субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Република Српска – виталност опстанка у окружењу европских интеграција

Kоментари (9) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 четвртак, 27 јануар 2011 21:22
Dijasporac
Da profesore ta supstanca koja je stvorila RS je sada još žilavija, beskopromisnija, nema u njoj jugoslovenstva.
Mladi Srbi u RS koji su stasali posle građanskog rata, žele malo više ekonomskog prosperiteta a RS je svetinja.Ovdje nema Kandićki, Biserki, Čeda i Čanaka...,ovdje nema dilema šta znači postojanje i opstanak RS. P.S. Na Savindan slavimo Đokovića više nego Vi u Srbiji!!!
Препоруке:
0
0
2 петак, 28 јануар 2011 01:19
I posle Holbruka - Holbruk!
Nema sumnje da Samardžić optira za Holbrukovu koncepciju Bosne. Koncepcija Holbruka (tj. američkih demokrata), svodi se na očuvanje postojećih granica sa velikom autonomijom za enitete. Istu koncepciju Holbruk je imao i po pitanju Kosova. Za razliku od Holbrukove politike na Balkanu, američki (neo)konzervativci igraju na kartu etničkog razgraničenja. To znači: odvajanje Kosova od Srbije i postepena dezintegracija Bosne. Za ovakvu politiku, američki neokonzervativci našli su partnera u Đinđiću. Ovaj Samardžićev tekst je samo još jedan u nizu dokaza da je Koštunica eksponent politike američkih demokrata (i to frakcije Klintonovih), dok je Đinđić bio daleko bliži Bušovim neokonzervativcima. (Uostalom, poznato je da su u zapadnim diplomatskim i novinarskim krugovima, Đinđića redovno poredili sa Polom Volfovicem, političarom koji je imao isti razvojni put - od levičara u mladnosti do vatrenog neoliberala u zrelom dobu.)
Препоруке:
0
0
3 петак, 28 јануар 2011 10:02
Одбрана и последњи дани
Срби не треба да се троше на стварању трећег ентитета и да се са тим замајавају. Дошло би до измене Устава и наставило би се у том правцу до самог рушења РС.
Препоруке:
0
0
4 петак, 28 јануар 2011 15:49
Питам се
Видим да овде један исти коментатор, под разним насловима и поводо различитих текстова, упорно протура једну те исту и бесмислену тезу о Коштуници као експоненту Клинтонових. Ако то није злоупотреба и "троловање", ја онда не знам шта је. Иначе, одличан текст проф. Самарџића.
Препоруке:
0
0
5 петак, 28 јануар 2011 22:17
александар
За I posle Holbruka - Holbruk.
Интересантан је свет у коме Ви живите.
Препоруке:
0
0
6 петак, 28 јануар 2011 23:26
Ivona@I posle Holbruka...
E pa ja se slažem sa komentarom "I posle Holbruka - Holbruk"! A posebno se slažem sa drugim delom komentara: svima koji poznaju američku političku scenu sve vreme je jasno da je Zoran Đinđić bio saveznik i pulen, miljenik američkih neokonzervativaca. (Isto tako, teško mi je da poverujem da u Srbiji postoji neko ko ne zna da je Koštunica postao predsednički kandidat DOS-a upravo na inicijativu R. Holbruka. I ako je tako, onda je pravo pitanje - ko ovde troluje...)
Препоруке:
0
0
7 субота, 29 јануар 2011 00:15
из Српске
@дијаспорац
Имали смо и ми покушаје неких наших "Чеда" "Чанака"
који су се залагали за "грађанску", унитарну БиХ,
Здравка Крсмановића из Нове социјалистичке партије
и Бојана Бајића из Наше странке, па су се у Српској
на изборима провели "као бос у трњу". "Џаба су
кречили", не дамо се ми тако лако навући на танак
лед.
Препоруке:
0
0
8 субота, 29 јануар 2011 02:11
Legalizam vs. realizam
@Holbruk

Ja se sa vama donekle slažem. Naime, moramo da shvatimo da je sukob između Koštunice i Đinđića u krajnjoj liniji bio sukob dve koncepcije. Koštuničin legalizam bliži je ideologiji evropskih socijaldemokrata, dok je Đinđićev realizam prvenszveno utemeljen u konceptu "Realpolitik" H. Kisindžera. Nije neobično to što su Đinđićevi naslednici, okupljeni uglavnom oko LDP-a i tzv. Druge Srbije, toliko omiljeni u krugovima američkih "jastrebova", desnog krila Republikanske partije. Nema sumnje da je Druga Srbija ideološki najbliža američkom političkom pokretu "Tea Party". Već i na prvi pogled, na sasvim površnom nivou, sličnosti su neodoljive: nije li retorika Biljane Srbljanović identična retorici Sare Pejlin?
Препоруке:
0
0
9 субота, 29 јануар 2011 15:50
republika srpska
Profesor za predsednika!
Препоруке:
0
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер