понедељак, 06. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Добитници договора у Бањалуци су и РС и ЕУ

Kоментари (10) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 понедељак, 16 мај 2011 11:46
Kiza
Ja sam ranije postovao Obrada Kesica, ali sam posle ovog intervjua izgubio to postovanje. Zar RS da seje razdor izmedju Vasingtona i Brisela??? Sta to ima u hrani koju jedu ovi politicki analiticari koji zive u Americi?
Препоруке:
11
39
2 понедељак, 16 мај 2011 12:39
nataša
Nije tako.
Sudske nadležnosti su prema Dejtonskom sporazumu u ingerenciji entiteta dakle Republike Srpske.
Visoki predstavnik je te ingerencije samovoljno i bez saglasnosti prenio na zajedničke organe.
Nakon razgovora sa Ešdaun, Republika Srpska je dobila neka usmena obećenja, ali je i dala saglasnost da se njena sudska ovlaštenja prebace na BiH. Neko će reći i do sada su bila, jesu ali ilegalno, bez ovlaštenja, a sada će biti legalno.
Isti dosetka kad je Tadić tražio miščljenje suda o zakonitosti samoproglašenja Kosmeta, sa ciljem da se Kosmetu pribavi sudska saglasnost, isto tako i Rezolucija, koja je promenjna da bi se obezbedio način i saglasnost da "Kosova" otkloni sve prepreke funkcionisanju kao država. Isti obrazac.
Ne smišlja to ni Tadić ni Dodik, neko od starih dušmana to smišlja.
Dobitnik su zajednički organi BiH, jedinstvena BiH, kojima se na ovaj način pridodaju i sudska ovlaštenja, uz saglasnost Republike Srpske.
Препоруке:
27
14
3 понедељак, 16 мај 2011 18:08
Zoran, za KIzu
Zar je potreban jedan clanak nekog analiticara sa cijim sadrzajem se ne slazete pa da porpuno izgubite postovanje prema tom analiticaru, koji je to poverenje godinama stico? Nema nista u hrani koju analiticari koji zive u SAD jedu, oni samo analiziraju i donose sudove na osnovu raspolozivih informacija, pa, na primer, Dan Server dolazi do jednih zakljucaka a Obrad Kesic sasvim do drugih i drugacijih. Ni ja se ne slazem sa konstatacijom g. Kesica da je RS ista dobila ovim ociglednim popustanjme pod pritiscima visoke predstavnice EU, odnosno smatram da je samo izgubila jer je pokazala da pritisci, pretnje i uslovljavanje kao i u slucaju Srbije, sasvim lepo donose rezultate i da se na te metode u buducnosti moze racunati, a potpuno je nebitno da li ih je izrekao Diktator ili Ketrin Eshton. Posebno je problematicno sto je zauzvrat zbog odustajanja od referenduma RS dobila neka neodredjena, mlaka obecanja da ce se u formiranju zajednickog sudstva "voditi racuna o interesima RS". Vrlo lose.
Препоруке:
25
7
4 понедељак, 16 мај 2011 21:26
Bartolomeo
Mislim da je Dodik izvukao maksimum iz ove situacije iako se i meni ne svidja sto nema referenduma. Maravno, treba biti jako oprezan da nam se ne desi ovo o cemu predhodni komentatori govore. Obrni okreni pretnja referendumom je u 90% slucajeva samo blef, a ovog puta taj blef nam je prosao. Kad se predhodni put to desilo?
Препоруке:
8
1
5 понедељак, 16 мај 2011 22:26
Старац Фочо
Обрад Кесић има свеж погледа на ствари, као и обично. Увек је задовољство чути његово мишљење.

Иначе, мислим да коментатори овде превише строго и искључиво гледају на ствари. Знам, и ја бих највише волео да буде референду о оцепљењу РС и њеном придруживању Србији па да одмах сутра славимо. Но, не иде то баш тако. Размислите какав би ефекат имала прича да је РС против суда и тужилаштва само због тога што је централно. Овако се ствар само мало окреће у нашу корист истицањем да нећемо такав суд и тужилаштво зато што не раде како ваља и зато што нису конституисани како треба. На дужи рок ово је све јако повољно.
Проблем је што ми Срби нисмо истрајни него смо нестрпљиви и хоћемо све сада и одмах, а са друге стране смо се разочали у своју елиту превише пута. Пројектујући такве мисли на целу ситуацију као да само чекао неки повод који ће нам потврдити да ће нас неко опет издати и преварити и да нема наде. Упркос вему томе, ја бирам да верујем Додику, јер немамо више шта да изгубимо.
Препоруке:
19
3
6 понедељак, 16 мај 2011 22:56
Zoran, za Starca Focu
Rezultat "ubedjivanja" Estonove je da se jos jedna nadleznost prebacuje na centralne drzavne organe, mozda sedamdeset i treca ili vec ne znam koja od potpisivanja Dejtonskog sporazuma 1995. KOliko je to maksimum koji se u ovom momentu mogao dobiti ostaje da se vidi ali popustanje pod "ubedjivanjem" i odustajanje od referenduma ostavljaju gorak ukus ukoliko je rezultat formiranje centralnih sudskih organa i postepeni nastavak centralizacije BiH. Gde je granica ispod koje Dodik i RS nece ici? Da li ona uopste postoji ili, ako postoji, kao u slucaju Borisa Tadica, ona se stalno pomera, uvek na direktnu stetu srpskih nacionalnih interesa a u korist ozivljavanja smoproglasene drzave na teritoriji Srbije. Pocelo je sa Eulex-om, nastavilo se u Briselu u septembru a zavrsava, izgleda, posetom Stefanovica Pristini. Pri tome se svaki naredni ustupak u javnosti pokusava predstaviti kao trijumf odrzavanja celovitosti Srbije i doprinos Srbije miru na Balkanu i uvek je, navodno, izvucen maksimum!
Препоруке:
9
5
7 уторак, 17 мај 2011 01:45
Velibor
Good cop-bad cop...
Zvuci poznato?
Препоруке:
5
0
8 уторак, 17 мај 2011 07:54
pozitivno
Obrad Kesic je u pravu, Brisel i Vasington nemaju jedinstven stav povodom resavanja situacije u BIH, veoma bitno je da niko nije osporio ili zabranio odrzavanje buducih referenduma.A oni Srbi koji misle dobiti sve i odmah su hvala bogu u manjini.Samo polako, strpljivo i doci ce rezultati.
Препоруке:
6
3
9 уторак, 17 мај 2011 08:42
Вукадин
Добро је што се директно преговара са ЕУ, што је прескочен ОХР. Међутим, треба бити опрезан и свестан чињенице да су улози подигнути. Посебно треба бити опрезан са ЕУ, ипак су то Латини - старе варалице.
Препоруке:
6
2
10 уторак, 17 мај 2011 08:59
šarlo
Dodik je izigrao povjerenje. Za ozbiljno pitanje poput prvog referenduma u Srpskoj, morao je prije svega prikupiti dovoljno međunarodne podrške. On to nije uradio, nego je u svom bahatom maniru - krenuo grlom u jagode. Nadao sam se da Dodo u svom referendumskom poslu ima širu podršku - on to očigledno nema. Blefira.

Omogućeno mu je koliko toliko časno povlačenje iz cijele priče zahvaljujući činjenici da ni narod u Srpskoj ni EU nemaju boljeg lidera/partnera/poslušnika.

Trebali smo krenuti sa bezazlenijim referendumskim pitanjem jer situacija oko Suda i Tužilaštva BiH, s obzirom na usvajanje zakona u državnom parlamentu nije najjasnija. U takvim nejasnim slučajevima računa se kako OHR kaže - vrhovni je autoritet u tumačenju Ustava.
Препоруке:
2
5

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер