недеља, 19. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Амбасада САД у Подгорици: Стејт департмент имао увид у незванични нацрт предложених амандмана Црне Горе на нацрт резолуције о Сребреници, али не посредује у њима
Хроника

Амбасада САД у Подгорици: Стејт департмент имао увид у незванични нацрт предложених амандмана Црне Горе на нацрт резолуције о Сребреници, али не посредује у њима

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 08. мај 2024.

 Стејт департмент је имао увид у незванични нацрт предложених амандмана Црне Горе на Нацрт резолуције о Сребреници, али не посредује у њима, саопштила је америчка амбасада у Подгорици.

Црногорски медији су пренели да Влада Црне Горе још није званично поднела амандмане на резолуцију УН о Сребреници, већ да са партнерима, првенствено САД и Немачком, разговара о томе да се текст резолуције допуни и у њега унесе став да је „кривица за злочин геноцида индивидуализована, те се не може приписати било којој етничкој, верској или другој групи или заједници у целини“.

У недељу увече, медији су, позивајући се на незваничне информације из Владе у Подгорици, објавили амандмане на текст Резолуције које би Влада наводно поднела Савету безбедности УН, уз посредовање САД.

Незваничне медијске наводе, министар иностраних послова Филип Ивановић није демантовао, нити потврдио.

Према медијским наводима, амандманима се предвиђа индивидуализација геноцида у Сребреници и инсистира на стриктном поштовању Дејтонског споразума.

Део јавности у Црној Гори, која подржава предлог Немачке и Руанде Резолуције о Дану сећања на геноцид у Сребреници, сматра да су предложене интервенције непотребне, јер резолуција не помиње колективну кривицу, нити додводи у питање Дејтонски споразум за БиХ, као и да су амандмани „писани ван Црне Горе“ и мотивисани лојалношћу према властима председника Србије Александра Вучића.

Група од 110 НВО, као и „више од 340 грађана и грађанки Црне Горе тражи од Владе Црне Горе да коспонзорише УН резолуцију, сматрајући је „достојним изразом поштовања према жртвама сребреничког геноцида и одговорним односом према будућности“.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер