недеља, 05. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Француска на раскршћу

Kоментари (45) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 четвртак, 03 новембар 2011 11:22
Јован Анастасијевић
„...Српско-француски односи су традиционално били пријатељски и савезнички.... “(?) Француска је, после Енглеске, била највећи непријатељ Русије – а тиме и Србије. Још у XIX веку (после Наполеона) су Енглеска и Француска (наизменично и заједнички), уз повремено учешће Аустрије подржавале Турску против Русије и Србије, што је кулминирало Кримским ратом и присиљавањем Србије на неутралност. Обе су биле противнице осамостаљења Србије и чувале турски суверенитет над њом. Наводно француско пријатељство према Србији и помоћ у I Светском рату је било изнуђено претњом Николаја II да ће Русија у супротном закључити сепаратни мир (отуда и невољна евакуација српске војске на Крф). У “Малој Антанти“ је Краљевина СХС/Југославија била бедни француски сателит и купац мизерног француског оружја. Око најновијих радњи Француске од 1999 г. (бомбардовање, Косово...) па на даље да и не говоримо. Споменик захвалности Француској је сведок српске глупости и незнања и српска срамота!
Препоруке:
58
10
2 четвртак, 03 новембар 2011 12:53
degolista
na zalost, iz knjiga (i arhiva) se nikada ne mogu nauciti one najvaznije stvari o necijem zivotu, posebno o politickom zivotu jedne slozene drzave i nacije
Препоруке:
15
5
3 четвртак, 03 новембар 2011 13:35
Vladimir
Samo mogu da pozdravim Jovanov komentar jer se sa njim slazem u svakoj reci.
Препоруке:
16
9
4 четвртак, 03 новембар 2011 16:38
Nenad Pivaš
@Јован Анастасијевић

Грешите и то силно. Осим на самом почетку века и времена Бонапарте Француска никад у није била непријатељ Срба.
Француски министар спољних послова војвода од Брољиа био је први европски политичар који је јавно истакао начело самоопредељења за подјармљене балканске народе, истовремено одбацујући могућност да се у случају распада Отоманске империје Балкан подели између великих сила.
Писац Начертанија такође је видео Француску као савезника. Познато је и пријатељство Наполеона према кнезу Милошу и Михајлу за време њихове друге владавине. Мајор Иполит Монден боравио је у Србији од 1861. до 1865, прво као начелник а затим и као министар војни.
На Берлинском конгресу залагањем француског посланика Србији је припало Врање.
У свим кризама од 1903. до 1914. имали смо подршку Француске. Француска је остала нерасположена прима Титу и примила је многе српске емигранте.
Де Гол није опростио Дражино убиство Титу и никад га није угостио у Паризу нити је посетио СФРЈ.
Препоруке:
18
20
5 четвртак, 03 новембар 2011 16:46
Nenad Pivaš
У Првом светском рату нам је без сумње највише помогао руски цар али је током највећег дела XIX века највећи српски пријатељ била Француске.

А што се новије историје тиче ваља рећи да је Митеран био противник распада Југославије и признања Словеније и Хрватске и тек је под великим притиском Немачке одлучио да то учини. А Ширак нам је давао подршку за опстанак државне заједнице са Црном Гором. Тек са Саркозијем на челу Француска постаје ненаклоњена Србима.
Препоруке:
17
16
6 четвртак, 03 новембар 2011 18:23
Јован Анастасијевић
@Nenad Pivaš: „...Митеран био противник... ...А Ширак нам је давао подршку...“ И? И Понтије Пилат је после свега опрао руке....
Препоруке:
19
10
7 четвртак, 03 новембар 2011 18:27
Crnjoje
Francuzi su "nacija" koja je nastala na genocidu naroda koji i dan-danas zive na prostoru danasnje Francuske.

I taj genocid i dan danas traje (Francuska i dalje ne priznaje te narode - danas nacionalne manjine, da imaju pravo na svoju osobenost, kulturu i jezik), jer ta francuska burzoaska nacija ne moze da prizna da je pogrijesila u samom svom krvolocnom zavoju i razvoju!

Laicite = etnocid + kulturocid + genocid

Egalite, Fraternite, Masonic Bullshite!

ZIVIO NARODNI DUH - VOLKSGEIST!
Препоруке:
6
11
8 четвртак, 03 новембар 2011 20:36
Aleksandar
Најзад постоји стратешка опција потпуне дистанце према НАТО и САД

Ovo je opcija koja je absolutno nuzna za sve kontinentalne drzave Evrope da se rese uticaja UK, americkog trojanskog konja u Evropi. Medjutim ne po cenu da politicka struktura koja bi to izvela bude neka fasisticka (antisemitska, anti-imifrantska) partija poput Le Penova.
Препоруке:
4
5
9 четвртак, 03 новембар 2011 20:45
slobodan 50
kako se posmatra srpsko-francusko prijateljstvo?tako što francuzi, iz svojih interesa, daju municiju(i to lošu municiju)srbima, da idu i ginu ispred njih u ratu protiv tadašnje imperije...to bude takvo prijateljstvo, da linija srba na frontu bude 250 km ispred francuza...kakvi prijatelji...a u bombardovanju srbije su bili humani, predsednik se založio, da most u beogradu ne bude srušen(kako ne bi imali problema, kad okupiraju beograd i srbiju).....
Препоруке:
17
9
10 четвртак, 03 новембар 2011 21:21
Бели Орао
@Ненад Пиваш. Волим кад се појави зналац као што сте Ви. Француска нам је и пертле наплаћивала у злату у Првом св. рату. О подметању лошег калибра и да не причамо. Пријатељу они су нас заједно са осталом багром бомбардовали `99.
Пре него што пишете оставите се прича Ваше прабабе којој су млади француски војници доносили цвеће, а њој је то било лепо.
Препоруке:
19
8
11 четвртак, 03 новембар 2011 21:43
МР
Какав диван и културан народ! Благо нама са таквим пријатељима (With friends like that who needs enemies?). 1960. године предавао сам српски алжирским рањеницима (Институт за стране језике у Београду) и могао сам да се уверим сопственим очима у њихову доброту. У књизи Вилиама Дуикера Хо Чи Мин описана је и њихова бруталност у Виетнаму. Уосталом, у тим земљама народу нису дали могућност да демократски изаберу независност.
Препоруке:
10
8
12 четвртак, 03 новембар 2011 21:48
Bob
Pokvarenjaci. Sa nemcima bar znaš na čemu si.
Kakva bre sila francuska, kad im vlast postavljaju amerikanci?
Препоруке:
11
8
13 четвртак, 03 новембар 2011 21:58
Nenad Pivaš
@Бели Орао

Евентуално искуство ваше прабабе са Французима немојте да пројектујете на моју. Моја је била поштена жена.
Препоруке:
15
4
14 четвртак, 03 новембар 2011 22:38
Aleksandar
Laicite = etnocid + kulturocid + genocid

Egalite, Fraternite, Masonic Bullshite!



S koje planete je ovaj Crnoje? Posto ne zna da speluje na engleskom mora da sa planete Pax Americana kao i svi nepismeni amerikanci.
Препоруке:
13
0
15 петак, 04 новембар 2011 00:05
Повраћај у стварност
Према неким коментаторима, испада да већих гадова од Француза на овој планети нема.Хвала што сте та револуционарна сазнања поделили са нама,обичним смртницима,ал' нисте морали,стварно.
Препоруке:
14
1
16 петак, 04 новембар 2011 01:17
roadrunner
Gospodine Pivaš. Uglavnom niste u pravu. To što je pisac Načertanija smatrao Francusku saveznikom (kao i dobar deo srpske frankofonske elite školovane o trošku države u Francuskoj, Ženevi i Lozani) je njegova lična percepcija a ne pravo stanje stvari. Nije mi poznata epizoda Francuskog zalaganja za Vranje na Berlinskom kongresu. Tu ste možda u pravu (mada mi to nije poznato). A i to ako jeste istina je bilo ne iz ljubavi prema Srbiji, vec u cilju suzbijanja uticaja Rusije na Balkanu (preko Srbije koja tada pod M. Obrenovicem postaje Austrijska kolonija)
Препоруке:
3
6
17 петак, 04 новембар 2011 02:31
Ружичасти пантер
Мислим да треба правити разлику између француске државне политике и просечног Француза. Живео сам,студирао и радио десет година у Француској. Мој утисак је да су ти људи прилично површни, усмерени на себе, неће никоме чинити зло али се неће претргнути ни да некоме помогну. Национална девиза им је "Свако за себе, добри Бог за све". Доста су блиски Италијанима само већи позери. Пријатни су за дружење али после извесног времена човеку са Истока су потребна дубља пријатељства (или чак и непријатељства) у противном почне да се осећа као да је у неком забавишту.
Државна политика Француске је сасвим друга ствар и мислим да је Јован Анастасијевић у праву.Е сад, како објаснити тај раскорак између сурове политике и површних али у основи питомих грађана -стварно не знам.
Препоруке:
6
6
18 петак, 04 новембар 2011 03:38
vlax
U francuskoj danas imamo istu politicku scenu kao i u Americi (sa izuzetkom Marie Le Pen): Dve partije koje zastupaju istu politiku i iste ciljeve. Ovo takodje podseca i na napor zapadjnaka u odnosu na Nikolica i njegove "setnje" po Briselu : stvoriti dve "iste" partije, jednoj vlast, drugoj opoziciju.I nekoliko pitanja 1/Da li znate poreklo Fransoa Holande-a, Dominika Stros Kana,.....2/ Marie Le Pen u ovom trenutku nastoji svim silama da se priblizi Izraelu i izraelskom lobiju u Americi3/ Ko drzi francusku (preostalu) industriju i vecinu francuskih banaka
Препоруке:
5
6
19 петак, 04 новембар 2011 09:54
Бели Орао
@Ненад Пиваш. Видите у чему је Ваш проблем? Ја нигде нисам написао да је Ваша прабаба непоштена. Што се моје тиче са прадедом је била до краја живота. Значи понављам, вероватно волите и Ви Французе због ваше прабабе, тако преносите и историју.
Препоруке:
3
7
20 петак, 04 новембар 2011 10:57
Nenad Pivaš@roadrunner
Гарашанин је Начертаније написао 1844. и није он без разлога у Француској видео савезника, између осталог војвода од Бриљоа за кога сам поменуо да је први европски политичар који је истакао начело самоопредељења за Србе учинио је то 1833. у говору пред Народном скупштином.
Пре него што се позабавим разлозима зашто нас је Француска у највећем делу XIX века подржавала хтео бих да скренем пажњу на то да је апсолутно свако ко нас је икада подржао то радио пре свега јер је проценио да му је у интересу. Једини случај где је покретач можда била и љубав је руски цар 1914. Постојао је период када је Француска желела да умањи утицај Аустрије и Русије међу Словенима, па је зато била наклоњена и Пољацима и Чесима и Србима, не би ли их некако привукла себи. Са друге стране у периоду крајем XIX почетком XX века Француска је постала савезник Русије и због тога је била благонаклона оним народима које је Русија гледала као пријатеље, а то је између осталог и Србија након 1903.
Препоруке:
10
1
21 петак, 04 новембар 2011 11:07
Nenad Pivaš@Бели Орао
Французе волим због горе изнетих чињеница које ви нисте демантовали и због културне блискости са нама Србима. Такође и због темплара, Русоа и Волтера.
Следећим примером ћу вам показати како изгледа ваше „раскринкавање“ мојих аргумента. Русија никад ништа није учинила за нас. Срби су под утицајем Руса одбили Ичков мир који је садржао малтене све њихове претходне захтеве. Када су 1812. Руси са Турцима склопили мир у Букурешту српска аутономија је поменута симболично и без икаквих гаранција. Пустили су нас низ воду. 1878. су хтели да направе Велику Бугарску на штету Србије и само нас је Аустро-Угарска спасила. СССР је водио изразито непријатељску политику према краљевини Југославији коју је сматрао за тамницу народа у којој царује „великосрпска хегемонија“. Русија није искористила вето у СБ да би спречила увођење санкција СРЈ. Путин је 2003. повукао војску са Косова и одржава добре односе са Ђукановићевим антисрпским режимом.
Препоруке:
6
3
22 петак, 04 новембар 2011 11:08
Nenad Pivaš@Бели Орао
Видите шта све може да се „докаже“ злонамерношћу и полуистинама? Ваши „аргументи“ против Француза равни су овим мојим против Руса. Уз битну разлику што ви, за разлику од мене, заиста верујете у то што сте написали.
Препоруке:
5
1
23 петак, 04 новембар 2011 11:56
slobodan 50
kakva , bre, kulturna bliskost?u čemu se ona ogleda?koliko je boema otišlo odavde, da se udomi u francuskoj i da baca boje na platnu?to je sličnost kod ova dva naroda?kao papagaji ponavljaju stvari i događaje, koje nemaju nikakve veze sa realnim životom dva naroda...klasičan primer mediokriteta, odnosno, još bolja je moja definicija ČIPOVANIH ROBOTA I MODIFIKOVANIH ČIPOVANIH ROBOTA...razlika je ogromna: prva razlika je ta, da ne možeš da pridobiješ grupu francuza, koji bi u francuskoj pljuvali francusku, a na uštrb njene teritorije, slobode i vladavine prava.tako da, dokle god se ne bude poštovao ustav srbije, NIKO nema prava da kaže, da ličimo na bilo koga u svetu...
Препоруке:
7
7
24 петак, 04 новембар 2011 17:34
roadrunner
Rusija nikad ništa nije učinila za nas
E pa Pivaš ovo je već neutemeljena rusofobija
-Ustanak 1804 je podrzan,politički,diplomatski i vojno samo od Rusije
-Ičkov mir su Srbi SAMI odbili,jer sultan nije hteo dati NIKAKVE pisane garancije(plus su bili zaneti pobedama na početku)
-Bukureštanskim mirom je predvidjena klauzula autonomije za Srbiju(iako je Rusija bila u gadnoj situaciji, sa armijom cele Evrope pod Napoleonom na granici(2mil vojnika,nevidjeno do tada) i nije baš morala da brine na Srbiju
-Pod jakim diplomatskim pritiskom Rusije a na osnovu Bukureštanskog mira Turci su Srbiji dali hatišerif
-1877 Turci probijaju front kod Aleksinca, i bez većeg otpora napreduju ka Beogradu(vršeći masakre).Pod direktom pretnjom Rusije, Turci pristaju na primirje.Takodje Rusija, uslovljava mir davanjem autonomije hrišćanima u Turskoj,naročito Bosni i Hercegovini gde je i izbio ustanak. Turska odugovlači, težeći da dobije u vremenu i zapad pritisne Rusiju
Препоруке:
3
0
25 петак, 04 новембар 2011 17:44
roadrunner-nastavak
-Ovaj put zapad je previše zauzet Francusko-Nemačkim ratom i ujedninjem Nemačke,tako da Turska ostaje bez značajne podrške zapada.Pošto posle 8 meseci nema odgovora Porte za autonomiju hrišćanima, Rusija objavljuje rat Turskoj.Ruske trupe prelaze Dunav i trpe velike gubitke zauzimajući Turska utvrdjenja na Dunavu uz forsiranje Dunava(Turci su naoružani najnovijim Nemačkim opružjem kao i zapadnim vojnim savetnicima-zvuči poznato?!)
Rusija traži od Srbije da prekine primirje sa Turskom, ne bi li rasteretila front na Dunavu.Milan odbija tražeći 2miliona zlatnih rubalja od Rusije da počne rat (oslobodjanja svoje zemlje). Rusija pristaje. Milan zatim traži da pare "legnu na račun". Zlato stiže. Srbija konačno objavljuje rat Turskoj kad su Rusi već uspeli da u zimskim uslovima i pored brojnijeg neprijatelja forsiraju Balkanske planine i spuštaju se u Trakiju ka Carigradu(rat prakrično gotov).Sve to vreme su pomognuti od Bugarskih ustanika. Turska moli za mir, i Rusija joj nameće San-Stefan
Препоруке:
4
0
26 петак, 04 новембар 2011 17:55
roadrunner-nastavak2(necu više majke mi:)
Rusija nameće Turskoj San-Stefanski mir-kojim se Bugarskoj daje Makedonija.Rusi pri razgraničenju koriste linkvističku osnovu i po tome je Makedonija Bugarska(u to vreme i jeste bila nemojmo se zanositi)Iako je Milan praktično Austrijski satelit,kao Srbija sad,za BiH se predvidja autonomija kao i za Bugare u Rumeliji.Zapadne sile menju mir u Berlinu, Austrija okupira BiH,a Bugari 7 godina kasnije prisjedinjju Rumelijum, kao što su Srbi trebali i celu BiH da je ostao San Stefan(% Bugara u Rumeliji je tada bio manji nego Srba u BiH).A mi evoi dalje imamo granicu na Drini..
-1903-1912 samo Rusija stoji kao brana od objavljivanja rata Austrije Srbiji
-1913 Srbija pre 2.Balkanskog traži da Rusija bude garant razgraničenja u Makedoniji, Bugari odbijaju jer znaju da će Rusija biti prevashodno na strani Srbije. Bugari bez objave rata, napadaju Srbiju i Grčku
-1914. O ovome ste vec sami rekli
-Moderna vremena-opet SAMO je Rusija kolko je mogla branila i brani na
Препоруке:
4
0
27 петак, 04 новембар 2011 18:30
slobodan 50
tkz. medijsko spinovanje, zaista, može da navuče i inteligentne, a neoprezne ljude...dakle, kakva je ovo prepirka?odakle uopšte ideja, da su rusi loši prema nama?pa, ko, non-stop, glasa u UN u našu korist?pa šta bi se desilo, da rusi priznaju kosovo?ili, da se slože sa svim zahtevima zapadnih kriminalaca?šta bi bilo , do sada, sa srbijom?ALO!?
molim ostatak poštenih građana srbije, da ne nasedaju na provokacije...
Препоруке:
4
0
28 петак, 04 новембар 2011 18:38
Nenad Pivaš@roadrunner
Ви уопште нисте схватили шта сам ја хтео да кажем тим коментаром о Русији. Није ми била намера да доказујем да су нам Руси непријатељи, уопште то не мислим, већ само да покажем Белом Орлу шта све може да се "докаже" злонамерношћу и полуистинама. Његове аргументе против Француза сматрам слабим, па сам да бих показао колико су слаби изнео подједнако "јаке" аргументе против Руса.
Са друге стране ви претерујете. Бранити и опревдавати понашање Русије 1878. је слично давању оправдања за Олују 95. Да ли су и источна и југоисточна Србија лингвистички гледано биле Бугарска? А краљ Милан је постао проаустријски опредељен тек након санстефанске епизоде са Русима, пре тога није био.
Да се разумемо, сматрам Русију великом силом која нам је наклоњена и са којом требамо да имамо добре односе, што ова власт не схвата. Међутим, ви показујете један штетан облик русофилства који је једним делом чак аргумент противницима сваке сарадње са Русијом. Због српско-руских односа, немојте то да радите!
Препоруке:
6
1
29 петак, 04 новембар 2011 18:45
Nenad Pivaš@slobodan 50
Половином XIX века први српски ђаци одлазе да се школују у Француску и захваљујући њима Србија је успела да се извуче из дуговековне запуштености. У Француској су школовани Јован Мариновић, Јеврем Грујић, Милан Пироћанац, Љубомир Каљевић, Милутин Гарашанин, Матија Бан, Јован Жујовић, Михајло Петровић-Алас, Иван Ђаја, Јован Цвијић, Јован Скрелић, Михајло Гавриловић. А и многи наши књижевници и писци су били под великим француским утицајем, Стерија, Дучић, Матавуљ, Милан Ракић, Слободан Јовановић, Милутин Ускоковић, Милутин Бојовић, Растко Петровић, Бранко Лазаревић... београдски стил у списатељству се сматра за највиши домет српског књижевног језика и он је изграђен на темељима француског писаног израза. Француске политичке просветне и културне установе су биле узор на којима су стваране и наше установе. Француски језик је врло брзо престигао немачки и био најшире коришћен страни језик међу Србима (све док га енглески услед глобализације није потиснуо).
Препоруке:
9
2
30 петак, 04 новембар 2011 18:45
Nenad Pivaš@slobodan 50
У Србији се највише преводила француска белетристика и стручна литература. Устав из 1888. садржао је многе одредбе из француских уставних аката. Закон о штампи из 1881, један од најслободоумнијих правних докумената тог доба, највише је дуговао француском моделу штампарских слобода. Наша краљевска академија и наш универзитет су такође рађени по француском узору. А ахитектура, нарочито она из периода краљевине Југославије, буквално је пресликавала француску архитектуру и то се нарочито да видети када се прође центром Београда. Ваља истаћи да је и Хитлер када је кренуо у напад на Југославију 6. априла захтева да се у бомбардовању поруши Народна библиотека у Београду јер је сматрао да је српска култура франкофона и да то треба изменити.
Препоруке:
8
3
31 петак, 04 новембар 2011 19:00
slobodan 50
i moj čukunčukun deda je imao francuza za kuma, ali prijatelju, nemoj da se ljutiš, umi se hladnom vodom, pa razmisli šta govoriš u odnosu na to kako biološki izumiremo zbog sankcija i namernim uništavanjem srbije u poslednjih 20 godina od strane francuske i zapadnih "prijatelja"...da li da ti kažem, da sam se i ja nekad "ložio" na sve to o čemu sti sad pričaš?bilo nekad, a sada je pitanje opstanka građana srbije, a zapad ne odustaje od totalnog mrcvarenja građana srbije...ebeš ti te škole nekadašnje...
Препоруке:
4
0
32 петак, 04 новембар 2011 19:11
roadrunner
Imate neke kontargumente o celoj epizodi Rusko-Turskog rata? Posle ponašnja Srbije tj kralja Milana, da sam ja na mestu Rusije, ne bi Srbiju zarezivao na 2%. Isto kao što sad sa NATO oficirima u generelaštabu, NATO marionetskom vladom ne bih bih trošio svoj diplomatski potencijal na Srbiju.
Inače kraj Milan je provodio nedelje po kuplerajima, kockarnicama i naravno balovinma Beča, mnogo pre 1878. Samo što je to formalizovano tajnim ugvorom sa Bečom posle toga.
Evo sad ne postoji nikakav ugovor sličnog tipa sa NATO zemljama, i mislte da nismo NATO banana država? Ne budite smešni
Препоруке:
4
0
33 петак, 04 новембар 2011 19:24
vuk vuk
Zasto pustate ove napabircene tekstove i opsta mesta kao ovoga autora. Mislim francuska nas prijatelj, a pored takvih prijatelja od Napoleona do Miterana nam ni ne trebaju neprijatelji
Препоруке:
5
6
34 петак, 04 новембар 2011 20:38
МР
Читам многе славопојке француској култури, литератури, језику итд. Иако сам данас негативно расположен према Француској, морам признати објективну чињеницу да је то све тачно. По мојем скромном мишљењу, француски језик је најепши језик на свету. На њему постоји књижевност светске класе. О француким мислиоцима и научницима да и не говорим. Сви напредни устави се базирају на тековинама Француске Револуције. Али ту је новчић са две стране. Друга страна је невероватно ружна. Француска се још у средњем веку као паук заједно са другим земљама западне Европе раширила по целом свету сисајући крв потлачених народа. Запад је створио услове за развој науке и технике на грбачама других народа. Ето, још увек налазе потонуле бродове пуне злата које су нпр. Индијанци копали у ланцима у рудницима Јужне и Средње Америке. Нигде нису развиле своје колоније слично Турцима на Балкану. Ја лично не могу да им опростим ѕлочине над Србијом. Да ли неко цени име Кушнер? А тек оружје које Французи дадоше Хрватима
Препоруке:
5
0
35 субота, 05 новембар 2011 06:53
La chanson du jour
Za razne komentare,vidim da su mnogi opleli po Francuzima i Francuskoj,tipichno.Za one koji vole zivot vjerujem da che nachi zanimljivo na ovom sajtu a mozda i namchori postanu veselijihttp://blogsofbainbridge.typepad.com/chansons/101 Francuska chansons ,moze se upoznati Francuskacultura kroz njihove pjesme.I za one koji su imali ili provjeli mladost u Francuskoj da se podsjete.
Препоруке:
2
4
36 субота, 05 новембар 2011 08:47
Nenad Pivaš@slobodan 50
Културна блискост и спољнополитичко опредељење нису исто. Ви сте то двоје помешали у вашим коментарима. За оно што нам се дешава у последњих 20 година одговорни су Англосаксонци, Немци и Атлантисти. Француска са тиме нема везе, пре Саркозија они нам у најмању руку нису били ненаклоњени. Наравно било је индивидуа попут Кушнера и Анри Левија али они нису наступали као представници Француске већ или као индивидуе или као представници неких других организација.
Препоруке:
8
5
37 субота, 05 новембар 2011 09:05
Nenad Pivaš@roadrunner
Ви мешате лични живот краља и његову спољнополитичку оријентацију. Његов раскалашан живот обележио је пре свега период након његове абдикације, а не онај пре 1878. Ви руско опредељење да створи Велику Бугарску налазите у Милановом аустрофилству?! Два су разлога зашто се Русија одлучила на ово. Прво, главни руски интерес на Балкану је Босфор, а како су Бугари њему много ближи него ми Руси гледају да прво задовоље њихове апетите. Други је то што су Бугари послушни док Срби теже самосталности, а велике силе по правилу више воле послушне. И управо је одлука Русије да Бугарима дају највећи део источне Србије, укључујући и нишки пашалук који је ослободила српска војска, начинила од Милана аустрофила. Уосталом Ристићу је на Берлинском конгресу речено: "Најпре иду интереси руски, па онда бугарски, па тек после њих долазе српски, а има прилика у којима бугарски интереси стоје на равној нози са руским.".
Препоруке:
7
0
38 субота, 05 новембар 2011 13:52
slobodan 50
opet ti kažem, prijatelju, imuj se hladnom vodom...na skali važnosti po ljudski život, zna se, šta je bitno, bitnije i najbitnije...frnacuska ne može biti abolirana za zločin koji se dešavao, dešava i koji če se dešavati, obzirom kako stoje stvari...obožovam muziku, svetku, srpsku, obožavam prve filozofske postavke na svetu, ali to nema blage veze sa, na primer, ne doturanjem kiseonika za 11 beba u banja luci.nisam primetio, da su u francuskoj bili protesti francuza(ne srba iz francuske) prema ovom gnusnom zločinu.ne vredi dalje nabrajati njihove zločine, lepo je sunce napolju, hoću da zaboravim, barem na tren, na zlo koje su nam priredili francuzi i njihovi saveznici iz EU, amerike, NATO-a.dakle, i pored najbolje volje, umijte se, činjenice su strašne i zato nema više ljubavi.u principu, nisam ni rusofil, ali srbija mora da se okrene istoku, jer je to budućnost, jer su to njeni interesi.kada se budu zapadnjaci promenili nabolje prema srbiji, eto i mene, da hvalim njihove tekovine...
Препоруке:
6
3
39 субота, 05 новембар 2011 22:18
roadrunner
Pivaš, niste opovrgli ni jednu moju tvrdju o celoj, jadnoj epizodi kralja Milana u tom ratu. Vi bi ste posle toga podržavali Srbiju da ste Rus? Ja ne bih, iskreno, ni onoliko. (čak sam zaboravio da kazem da je i u prvu objavu rata protiv Turske 1876 krenuo jedva, na veliki pritisak javnosti, iako su Turci mesecima činili zulume po Hercegovini)

A počeli smo od vaše teze "Rusija nije nikad ništa pomogla Srbima".Posle mog taksativnog nabrajanja tog "nepomaganja" od 1804 do sad, ostali ste samo na tome da je dala Makedoniju i deo istočne Srbije Bugarskoj posle rata 1878. Pa?Jel Rusija pobedila Tursku u ratu? Jel to platila, i to dobro, svojom krvlju? Jel sve to vreme Milanče stajao po strani, čak i "zlato na sunce" tražio?Jel su Rusima sve vreme pomagali Bugarski ustanici? Još smo mi dobro prošli tad, kako smo zahvaljujući kralju (koji ima glavnu ulicu u BG!)trebali proći.Svaka sličnost sa sadašnjim stanjem i pomaganjem NATO Srbije je slučajna.Super prolazimo,kako smo zaslužil
Препоруке:
0
0
40 субота, 05 новембар 2011 23:31
Nenad Pivaš@roadrunner
Да ли ви уопште читате моје коментаре у целости? Понављам вам да НЕ МИСЛИМ да нам Русија никад није помогла. Целу причу о Русији покренуо да бих Белом Орлу изнео пример до каквих се све закључака може доћи када је неко злонамеран и када користи полуистине. Дакле, поново, то што сам тада писао о Русији не представља моје уверење, већ само пример како изгледају његови аргументи о Французима када се пренесу на рецимо Русе. Дакле циљ тога је био да укажем на његов погрешан приступ, а не да анализирам српско-руске односе. Капирате ли?

Једино по питању 1878. заиста сматрам да се Русија понела крајње неморално. А ви ту причу изврћете изношњем неистина. Русија је тада хтела Бугарској да поклони и оне територији које је српска војска ослободила као што је нишки пашалук. А већ сам рекао да такво понашање Русије било последица њихови интереса око Босфора, а не наводним неучествовањем Србије у рату и тобожњом великом улогом бугарских устаника.
Препоруке:
6
0
41 субота, 05 новембар 2011 23:37
Драган Петровић
Захваљујем се посетиоцима портала НСПМ који су нашли времена и пажње да прочитају овај текст, што мислим да није случај баш и са свим који су дали свој коментар на њега. Наиме текст се у потпуности односи на савремену Француску која се, будући да је на унутрашњополитичком плану подељена, налази пред неизвесним избором свог даљег спољнополитичког пута. У том правцу указао сам на главне страначке и персоналне актере француске унутрашњополитичке сцене, који би у будућности били носиоци неких од потенцијалних спољнополитичких стратешких опција.
Тек у последњој реченици сам најавио као могућу будућу тему чланак о перспективи француско-српских односа, што је тема која видим изазива посебно интересовање посетилаца. У том правцу усудио бих се да поменем да сам током ове календарске године био аутор научне монографије на ту тему - "Француско-српски односи 1800-2010" у издању Института за међународну политику, а да сам ових дана објавио и књигу "Француска на раскршћу" такође у издању ИМПП.
Препоруке:
7
2
42 субота, 05 новембар 2011 23:40
Nenad Pivaš@slobodan 50
Нигде нисам рекао да Србије не треба да се окрене Русији. Рећи да треба да се окренемо Истоку је већ дискутабилно јер тамо има и земаља са којима можемо имати корисну сарадњу као што су Индија, Кина и Јапан али и оних које нам најблаже речено нису пријатељи, као што је Иран и исламски свет.
Што се тиче Француске не видим даљу поенту дискусије са вама јер ви водите расправу по методи из Шопенхауерове Еристичке дијалектике.
Препоруке:
6
2
43 недеља, 06 новембар 2011 12:54
slobodan 50
sva moja razmišljanja su na bazi dijalektičkog načina razmišljanja.srpsko dijalektičko razmišljanje, sa osnovnim pitanjem, kako spasiti srpski dnk od totalnog uništenja, koje mu preti, sada, od strane zapadnih imperija, a kasnije, možda i od nekih istočnih zemalja.vidim da ste se umili hladnom vodom, a to je dobro.veliki pozdrav.
Препоруке:
4
0
44 понедељак, 07 новембар 2011 04:01
roadrunner
Pivaš, moram opet da dam par pojašnjenja istorijskih poluistina iz Titine čitanke - srpska vojska je "oslobodila" Niški pašaluk, tako što je ušla u njega na samom kraju rata, pošto je Turska vosjka već bila slomljena i Rusi skoro pred Carigradom
.
Inače, posle sloma Srpskog fronta kod Aleksinca 1876 , ne da bi smo oslobodili Niš, nego bi Turska vojska "oslbobodila" i Beograd za 10 dana da nije bilo ultimatuma Rusije. Tolko o vojskovodji i državniku kralju Milanu.

Ponavljam, da sam na mestu Rusa, posle cele te epizode, ne bi nam dao NIŠTA. Isto kao što nas i sad sa NATO režimom, sa NATO oficirima u generalštabu, sa vladom koja se OTVORENO pravi u Britanskoj ambasadi takodje ne bih podržavao ni -2 %
Препоруке:
2
0
45 понедељак, 07 новембар 2011 09:34
Beli Orao
@Nenad Pivaš. Vi treba da se upišete u političare sa pesmom "malo levo pa desno", ali pre toga morate da zapamtite činjenicu. Rusi nas nikad nisu napadali, a još manje bombardovali. Ruski i Srpski narodi su braća, a to se vidi u neoficijalnim sastancima-lepše se smejemo. I za kraj-posetite bar jednom ruski sponenik na Batini, 15000-malo li je. Znam i za francuske žrtve i poštujem ih. Ipak Francuzima ne mogu da oprostim one pertle, pa municiju,pa nevaspitavanje unuka koji nas sada, svoje prijatelje i saveznike bombarduju.

P.S.
Opet latinica zbog komp.
Препоруке:
5
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер