субота, 04. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Затирање демократије у колевци

Kоментари (89) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 уторак, 08 новембар 2011 14:11
Веља
Дубока захвалност господину Вукадиновићу што нам и овога пута дарује своје наочаре за оштар вид, бритко закључивање и надахнуто предвиђање.

Наши властодршци (и претенденти) безалтернативно нас гурају кандидатури за грчки сценаио и коначно ропство. Грци бар пружају отпор. А ми?
Препоруке:
180
3
2 уторак, 08 новембар 2011 14:13
oxi
"За пар дана Папандреу је прошао пут од миљеника до лузера и негативца."
Ne znam odakle vam ovo da je Papandreu bio miljenik.O tome da su ga provukli za par dana kroz "blato" je bilo neminovno,ili "Evropa" ili narod grcke.
Svako od nas ima izbora da bira a on je izabrao,izdao je sopstveni narod za saku evra.
Препоруке:
33
58
3 уторак, 08 новембар 2011 14:14
Anka Krajina
"Samit lidera G20 o ekonomskoj krizi u Kanu pre nekoliko dana koštao je više od milijardu evra, a sve troškove pokriće domaćin Francuska. Samo na noćenja svetskih lidera potrošeno je milion evra.

Noćenje Sarkozija 37.000 evra...Angele Merkel i Dmitrija Medvedeva po 34.000 evra, Barak Obame 34.000 evra, Berluskonija 29.000 evra..."

Kako tek izgleda kad ne štede?! I sve preko leđa poreskih obveznika!
Mora da su one "patriote" iz deklaracije Preokret imali na umu ovakvo "minsko polje" preko kojeg bi poveli celu Srbiju u "svetlu" budućnost!
Препоруке:
114
2
4 уторак, 08 новембар 2011 14:17
Карло
Свака част! Ово што ради Ђорђе Вукадиновић озбиљна је демистификација, а могло би се рећи и једина права демитологизација у нашим медијима. Српским књижевницима и новинарима (част Љиљани Смајловић и осталим, не баш бројним изузецима)демитологизација је реч коју користе за развејавање накаквих "српских митова". Све личи на ону стару причу "држ' те лопова"... Међутим, многи од тих велеумних силника стварно мисле да раде нешто исправно. Е поред осталог, зато су анализе Ђорђа Вукадиновића драгоцене. Ко има очи нек види.
Препоруке:
110
2
5 уторак, 08 новембар 2011 14:17
ivan3012
Kao i uvek...Vizionarski,objektivno,istinito,jasno...Dobronamerno..Savrseno..A od gdina Vukadinovica se i ne ocekuje drugo i drugacije..
Препоруке:
77
2
6 уторак, 08 новембар 2011 14:30
Saša
Prilično je neverovatno da se EU transformiše u nekakvu proširenu Nemačku jer Nemačka nema snage za tako nešto. To se najbolje vidi u Evropskoj centralnoj banci, gde su Italija i Španija, uz prećutnu saglasnost Francuske, uprkos žestokom nemačkom protivljenju postigli da ECB masovno otkupljuje obveznice upravo ove tri zemlje. Koliko god to ovde u Srbiji, gde se Nemačkoj i Nemcima pripisuju mitska svojstva, izgledalo neverovatno, mnogi u EU uopšte nemaju nikakvo strahopoštovanje prema Nemačkoj. Uostalom, zašto bi Italija i Španija koje su zajedno ekonomski jače od Nemačke i čine četrvtinu stanovništva EU dopustile da se neko prema njima ponaša kao prema Grčkoj. Tako da ako postoje samo dve mogućnosti, EU pod nemačkom dominacijom ili raspad, onda će biti raspad.
Препоруке:
77
4
7 уторак, 08 новембар 2011 14:36
Ружичасти пантер
Прво, поређење Немачке и Србије није примерено јер Србија није економски просперирала на рачун остатка Југославије - напротив, назадовала је - а Немачка просперира на рачун ЕУ, тачније на рачун јужњака из ЕУ, посредством евра.

Друго, Брисел заиста спасава немачке и француске банке, али и одговорност тих банака, као и одговорност Грчке, треба нијансирати. Те банке су кредитима обезбеђивале извоз немачке и француске индустрије јер произвођачи из ове две земље не могу да се суоче на светском тржишту са Кином. Значи, чак и да су Грци били мање "лењи" и чак да су се француске и немачке банке, разне рејтинг агенције и остали, стриктно држали правила пословања - проблем ЕУ остаје нерешен. А то је: са овом ценом радне снаге урачунате у европске производе, европске земље једноставно немају шта да траже на светском тржишту. Решење је или деглобализација, тј. нови протекционизам, или спуштање на ниво Кине, Индије и сличних.
Препоруке:
74
4
8 уторак, 08 новембар 2011 14:36
Ружичасти пантер
2.
Деглобализација је мало вероватна јер она не одговара крупном капиталу (који и јесте иницијатор и промотер отварања граница за финансијске токове), а спуштање европских надница на ниво кинеских је исто тако мало вероватно јер је политички немогуће. И зато се овој кризи не види крај. За марксисте, ради се о терминалној кризи система. За немарксисте ради се само о ремонту неких полуга на систему.
Препоруке:
65
4
9 уторак, 08 новембар 2011 14:45
Старац Фочо
Браво!
Препоруке:
58
2
10 уторак, 08 новембар 2011 14:50
Мирјана Маринковић
Јој што волим моју Србију у којој има, као и у читавој Европи, евроскептика.
Препоруке:
73
4
11 уторак, 08 новембар 2011 14:52
срђан цонић
Србија не треба да се држи подаље од те приче Србија из те приче док то још није касно треба да иѕвуче - да коначно скрене са пута без алтернативе од пута у понор то је сада већ извесно. Међутим сада се поставља кључно питање. Због чега је Грчка узета за пример. Зашто се на Грчкој тренира строгоћа када Италија дугује више него Грчка, Шпанија Ирска Португал заједно. Да ли је Грчка изабрана зато што је православна земља. Да ли је Грчка одбрана да би се намирили апетити Турске која ће обезглављеној Грчкој држави лако одузети све што хоће од острва до главних лука која за тај потез само чека одобрење великог брата.А то ће се дестити онда када он мисли да је време да велику Русију стави пред изазов да мора да помогне православној браћи. Наравно евроентизијасти и неолиберали поново ће рећи да је ово параноична теорија завере.Али овој завери се ближи крај. Све карте су откривене а када се нешто не скрива онда то није завера. То је једина позитивна ствар у овом тренутку. Скривања више нема.
Препоруке:
82
1
12 уторак, 08 новембар 2011 14:53
Predrag
Odlicna analiza g, Vukadinovica, a pogotova posljednja recenica iz iste mi je gotovo automattski pobudila asocijaciju i pitanje koje mozda i nije u direktnoj vezi sa tekstom g. Vukadinovica.
Ako sadasnja vlast u Srbiji nije dovoljno pametna, vjesta i dorasla poslu koji je preuzela - onda neka, makar, bude pokvarena, slatkoreciva i lazna kako bi vise nego razuman savjet g. Vukadinovica bio proveden u djelo.
Inace, nastavaljanje mahnitog srljanja prema necemu sto u sadasnjem trenutku djeluje potpuno neizvjesno a jos vise opsano, trebalo bi da za glasace bude pouzdan dokaz kako treba da se opredijele.
Posto je i manevarski prostor glasaca bitno ogranicen, najsigurnija varijanta bi bila NEGLASANJE ni za koga, kako bi se konacno vlasti stavilo do znanja da je ona sa glasacima na dva razlicita kolosijeka.
Препоруке:
26
5
13 уторак, 08 новембар 2011 15:08
Leoguy
Veoma cenim i poštujem mišljenje gospodina Vukadinovića. Zaista realno i na jednostavan način objašnjava aktuelnu situaciju. Kamo sreće da imamo takvog predsednika ili premijera! Verujem da ima takvih političara u Srbiji, ali im ta gore pomunuta plutokratija preko sadašnje nesposobne i korumpirane vlasti ne dozvoljava da deluju. Ne vidim načina da se naša domovina izvuče iz sadašnje krize ili bolje rečeno propasti. Možemo se u Boga uzdati, ali to nije dovoljno!
Препоруке:
40
1
14 уторак, 08 новембар 2011 15:09
OKVIR
Taj sistem koji zovemo demokratija, uvek pokazuje svoje pravo ( zlotvorsko ) lice kad dodje pod znak pitanja interes krupnog kapitala a posebno finansijske oligarhije.
Kad se pokusa u to dirnuti odmah se pokaze iskezena njuska fasizma.
Препоруке:
48
2
15 уторак, 08 новембар 2011 15:11
луди скретничар
У одређеним сегментима моћ Империје је и даље неокрњена.
Препоруке:
30
2
16 уторак, 08 новембар 2011 15:21
NADA AP
Čitajući ove redove ne može čovek ,a da se spontano ne upita: DA LI JE MOGUĆE DA MI ZAISTA TAKO ŽARKO ŽELIMO DA ŽIVIMO U OPISANOM "RAJU"!!!Da budem iskrena čitajući ovaj članak koji je gospodin Vukadinović, kao i uvek, izvanredno sročio ,ja sam se "smrzla".Samo sam pokušala da zamislim nas ovako male sa svim nsšim manama i osobinama ,apsolutno ne navikle na tu i takvu "demokratiju",bez ikakve podrške članica "raja"pošto nas ni jedna potpuno niti razume niti podržava.Ja znam da ja tamo ne želim ,ne želim da ni moja deca žive i rade u tom izčašenom ili bolje reći nemoralnom svetu.Žalosno je to što su očekivanja i nade mnogih Evroentuzijasta velike i nerealne .Ako nas ,ne daj Bože , i uguraju u tu Evropu oni će biti ti koji će biti najviše razočarani.
Препоруке:
55
1
17 уторак, 08 новембар 2011 15:24
Nenad
I Ja bih zahvalio gosp.Vukadinovicu na ovom jasnom i tacnom opisu situacije u Grckoj.Sada je u toku natezanje oko vlade,mada svi znamo da ona mora biti formirana.Gradjanima se manipulise nevidjenim medijskim pritiskom i pretnjama o propasti.Kao da ce zivot stati ako izadju iz EU.Inace politicari,od kojih se ocekuje ,,spas,,su isti oni koji su dovde i doveli.Zao mi je naroda koji ne odlucuje niocemu, a sve je dublje u psihozi propasti,koja ce neminovno dovesti i do bankrota,pre ili kasnije.Mislim da je uloga politicara da promovisu krizu,i puno me podseca na predratne pokusaje nasih politicara da izbegnu rat.A u stvari su bili ratni promoteri.Nista dobro ne ceka grcku,i mislim da mi netreba tome da se radujemo.Medeni mesec sa EU je prosao,a plasim se ni da tezak razvod nije daleko.
Препоруке:
39
1
18 уторак, 08 новембар 2011 16:21
Биљана Николић
Паметни се уче на туђим грешкама, будале на својим...ускоро ће морати да се смисли наставак за оне који ништа не науче ни из туђих, ни из својих грешака.

Никад лечење последица није резултирало откалњањем узрока. На крају се последице толико намноже, да их је немогуће санирати,наравно узрок остаје нетакнут.

Узрок је одувек био и остао - магична моћ новца који те издваја од других и даје ти привид да си бољи, важнији, значајнији од других.

Прво се новац стварао за јачање држава, па се новцем куповало стварање и рушење држава, а сада се државе користе за стварање личног новца.

Србија се јавља да обрне још један државнички камиказа круг у руском рулету - изгледа јој не одговара што је предходне преживела.
Препоруке:
40
1
19 уторак, 08 новембар 2011 16:37
nokitj
Ako se odreknemo Evrope (za stalno il privremeno), čime će onda da nas ucenjuju?
Препоруке:
48
1
20 уторак, 08 новембар 2011 16:46
Puki
Da li iko tokom ove "krize" mogao naći komentar neke članice EU izuzev Namačke i Francuske?. Zna li se šta o krizi evra misli Luksemburg, Španija, Litvanija, Rumunija? Namerno navodim zemlje koje nisu u "evro zoni", jer one su ipak članice EU. Naravno ne zna se ništa. One zapravo ništa ne misle, niko ih ništa i ne pita, one ništa i ne odlučuju. One čekaju šta će odlučiti Merkelova i Sarkozi. Izem ti suverenitet.
Danas o Grčkoj odlučuju lideri Nemačke i Fransuske. Sutra će kada procene da je to potrebno, raditi isto za bilo koju drugu zemlju u EU. I Napoleon i Hitler su davali veću samostalnost državama koje su pokorili, nego što to danas rade Merkelova i Sarkozi. Briga njih za Grčku. Merkelovoj je potrebno bezcarinsko tržište od 430 miliona ljudi u kome će njena Nemačka plasirati svoju robu i uništavati privrede tih zemalja, razvijajući u njima one privredne grane(najčešće prljave tehnologije) za koje postoji njen trenutni interes.
Препоруке:
43
1
21 уторак, 08 новембар 2011 17:09
Мара из Ниша
Ја сам једна обична жена из народа али морам да признам да би мени у овом тренутку више пријало да прочитам шта данас господин Вукадиновић мисли о Хабермасовој апологији државе благостања и сл. изума европске социјалдемократије, која је, као што сав народ зна, главни креатор овакве Европе. Нису Саркози ни Меркелова правили европску супер-државу но су то чинили они који су се напајали идеологијом са Хабермасовог извора. Јоште бих волела чути како господин Вукадиновић тумачи то што се ова просвећена урбана и комуникативна велфер-Европа на крају опасно приближила оној Европи о којој је маштао онај Хајдегер у својој брвнари. Јербо, мени се овде нешто не уклапа, а господин професор је учен човек и он могао да ми то лепо појасни. Уздравље!
Препоруке:
26
2
22 уторак, 08 новембар 2011 17:13
ДУШАН
То што се дешава са Грчком је наук за Шпанију, Португал, Италију и редом, а ”случај Папандреу” наравоученије владама које су се одвојиле од народа. Г. Ђорђе је у праву да је премијер из Атине био миљеник, али не заборавите и да млеко није вода - мајка му је Американка и зна се чијом вољом је стигао на власт и ко га је, у вези са референдумом, навукао да доказује чија је последња у Европи. Па, нису ваљда досељеници-мафијаши из САД, иако су га сада пустили низ воду, милосрдни да тек тако препуштају одлуке Саркозију и посебно Меркеловој. Грчка највише дугује Французима и Немцима, а далеко за њима су, по укупном износу од око 5 млрд, Американци, којима је у интересу да се у конкретном случају притаје. Грчка неће напоље, маси су подељене мркве, бура је до даљег утихнула и игранка се наставља.Поједностављујем због простора, али би добро било да и ови НАШИ схвате шта их ускоро чека. А и народ који све зна и, по обичају, погрешно се опредељује за оне што не заслужују.
Препоруке:
38
1
23 уторак, 08 новембар 2011 17:14
Puki (nastavak)
Onog trenutka kada bude procenila da je dovolno ekonomski i politički jaka Nemačka će se, hladno, naoružati nuklearnim oružjem (konvencionalno već poseduje, a duboko sam uveren da ga nuklearno praktično već ima, ili da poseduje sve neophodne komponente da ga kompletira u roku od nekoliko meseci ili čak dana, isto kao i nosače tog oružja).
Sarkozi se, opet, nada da će kroz EU uspeti da ekonomski i politički kontroliše Nemačku, tog francuskog arhineprijatelja, njen ekonomski, politički, vojni razvoj i uticaj. Na njegovu veliku žalost, Nemačka polako, ali sigurno pruzima primat u EU, a Francuska postaje drugorazredna evropska sila. Tako je to kada pretrpiš katastrofu u ratovima i kada tvoja pobeda zavisi od pomoči drugih.
U isto vreme i jedni i drugi "gurkani" od Britanije i "Velikog Brata", bacaju skrivene, ćežnjive poglede na istok, tamo gde su i Napoleon i Hitler zaglavili i odakle su pobegli glavom bez obzira, vrebajući svoju šansu i slabosti Rusije.
Препоруке:
30
1
24 уторак, 08 новембар 2011 17:27
siniša
Zaključak da Srbija treba da se drži podalje od Evropske unije je koliko tačan toliko i neostvariv.

Na stranu što ja o "našim" vlastima imam samo reči prezira i nepoštovanja, ali veliko je pitanje koliko su oni uopšte krivi. Oni su mučenici upecani od strane stranih službi i njihovih domaćih slugu. Od država plaćeni, pa i naše, spletkaroši, prevaranti i lažovi, lažni bezbednjaci, prvo nameste neku nepodopštinu, ili već počinjenu nepodopštinu iskoriste, uhvate ih sa parama, koferčetom, ili u heroinom, ili u homoseksualizmu, ili u prostituciji, ratnom zločinu, otmicama i onda ih promovišu, da nam budu "naše" vlasti. Zatim ih ucenjuju i prinuđavaju da "vladaju" tako kako vladaju.
Oni su nemoćni bilo šta da urade, oni su zarobljenici, jadni i bedni poput Nedića, uhvaćeni i ucenjeni.

Srbija ne može i ne sme da raspiše referendum ni za EU ni za NATO.


Eto takva je ta Evropska unija i NATO.
Препоруке:
29
2
25 уторак, 08 новембар 2011 18:01
Crnjoje
Али у оба случаја, дакле, било да се Унија уруши, било да васкрсне као нека врста „простопроширене“ Немачке, за Србију је у овом тренутку најмудрије да се, уз дужан респект, држи малко подаље од те приче.


Kako da se to "drzi podalje"?

Da se Srbija mozda odseli na Istok?

Da glumi da ima svoju tehnologiju, iako prodaje sirovine?

Da se ugleda na Grcku pa da trosi ono sto nije zaradila?

Da glumi da pored nje ne zivi 120 miliona Germana?

Da mozda, kao drzava od 6 miliona gladnih i bez jos uvijek definisanih drzavnih granica, odluci da se integrise sa jos (ne)definisanijom istocnim savezima i udruzenjima?

Da glumimo da se grannicimo sa Rusima i da ce nam oni sve pozlatiti i dati?

zar vam nije jasno da Italijani (drzava od preko 50 miliona ljudi) moraju da slusaju Nemce a ne neki tamo gladni Srbi?

Toliko su mocni, da Rusi moraju da se savijaju pred njima!

Ali ne zbog nekog straha, nego postovanja i zbog svog brzeg privrednog napretka.
Препоруке:
11
77
26 уторак, 08 новембар 2011 19:15
Peter RV
Kad vec vidimo "demokratiju" na izdisaju, trebalo bi mislit o nekim ne-demokratskim metodama da izidjemo, barem mi Srbi- iz evropskih ....... Predlazem da se Tadic,Nikolic, razne sonje i Natasa izvade, ako je moguce odatle (Draskovica i Jovanovica ne pominjem, jer je njima tamo mjesto- gdje najvise uzivaju). Sto kazete na ideju da se drze sve dok ne nauce ovaj Vukadinovicev tekst-napamet?
Препоруке:
15
2
27 уторак, 08 новембар 2011 19:24
Milko Grbović
Господине Вукаидновићу, поменућу нешто са чиме се мучим, у смислу да то не могу да скратим да буде афоризам...

Демократија се показала као велика фарса.

Ко је прва жртва вербалног деликта?
- Сократ.
Где?
- У колевци демократије.

И још су били толико перфидни да га не погубе, него да "добровољено" попије отров.

А његов вербални деликт уопште није био политичке него филозофске природе.

Тако да ово "срочавање" референдумског питања у Бриселу, Бону или Паризу, не чуди.

Погелдајмо дурги апсурд: О овој кризи се уопште не питају економисти него политичари.
А ни то опет није нека новост.
Препоруке:
13
3
28 уторак, 08 новембар 2011 19:50
МП
Цела гужва настала је јер не може више да функциониише демократски систем "Слободан свет" који је омогућавао западу да на војној доминацији искоришћава остатак планете.Сва вика и цика око финансијских тржишта и дугова уствари је прилагођавање стању где се десио цивилизацијски преокрет,јер је реално најача економија Кине(уз помоћ осдталих из БРИКС-а) у ситуацији да наметне нове параметре светских пре свега економских послова.То наравно води снижавању доживљаја у атланско-евро алијанси , што много боли.Наводни покушаји спасавања неких валута и сређивање финансијских тржишта нису ништа друго до цивилизацијско враћање реалној економији.Колективно светско знање створено интернетом већ предлаже креативна решења како данас извештава "Политика".Слажем се са Ђорђем да нигде не журимо, али да то време искористимо и што више научимо куда иде 21. век.
Препоруке:
10
1
29 уторак, 08 новембар 2011 19:53
Aleksandar
Све више се, и то не само нама на Балкану, намеће асоцијација Европске уније и судбине бивше СФРЈ. Само је питање хоће ли се Немачка у причи са Унијом поставити паметније и снаћи боље него Србија са Југославијом. Sudbina EU ne zavisi od Nemacke kao sto ni sudbinu Jugoslavije nije odredila OKUPIRANA Nemacka. Sudbina EU zavizi od SAD, hoce li je rasturiti kao sto su jugoslaviju ili ne. a zasto bi ovakvu impotentnu EU SAD rasturali? Pa kao takvu IMPOTENTNU su je is tvorile upravo SAD da ne bi dobili kontrabalans moci, vec samo niz jadnih vazalskih drzava pod kontrolom. Ponizenje Evrope od strane SAD se nastavlja nesmanjenom zesitom. Evropa se od SAD (i njenog trojanskog konja EU) okretanjem Evroaziji, tj. Rusiji (kao npr. danasnji korak otvaranja severnog toka).
Препоруке:
10
2
30 уторак, 08 новембар 2011 19:54
Boki
Prvo, moram ponovo da pitam. Od kad to u obligacionim odnosima postoji "demokratija". Ja uzmem kredit i onda "demokratski" odlucim da ga ne vracam. Drugo, Grcima jeste ponudjena sloboda da na referendumu istupe iz evrozone ali i EU uz potpuni defolt (bankrot). Posmatrajuci grcke CDS-ove nije tacno da bi Francuske i Nemacke banke pretrpele najvece gubitke, sta vise verovatno bi ti gubitci bili manji nego u slucaju kontrolisanog defolta i otpisa 50% bankarskih dugova. Trece sa jedva 2% u ucescu u BDP EU, Grcka ne moze realno predstavljati realnu opasnost po EU. Zato je Grcima ponudjeno najbolje sto se u ovom trenutku moze. Svaki drugi izbor kostace Grcku i njen narod vise i to je potpuno izvesno. Cinjenica je da su Grci uz pomoc i poverilaca "srljali" u propast i da ce sada morati da menjaju zivot iz korena i izliju i krv i suze i znoj da bi stali na noge, ali je cinjenica i da se nisu bunili dok je "zurka" trajala. Nadalje pog...
Препоруке:
5
32
31 уторак, 08 новембар 2011 20:03
Boki II deo
Madalje pogledajte Srbiju. Cinjenica je da smo vec prezaduzeni, da nam je privreda i realekonomija na izdisaju medjutim to ne sprecava cinovnike i administraciju da stalno strajkuju trazeci vece plate. Kako da se onda "drzimo dalje" od EU. Ko ce da ubedi policiju, zdravstvo, prosvetare, penzionere i slicne da prestranu da traze ono sto nemamo i da nije moguce traziti vece plate i penzije i sacuvati Kosovo i prkositi EU istovremeno. Nazalost ljudi su pred ovakvim izborom pragmaticni i uvek na prvo mesto stave sitne licne interese. Politicari samo priznaju tu cinjenicu i zato povlace populisticke poteze sto sve zajedno dovede do Grckog scenarija. Jednom i tome mora doci kraj, kod nas mnogo brze nego u Grckoj jer jednostavno nemamo ciji kredibilitet da rusimo. Evropski problem sa Grckom je pre svega problem prestiza, kredibiliteta ali i poverenja da su u stanju da zarad postovanja ekonomskih postulata, privremeno smanje suverenitet bilo koje drzave clanice. Grcka je prva ali Italija je
Препоруке:
5
35
32 уторак, 08 новембар 2011 20:13
Boki III deo
realno problem. Nije to izbor koji se postavlja pred politicare. Jos manje je to "demokratsko" pitanje jer ulagaci su oni cije se poverenje i pare traze pa se stoga mora delati u cilju zadobijanja njihovog poverenja. Sad, ne bih polemisao o tome da li je takav svet pravedan, kao i da li ga treba menjati, jer niko za sada nije ponudio nikakvu iole pristojnu alternativu. Ja bih za sada samo konstatovao cinjenicu da svet za sada tako funkcionise i da se bez "velikih potresa" resenja mogu traziti samo u domenu realno postavljenih pravila funkcionisanja savremene svetske ekonomije. Skrenuo bih paznju i pojedinim komentatorima da ne dolaze u zabludu da misle da zemlje BRIKS napreduju zbog drugacijeg finansijskog ustrojstva ili jeftine radne snage. Naprotiv, svoj ekonomski zamah sve do jedne duguju iskljucivo ogromnim resursima koje prodaju po "damping" cenama a Kina i Indija su zemlje koje izrazito prednjace u tome. Dakle Kina se razvija na racun svog prirodnog bogatstva dok EU to ne moze
Препоруке:
5
28
33 уторак, 08 новембар 2011 20:25
Boki IV deo
i zato zavisi od superiorne tehnologije ali i protekcionistickih mera (zastitne carinske i necarinske barijere). Srbija bi morala da nauci nesto i iz ponasanja Kine, i uopste BRIKS zemalja ali takodje i iz ponasanja EU. Za pocetak prvi i najpreci posao je zabrana prodaje poljoprivrednog zemljista stranim drzavljanima i kompanijama ali i moguce uvodjenje zemljisnog maksimuma. Zasto je to bitno. Svedoci smo da resursi dobijaju na ceni te je neophodno zastititi ih na pravi nacin. Cak i da nam oduzmu Kosovo, oduzmu suverenitet nad Vojvodinom ili nam dovedu potpuno kontrolisanu marionetsku vladu to je sve privremenog karaktera i nista u poredjenju da recimo neka Nemacka kompanija (ili vise njih) kupi vecinu poljoprivrednog zemljista u Srbiji. Takav gubitak suvereniteta bio bi mnogo pogubniji za Srbiju a niko se protiv te mogucnosti (stupa na snagu za dve godine) ne buni. Bojim se da cemo proci gore nego Grci, koji su takodje znali sta ce ih sacekati ali su cutali uz "ma pusti nek traje".
Препоруке:
15
23
34 уторак, 08 новембар 2011 20:26
Miroslav
Crnjoje

kan'da bi se obradovao da dodju?

Znate sta, bar bi se znao red u ovoj drzavi!

Nemacka medicina je najbolja na svetu!!!!

Zalosno je koliko su neke recenice vecne!!!
Препоруке:
15
6
35 уторак, 08 новембар 2011 20:33
Crnjoje
Ангела Меркел и Никола Саркози су му одмах дословно издиктирали како треба да гласи текст референдумског питања – што да се грчки парламент замара и оптерећује поводом тога – и саопштили датум до када референдум мора бити одржан.


Naprotiv, oni su samo rekli da pitanje mora da bude Da ili Ne zeleu EU, jer su Grci vec bili stavili potpis na nesto sto je bilo vec dva puta dogovarano.
Posto se nije bilo vise moguce pregovarati o snizenju dugova to je bilo logicno da se Grci pitaju da li zele da vrate te umanjene dugove ili ce u suprotnom morati da izadju iz EU.

Znaci: UGOVOR se mora postovati.

Taj isti njihov premijer je stavio na njega potpis pa je onda nedelju dana kasnije trazio pregovore i referendum?!

Pa nije EU obdaniste!

U vezi autorovog "zatiranja demokratije u kolevci", samo jedno pitanje za tu njegovu "Srbiju koja treba da se "drzi podalje": koliko su Srbi kroz istoriju imali referenduma?

Da li je onda srpska "kolijevka" jos uvijek u izgradnji?
Препоруке:
4
37
36 уторак, 08 новембар 2011 20:35
Aleksandar
@Mara iz NisaНису Саркози ни Меркелова правили европску супер-државу но су то чинили они који су се напајали идеологијом са Хабермасовог извора.Boze Maro, kakav crni Habermasov izvor, pa ni on sam ne zna sta znace zvrljotine koje mu zena Ute prepisuje od studenata. A o jadnom Hajdegeru da i ne govorimo--sigurno dizajniranje EU nema veze sa nekim Dazajnom ovog koji se folirao da je filozof.Maro u Nisu ima mnogo pametnijih ljudi od Habermasa i Hajdegera pitaj njih sta misle o EU.
Препоруке:
13
6
37 уторак, 08 новембар 2011 20:37
Dijapazon
EU nema nikakvu sansu za oporavak u okvirima i odnosima kakvi sada vladaju. U proseku se zemlje EU zaduzuju po stopi od 8% godisnje, a ekonomski rast ne prelazi 2%. Ta razlika je matematicki neodrziva, narocito u atmosveri rasta cene enrgenata. Negde ce nesto morati da popusti, jer u ovom odnosu snaga profitiraju samo bankari.
Препоруке:
15
1
38 уторак, 08 новембар 2011 21:17
Старац Фочо
Није случајно Ђорђе Вукадиновић у тексту направио паралелу за нарко дилерима. Јер када би све ово свалили на Грчку, онда се поставља питање зашто би хапсили и кривично гонили продавце наркотицима, када је то све у ствари проблем до наркомана, јер, Боже мој, нико их није терао да се дрогирају, а зна се, све што се узме мора се платити, као и у радњи (или како неко наивно рече овде "уговор се мора поштовати").

Све зависи од тога како се поставе ствари. Можемо свет посматрати овако:
"Вук на овцу своје право има, ка` тирјанин на слаба човјека."

Али можемо на њега гледати и овако:
"Ал` тирјанству стати ногом за врат, довести га к познанију права, то је људска дужност најсветија."

Грци можда јесу испали овце, на неки начин, али је врло јасно ко је овде тиранин, и самим тим шта је наша дужност.
Препоруке:
32
1
39 уторак, 08 новембар 2011 21:35
Elektro
Upravo je u nemackom Blicu, Marko Somborac predstavio Grke isto kako ih je i Vukadinovic opisao, zavaljeni u lezaljku i konzumiraju "uzo".

evo stripica
http://www.blic.rs/Strip/1258/Marko-Somborac

sta reci, uspesno sirenje stereotipa i 'isrpavnog' sistema vrednosti
Препоруке:
8
0
40 уторак, 08 новембар 2011 22:06
Aleksandar
@Boki

Prvo, moram ponovo da pitam. Od kad to u obligacionim odnosima postoji "demokratija". Ja uzmem kredit i onda "demokratski" odlucim da ga ne vracam. I tako dalje, pise Boki, "ugovor se mora postovati" i ostale zelenaske pricice koje je pokupio u maloj skolici kapitalizma.

Naravno da se moze desiti "demokratija" koja odluci da ne placa dugove kad otkrije da su oni nametnuti na prevaru i uz zelenasku kamatu koja bi narod odvela direktno u robovanje bankarskim satrapima iz inostranstva i u licnu bedu. To se se zove otreznjenje naroda, koji svoju nesposobnu vlast otera i stranim prevarantima i spekulatorima oduzme legitimitet.

Pazi boki i na tom zapadu u cije ime pises te banke koje pljackaju narode sirom planete postoje kao korporacija i onog trenutka kad bi im profiti bili ugrozeni oni imaju pravo da se zastite podnosenjem zahteva za bankrotom sto im omoguci da sacuvaju svoj kapital i pocnuiznova. Zasto ne bi nacije, poput Grcke, mogle imati isto pravo?
Препоруке:
22
4
41 уторак, 08 новембар 2011 22:33
Brane2
Opet jednostrana pravda, ovaj put malo upeglana.Sada eto, konačno neko priznaje, da su i obično Grci dobili koju mrvicu.Kolika je ta "mrvica", nije teško oceniti prema njihovim platama i broje stanovnika. Meni više izgleda kao gromada. jeste, neko je nešto maznuu po strani ali da bi ga narod gledao, mora je da mu kupi socialu. I to dosad neviđenu socialu.Isto tako, mada se pominje, nije jasan taj veliki Nemački Plan- nemci su grke zasuli lovom, sa kojim ciljem- DA JE VIŠE NIKAD NE VIDE ?Glupost. Očigledno je, da su jeftini krediti dani sa ciljem razvoja, da se smanji razlika između razvijenih i nerazvijenih. Da nisu zajmili Grcima, Nemci su mogli komotno da ih potrše na sebe.S ostalim se slažem, ali EU mislim da slikate u preterano lošim bojama. Mudrost kaže "Ne pripisuj zlobi ono što možeš da objasniš običnom glupošću"...
Препоруке:
3
11
42 уторак, 08 новембар 2011 22:56
Курјак
Руси и Кинези се договорили да изађу из доларске зоне. Међусобне обрачуне воде у својим валутима.
Долар је безвредан папир, а недада је тај папир имао златну подлогу.
Какву подлогу има грчки Евро?
А динар?
Немају Срби ништа што би им пружила Европа.
Европа би узела сву имовину.
Плус душу.
Зато - зна секуда треба.
Тако ће народ и да одлучи.
На изборима или без избора.
Српском народу нико ништа не може наметнути за стално. Макар нас бомбардовали 7778 дана и ноћи.
Мислим да им је то јасно и да ће да клону, и њихови напади и локални издајници, плаћена власт.
Препоруке:
14
1
43 уторак, 08 новембар 2011 23:14
Милодан
Зна се када се и зашто се одржавају референдуми. Сетите се само наших чувених референдума у којима се изражавала "воља" народа, када је глава породице гласала за све чланове домаћинства са правом гласа. Ова демократска институција се злоупотребљава од стране изабране власти из опортуних разлога. Бирачи су дали мандат властима а уколио не раде добро они ће на следећим изборима бити промењени. Тако би, барем, требало да буде. Но, нећу о томе, чини ми се да ово није тема.Читајући текст све време сам се питао шта нам то писац жели рећи. И, на крају, рече:Али у оба случаја, дакле, било да се Унија уруши, било да васкрсне као нека врста „простопроширене“ Немачке, за Србију је у овом тренутку најмудрије да се, уз дужан респект, држи малко подаље од те приче.Не бојте се господине Вукадиновићу, Европска унија ће опстати. А Србија у њој? Е, то је већ тешко питање.
Препоруке:
3
17
44 уторак, 08 новембар 2011 23:20
марина
Драган Милосављевић је написао одличан текст на ову тему. Европа демократији не верује. Одличан је као и Вукадиновићев. Свака част обојици
Препоруке:
11
1
45 уторак, 08 новембар 2011 23:31
.....
врхунски текст
Препоруке:
10
1
46 уторак, 08 новембар 2011 23:32
боле
ни слово одузети ни додати
Препоруке:
12
1
47 уторак, 08 новембар 2011 23:32
Владан Ненадић, први део
@Crnjoje

Kako da se to "drzi podalje"?


Лепо, да гледамо своја посла. Ако хоће да тргују са нама овакви какви смо, у реду. Ако неће, има и других тржишта и других купаца.

Da se Srbija mozda odseli na Istok?


Не, ми смо ту где смо и не мислимо да идемо нигде. „Туђе нећемо своје недамо“. Да ли имате неки проблем са таквим ставом?


Da glumi da ima svoju tehnologiju, iako prodaje sirovine?


Не, немамо своју технологију, након што су нас ови „стручњаци“ оставили без ње. Али имамо пољопривреду, туризам и можда још неку привредну грану. Шта је ту спорно?


Da se ugleda na Grcku pa da trosi ono sto nije zaradila?


Не, овај пут ћемо се угледати на Јапанце, радити, штедети и одрицати се. Али, нећемо пропагирати став да су тржни центри и „Секс и град“ најважнија ствар у животу.
Препоруке:
26
1
48 уторак, 08 новембар 2011 23:34
Владан Ненадић, други део
Da glumi da pored nje ne zivi 120 miliona Germana?


Да, па? Па и ми живимо поред њих. Не дирају они нас, не дирамо ми њих, и мирна Бачка.


Da mozda, kao drzava od 6 miliona gladnih i bez jos uvijek definisanih drzavnih granica, odluci da se integrise sa jos (ne)definisanijom istocnim savezima i udruzenjima?


Гладни смо и без дефинисаних државних граница зато што нас ови „безалтернативни“ упропастише. А приде, вуку нас у насилну интеграцију са онима који нам не мисле добро. А тек ови што желе да нас „препороде“, ти би нас дезинтегрисали док длан о длан.


Da glumimo da se grannicimo sa Rusima i da ce nam oni sve pozlatiti i dati?


Не, нити се граничимо, нити тражимо од њих „леба преко погаче“. Желимо само да имамо нормалне међудржавне односе, тргујемо итд. Шта је у томе лоше?
Препоруке:
20
1
49 уторак, 08 новембар 2011 23:36
Владан Ненадић, трећи део
zar vam nije jasno da Italijani (drzava od preko 50 miliona ljudi) moraju da slusaju Nemce a ne neki tamo gladni Srbi?


Италијани могу да слушају кога год хоће, од српских политичара тражимо да слушају само свој народ.

Toliko su mocni, da Rusi moraju da se savijaju pred njima!


Видели смо на примеру Грузије, ко је „ником поникао, а ко у црну земљу погледао“

Ali ne zbog nekog straha, nego postovanja i zbog svog brzeg privrednog napretka.


Част свакоме, нека свако бере плодове свог рада и умећа. Али, оставите нас да се ми сами сналазимо како знамо и умемо. Може?
Препоруке:
22
1
50 среда, 09 новембар 2011 00:01
саша р.
Поентирање Вам је изврсно гос'н Вукадиновићу! Браво за текст!
Ал' се нешто бојим да нам "пријатељи" не дају да се држимо подаље од приче.
Ево, читам данас у Новостима да се најављује да се Устав "мора ускладити са ЕУ".
Да ли погађате ко се одмах јавио да подржи "реформу" Устава? Наравно, стари знанци - УРС, ЛДП, СПО, ЛСВ. :)
Препоруке:
8
1
51 среда, 09 новембар 2011 01:13
Фристајло
Ипак, стварна моћ лежи у рукама отуђене, наднационалне плутократије, која се углавном држи иза сцене, а у међувремену испред себе истура корумпиране медије и политичаре без политичке визије, морала и ауторитета.
Ово је кључно, и чињеница.
Иначе, ја нећу да хвалим господина Вукадиновића, као други.
Хвалим себе, јер се слажем с њим...
Препоруке:
19
1
52 среда, 09 новембар 2011 02:43
Светислав Костић
Папандреу je могао себи све да дозволи, само не такву „дрскост“ као што је демократија и референдум њен највиши вид гдје се народ пита.

За једну диктатуру каква се практикује унутар Европске уније, Папандреу је својом идејом са референдумом стављен аутоматски на списак за одстел под хитно са функције премијера.

Није никакав случај да главну улогу у свој тој интриги против Грчке играју Француска и Њемачка које стоје на челу картела који штити и заступа интересе банака и берзи у њиховој трговини новцем и шпекулацијама са вредносним папирим.

То су једине „институције“ које профитирају од грчке трагедије. Банке и шпекуланти су одговорни да се Грчка нашла у једној готово безнадежној ситуацији и да је је влада у Грчкој била присиљена на драстична редуцирања у свим областинма социјалних достигнућа.
Препоруке:
7
1
53 среда, 09 новембар 2011 04:10
Srbic sa Kosancicevog venca
Citam komentare , interesanto . Niko se nije osvrnuo na smenu Grckog vojnog vrha.Meni zadnja desavanja u Grckoj,vise lice na Coup d'etat .Kocka je bacena,nema vise skrivanja. Ma kakve Libije , Afganistani itd , pokoricemo sve koji se usprotive, pa bili to i "nasi" Grci.Strah ulazi u kosti, teska vremena prijatelju moj djavo ih odnio.
Препоруке:
5
1
54 среда, 09 новембар 2011 05:30
Зоран
Европска социјала мора да нестане. Кина то потенцира. Зато је администрација у ЕУ гломазна неефикасна и задрта. Ми, поврх тога што имамо још гору администрације, имамо корупцију у мито.
Препоруке:
4
2
55 среда, 09 новембар 2011 06:03
Зоран
Није искључено да је Папандреу потегао референдум јер зна мало више од нас. Рецимо да народ у Европи никад није имао референдум по питању уласка у ЕУ и да је у суштини против.
Препоруке:
4
1
56 среда, 09 новембар 2011 08:41
Veljko
Poenta je sto rece gospodn Vukadinovic "NE SPASAVAJU ONI GRCKU ZBOG GRCKE".Vidim da ovde neki ljudi nista ne rezumeju kao citalac Boki pa moram ponovti i njegov citat "Ja uzmem kredit i "demokratski" odlucim da ga ne vracam". Zasto Boki nije napisao nesto kao "Vi ulozite pare u moju frmu a ja demokratski odlucim da ih potrosim na bonuse, zabave i tako dalje i onda samo kazem zao mi je." Nijeli se to desilo u 2008. Nego da se vratim na poentu ovog teksta. Pre 16 godna ,ovde u Kanadi, u moju kompaniju je dosao da radi sin jednog farmera(poljoprvrednika). Jednom prilkom rekao mi je da je njgov otac bankrotirao.Na moje pitanje kako se to desilo kratko mi je odgovorio "Nije se mnogo zaduzio, pa nije niko hteo da mu pomogne" Ovi globalisti kao spasavaju Grcku a ustvari nisu nista drugo nego utervaci dugova. Tesko je i razumeti da neki ljudi stvarno misle da da ova Evropa spasava Grcku.Kako bi sutra spasavali Srbiju ja stvarno ne znam.Mozda bi trebali pitati Cedu i Vuku.Izgleda oni vec znaju.
Препоруке:
22
0
57 среда, 09 новембар 2011 09:14
Старац Фочо
За Владана Ненадића

Не, немамо своју технологију, након што су нас ови „стручњаци“ оставили без ње. Али имамо пољопривреду, туризам и можда још неку привредну грану. Шта је ту спорно?


Само мала исправка. Ми имамо своју технологију. Причам као неко "из струке". Дакле, ми успевамо, упркос свим зезанцијама које трпимо (изнутра пре свега) да извеземо ултра високу технологију на тај исти Запад, али и на Исток. Само разноразни Црноји и слични, мисле како смо мали и немамо појма. Предлажем им да се мало обавесте па да виде колико се високе технологије ради управо у Србији -- у релативном смислу верујем далеко више него у многим Западним земљама које би Црноју биле узор.
Једини је проблем што компрадори који су на власти рађе увозе него што се ослањају на наше и што им одговара прича о "наразумном народу" којим они "разумно" руководе. Тиме скривају чињеницу да су они најгори део тог народа.


Иначе, Владане Ненадићу, коментар Вам је одличан!
Препоруке:
16
1
58 среда, 09 новембар 2011 09:26
Лаповац
За аутра
Баш тако. Живела напредна и демократска Европа.
Међутим Ђорђе, задњи пасус је мало више за полемику што се тиче поређења са урушавањем Југославије. Размисли још једанпута. Ваљда није спорна чињеница да је урушавање Југославије дебело потпомогнуто баш од те Европе, опет највише од те Немачке. Па сада имамо политику двоструких морала, једних за себе и других за осталу расцепкану мизерију.
Препоруке:
7
1
59 среда, 09 новембар 2011 09:50
Marko Gay
@ Aleksandar

Све више се, и то не само нама на Балкану, намеће асоцијација Европске уније и судбине...


Svi u Srbiji bi trebalo da procitaju vas tekst u celosti.


@ Boki

Od kad to u obligacionim odnosima postoji "demokratija". Ja uzmem kredit i onda "demokratski" odlucim da ga ne vracam.


Posto je ovde rec o drzavama a ne pojedincima, mozete i nastampati tu valutu u kojoj ste uzeli kredit pa tako vratiti kredit, kao sto je i vas kreditor nastampao ono sto vam je dao. Sasavo je za drzavu da daje bilo kakvu realnu vrednost, to su prinudeni da rade samo pojedinci, drzeci se svojih “obigacionih odnosa” do prve revolucije.
Препоруке:
2
4
60 среда, 09 новембар 2011 10:10
Marko Gay
@ OKVIR

Taj sistem koji zovemo demokratija, uvek pokazuje svoje pravo (zlotvorsko) lice kad dodje pod znak pitanja interes krupnog kapitala a posebno finansijske oligarhije.


U svakom sistemu, kriza je sjajna prilika da ljudi sretnu i upoznaju svoje prave vladare. Npr:

Gadafi, koji formalno nije imao vlast, tokom rata je primecen u drustvu vojnih komandanata i bezbednosnih sefova.

Obama, koji formalno nije imao nikakvu funkciju u Evropi, tokom evro-krize primecen je u drustvu evropskih politicara u Kanu.

@ Vukadinovic

За пар дана Папандреу је прошао пут од миљеника до лузера и негативца


To je istorija, mi se sad bavimo odstrelom Putinovog prijatelja Berlusconija koji je pokusao da sacuva poneku paricu u dzepovima obicnih Italijana. Nece moci.
Препоруке:
2
6
61 среда, 09 новембар 2011 10:10
Луди Ванко
На страну то што су ваше претпоставке о разлозима, због којих је Папандреу хтео да распише референдум, танке, ви сте својим текстом показали нешто о чему изриком ништа не кажете.Показали сте шта значи бити члан ЕУ и како може да прође свако ко се упеца на удицу задуживања и доброг и лаког привида живљења.Ми као земља тај мамац, из угла наших власти, очито не разумемо.Нисте ви једини који на опсности од уласка у ЕУ, доуше не на овако индиректан начин, упозорава.Има оних који то, као Антонић, недавно, изриком, тврде.Питање је зашто Тадић, без обзира на све што се у ЕУ збива ипак не види другу алтернативу и упорно срља у тај неизвестан паклени свет интереса и манипулација?Да ли не види опасности,или је уцењен од некога да не гледа или зна нешто што ни ви, ни ми, многи други не знамо.Не само Грчку, него очито и Италију,Португалију, а неки богме спомињу и Француску, чека иста или слична судбина.А онда шта су добили Бугари,Румуни?Има ли алтернативе или се лажемо?Не срљајмо безглаво.
Препоруке:
5
1
62 среда, 09 новембар 2011 10:42
баштован
" Ипак, стварна моћ (Еуробије) лежи у рукама отуђене, наднационалне, плутократије, која се углавном држи иза сцене, а у међувремену испред себе истура корумпиране медије и политичаре без политичке визије, морала и ауторитета"

Свака Вам част, Ђорђе. Управо на ово права левичари у Грчкој, ККЕ (а не евро-левица ПАСОК Јоргоса Папандреа) као и свештеници и монаси Архиепископије Атинске, Пирејске и Свегрчке, указују већ скоро две деценије.
Препоруке:
10
1
63 среда, 09 новембар 2011 11:45
Brane2
@Marko Gay

Posto je ovde rec o drzavama a ne pojedincima, mozete i nastampati tu valutu u kojoj ste uzeli kredit pa tako vratiti kredit, kao sto je i vas kreditor nastampao ono sto vam je dao. Sasavo je za drzavu da daje bilo kakvu realnu vrednost, to su prinudeni da rade samo pojedinci, drzeci se svojih “obigacionih odnosa” do prve revolucije.


Neće biti. Obično je to određeno u uslovima vraćanja kredita. Ali čak i da nije, vraća se po važećem kursu u menjačnicama.

Ako vi počnete da štampate bezvredne papiriće, njihov kurs razmene biće 0, pa će vam ih trebati beskonačna količina, koju nikako nećete moći da odštampate.
Препоруке:
3
1
64 среда, 09 новембар 2011 11:59
Предраг Милинковић
@ Boki
Prvo, moram ponovo da pitam. Od kad to u obligacionim odnosima postoji "demokratija". Ja uzmem kredit i onda "demokratski" odlucim da ga ne vracam.


„ODIOUS DEBT”-одбојни дуг
Дуг који грађани нису дужни да плате. Постоје три предуслова да би дуг био неприхватљив за грађане:
1) Влада једне државе узима зајам без знања и одобрења њених грађана
2) Зајам се не троши за добробит грађана
3) Зајмодавац је упознат са овом ситуацијом али ипак учествује у превари
Ако су сви ови услови испуњени, грађани нису дужни да врате такав дуг.
Препоруке:
11
1
65 среда, 09 новембар 2011 16:09
slobodan 50
g.BILJANA NIKOLIĆ je napisala jednostavan i genijalan komentar.to je to i ništa drugo, e sad...
Препоруке:
6
0
66 среда, 09 новембар 2011 18:05
Обсервантес
Може се замислити какав је „хаос“ изазвао Слободан Милошевић када је, чини ми се, пред Рамбује расписао референдум и питао народ о рамбујеовском ултиматуму који се односио на судбину КиМ? Неопростиво је то било тада а камоли сада. Алергични су на референдуме који се односе на стратешка питања јер би та народна непосредна изјашњавања увек били брана доминацији великих. Референдуми су могући (мада јако ретко) још само када су локалнокомунални проблеми у питању (имена улица, гасификација, канализазација..). Шта има народ да мисли и да себи жели добро. Нашминкаш се кампањски (предизборном пропагандом), оптеретиш народу чула и разбијеш их буком, мозак му суспендујеш на неколико седмица диригованом медијском хистеријом која произведе још и ниске страсти, бизарно навијање и онда дођеш на власт. А после, ко те пита и следи оно чувено: зар сте стварно поверовали у све што се каже у кампањи!
Препоруке:
9
0
67 среда, 09 новембар 2011 18:46
Sten
@Boki
Kao prvo nerealno je svoditi medjunarodne - cak i samo medjunarodne ekonomske odnose - na nivo obligacionih ugovora.
Kao drugo obligacioni ugovori ne bi trebalo da iskljucuju demokratiju.
Kao trece, ako bas hocete sve to da posmatrate kao obligacioni odnos, onda ne treba da zanemarujete da, osim toga sto je to dvostrano obavezni odnos, on nosi i rizike za ugovorne strane. Tih rizika su i banke svesne ili kao profesionalne institucije, morale da budu svesne. Banke imaju i specijalisticke sluzbe za procenu rizika. Jasno je, kao sto je to lepo i Djordje objasnio, da su banke svesno preuzimale rizike, pa bi trebalo da solidarnu ucestvuju i u podeli stete.
Na kraju se postavlja i pitanje da li se suverenitet neke drzave moze ogranicavati obligacionim ugovorima.
Jos bi valjalo ispitati da li su grcki politicari, za cije dovodjenje na vlast je grcki narod sluzio samo da bi se zadovoljila demokratska forma, bili korumpirani od strane kreditora.
Препоруке:
2
0
68 среда, 09 новембар 2011 18:58
Jasna Simonović
Biljana Nikolic....savrseno! I to kamikaza krug preko nemacko-ruske unije na sopstvenom jugo-srpskom novcu!

Ipak je najbolje skloniti se pod "novcani" krov...za dobar početak...
Препоруке:
2
0
69 среда, 09 новембар 2011 19:12
Crnjoje
Лепо, да гледамо своја посла. Ако хоће да тргују са нама овакви какви смо, у реду. Ако неће, има и других тржишта и других купаца.


ne shvatam sta hocete da kazete?

Da Srbija ovako nekonkurentna moze da trgujete s kim hocete? Pa Grci su ispred Srbije za 30 godina po stepenu finalizacije izvoznih proizvoda pa ne mogu da budu konkurentni na svetskom trzistu nego kaskaju svake godine sve vise i vise, a Srbija zemlja sirovina, kajmaka, sira, malina i sljiva toboze moze?!

Nabrojte nam izvozne proizvode Srbije na danasnji dan?

Da zaboravih da pomenem strukturu dogova Srbije na danasnji dan:

€30 milijardi treba da se vrati u narednih 5 godina, ili vec reprogramira, po vjerovatno vecim kamatama nego sto su bili na dan zaduzivanja.

Da bi mogli da vracamo samo kamate na uzete kredite - a da privreda bude na istom - treba da se razvijamo preko 12% BDP-a godisnje, sto mozemo samo da sanjamo, jer ce Srbija imati u sledecih nekoliko godina rast od 3-4% godisnje.
Препоруке:
2
3
70 среда, 09 новембар 2011 19:36
Crnjoje (nastavak)
Не, ми смо ту где смо и не мислимо да идемо нигде. „Туђе нећемо своје недамо“.


Na danasnji dan Srbija duguje:

Austriji $8,853bn
Grckoj $7,354bn
Italiji $8,871bn
Francuskoj $3,528bn
Nemackoj $693bn

Do kraja 2012. moramo da vratimo $10bn.

Do kraja 2013. jos $8,392bn.

Jos ukoliko bi birali kod koga cemo da se zaduzimo (bas me interesuje kako to g. Nenadic moze da bira trgovinske parnete i kreditore, pa da pomognemo danas Grcima?), onda bi kamate bile umjesto sadasnjih 7-8%, ili nedavnih na drzavne zapise od 15%, porasli sledeceg dana po proglasenju bankrotstva na 30-40%. I eto nam civilnog rata.
Svaka drzava koja je proglasila "default" na svoje dugove (odious debts) je izgubila zbog toga narednih 12-15 godina u razvoju, jer su im svetske kreditne linije potpuno zatvorene.
ato se sve drzave trude da vracaju sto ugovore, pa makar to bilo i neposteno i preskupo, jer nemaju drugog izbora do izlaska naroda na ulice i moguceg civilnog rata...
Препоруке:
2
0
71 среда, 09 новембар 2011 19:49
Crnjoje (nastavak)
Да, па? Па и ми живимо поред њих. Не дирају они нас, не дирамо ми њих, и мирна Бачка.


Koja "mirna Backa" kada ste vi (gradjani i vlast) "Backu" vec pojeli i zaduzili za ove gore pomenute kredite.

Telekom Srbija je nezvanicno vec prodat, samo sto se to krije da ce da ode da bi se izmirile buduce kamatne obaveze na uzete kredite drzave i privrede prema Nemackoj i Austriji:

$10bn X 7-10% kamate = $700-$1bn

Ode Telekom za kamate.

Onda sami izracunajte koliko je 7% na $30bn ili 30-40% na tih istih $30bn kredita ako se mi kojim slucajem odlucimo da igramo igrica sa "odious debt" i "force majeure"?

Част свакоме, нека свако бере плодове свог рада и умећа. Али, оставите нас да се ми сами сналазимо како знамо и умемо. Може?


Kako da vas ostave kad vi necete da ostavite njihove pare? Nemojte da se zaduzujetye i trosite tudje pa onda moztete da pricate pricu koju pricate!

U suprotnom vas/nas ceka ista sudbina kao i Grke: robovanja.
Препоруке:
1
1
72 среда, 09 новембар 2011 20:04
Crnjoje (nastavak)
Obratite onda paznju na ovaj gore grcki dug od £7,354bn i sta ce da se desi kad grcke banke budu otpisivale ugovorenih $50bn haircut-a iz svojih bilansa. Novac ce neminovno da bjezi prema bankama-maticama, Srbija ce morati da pokrije nastale rupe pozajmljujuci novac na marketu, da bi mogla da izmiruje svoje obaveze prema inostranstvu i ne dodje u default. Kamate ce neminovno da rastu, samim tim i udio duga i kamata u nas BDP. Rast privrede ce biti za toliko umanjen, jer ce sve vise novca odlaziti van zemlje po osnovu kamata i glavnice duga...

E onda zamislite da i Italija sutra pocne da povlaci svoj novac iz Srbije ukoliko kriza predje na njeno trziste novca?

To bi bio kraj Srbije i pocetak "dogadjanja naroda", jer ne bi bilo novca za plate, penzije, privredu....

A vi hocete da budete "svoji na svome"!?

"I mirna Backa"?!


ps. Pomenuh li ja negde u prici Vukadinovicev "referendum" ili mogucu intervenciju na Kosmetu? Srbi su tu samo "captive audience" - bili i ostali!
Препоруке:
2
1
73 среда, 09 новембар 2011 21:17
Sten
@Crnjoje
Dobrim delom ste u pravu, al' cini mi se da Vukadinovic nije pretendovao da kroji politiku, nego da ukaze na nedemokraticnost i nepravicnost onih koji se zaklinju u ta dva principa, ali samo ako njima koriste.
Препоруке:
3
0
74 среда, 09 новембар 2011 21:54
Marko Gay
@ Crnjoje

Svaka drzava koja je proglasila "default" na svoje dugove (odious debts) je izgubila zbog toga narednih 12-15 godina u razvoju, jer su im svetske kreditne linije potpuno zatvorene.


Vi mora da se salite. Argentina je proglasila default u 2002 i zabelezila nevideni rast od 9% godisnje od 2002-e do 2007-e, 7% u 2008-oj, a npr ove godine takode 9%.

Argentina je jednostavno rekla da ce verovnicima platiti koliko ona misli da treba i ako se seti. A mislila je da zasluzuju da dobiju samo 25% od onoga sto su joj pozajmili, mada i to samo ako je privredni rast u Argentini zadovoljavajuci. Hahaha.

Da je Argentina bila ostrija prema verovnicima, imala bi rast od 15%. Ali Argentinci su meka srca.

@ Sten

@Crnjoje. Dobrim delom ste u pravu


A u kom delu je Crnjoje u pravu? Ostaricu dok Srbi ne razumeju da je vracanje dugova za drzave opciono a kreditni ugovori sasvim bezvredni bez efikasnog izvrsenja.
Препоруке:
3
0
75 среда, 09 новембар 2011 22:09
апис
Грчка је Немачком обманом, угушила своја национална права и управљање сопственом државом.Немачка, традиционално ратничка држава, успела је да своје освајачке амбиције пребаци са територијалних на економску основицу.Тако су Немци у Грчкој превладали економском силом. Насиље и лицемерје су главни немачки адути у управљању Грчком. Такав сценарио чека и нас, ако се не окренемо браћи Русима.
Препоруке:
4
0
76 среда, 09 новембар 2011 23:55
Sten
@Marko Gay
Moguce da ste u pravu ako mislite na sudsko ostvarivanje prava, ali kako bi se to kod nas reklo "osim institucionalnih postoje i vaninstitucionalni nacina za ostvarivanje prava". Naime, poverioci su mnogo mocni i imaju dugu batinu pa nadju nacin - ako treba smene i vladu kao sto imamo sada u slucaju Grcke - da realizuju svoja potrazivanja. Uostalom, ne sastase li se predstavnici G20 pre koji dan u Kanu samo zbog toga? To je mnogo sveziji primer od Argentine.
I ne verujem da su komentari anonimnih citalaca pravi nacin za prevaspitanje Srba. Ovi na vlasti imaju mnogo veci izbor sredstava pa nemaju bas mnogo uspeha. Ne znam ni zasto ste i prihvatili tako slozen zadatak besplatno.
Препоруке:
2
1
77 четвртак, 10 новембар 2011 12:48
Marko Gay
@ Sten

poverioci su mnogo mocni i imaju dugu batinu pa nadju nacin - ako treba smene i vladu kao sto imamo sada u slucaju Grcke


Nije tacno.

SAD su uzasno zaduzene a poverioci joj ne mogu nista a kamoli da smene njenu vladu -- mogu samo da se nemocno ljute.

Dugovi su nevazni, vazna je samo vojna i obavestajna moc. Valjda moj stav prepoznajete i u nasoj politici.
Препоруке:
3
1
78 четвртак, 10 новембар 2011 17:25
Sten
Neverovatno da jos niste shvatili da u SAD poverioci postavljaju i vladu i finansiraju vojnu moc.
Препоруке:
1
0
79 четвртак, 10 новембар 2011 18:01
Crnjoje
@stenDobrim delom ste u pravu, al' cini mi se da Vukadinovic nije pretendovao da kroji politiku, nego da ukaze na nedemokraticnost i nepravicnost onih koji se zaklinju u ta dva principa, ali samo ako njima koriste.Mnogi se zaklinju u dva razlicita principa: vox populi kad su u pitanju dugovi Grcke i protiv referenduma, kada je u pitanju siptarski referedum o otcepljenju?!U oba slucaja, koliko god nama to izgledalo neprilicno za porediti, radi se o "tudjoj imovini" koju neko zeli da otudji.Ako Grci mogu da odbiju da plate ono sto su pojeli i popili, zasto Shiptari ne bi po istom nemoralnom principu otudjili Kosmet Srbima?Dok su Grci primali 14 drzavnih plata, a Nemci, niko od tih Grka nije rekao: ko ce bre ovo da vraca?Dok su Grci povecali sebi te iste drzavne plate u poslednjih 10 godina za 150%, niko nije stigao da se zapita: kako to Nemcima dohodak nije porastao vise od 20% za isti period, iako su imali mnogo veci (%) suficit nego Grci?
Препоруке:
0
1
80 четвртак, 10 новембар 2011 18:13
Crnjoje (nastavak)
Dok u grckoj u drzavnoj administraciji radi svaki peti zaposleni, u nemackoj je taj procenat duplo nizi.Dok su grcki privatnici (apotekari, medicinari, advokati...) imali zagarantovane marze (30%), nemacki privrednici su se borili na trzistu kao i svi drugi?Dok su Grci trosili tudje pare na javne projekte i olimpijadu, Nemci su tesko radili dugi niz godina za umanjene plate, da bi investirali u istocnu Nemacku (radi se o €1,500 milijardi) i jos toliko su ulozili u PIGS-e.Dok su Grci izvozili nize finalne proizvode, Nemci su izvozili visoko kavalitetne finalne proizvode, na kojima je profit za 2-3 puta veci nego u grckom slucaju!Sustina ove moje price je sledeca: sami jamu kopali i sami u nju pali!I jos nesto za kraj: svaki uzeti kredit je prosao kroz parlament i kao takav ne podlijeze kategoriji odious (orenous, da!) debt.Sto dodatno potvrdjuje i ova danasnja ujedinjena vlada!
Препоруке:
1
5
81 четвртак, 10 новембар 2011 20:08
Велевестер
@CrnjojeСлажем се са Црнојем. Србији је потребан Umkehrung! Авантуристи, официри-англофили, бандити из шуме и слични, увели су Србију у три рата против Европе у XX веку! Доста је било хаоса, нерада и нехигијене! Црњоје је сасвим у праву када каже како Италијани поштују Немце, само је заборавио да дода да и Јапанци поштују Немце. Само Срби не поштују Немце. А после им је ђаво крив.
Препоруке:
1
4
82 четвртак, 10 новембар 2011 22:52
Boki
Da pokusam da repliciram svim komentatorima. Demokratsko je pravo (uslovno receno) grckog naroda da na referendumu izabere defolt. Sa druge strane EU ima jasna pravila koja obavezuju sve zemlje. Takodje obligacioni odnosi su i te kako definisani. Ovde se spominje i Argentina. Argentina i danas ima pregrejanu inflaciju, nizi standard i BDP nego sest meseci pred bankrot, a o ekonomskim slobodama nema ni reci (reciprocitet za uvozne firme...). Neodgovorno je ocekivati da se samim proglasenjem defolta resavaju strukturni problemi. Naprotiv isti se samo produbljuju a stampanje novca nije resenje osim ako ne stampate Dolar ili Evro. I uopste tesko je savremenu svetsku ekonomsku stvarnost sazeti u kratak komentar. Moja osnovna premisa je da je Grcima mnogo bolje da prihvate EU "diktat" na neko vreme ukoliko im to uopste dozvole. Takodje, zelim da istaknem cinjenicu da je Srbija vec prezaduzena zemlja jer njena privreda ne moze da placa samo kamate a kamolim glavnice pa sledi rasprodaja...
Препоруке:
2
4
83 четвртак, 10 новембар 2011 23:04
Boki nastavak
rasprodaja drzavne imovine. Zato i pokusavam da sugerisem na vreme da se u toj neminovnoj rasprodaji mora voditi racuna o strateskim drzavnim interesima te sacuvati stvarni suverenitet zemlje. Ako se proda Telekom to i nije neki problewm jer moze se osnovati 5 telekoma. Ako se pak proda prenosna komunikaciona mreza ili elektroprenosna mreza i NN i VN ili poljoprivredno zemljiste, onda ste vi fakticki izgubili suverenitet jer ste dali na upravljanje prirodne monopole. "Dogadjanje naroda" posle toga tesko da je moguce jer ce neki "milosrdni andjeo" jedva docekati da "odbrani svetsku demokratiju" a sasvim je sigurno da bi za tako nesto ocas dobili podrsku citavog sveta ukljucujuci i Rusiju i Kinu. Sva pravna i ekonomska uredjenja svuda na svetu i kroz citavu istoriju civilizacije sluzila su i sluze da zastite interese elite a ne naroda. Ko to ne razume tesko njemu. "Revolucionisati" privatnu imovinu stranih kompanija nakon sto je oni uredno kupe je nemoguce, zato sada vodimo racuna.
Препоруке:
5
2
84 петак, 11 новембар 2011 10:01
брм
Црноје боки и Марко Гај

задивљујуће знање, без ироније..само - из супотстављених премиса сваког од вас произилази логички само - немогућност било каквог решења...
а то значи да макина не ради.. треба набавити нову
Препоруке:
4
0
85 петак, 11 новембар 2011 11:54
Legis
"razmaženi i sitno korumpirani". Molim vas, imali su bonus za pranje ruku, za tačan dolazak na posao, njima je "tradicija" da se porez ne placa, poslanici koji su bili 4 godine u parlamentu do kraja života imaju basnoslovne pare, službena kola itd. To je legalizovana pljačka, plus korupcija.
Malo je neumesno upoređivati Libiju i Grčku, ipak su tamo ljudi ginuli, a ovde hvala Bogu ne.
Ne vidim ništa licemerno u tome što Evropa želi da zaštiti svoje interese u Grčkoj, ali to ne znači da joj istovremeno ne pomaže.
A Papandreu je zapretio referendumom tek nakon što je postignut dogovor sa EU oko tog paketa pomoći.
Tako da vam je ceo tekst, za razliku od nekih prethodnih, na jako tankim nogama.
Препоруке:
2
3
86 петак, 11 новембар 2011 16:46
Весело, весело
Прагматични циљ стварања а сада и разбијања ЕУ, од стране Немачке, је да након "раздруживања" око себе окупи оне државе које сматра својом интересном сфером, под фирмом неке елитне ЕУ. То су Пољска, Чешка, Словачка, Мађарска, Аустрија, Словенија, Хрватска а можда и Луксембург и Холандија уколико се оне буду дале. На тај начин Немачка ће "пресећи" европски континент од Балтичког мора до Јадрана.
Већ петнаест-двадесет година од стране неких западних политичара и НАТО руководилаца износи се мишљење да ЕУ не треба ширити на православне земље Албанију и БиХ. Изгледа да су последња дешавања само разрада тог става на терену. Економским банкротством Грчке, за годину дана, страдаће Румунија и Бугарска.
Препоруке:
4
1
87 недеља, 13 новембар 2011 00:01
Турас
Благе,реално могуће прогнозе,комбиновано бу ђењем(опет)Немачке иза које стоји "плутокра тија",Њу ејџ који Обама стално подвлачи када посети своје ЕУ послушнике,Вукадиновић лепо тумачи разложним држањем Србије по страни.Срби никада не смеју да забораве да су за Немачку"нужно зло",према којима немају никакве илузије по било ком државном питању.
Препоруке:
2
0
88 недеља, 13 новембар 2011 05:38
Радознао
Зашто понекад коментаре дајете на овај начин?
Мени то изгледа нечитко.
Препоруке:
0
0
89 недеља, 13 новембар 2011 20:20
Marko Gay
@ брм

Црноје боки и Марко Гај - из супотстављених премиса сваког од вас произилази логички само - немогућност било каквог решења...


Mi ne verujemo u resenja koja se izvode iz premisa i rasprava, nego iz sile. Americka vojska je jaca od vojski svih ostalih zemalja zajedno upravo da bismo nametnuli resenje.

Nas je Fidel Kastro naucio da je nase pravo svojine od papira: sva ta preduzeca sto smo vam pokupovali mozete preko noci da vratite revolucijom. To mozemo da sprecimo samo silom, zato i jacamo vojsku.

Takode smo svesni klimave obaveznosti svih “obligacionih odnosa” kroz istoriju: i ropstvo je bilo obligacioni odnos pa se niko ne potresa sto je neki rob prekrsio svoju obavezu. Postoji dakle i veca slika, postoje stvari daleko vaznije od pisljivog obligacionog odnosa.
Препоруке:
2
2

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер