понедељак, 06. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Вашингтонски консензус и деиндустријализација источне и југоисточне Европе

Kоментари (18) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 петак, 07 јануар 2011 18:48
Урош
Динкић и Ђелић спроводе пропали неолиберални концепт професора из Чикага Милтона Фридмана познатији као "Шок терапија" који је прву примену имао у Пиночеовом Чилеу где је довео до тога да половина становништва живи у екстремном сиромаштву, док је једно 10% људи постало екстремно богато. Корпорације са средиштем у САД су дивљале и извлачиле новац из земље. Од тоталне пропасти их је спасла само чињеница да нису приватизовали и предали страницима велики рудник бакра .Слично је било и у Бразилу и Аргентини. Само тамо су, да би то спроводили, морали убијати и мучити људе док у источној Европи то иде наметањем изабраним владама кадрова који ће ту политику да спроводе као што су овде Динкић и Ђелић. Књига Наоми Клајн "Доктрина шока" врло лепо говори о свему томе.
Препоруке:
0
0
2 петак, 07 јануар 2011 23:36
Бојан
Веома детаљно и студиозно уређен текст. Волио бих да се аутор на крају мало више концентрисао на тумачење изнетих података и предлагање конкретнијег модела.
Препоруке:
0
0
3 субота, 08 јануар 2011 05:27
Sten
U nekim stvarima ste u pravu gospodine. Ono sto mi smeta u Vasem pisanju je jedna doza prepotentnosti. Pisete sa implicitnom zabranom dovodjenja u sumnju Vasih stavova. Da ovo ne bi bili neargumentovani napadi bicu konkretniji.
I ako se prihvati kao apsolutno tacna Vasa tvrdnja da bi depresijacijom dinara cene izvozne robe, izrazene u stranoj valuti, ostale iste, ne moze se zanemariti uticaj depresiranog/apresiranog kursa dinara na domacu trgovini, a ni na ekonomiju drzave generalno.
U svakom slucaju bi uvoz postao skuplji, a ne verujem da bi rast cena domace robe tako brzo na domacem trzistu pratio pad vrednosti dinara. Cak iako bi cene izvozne robe ostale iste izrazene u ino valuti, izvoznici bi dobijali vise dinara sto bi popravilo tekucu likvidnost izvoznika.
Komentari citlaca nisu pravo mesto za pisanje neceg ozbiljnijeg o bilo kojoj temi, ali sam ipak verovao da cu moci da kazem vise pre nego sto prekoracim dozvoljeni broj slova.
Препоруке:
0
0
4 субота, 08 јануар 2011 07:32
Petar Izgnanik
Jao, ne mogu vise da slusam kukanje na nekakav "neoliberalni kapitalizam"!

Pre svega, kod nas nije izvrsena nikakva liberalizacija! Kod nas NEMA slobodnog trzista! Kod nas su preduzeca ili (1) obezvredjivana pa grabljena od partijskih aparatcika u nadi da ce se brzo i skupo preprodati stranim investitorima ili na toj zemlji graditi soping centri ili stanovi (2) obezvredjivana na angro i konsolidovana da bi se pravili vestacki monopoli i tako bogatilo na racun naroda. Ovo pod (1) je skroz propalo jer su to preduzeca koja njihove vlasnike uopste nisu zanimala i prakticno nisu radila cekajuci ili starog partnera ili da radnici poumiru ili sami odu. Ovo pod (2) nije i ne moze da bude konkurentno na medjunarodnom trzistu nego u najboljem slucaju moze da zivi od uvoza.

Trenutno smo u stanju u kome je osnovni nacin za bogacenje da dobijes neke izbore i uvalis se u neku agenciju, ministarstvo, opstinu, ili grad odakle ces da reketiras onoga nad kojim imas ingerencije.
Препоруке:
0
0
5 субота, 08 јануар 2011 07:40
Petar Izgnanik
Znaci aparatcici su nam prvo opljackali postojecu imovinu, a sada kad su sve pokupili i dalje nas jasu reketirajuci nas za sve, i disanje bi nam naplatili, i zaduzujuci se za projekte koje isisavaju kroz stetne ugovore, tako da, eto, unistavaju i nasu decu. SVA energija ide na bogacenje kroz politiku, a svako normalan ko bi nesto radio, jer ima neku dobru ideju ili kapital, BEZI odavde.

Kako sistem iz koga KAPITAL BEZI da ga politicari-reketasi ne bi pljackali moze da se naziva kapitalistickim?! Kako sistem u kome je jedini nacin bogacenja preko MONOPOLA VLASTI moze da se naziva liberalnim? Ljudi, ovo sto mi imamo NEMA VEZE sa liberalnim kapitalizmom, shvatimo to!

Povici na liberalni kapitalizam mi mirisu na povratak majcici drzavi i socijalizmu. A ko nas tu ceka? Pa isti ovi korumpirani ministri koji nas i sada kradu!
Препоруке:
0
0
6 субота, 08 јануар 2011 07:55
Petar Izgnanik
JEDINO sto bi mi ulilo nadu je da neko sleti sa vlasti zbog reketa i zloupotrebe polozaja. Ministar Dulic, inace ortoped zaduzen za gradjevinarstvo (unikum i primer arogancije vlasti!) je prema sajtu pistaljka.rs uhvacen u prodaji racunara drzavi u kojoj je ministar (GDE to ima?!) i to jos preko firmi koje je OSNOVAO u INOSTRANSTVU (znaci ne bi da placa ni porez drzavi u kojoj je ministar!)

I sta se desava? Nista! Sto navodi na zakljucak da vecina ministara izvodi slicne marifetluke. I znaju da ako jedan sleti mozda su oni sledeci. Sto znaci da je upravo TO ono na cemu bi ovaj narod morao da insistira, skinimo jednog da im pokazemo zube! Bez toga se ova drzava nikad nece upristojiti nego potpuno urusiti pod teretom te reketaske nemani. U biti je lakse kukati na nekakav "liberalni kapitalizam", sto nas samo zakopava jos dublje. A da je jedini nacin bogacenja uspeh u otvorenoj trzisnoj utakmici u kojoj je drzava servis gradjana i privrede, SVI bismo bili puno bogatiji.
Препоруке:
0
0
7 субота, 08 јануар 2011 13:41
Старац Фочо
Да се надовежем на Стенов (Sten 3 субота, 08 јануар 2011 04:27) коментар.
Дакле, уз сво слагање са тим коментаром додао бих да су приходи увозника и зараде из државног буџета ипак везане за динар, док су приходи извозника везани за евро. Дакле, обарањем вредности динара биле би оборене вредности плата. Супер, цене скоче, али ко ће то куповати? Ево ко: са друге стране имамо извознике, којима ће приходи у динарима порасти, те се њихова куповна моћ повећава. И одједном су они важнији економски фактор него извозници, што је скако јако добро! Примера ради, ја радим у фирми која се бави извозом и мени је плата директно везана за евро!
Са друге стране, већа цена стране робе (релативно у односу на вреднот домаћих плата) и услуга би далеко више
мотивисала
потрошаче и произвођаче да се окрену домаћој економији.
Све је ово Стен отприлике и рекао, али ја ево да дам и свој кратки лаички коментар.
Препоруке:
0
0
8 субота, 08 јануар 2011 14:15
Igor
Jao, ne mogu više da slušam ovo (neo)liberalno prenemaganje o tome kako kod nas nije izvršena liberalizacija i kako još nema PRAVOG slobodnog tržišta itd. To mi nalikuje na onu priču koju su "kritički socijalisti" decenijama prićali povodom real-socijalizma. S tim da su oni još i imali kakvo-takvo teorijsko pokriće. Ali ovi naši (neo)liberali postaju sve bešnji što se više vidi krah i pogubne posledice njihove tržišne religije. Ovo je pravi (liberalni) kapitalizam dragi moj "izgnaniče", licemerje, pljačka i eksploatacija, samo je to negde malo brutalnije i negde očiglednije, a negde malo uvijenije.
PS. Odličan tekst gospodina Bukvića.
Препоруке:
0
0
9 субота, 08 јануар 2011 17:57
Petar Izgnanik
Da, da, slobodno trziste je kad su sve trgovine Miskoviceve, i kad svi, ukljucujuci i drzavu, moraju da kupuju Duliceve racunare. Ha, ha, ha...
Препоруке:
0
0
10 субота, 08 јануар 2011 22:25
Марко Бојковић
Претпостављам да ће аутор дати свој креативни допринос јавној расправи о Концепту развоја Републике Србије до 2020. године, чију израду је иницирао председник Борис Тадић, а у којем се, баш као и у Посткризном моделу економског раста и развоја Србије 2011-2020. (чију израду је финансирао УСАИД), заговара реиндустријализација Србије, дакле баш оно за шта се у овом раду залаже и аутор.

П.С. Одличан коментар Старца Фоче. Чиста логика, без замагљивања.
Препоруке:
0
0
11 недеља, 09 јануар 2011 03:57
Бојан @Марко Бојовић
Поменути Концепт развоја Србије служиће као полазна основа за предизборни маркетиншки програм ДС. Предсједник га је мудро иницирао тако да у првом кварталу буде усвојен од стране владе (Божидар Ђелић, ХАХАХА) и таман ће нам нешто касније кренути предизборна кампања.

Ја сам размишљао да би било добро допринјети развоју Србије, али сам се онда упитао.. зашто да допринесем нечему што ће владајућа тоталитарна и антисрпска странка користити за поновно задобијање власти? Њих није брига ни за концепт ни за развој, јер да је тако не би чекали 10 година да покрену иницијативу. Битна им је власт, моћ, новац, сујета, и да се у документу што чешће помиње ријеч "европски".

Ако се НСПМ или нека нормална организација одлуче да праве концепт радо ћу учествовати.
Препоруке:
0
0
12 недеља, 09 јануар 2011 17:44
Урош
Како се зове појава да се доведе страна фирма и да јој се прода домаће предузеће за 600,000 евра а да се онда тој страној фирми да подстицај од 6 милиона евра док се од те стране фирме прими повратни подстицај од једно милион на приватни рачун ? Циљ реформи у источној Европи и није њихова индустријализација, напредак и равој него омогућавање страним мулти компанијама да тамо дивљају и њихово свођење на пољопривредне земље.

Ја колиико знам рачунари могу да се купе било где па чак и да се донесу из иностранства. Ја сам лично наручивао из Немачке неку компјутерску опрему која ми је стигла без проблема. Не видим где је ту Дулић ? У Аргентини се радило слично, војна хунта је узимала издашне кредите из САД, харала бацала паре на приватне рачуне да би после пада опљчкани и измрцварени народ то морао да враћа САД-у. Тако ће бити и овде.
Препоруке:
0
0
13 недеља, 09 јануар 2011 17:48
Урош
Тај државни монопол на увоз рачунара и да постоји није у функцији заштите домаће производње рачунара која ни не постоји.
Препоруке:
0
0
14 понедељак, 10 јануар 2011 05:04
Srboljub Savic
Autor nam je dao dobar uvod i ukazao na nekoliko
sustinskih elemenata.
Vasingtonski konsenzus je zaista namenjen unistenju
grupe zemalja, gde su slovenske vecina.
Industrija donosi najvecu novostvorenu vrednost, jer
u najvecoj meri koristi slojeve minulog rada.
Tabela koja pokazuje ucesce finasija u stvaranju BNP,
vazi za SAD (verovatno jos vise za V.B.) je slika
dobijena "proizvodnjom" i prodajom laznih finasijskih
"proizvoda" (oblik "piramidalne stednje"). Medjutim,
finasije, ukupno, su u "sluzbi" stvaralackih grana.
Srbija je opet "poseban slucaj" u staroj prici.
Uvek ima dovoljno uticajnih da plasiraju nove mitove
koji vode u mutne vode. Srbija-deo Jugoslavije nije
isto sto i SSSR (i Rusija) i zemlje "Varsavskog ugovora". Kako nismo bili u tom skupu-"I", ne
mozemo ka skupu "Z", istim putem ("tranzicija").
Ne mozemo stvoriti nista realno drugo, ako verujemo
da su mitovi-kapitalizam, privatno, ... "cipele" u
tacki "Z", u koje samo treba uskociti.
D1
S. Savic
Препоруке:
0
0
15 понедељак, 10 јануар 2011 07:05
Petar Izgnanik
Urose, naravno, pustice oni TEBE da za sebe doneses racunar, ali svaka drzavna firma (a takvih je puno), agencija, i ministarstvo mora da kupi preko njega. Uz napumpanu cenu, naravno, koju svi mi placamo, kao i sve drugo. A i mnoge privatne firme ako misle da dobiju bilo koji posao sa drzavom, ne samo njegove racunare nego ima tu i-hi-hi i DSovih i SPSovih i G17 firmi koje moraju da se "ugrade" u svaki posao a ostali mogu tek kao podizvodjaci, pod uslovom da kupe racunare, kamione, sta li vec treba od "odabranih".

Zato nam je jedina nada da se nekako resimo nase "argentinske hunte", inace ce nas sahraniti. Samo da JEDNOGA skinemo zbog kradje sve bi se promenilo ili bar krenulo na bolje. Setnje, udaranje u serpe, protesti preko medija, da JEDNOGA skinemo, pa da vidis kako ce svi drugi ministri odjednom da pocnu da vode racuna kako i na sta trose.
Препоруке:
0
0
16 среда, 12 јануар 2011 18:35
Katon
Prvo, nejasno je zasto autor reforme u zemljama poput Srbije ili Rusije naziva "neoliberlanim". Da je pogledao malo pazljivije video bi da u Rusiji, Srbiji, Makedoniji, Hrvatskoj itd, jedinim zemlojama koje je on analizairao malo sta od preporuka Vasingtonskog konsenzusa je primenjeno. To su bile sve usporene tranzicije zasnovane na graduelistickom konceptu. Nivo liberlaizaciej bio je vrlo ogranicen.

S druge strane, autor ne pominje uopste zemlje poput Poljske, Ceske, Slovacke, Madjarske, Litvanije, Estonije koje JESU primenjivale Vasingotnski konsenzus, i koje su, gle cuda, jedine "uspesne price" u Istocnoj Evropi.

Izandjala levicarska mitologija promovisana neko vreme od Stiglitza i slicnih koju su dogadjali potpuno demantovali.

Mislim da bi se Dinkic i Djelic jako pobunili kad bi im neko rekao da sprovode Friedmanove recepte. Djelic i Djindjic su prvi doveli Stiglitza da ih savetuje 2001. Oni nikad nisu krili svoje levicarenje.
Препоруке:
0
0
17 четвртак, 13 јануар 2011 19:13
stojan nenadović
Zapadna Evropa i Nemačka su se posle Drugog svetskog rata izgradile uz pomoć Maršalovog plana. Tim planom su SAD poklonile Evropi 12 milijardi dolara, što je bilo 5% od GDP SAD. Plan se provodio tokom 4 godine, što znači da su SAD poklanjale Evropi po 1,25% svog GDP svake godine. Evropa je povećala proizvodnju za 30%, i brzo se oporavila od posledica rata. Maršalov plan je bio poklon odnosno nekreditni novac.
Za poslednjih nekoliko decenija Kina je zabeležila brz porast svoga GDP (društvenog proizvoda). To je Kina učinila otpisujući svoje kredite i pretvarajući ih u poklon, tj. u nekreditni novac. Kinu su sledile Indija i Jugoistočna Azija, kao i Južna Amerika.
Pre nekoliko dana londonski "Ekonomist" je objavio da se u poslednjoj deceniji, među deset zemalja, koje se najbrže razvijaju, nalazi i 6 afričkih zemalja. Ceo svet se razvija kao nikad u prošlosti. Zaostaju samo SAD i EU, koje istrajavaju na kreditnom novcu. U SAD i Engleskoj takođe se radi na uvođenju nekreditnog novca.
Препоруке:
0
0
18 четвртак, 13 јануар 2011 22:37
ББ @Katon
Прво, реформе у земљама које аутор анализира цео свет назива неолибералним. Градуелизам, тј. ритам увођења неке реформе не говори ништа о природи реформе. Дакле, градуелистички концепт није нешто искључује неолиберални концепт.

Друго, земље које Ви наводите као „успешне приче“ су банкрот државе. Осим ако сте наводнице управо зато и ставили. Али онда није јасно шта сте хтели да кажете.

Треће, догађаји су потврдили да се не може вечито живети од десничарске бајке о транге-франге берзанским шпекулацијама којима ће се бавити Запад док ће Исток да физикалише. Бајци је дошао крај и левичарска, комунистичка Кина ће са својом „изанђалом идеологијом“ можда - ако се смилује и ако мудро процени да је то у њеном интересу - да уложи милијарде долара да спасава банкротирани Запад.

Четврто, Ђинђић и Ђелић су крили своје десничарење а са левичарењем су парадирали.

Пето, текст Р. Буквића је један од оних који се чува у документацији.
Препоруке:
0
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер