среда, 08. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Геоекономија или „вођење рата другим средствима“

Kоментари (9) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 недеља, 17 март 2024 18:03
andronikus
Za ostvarivanje koncepcije odnosa nazvanih "geoekonomija" veoma je važna vojska, jaka, moderna, snažna. Ovo je lako napisati a teško ostvariti tim pre što je poslednjih trideset godina izrazit trend slabljenje vojnih potencijala malih država. Evo kod nas, razbijena je JNA, gotovo istovremeno i država SFRJ sa sve privredom i velikim razvojem mita i korupcije. Ni jedna od njenih naslednica nema vojsku kvalitetnu kao što sam ukratko opisao u prvoj rečenici komentara. Nemaju ni privredu kao što je bila u SFRJ. Zato je logično pitanje iz čega da finansiraju vojsku? Ovim je otvorena platforma da se zemlje politikom "geoekonomije" unište, podrede, pljačkaju. U tome učestvuju i tome doprinose, što bi kazali "Mirko i Slavko", sluge neptijatelja i domaći izdajnici. Za divno čudo njih u narodu uvek ima, uvek se nađu. Zašto? Zato jer je uništavanje morala, čestitosti, čojstva, razaranje domicilne kulture jedan od ciljeva "geoekonomije" koja postiže bolje rezultate od klasične vojske odnosno rata.
Препоруке:
16
2
2 недеља, 17 март 2024 21:03
.
Добар текст.
Препоруке:
6
4
3 понедељак, 18 март 2024 19:20
andronikus
Ovo je još jedan opis delovanja "geoekonomije", veoma jednostavan i razumljiv. Akcent u ovom tekstu je stavljen na kulturu koje je u našim životima sve manje i manje a ona je najbitnija. Čak je bitnija i od ekonomije.
Препоруке:
0
0
4 уторак, 19 март 2024 11:13
синиша
Ствари заиста треба дочарати нацртати.

Амерички наратив у Србији каже да Русија није пета економија у свету него једанаеста јер на пример Немачка има пет милијарди "бруто националног дохотка " , а Русија два.

А ови моји, русофили, одговарају, да али Руси имају већу куповну моћ.

И тако редом досетка за досетком.

Међутим, хајде да ми ствар дочарамо и нацртамо, да разуме свака собарица.

Кад на селу врше процебну нечијег богатства онда се оцењује и колике новчане приходе неко има, али и ливаде, шуме, усеве, штале са прасићима, кравама телићима, пилићима. Улази у то и пољопривредна механизација, и кола и камиони, куће, и други објекти. Па и бела и остала техника. И уштеђевина.

Амерички наратив у Србији, рачуна у богатство само количину наштампаних пара. Не рачуна на пример складишта нафте, или жита. И да не набрајам до ујутро.

Могуће да није у питању само незнање и примитивизам, већ помало и неразумност. "Богатији је онај ко наштампа више долара или евра". Неће бити.
Препоруке:
2
0
5 уторак, 19 март 2024 17:59
у том зецу лежи грм
Кинези сматрају „да је амерички долар практично средство за пљачкање реалних економија. Потребан нам је измењени економски систем заснован на трговини стварним добрима”.
Препоруке:
2
0
6 уторак, 19 март 2024 18:02
неко из масе
Једини фактор који чува долар од тоталног колапса је америчка војска и
Вашингтоново глобално распоређивање преварантских невладиних организација,
са задатком да олакшају пљачку светске економије
Препоруке:
2
0
7 среда, 20 март 2024 11:19
синиша @ неко из масе
Два су сидра америчке привредне доминације у свету. Први је штампање долара без покрића у злату и други књигоноводствене манипулације.

Од бројних књиговодствених манипулација ја бих само истако једну везану за бруто национални производ. Бруто национални производ је збир свих производа и услуга.

Прва превара се јавља у томе да ли је критеријум власништво или географска локација где се производ остварује.

Да ли ту спада производ и услуга на подручју САД, или може бити и на подручју Вијетнама, а остварује га појединац или корпорација чије је домицилно место у САД.

Поред бруто националног производа постоји и бруто национални доходак који осим производа и услуга укључује и друге изворе прихода, као на пример порези, робно новчане трансакције, или спекулације новцем.

Највећа америчка превара је у томе што у бруто национални доходак рачунају и примарну емисију долара. Формирањем ЕУ имамо исти случај и у Немачкој где рачунају у бруто национални доходак штампање евра.
Препоруке:
1
0
8 среда, 20 март 2024 17:59
dobro je to
g.nikolić je malo promenio ugao gledanja na geopolitičke i povezano geoekonomske tokove...dobrodošlo za čitaoce,,,posebno nakon povlačenja prvoklasnog g. nebojše katića.
Препоруке:
1
0
9 среда, 20 март 2024 19:14
svet je surov
1.
u txtu je nedovoljno izražen vojni aspekt,kao potpora svake geoekonomije...jer, i laiku je jasno da bez toga svaki geoekonomski koncept ostaje lepi san...! oduvek je tako bilo,a događaji našeg vremena to i sada potvrđuju...

2.
prilagođavanje pogleda g.nikolića jeste za pohvalu...tim pre što je do skoro njegov pogled na ove teme bio mahom zapadnocentričan/legitiman stav/...
Препоруке:
0
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер