недеља, 22. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Дебате > Црква и политика
Црква и политика
Црква и политика

Кроз стазе и богазе до Косова

Косара Гавриловић   
субота, 24. септембар 2011.

У свом веома дугом животу нисам могла да замислим да ће власти обуставити јавни превоз без неке веома велике потребе као што се објављује ванредно стање због урагана, цунамија, поплава али не само да би нас спречили да одемо на Косово.

 
Црква и политика

Осврт на недавну посету папе римског Загребу

Епископ бачки Иринеј   
субота, 09. јул 2011.

Ми пак који припадамо православним народима Балкана, не љубимо само своје отаџбине него и сав Балкан, своју ширу - ромејску - отаџбину, свесни да је она подарила Европи њена два цивилизацијска темеља, јелинство и хришћанство.

 
Црква и политика

Видовданска беседа

Слободан Антонић   
уторак, 28. јун 2011.

Наше државе раде против нас. Оне су, нажалост, све мање државе, а све више обичне вазалне територије. То је један пројекат, много шири од наших земаља, то је један опасан пројекат, глобалних размера, који хоће да угуши народе, који хоће да смрви и у земљу укопа све вредности хришћанске цивилизације.

 
Црква и политика

Папина посета Хрватској и њена суштина

Петар Анђелковић   
среда, 08. јун 2011.

Поставља се питање, да ли је хиподром свето тло? Зашто би неко вршио мису на хиподрому, а не у храму, нарочито кад постоје храмови? Да ли по истом начелу може да се служи миса и по плажама, јавним кућама или депонијама? Која је онда сврха храмова?

 
Црква и политика

Васкршња посланица Српске православне цркве 2011. године

СПЦ   
четвртак, 21. април 2011.

Васкрсењем Христовим, као и вером у опште васкрсење мртвих и у живот вечни, учимо се да освајамо – али не да освајамо пролазна и ограничена земаљска пространства, него вечни и бесконачни простор божанске љубави и доброте.

 
Црква и политика

Нисам за улазак у ЕУ по сваку цену

Патријарх Иринеј   
четвртак, 07. април 2011.

Највећи број Срба са Косова и Метохије вратио би се својим кућама ако би им био омогућен слободан живот. Много очекујемо од ових разговора. Са Албанцима не живимо од јуче, па добро знамо и како је било у прошлости.

 
Црква и политика

Освештана клин чорба

Александар Б. Ђикић   
четвртак, 17. фебруар 2011.
Веома је занимљиво да се листом, грађанска Србија у овом случају слаже са решавањем проблема неким чудним вансудским путем, иако се иначе, громогласно залаже: за правну државу, транспарентност друштвеног живота и претпоставку невиности.
 
Црква и политика

До виђења у Нишу, са новим датумом и именом?

Вељко Ђурић Мишина   
понедељак, 17. јануар 2011.

Наши господари ће нам ускоро сервирати причу како ће се наши приходи знатно повећали када пређемо да славимо Божић по Грегоријанском календару, јер би на стотине хиљада наших рођака долазило из иностранства на мали одмор.

 
Црква и политика

Како су се Фрањевци жалили Титу на Бакоњу фра Брнета

Вељко Ђурић Мишина   
понедељак, 10. јануар 2011.

Неколико година за редом, у Загребу римокатолички свештеници служе мису задушницу на годишњицу смрти Анте Павелића, поглавника НДХ. Хрватски медији нису се превише бавили тим догађајем у загребачкој цркви. То је код њих већ традиција.

 
Црква и политика

Божићна посланица: Само је Христос нов под сунцем

Патријарх Иринеј   
четвртак, 06. јануар 2011.

Многи су и дивни дарови којима је Бог обдарио човека. Човек је призван да те дарове употребљава на прави начин, не да их злоупотребљава. Заиста, људска слобода и човекова права су неограничени.

 
Црква и политика

Одговор епископу бачком Иринеју

Младен Шварц   
субота, 09. јул 2011.

Нисам се одлучио на цепидлачке и бесплодне расправе о темама о којима, по природи ствари, не мислимо исто, нити се можемо међусобно успешно уверавати. Сваки народ има своју самосвест, своје народне осећаје и своју националну вољу.

 
Црква и политика

Црква, криза и хришћанско милосрђе

Владимир Димитријевић   
петак, 08. јул 2011.

Држава враћа имовину Цркви. Где су дечја хранилишта, каква је, пре Другог светског рата, свуда, од Битоља до Чачка, оснивао Свети Николај Жички? Где су старачки домови? Где брига о многодетним породицама?

 
Црква и политика

Новинарски или докторски фалсификат др Зорана Петровића Пироћанца?

Зоран Ђуровић   
четвртак, 09. јун 2011.

Недопустиво је пак да се Папи подметне изјава: „Требало би да бомбардујете Србе”, јер она не постоји. То нема везе са новинарским кодексом, а још мање са научним. Нема навођења извора (из простог разлога што не постоји).

 
Црква и политика

Хоће ли митрополит Амфилохије прихватити понуду Мила Ђукановића

Вељко Ђурић Мишина   
уторак, 24. мај 2011.

Да Срби нису савладали поједине историјске лекције, може да потврди и паралела са усташком политиком према Српској православној црквом у Независној Држави Хрватској и суптилној политици Мила Ђукановића: само су методе различите.

 
Црква и политика

Једно размишљање у страсној седмици: Последња шанса за помирење

Владимир Димитријевић   
среда, 20. април 2011.

Увек сам пре за дијалог са одељеном браћом из наших редова него са папом римским који се моли „блаженом“ Алојзију Степинцу и проглашава за свеца Карола Војтилу, човека који је Србима нанео толико зла.

 
Црква и политика

О титулама наших архијереја

Вељко Ђурић Мишина   
недеља, 06. март 2011.

Појам „архиепископ“ асоцира на Светог Саву, на првог поглавара аутокефалне Цркве, и Пећку патријаршију. Зато патријарх српски носи у својој титули и „архиепископ пећки“.После уздизања на виши ниво , нестало је за свагда титула архиепископа у српској Цркви осим као успомена у титули поглавара Српске православне цркве

 
Црква и политика

Јосип Броз и патријарси

Вељко Ђурић Мишина   
среда, 02. фебруар 2011.

У наставку писма је наведено да је Броз примио цариградског, грчког и бившег руског поглавара, „што је имало одјека у свету“. На крају је Петрић закључио претпоставком да би одбијање пријема имало негативног одјека од стране СССР и Српске православне цркве.

 
Црква и политика

Верски туризам или заобилажење вере

Дарко Николић   
четвртак, 13. јануар 2011.

Српска православна црква не треба да жмури пред чињеницом да има скупу, ексклузивну Агенцију, која се бави духовним културним туризмом, а не поклоничким путовањима. Или су поклоничка путовања у нашој цркви доступна само богатима.

 
Црква и политика

Црква и савремена криза

Свети синод Грчке православне цркве   
понедељак, 10. јануар 2011.

Као земља смо се суочили са најтежом економском кризом која код већине људи изазива осећај несигурности и страха. Не знамо шта ће нам донети следећи дан. Очигледно је да је наша отаџбина већ поробљена, њоме фактички управљају кредитори.

 
Црква и политика

Није време да дође папа

Владика Лаврентије   
четвртак, 06. јануар 2011.

Постоје путеви и начини да се дијалог оствари, али они су ту само да помогну једни другима у практичним питањима, нико се не меша у унутрашњу традицију друге цркве. Никад нико није покушао свој став о Христу и вери да наметне другоме.

 
<< Прва < Претходна 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Следећа > Последња >>

Страна 8 од 15
СВИ ТЕКСТОВИ У РУБРИЦИ

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер