недеља, 19. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Српска сарма или репетиторијум из статистике

Kоментари (12) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 недеља, 06 јун 2010 01:19
Milorad STANOJLOVIC
Veoma znacajan javni rad autora u situaciji kada se na javnoj sceni masovno javljaju kojekakve procene i ocene lisene bilo kakvih metodoloskih temelja.
Statistika kao nauka, ako se upotrebi u pravom trenutku, na pravo mesto i na pravi nacin, pomaze da objasnimo sta nam se to nedavno desilo. To nije samo "prebrojavanje mrtvih".
Sigurno je da bez poznavanja metoda necemo daleko stici.
Medjutim, problem statistike, tacnije teorije verovatnoce, jeste u tome sto ovaj metod ne unapredjuje nauku, a o cemu takodje treba voditi racuna.
Препоруке:
0
0
2 недеља, 06 јун 2010 06:09
Зоран Туцаковић
Текст на сасвим јасан и прегледан начин указује на одсуство смисла у исказаним статистичким просецима заснованим на аритметичкој средини. Чак и они за које је област статистике terra incognita, могу јасно да увиде разлику између суштинског и површног представљања статистичких података јавности. Све похвале за прилог!

Влада Булатовић ВИБ написао је често цитирани афоризам, који је по свом облику пре епиграм:
Статистика наша дика,
што пожелиш то наслика.

Када би било могуће да се миксовањем и аритметичком средином представи смислени живот, представа тога би била врло блиска ономе на шта указује још један афоризам великог сатиричара:
"Кад би се нешто измешали горњи и доњи слојеви, добили бисмо италијанске плочице на даскама барака."

Тешко је, са философске стране, уопште налазити смисао у статистичким приказима. Пре свега, зато што не постоји нешто такво, особито и оделито, што се назива "просечан грађанин", "просечна плата/пензија", "просечни радни стаж"... Но, статистички методи се заснивају на математици и добрим делом на логици, тако да представа, тј. презентација ПРАВИХ статистичких података може да послужи за уочавање основних обележја неког целовитог система.

Оваква логика би била исправна у ситуацији у којој би постојала "уравниловка" односно када би примања била мање-више једнака и симетрично распоређена око тог "просека". Када је, међутим, расподела примања у популацији изражено асиметрична, појам "просечна плата", израчунат као обична аритметичка средина (сабрати све плате и поделити са бројем запослених) очигледно губи смисао.

Огромне разлике у примањима својом очигледном несразмером, саме по себи, извргавају руглу сваку статистичку "лакировку". Корективни методи, наведени у тексту, применом дају слику која је много ближа истини.
Препоруке:
0
0
3 недеља, 06 јун 2010 09:59
Старац Фочо
Изузтено похвљаујем овај чланак!
И његову форму, и садржај, али и намеру са којом је написан.

Додао бих да је генерално изузтено важно подизање укупне "писмености" становништва, са акцентом можда на математичку писменост, која се по мом мишљењу изузетно запоставља у образовању.
Одлачиан пример је представљен у овом чланку. Чланак изванредно објашњава свега 3 појма из статистике, на заиста скромом простору. Ето отприлике толико је и потребно. И управо у светлу тога постаје несхватљив отпор према учењу таквих ствари који постоји у самом образовању (ја се нешто не сећам да се ово спомиње у средњој школи, гимназији бар, али се зато поприлично спомиње "грађанско васпитање" и тако редом) али и код ученика, а врло често и студената, чак и оних којима ће то изузтено требати у њиховом даљем професионалном раду.

Дакле, са ниском стопом "писмености", у простору политичке дискусије ствара се баријера непознавања елементарних појмова која спречава сваку озбиљну и делотворну расправу и убеђивање. Није тешко претпоставити (или чак провером утрвдити) колико је напорно пробити ту баријеру и колико нас та баријера држи неслободним, потчињеним диктату "просвећене елите".
Није знање само моћ. Знање је надасве слобода.
Препоруке:
0
0
4 недеља, 06 јун 2010 10:19
м. -ић
Ако ко чита коментаре, нека прочита коментар
с. Фоче два пута. Први пут као коментар с. Фоче, и други пут као мој.
Препоруке:
0
0
5 недеља, 06 јун 2010 12:41
гумени метар
Туцаковић каже:

Влада Булатовић ВИБ написао је често цитирани афоризам, који је по свом облику пре епиграм:
Статистика наша дика,
што пожелиш то наслика.


или другим речима-гумени метар.
Препоруке:
0
0
6 недеља, 06 јун 2010 12:48
MP
Kako bi onda razni Tijanici prodavali svoju "vernost" politicarima,kad bi omogucili da se ovakvo objasnjenje ponavlja sedam dana uzastopce na drugom TV Dnevniku RTS-a.Ali se zato Tadic,Cvetkovic,Dacek,Dinkic raznorazne nebuloze o privrednom oporavku i perspektivi Srbije u EU objavljuju svakog dana bar po pet puta dnevno,sedam dana za redom pa onda ispocetka.Drzati narod sto dalje od postenih informacija uz pomoc (informaciono)nepostenih Tijanica jedini je interes sadasnjih vlasti.
Препоруке:
0
0
7 недеља, 06 јун 2010 12:54
Zoran
Zaista dobar clanak, strucan i kompetentan autor, jasno izlozena materija. Za svaku pohvalu. Casopis kalibra NSPM bi trebalo ovakve stvari cesce da objavljuje.
Препоруке:
0
0
8 недеља, 06 јун 2010 13:31
Дејан Јовановић
Свиђа ми се једноставнот излагања сложених појмова и то што ауторка на мало простора даје суштину. Мала критика: дијаграми су тешко читљиви, убудуће молим да буду мало већи.
Препоруке:
0
0
9 недеља, 06 јун 2010 15:24
паја патак
Придружујем се похвалама за јасноћу чланка. Али – зашто аутор, оправдано критикујући појам “просечна плата/примања“ није изнела свој предлог шта би се уместо тога требало користити, што би било реалније као мерило? У Холандији, у којој дуго живим, Централни Статистички Биро у ту сврху користи модална примања (упрошћено речено: своту која се у низу најчешће понавља). Најчешће је нижа од “просечног“, али зато омогућава нешто реалнији увид у куповну моћ. Сви друштвени и политички чиниоци (власти, политичке партије, синдикати, трговина, рекламне агенције, итд., итд.) користе тај појам “модална примања“ за одређивање практичног става и делања у питањима свог делокруга. Чак је “рођена“ и једна личност по имену Јан Модал (на српском би то могао бити нпр. Пера Модалић, уместо садашњег лажова Пере Просековића?). Пошто у Србији нема навике баратања бруто годишњим приходом, него се једино говори о месечним нето износима, ја сам сигуран да је онај просечни износ плате од 35.000 дин. апсолутно надуван, и да је модални износ највероватније око 26.000 дин. (ако не и доста нижи). Иначе, Јан Модал ове године зарађује неких 1650 евра нето месечно, а само 1,8% домаћинстава има месечни нето приход већи од 10.000 евра (толико о западном меду и млеку).
Наравно, ја схватам да је пример модалног прихода апсолутно неприхватљив српским властодршцима – али то не би требало да омета противнике Пере Просековића да објављивањем износа плате Пере Модалића подвргну руглу тврдње власти о оних 35.000 динара месечно (наравно - о јадном Пери Незапосленковићу не могу ништа рећи).
Препоруке:
0
0
10 недеља, 06 јун 2010 17:34
Zoran
@Паја Патак

Mozda bih mogao da probam da pomognem, iako nisam ekonomske struke, ali statistika je valjda univerzalna a ja je dosta koristim. Autor je, ako sam dobro razumeo, predlozio da se prikazuje cela raspodela po percentilima (tako se dobija najvise informacija, dakle po grupama primanja), a umesto srednje vrednosti smatra da bi medijana bila bolja mera. Takodje, autor kaze:
поред аритметичке средине, постоје још и "медијана" и "мод"

Taj "mod" je najverovatnija vrednost, odnosno najverovatnija plata (ona koju prima najveci broj ljudi). To su ta "modalna primanja" koja pominjete. Modalna primanja u datom primeru, sa grafika se to vidi, bila bi jos niza, 16000 dinara. Nezgoda sa ovim merilom je sto se veci broj ponovljenih brojeva mogu javiti na vise mesta, odnosno zarade se mogu "grupisati" oko dve ili vise razlicitih vrednosti, tako da moze biti vise od jednog moda (mada je to redak slucaj kod licnih primanja).

U svakom slucaju, mislim da je cilj autora, kako i rece, bio samo "da podigne nivo svesti citalaca" o ovom problemu, a ne da ponudi instant resenje. To ne moze jedan covek da uradi u jednom kratkom clanku. Ali pridruzujem se Vasem predlogu da bi modalni iznos (iliti "mod" koji autor, verovatno radi ustede prostora i da ne bi previse iskomplikovao pricu, nije detaljnije objasnjavao)...
Препоруке:
0
0
11 понедељак, 07 јун 2010 23:37
Један пажљиви читалац
Заиста, ово је изванредан чланак!
Хвала аутору, а и @Zoranu на одличном тумачењу!
Препоруке:
0
0
12 уторак, 08 јун 2010 03:46
Ultravisitor
Gradjansko vaspitanje je namenjeno za otupljivanje, pardon, stoniranje stada. Matematika i statistika su za probrano drustvo. Strucnjake, pardon eksperte strateskog marketinga. Dok stado gradjana stonirano kaobitira, eksperti strateskog marketinga smireno sisaju i donose rezultat. Rezlutat u vidu nepovratnih, pardon, ireverzibilnih demokratskih procesa sarenih kao vrata za telad. E sad, kako je uopste procela prica u sisanju teladi? Naravno, strateski marketing je cudo.
Препоруке:
0
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер