четвртак, 31. октобар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Демократски дефицит и наше европске интеграције

Kоментари (11) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 понедељак, 24 јун 2013 12:39
Душан Ковачев
Демократски дефицит је свакако највећи суштински проблем политичких интеграција европе. Пошто је од почетка, у континуитету присутан од почетка, он је у самој ЕУ разорио политички консензус око даље форме евроинтеграција, што је довело до пропасти пројекат европског устава. Немачка и од ње зависне земље "премостиле" су проблем Стретегијом штедње, контроле и кажњавања. На жалост, ова економистичка, пре свега финансијска конструкција представља параевропски интеграциони мезанизам, њена примена од 2014. године ће додатно ослабити привидно јединство чланица ЕУ и продубиће проблем одсуства демократије у њој.
Препоруке:
19
3
2 понедељак, 24 јун 2013 13:23
фристајло
Све ове чињенице су јасна манифестација постојања великог и опомињућег демократског дефицита који доводи у питање у суштински легитимитет демократског система, али и саму његову суштину и смисао

Суштину и смисао демократија има у уређеном систему, у коме добро функционишу све институције и грађани имају заштиту државе од саме државе, на првом месту.
У Србији то није случај, и зато је демократија показала очајан резултат, који нужно враћа идеје о апсолутизму у жижу интересовања.
А баш у томе и јесте парадокс, јер апсолутизам, макар и просвећени, који јесте способан да заведе ред- неће дозволити да по "свршеном послу" преда власт "демократама" и чека када ће они опет да "забрљају".
Ту раскрсницу са кружним током прошли смо већ неколико пута, и крајње је време да већ једном престанемо да се на њу враћамо, већ да почнемо да користимо мапе.
А није да их нема; пре бих рекао да нам се не свиђа- пут.
Препоруке:
8
5
3 понедељак, 24 јун 2013 15:19
Stanić Milan 1
Izvrstan,kondenzovan i nadasve edukativan tekst,koji sa puno realiteta govori o današnjem "[b postdemokratskom društvu"Baveći se segmentom državnog uređenja Žan Žak Ruso:"Istinske demokratijhe nikada nije bilo niti će je biti...Tako savršena vladavina ne postoji,tj.ne pristaje ljudima."U svojoj knjizi:"Nauka o politici" prof. dr Ljuba Tadić iznosi mišljenje,da cilj koncepta buržoaske demokratije nikada nije bio politički angažovan i svestan građanin,već pasivan i neosvešćen,koji će i kad glasa i ne glasa,davati pristanak, tj.obezbediće legitimnost nastupajuće vlasti.
N. Bobio govori o piramidalnom ustrojstvu vlasti sa predpostavkom, da u demokratskom društvu postoje različiti stepeni moći; u demokratskom društvu vlast ide od baze prema vrhu,a u birokratski koncipiranom od vrha prema bazi.
Današnja politička panorama Srbije pravi je egzemplar "slika i prilika" jedne nedemokratske vlasti,haotične borbe za golu vlast interesnih grupa.(nastavlja se)
Препоруке:
11
3
4 понедељак, 24 јун 2013 15:33
Stanić Milan 2
(nastavak)
U egzistenciji neoliberalnog koncepta nema mesta za demokratiju,pošto je utjecaj građanina na parlament,vladu i druge državne institucije nikakav.Političke stranke su izborne konstrukcije - cilj je da građanin odglasa za program koji je zasnovan na prevari i laži. I, kad građanin odglasa,on više nema nikakvog utjecaja na kreiranje politike. Njemu se pruža jedina mogućnost da radi ne ispunjenih obećanja svoj glas dade drugoj stranci u drugom izbornom ciklusu,ali već tada je uveliko prevaren.Zbog toga M. Diveržer govori o "demokratiji bez naroda".Da zaključim.Građanin će biti slobodan onda, kada bude raspolagao materijalnom osnovom života. Ovako zarobljen politički i ekonomski on je sveden na zavisno biće - prodavca radne snage na tržištu(ako je ima kome prodati).Znači, da bi demokratija u pravom smislu reči bila demokratijaona sa političke mora se proširiti i na ekonomsku sferu.
Препоруке:
7
3
5 понедељак, 24 јун 2013 15:58
иди док си млад
може се чути јединствен став да је Србија увек и била део Европе. То се узима као својеврсни аксиом који само ретки доводе у питање, сматрајући да Србија никада није довољно модернизована да би била део европске породице народа.


Срби су били део европске породице народа све до 1918. кад их је београдски модернизовао и одвео у ПМ.
Препоруке:
7
1
6 понедељак, 24 јун 2013 16:10
Срђа
Ценим аутора понајвише од свих готово на овом порталу, и поред његових левичарских тенденција.

Очито је да СНС постаје пијан од победа и власти, и да заборавља где је и зашто је ту. Обзиром да је незаобилазна реформа изборног система и децентрализација, све у циљу повећања демократске контроле и репрезентативности, и смањења системске корупције, плашим се да СНС не увиђа у овом тренутку значај тих реформи и држи се система који се показао добитничким... за њих.

Али истина је да ниједна подршка не траје вечно у демократским системима, те да ће и њих снаћи оно што је друге раније снашло - пад поверења, и то овог пута уз једну опасну допуну:

ОВОГ ПУТА ПОСЛЕ СЛОМА ОВЕ СТРАНКЕ НЕ ПОСТОЈИ ДРУГА КОЈА ЋЕ ОДРЖАТИ ЛЕГИТМНОСТ СИСТЕМА, ТЕ ЋЕ ПАД ТЕ СТРАНКЕ ПОВУЋИ ЗА СОБОМ СВЕ.

Једини начин да се предупреди такав догађај је по мени: већински једнокружни изборни систем са могућношћу опозива и децентрализација управе.
Препоруке:
11
0
7 понедељак, 24 јун 2013 17:11
Благоје
Све је то џаба, јер све што је поменуто овде јесте увлачење људи у политичку сферу капитализма, односно интеграција у капитализам. Све док култ богаћења, 15 аутомобила у гаражи и 10 купатила у кући буду главни идеал, нема бољитка, јер то у свакој комбинацији може да има пар посто људи. Док буде доминирала економска и профитна логика над еколошком, неће бити промена. Посредна демократија има исувише много дефеката да би се могла поправљати. Она мора у целости да се мења.
Препоруке:
10
3
8 уторак, 25 јун 2013 10:05
Gordana
Ideja demokratije je dovedena do karikature. Predizborna obecanja , programi, planovi,... nikoga vise ne obavezuju , niti ima nacina (osim ulice kojoj se sve vise pribegava u svetu - nazalost, kod nas jos uvek NE) da se izabrani podsete na iste.
Препоруке:
3
0
9 уторак, 25 јун 2013 11:05
Одбрана и последњи дани
Ко у влади ја му у паради. Показују то и ови најновији избори у Зајечару где је СНС забележио нову победу, а ДС остала испод цензуса. Народ гласа за оне који се највише појављују на телевизији.
Препоруке:
2
0
10 четвртак, 27 јун 2013 02:03
Bob
Sve je, uglavnom, u redu, kad, ne lezi vraže, na kraju:

Зато ће стварање и изградња правне државе, независног судства, обезбеђивање медијских слобода и гарантовање основних људских и социјалних права, одбрана националног идентитета и интегритета бити и даље најважнији и фундаментални услови за успостављање стабилног демократског система, који ће бити у функцији превладавања демократског дефицита и отварања простора за наше даље учешће у евентуалним процесима европских, или било којих других интеграција..


Ako se vrednosti i "vrednosti" grade zarad trulih integracija, bolje i da ih ne gradimo.
Препоруке:
2
0
11 недеља, 30 јун 2013 11:30
Данко Б. Марин
Ставе свињи седло и свиња :ГАЛОПИРА КА ЕУ!
Препоруке:
0
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер