субота, 18. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Лидери Јапана и Индије одбацили Бајденову тврдњу да су њихове земље ксенофобичне
Хроника

Лидери Јапана и Индије одбацили Бајденову тврдњу да су њихове земље ксенофобичне

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 05. мај 2024.

Јапан и Индија данас су одбацили тврдње америчког председника Џоа Бајдена који их је назвао „ксенофобичним“ земљама, због тога што не прихватају имигранте.

Бајден је то изјавио прекјуче, током своје турнеје за прикупљање средстава за предстојећу председничку кампању.

Јапан је саопштио да Бајденова процена није заснована на тачном разумевању политике те земље, док је Индија одбацила његов коментар тврдњом да је она најотвореније друштво на свету.

Бајден је сврстао Јапан и Индију у ксенофобичне земље, заједно са Русијом и Кином, покушавајући да тако објасни тешкоће њихових економија и да их упореди са снагом САД као нацијом имиграната.

Јапан и Индија су део Квада, неформалног партнерства предвођеног САД које укључује и Аустралију и које се супротставља све снажнијој Кини у Индо-Пацифику.

Пре само неколико недеља Бајден је примио јапанског премијера Фумија Кишиду у званичну посету, када су двојица лидера поново афирмисала свој „несаломљив савез“ и сложили се да треба да ојачају безбедносне везе наспрам претњи Кине у Индо-Пацифику.

Индијски премијер такође је био у државној посети Вашингтону прошле године, када су са њим разговарали пословни и политички лидери.

Бела кућа је саопштила да Бајден није хтео никог да увреди и да је само наглашавао да су САД земља имиграната, и да није имао намеру да подрије односе са Јапаном.

Јапански државни званичник рекао је данас да је Јапан упознат са Бајденовом констатацијом као и разјашњењем које је уследило. Он је рекао да је несрећна околност да део Бајденовог говора није заснован на тачном разумевању јапанске политике и да Јапан разуме да је Бајден то рекао како би нагласио да је присуство имиграната америчка снага.

Јапанаско-амерички односи су „јачи него икад“ као што је премијер Кишида показао током посете САД у априлу, рекао је званичник.

У Њу Делхију индијски министар за спољне послове С. Даишанкар данас је такође одбацио Бајденову опаску указујући да је Индија најотвореније друштво на свету.

„Нисам нигде у свету видео тако отворено, плуралистичку и разнолико друштво. Ми не само да нисмо ксенофобични ми смо најотворенији, најплуралистичкији и на много начина друштво са највећим разумевањем на свету“, рекао је он.

Он је такође указао да је раст БДП у Индији седам посто и рекао да треба поредити колики је привредни раст у другим земљама. Америчка привреда је порасла за 2,5 одсто 2023. према владиним подацима.

(Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер