Kome je do morala u politici, neka ide u NSPM

„Nindža kornjače“ i kriza američke meke moći

Komentari (9) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 nedelja, 28 avgust 2022 14:15
Pišem isključivo školovanijim od mene
Školovani mogu da menjaju stvari ako im neka "budala" poput mene da poneku ideju. Budala teško može nešto samostalno da promjeni, pa makar bila i dvorska budala. Američka meka moć se zasniva na objektivnim i subjektivnim kvalitetima. Objektivni kvaliteti su tehnologija, veliko tržište, zaštita intelektualne svojine, pozitivna selekcija i djelimično građansko društvo, čija delimičnost proističe iz izrazito klasnog društva, što je negativno za meku moć. Tu je glavna "kvaka". Amerika je uspela uz pomoć holivudskog mita da pretvori čak i svoje mane u prednosti za slepo vjerujuće ljude koji su se "zaljubili" u Ameriku do idolopoklonstva. To je moguće zahvaljujući strukturi populacije u pogledu inteligencije i obrazovanih ljudi. Statistički gledano inteligencija je bolest, a obrazovanje je čista ideologija postalo. Čak i tu Amerika ima rješenje jer dobro plaća inženjerski kadar. Tako se pacifikuje odnos prema nepravdi. E, ali i druge sile se postepeno bude iz sna...
Preporuke:
17
9
2 nedelja, 28 avgust 2022 14:42
...
Svaka čast, Nikola.
Preporuke:
20
5
3 nedelja, 28 avgust 2022 19:15
AgatonFonPetrović
još krajem sedamdesetih pica se mogla kupiti u beogradu a krajem osamdesetih i devedesetih piceriju ima svaki blok. na toj istoj RTB koja prikazuje seriju voditelj dečije emisije je popularna karatistkinja bojana šumonja, a realnu taekvando je izmišljen u beogradu. nunčakama se vežbalo još od sedamdesetih a uputstva za njihovo pravljenje objavljivani su u domaćoj štampi. nisu kornjače uspele ovde zato što su prikazivale nešto egtotično kao pica i nindžucu, kao što to sugeriše autor teksta, već nešto ovde bilo poznato i dostupno.
Preporuke:
17
5
4 nedelja, 28 avgust 2022 23:51
-
Osamdesetih su bili veoma popularni holivudski filmovi (Blejd Raner, Robokap itd), hongkonški akcioni filmovi koji su i sami evoluirali u pravcu povezivanja visoke tehnologije (laseri, kompjuteri itd) sa klasičnim borbenim scenama, i bila je gomila raznih japanskih i američkih nindža filmova. Sve se to masovno gledalo u Srbiji preko video klubova. Nindža kornjače su bile spoj svega toga, dakle Amerikanci su bili sposobni da preuzmu i prerade azijske ideje. Povezivanje borilačkih veština i SF je počelo u Aziji, u Hongkongu i Japanu.
Preporuke:
18
1
5 ponedeljak, 29 avgust 2022 12:08
I deseti Stari Jug-Bogdane
Pročitam ovako nešto i poželim da pitam autora:
Kako Vas nije sramota da tu pamet i pronicljivost arčite na teme kao što su Nindža kornjače?!
Sve je ovde na svome mestu, genijalno primećeno, pametno razrađeno i odlično napisano, a svejedno govorimo o arčenju intelektualne snage.
Kao Kraljević Marko da se ponovo rodi i krene da tuče džeparoše po gradskom prevozu.
Nađi sebi ravne teme, Nikola!
Preporuke:
17
8
6 ponedeljak, 29 avgust 2022 18:19
Majstor Bob
Da li to znači da Amerika više ne dominira globalnom kulturom? Daleko od toga. Koncentracija bogatstva, tehnološka nadmoć, ogromna industrija zabave, i politička hegemonija garantuju da će proizvodi američke kulture još dugo biti u centru pažnje.


Ovde treba da stoji ne kultura, nego podkultura. To je mesto američke dominacije - kič, šund, osrednjst, neobrazovane mase. To je kao kad bi uporedili Rim i staru Grčku - znamo gde je bila koncentracija i moć, ali isto znamo ko je bio učitelj i stvaralac.

Iako je Evropa u mnogo čemu posrnula, i dalje je kulturno superiorna nad amerikom (kao i još neki delovi sveta). Ili možda autor smatra da su kultura jeftini filmovi, životinjska muzika, junk food i sl? Onda ne konzumiramo iste stvari.
Preporuke:
14
4
7 utorak, 30 avgust 2022 08:16
Svaka čast.
Baš dobar tekst, sa uživanjem sam pročitao analizu. Baš sam voleo da gledam Kornjače kao klinac :)
Preporuke:
3
0
8 utorak, 30 avgust 2022 12:56
Sima
Više sam uživao u ovoj Nikolinoj analizi o nindža kornjačama, nego u samom stripu/crtanom filmu.

I moram da priznam, da sam se uvek nervirao kada bi Nikola uradio ovakvu analizu nekih popularnih serija, filmova ili nečeg sličnog.

Ali sa ovom analizom, mislim da me je dobio.

Više volim da čitam Nikolina izlaganja i viđenja političkih zbivanja, nego njegovo viđenje popularne kulture. No s’obzirom da smo svi od krvi i mesa, ovakva zabavna digresija ne škodi.

Hvala Nikola

P.S. idem sada da pročitam ”Poslednji ronin”
Preporuke:
3
0
9 petak, 02 septembar 2022 08:58
Maksa
Pa nema "malih tema", ima samo malih analitičara, ovo je odličan tekst kroz koji se prelama 30 godina svetske istorije,kulturne i one druge, viđene iz dimenzije "subkulture". Lepo može da se prati postepeno rastakanje amerocentričnog modela za ceo svet.Što važi za ovaj brend, važi za ostalu američku holivudsku i ostalu proizvodnju.Postepeno postaju sve više autistični,a mnogi delovi sveta se okreću od njih kao izvora zabave,i kulturnog modela.
Preporuke:
3
0

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner