod opozicije u Srbiji se ne vidi da oni to zaista žele. Prvo su rekli bojkot i ne priznajemo ništa posle lažnih izbora, već sada su potpuno zaboravili da su to ikada rekli, demonstracije su smirivali dok ih nisu ugasili itd.
Препоруке:
9
1
24 субота, 31 октобар 2020 11:56
Драган Р
1.
Да ли је Мило поражен на последњим изборима у ЦГ? Јесте. Да ли то значи да дефинитивно одлази са власти? Може да значи, али и не мора. Он је и даље председник ЦГ (још 3 године) и у постојећем односу снага тешко да је могуће створити услове за његово разрешење. Лично мислим да ће се пре распасти победничка коалиција него што ће он бити разрешен, а питају се и Уставни суд који је он поставио и најважније,западне амбасаде којима нови тек морају да се докажу. Да ли је поражена и Милова политика? Дефинитивно није. Нова власт се недвосмислено изјаснила да у потпуности и без икаквих резерви наставља Милову спољњу политику (НАТО, ЕУ, санкције Русији, одлазак на прославу "Олује", максимално уважавање тзв државе Косово и његових интереса,...). С друге стране у унутрашњој политици се најаввљују драстичне промене. Проблем је у томе што унутрашњу политику у највећој мери одређује спољња.
Препоруке:
8
1
25 субота, 31 октобар 2020 12:34
Драган Р
2.
Лепо звучи кад кажеш да желиш демократску државу и владавину права, али је то шупља прича кад у исто време подржаваш оно што је засновано на криминалу (независност ЦГ добијена кршењем важећег Устава ЦГ приликом организовања референдума и дрска крађа тог референдума) и што је противно вољи већине грађана (чланство у НАТО, признање тзв Косова). Такође, невиђени је цинизам кад говорите о грађанској држави и о томе да није битно ко је које националности а онда као услов за формирање нове Владе тражите да кадрови српских партија не смеју да воде безбедносни сектор? Не неко именом и презименом и због конкретног разлога, већ не Срби (кадрови српских партија), зато што су Срби? Ако су ове основне ствари у унутрашњој политици трагична фарса, а дефинитивно јесу, бојим се да је и све остало шупља прича и да ћемо поново гледати стару причу сјаши Курта да узјаши Мурта. Ипак, у свему лошем има и понечег доброг.
Препоруке:
3
1
26 субота, 31 октобар 2020 12:57
Драган Р
3.
Лично сматрам да у мору лоших постоје и две добре ствари које су нам донели последњи избори у ЦГ. Неспорно је да ће бити укинут или вероватније измењен Закон о слободи вероисповести и тиме на одређено време престати атак на СПЦ у ЦГ. Понављам, на одређено време, јер уопште не сумњам да је пројекат везан за СПЦ у ЦГ и даље актуелан, да је осмишљен далеко од ЦГ и да се неће стати док се не раеализује. Верујем да је Мило само пожурио као ждребе пред руду и применио погрешну тактику, што га је и коштало пораза на изборима, и да ће се убудуће радити на томе да се постојеће епархије СПЦ у ЦГ одвоје од СПЦ не дирајући у њихову имовину и стечена права. Како год било десила се позитивна промена за СПЦ. Друга добра ствар је што се српски народ мало ослободио и стекао уверење да полако враћа своје позиције у држави која је стотинама година била његова држава. Лично сматрам да је то уверење врло варљиво и умногоме неутемељено али боље и то него ништа.
Препоруке:
4
1
27 субота, 31 октобар 2020 13:27
пензионер Цвико,
@ Zoran,
Ви сте изнели ваш лични став који не може бити предмет коментара. Ја се са тим ставом не слажем што је опет моја приватна ствар. Но, добро је јер има једна позитивна ствар коју сте умешали у ваш став а која је за погодна за разматрање. То је питање да ли чланове владе треба да бира мандатар или као и Председника државе, да бира народ? Ми смо сада дошли у ситуацију да у влади имамо људе који нису прошли на изборима. То је директно прст у око не само верујућем чланству СНС-а да ће радом у странци добити неку високу функцију, награду већ и целом народу који је изашао на гласање и изгласао ништа. Можда о овом не треба разговарати обзиром на бесмисао целе ситуације.
Препоруке:
6
3

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер