недеља, 05. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

„Школа без казне“

Kоментари (12) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 субота, 07 март 2009 15:56
PREDRAG
Da ne preteram sa svojim komentarima(ako vec i nisam)ali moram opet da se oglasim.Bilo bi dobro da nam autor kad se vec upusta u ovu temu tek usput napomene koliko godina ima(osamdesetih isla u skolu,misli li na osnovnu,srednju),koliko godina je njenim roditeljima...? Mene iskreno ne malo udivljuje tvrdnja autora da je sve to sto se desava trenutno u skolama(osnovna i srednja)uvek bilo prisutno.U najmanju ruku to ne odgovara istini,najblaze receno.I zbunjen sam,da ne kazem zaprepascen porukom i sadrzajem teksta.Mozda autor hoce da izmisli ponovo "toplu vodu",ali to je bilo tako davno da je se ta topla voda u medjuvremenu ohladila.Mozda su se ohladila i necija secanja? Pricali su joj kako je bilo u skoli bez mobilnih telefona? Ovo govori sa cime mi identifikujemo skolu...Mozda da je bio mobilni telefon pa da se prijave ta neka silovanja,izbadanja nozevima? Ko vam je pricao te nebuloze? Dobro je da neki nikad nisu isli u istu skolu...U mojoj skoli su se postovali ucitelji,nastavnici i profesori...U mojoj skoli su nas ucili i znanju i ljubavi...U mojoj skoli i tokom celog mog skolovanja nezamislive su stvari o kojima vi pisete i koje se u praksi desavaju.Retki su bili djaci sa negativnom energijom,mogao se biti los djak ali to nije imalo veze sa vladanjem.Znate u cemu je problem,nekad se zanimanje ucitelja postovalo,postovalo se od strane nasih roditelja...Danas je svaki "muljator" koji je dosao do nekih para uzor svom detetu,deca se ponasaju medju svojim vrsnjacima isto tako kako se njihovi roditelji ponasaju u svom okruzenju.I nema tu filozofije, u zemlji u kojoj je na snazi parola"KO UCI ZNACE,KO KRADE IMACE".Sve ostalo su nijanse.Zao mi je sto autor teksta nije isla u neku sretniju skolu.
Препоруке:
0
0
2 субота, 07 март 2009 16:01
kratko
Vala jeste...
Препоруке:
0
0
3 субота, 07 март 2009 19:55
Petar
Jovana, u pravu ste, i meni je muka kad se prisetim svog skolovanja iz osamdesetih, a o onom delu koji pada u pocetak devedesetih da i ne govorimo. I stalno ta prica kako su klinci gori nego ikada, kao da drustvo ima potrebu da dokaze da je nekad bilo bolje...
Препоруке:
0
0
4 субота, 07 март 2009 23:40
Јован Јанковић
Сећам се времена кад сам ја ишао у основну школу, такође осамдесетих. То да ли је било или не насиља, зависило је од школе: у некима га ја било више, у некима мање. Ја сам ишао у једну од "срећнијих" школа, где га је било нешто мање, али нисам баш задовољан квалитетом едукације; много боља, у том погледу, била је гимназија, где је и насиља ове тежине било веома мало (или га уопште није било).

Глобално гледано, међутим, имам снажан утисак да је било много мање овако тешког насиља него данас. Вероватно зато што су узори били бољи, а толеранција према насиљу мања. Полиција је хапсила клинце за "дување лепка" а двојица су избачена из школе зато што су се напили "Розеа" на рекреативној настави. Друштво у старој Југославији је, по мојој оцени, било здравије од овог сада и поред свих мањкавости.

Описани проблеми могу се лако решити. Прво треба препознати да је антисоцијално понашање природно код одређеног броја људи, без обзира на узраст. Кажњавање применом законских инструмената је врло једноставан и ефикасан лек. Кривични законик је, наиме, применљив и на малолетнике и децу (ови термини су јасно дефинисани у КЗ у зависности од година). За малолетне преступнике је предвиђена одговорност одраслих старатеља, одузимање старатељства, разне врсте казни и поправни дом. Једини стварни проблем је "потезање веза" од стране родитеља малолетних преступника који своје право на насиље темеље управо на томе. Иначе, просто, хапсити, кажњавати и затварати малолетнике као и одрасле, према КЗ, сасвим је довољно. Нема ту неке велике филозофије.
Препоруке:
0
0
5 недеља, 08 март 2009 00:15
Dača Paviljonski
Zaista ,ni "zlatne osamdesete" nisu bile pošteđene nasilja koje je vladalo u osnovnom školama.Tada su među klincima bili popularni filmovi o borilačkim veštinama,a u "omiljeno" naoružanje spadale su nunčake,šurikeni(metalne četvorokrake,šestokrake,...naoštrene zvezde za bacanje),"bokseri", bodeži svih vrsta,...Ne treba posebno naglašavati da su "žestoki klinci" isprobavali "nindža zahvate" prvo na deci koja nisu mogla da uzvrate udarce , a kasnije u međusobnim obračunima.Kako ono beše glasila ona poslovica-od kolevke pa do groba najlepše je...
Препоруке:
0
0
6 недеља, 08 март 2009 16:18
Бојан
Ја сам у основну школу ишао ратних деведесетих. Имали смо ситуација да ученици баце бомбу испред школе, било је свакаквих, али опет се то некако рјешавало и није све то било у оној мјери лоше како то сада описују у медијима.
А средња школа? Ишао сам у војну гимназију, тамо смо морали бити постројени да уђемо у учионицу, за два неоправдана часа смањивала се оцјена из владања и ко је био упоран брзо је избациван.

Узимо паралелу: имате гајбу са 30 здравих и 2 труле јабуке. Ако оставите труле јабуке да заједно стоје са здравима, и здраве ће се након кратког времена покварити. Шта ћете учинити?
Препоруке:
0
0
7 недеља, 08 март 2009 21:13
слађана
По мом мишљењу Миолшевићев режим је дефинитивно разбуцао школовтсо. Као и све остало. Баш због тога што смо упали у кризу и нестало је средње класе. Било је све више сиромашних и оних који су имали превише. Па је онда све мголо да се купи за паре. Све остале вредности су нестале...Радим у школи и једноставно закон нам везује руке,беспомоћни смо. Могу само да се сагласим са првим коментатором и док сви а посебно родитељи не почну да више брину о деци а мање о себи ништа неће бити боље. МОРАМО ДА ДАМО ДОБАР ПРИМЕР, узалуд је ако једно причамо а друго радимо.
Препоруке:
0
0
8 недеља, 08 март 2009 22:55
Зоран Старчевић
Јована ефектно погађа у срж проблема последњом реченицом. Познато је уверење многих наших да је васпитавање њихових чеда посао и обавеза школе. Јесте, али ако васпитавање не почне од годину дана, школа нема баш неку велику шансу у одучавању. (Сетимо се Вука: Ласно је научити, но је мука одучити.) Али, оно што деца виде и чују у породици и непосредном окружењу много је значајније у њиховом васпитавању него било шта што ће им родитељ, бака или деда, тетка или ујка, рећи. А то је већ друга и дуга прича.
Хтео бих зато да мало више прокоментаришем улогу школе. Осим што одрастају у агресивном окружењу у породици и на улици, где би у ствари требало да усвоје прве вредности које обликују њихово понашање, многи „несташни“ мамини и татини синови јасно виде да су им учитељи и наставници на маргинама друштва по платама и престижу и да су им зуби прилично избрушени. Мали преступник, коме у кући не само да нису посветили пажњу него нису одредили ни границе преко којих се не може, пита се „Шта ми могу?“ И зна да му не могу ништа. А некад су богами могли. Моја наставница српског из раних седамдесетих, ниска растом али велика духом и критеријумима којих се држала, могла је и умела. Не дижући се са своје столице иза катедре, када би несташко прешао границу – на пример, слагавши је масно о домаћем који није урадио – рекла би „Изађи овамо... Сагни се!“ Уследила би шамарчина која се памти до краја живота. Моја је добро забридела и још је памтим мада више не по болу, али наставницу Проју, од које сам се учио пристојности а граматику српског језика научио тако да су ми вежбе из синтаксе на факултету биле игра и уживање (а убрзо затим и посао), нећу никада заборавити. Као ни време, уосталом, у коме су родитељи и могли да се ослоне на школу да им васпитава децу ако они за то нису имали стрпљења, знања или времена.
Препоруке:
0
0
9 понедељак, 09 март 2009 01:33
u milosti cenzora
Jovana ima novu sliku :)
razlika izmedju nekad i sad postoji, a to je pojava mobilnog u skolama. mene cudi kako se uopste o toj cinjenici ne prica u "javnosti", ili eventualno vrlo retko. nisam najupuceniji ima li rasprostranjenog video nadzora po skolama, ali ne bi me cudilo da ima. sistem se lagano oblikuje i necemo ni primetiti da zivimo u orvelizmu.
iz stulicevih 3N
"zelite li dobro svojoj djeci
zasluzni
zelite li mozda najbolje
ne
ja treniram da gadjam
ne
ja treniram da mrzim
ne
ja treniram da slusam"
inace, slazem se potpuno sa Jovaninim gledistem, da se u medjuljudskim decjim odnosima malo sta menja. i borilacke vestine su dobra preporuka.
Препоруке:
0
0
10 понедељак, 09 март 2009 10:34
брм
Предраже где си ти ишао у школу ? на Тибету? ја сам 68 пошао у први основне - златне блажене титине генерације благостања...туче су у мојој елтној школи за боље стојећу децу у центру града биле свакодневне...прву цигару пробали смо у 4. основне..када смо се и први пут напили (Амаро 18), у шестом је пушио цео кварт, тада су ми први пут понудили хероин (13 година) ..ишао сам редовно на звездине утакмице на којима пандура није било на пушкомет, а ако би налетео на противничке навијаче нападали су нас нпр. моткама пробушеним ексерима који вире, ножевима и сл.па смо често ноисили лаворе испод комбат јакне..на гостовању у Загребу само сам ја прошао без прелома - у новинама ни речи..у мом друштву које је прошло кроз све доле описано скоро сви су завршили факултете а многи и докторирали иако смо 20 година живели ноћу а дању спавали, улични факултети нас у томе нису спречили напротив..какве дебиле правите од деце креирајући ове параноје? ЈОвана је у праву 200%
Препоруке:
0
0
11 понедељак, 09 март 2009 17:31
Nikola
Dobar tekst, kao i uvijek.

Autor ipak ne posmatra širu sliku i ne postavlja pitanje: Ko ima koristi od takve slike društva?

Mucraking iliti žuto skandal novinarstvo je najkonzervativnija metoda održavanja statusa quo. Kome to odgovara status quo?

Andrić je u Nemirima objasnio razliku između pravog novinara i žurnalista - hulje.
Препоруке:
0
0
12 уторак, 10 март 2009 14:08
необизантинац
Потписујем све што је аутор навео у тексту, с обзиром да је свега тога било и у моје време (крај осамдесетих-почетак деведесетих). Једино што ми се чини да је тога било највише у Београду, а ту је се одомаћило са запада (сећам се добро америчких филмова на исту тему). Ово ће бити све горе и горе с обзиром на јавно прокламована права сваког (без обавеза за било ког). Библија је остала најпаметнија књига до данас између осталог бавећи се и проблемом одгоја младих:
Ко устеже батину од сина својег, на крају ће му завијати ране.
Препоруке:
0
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер