уторак, 24. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Дебате
Истина и помирење на ex-YU просторима

Отворено писмо хрватској јавности

Светозар Ливада   
уторак, 28. децембар 2010.

Ове промјене заправо су по својој суштини антиуставне јер оспоравају српској националној заједници позитивну дискриминацију коју су добиле све друге мањинске заједнице.

 
Косово и Метохија

Сећања у данима када су нас зарад демократије тукли бомбама

Јања Гаћеша   
среда, 28. март 2012.

Слобода је највреднија реч за све Србе на Косову и Метохији. Ретко се изговара, али се чека, њој се надамо. Ако је 24. март дан сећања морамо се сетити и онога што му је претходило, и Срби и Албанци.

 
Истина и помирење на ex-YU просторима

Немачка одузима Титу орден „Савезног крста“

Владислав Б. Сотировић   
недеља, 05. децембар 2010.

Однос између Тита, његовог штаба и чланова је ауторитативан и то било у службеном опхођењу или приватном животу. Ова разлика нарочито се огледа у опхођењу Тита према својим сарадницима, чак и оним најужим.

 
Судбина дејтонске БиХ и Република Српска

Нови памфлети Изетбеговићевих партнера

Перо Симић   
субота, 14. фебруар 2015.

Милорад Додик није тиранин ни диктатор како то жели рећи Савановић. Управо да не би било дуализма у Сарајеву из Републике Српске, још поодавно, прије избора, СДС-у је понудио договор за заједнички наступ у Сарајеву. Али из СДС-а није било разумјевања за будућност РС.

 
Куда иде Србија

Поглед са западне стране

Драган Митровић   
уторак, 29. новембар 2011.

Што се криза капитализма више прелива са западних обала Атлантског океана на њене источне обале, притисци на Србију да се одрекне себе у име неког фиктивног чланства све су већи. Као да се некоме негде страшно жури.

 
Црква и политика

Величина обичног човека

Милован Данојлић   
недеља, 06. децембар 2009.

Одлазећи са овог света, патријарх нам је отворио очи за наш народ; показао нам је нацију у чије смо постојање, притиснути многим злима и искушењима, почели сумњати. То је, можда, највеће чудо које је учинио, и најлепше откриће које нам је, са одра, показао.

 
Косово и Метохија

КФОР је давно пао на испиту

Јања Гаћеша   
субота, 17. март 2012.

Окружење које види генерал не виде Срби на Косову и Метохији. Они нису могли ни 1999. године слободно да се крећу даље од, рецимо, десетак километара од својих кућа, а да не причам о Ђаковици или Дечану, Качанику.  Не могу то ни сада.

 
Истина и помирење на ex-YU просторима

Силовања као награда за муслиманске војнике

Агенција Срна   
уторак, 09. новембар 2010.

Агенција Срна је имала увид у исказе 10 силованих Српкиња, као и исказе осам жена које су малтретиране у сарајевским затворима, а које свједоче о силовању, те 17 исказа затворених Срба, који такође свједоче о силовању Српкиња.

 
Судбина дејтонске БиХ и Република Српска

Бисеркини бисери, или другосрбијанско виђење БиХ и Републике Српске

Ненад Кецмановић   
понедељак, 02. фебруар 2015.

Пошто је ваљда и раније знала да је ентитетска подјела БиХ међународно верификовани евро-амерички пројекат сервиран у Дејтону, и пошто је, ево, сада открила да су „у подршку Српској били укључени сви лидери од Слобе до Бориса, Бисерко је требало да се запита гдје је онда уопште проблем сем у њеној глави.

 
Косово и Метохија

Апел патријарху и председнику Србије за опстанак Срба на КиМ

Драгољуб В. Поповић   
петак, 09. март 2012.
Наметање од стране Београда да Срби који живе од КиМ одлучују у име нас који живимо на КиМ потиче још од завршетка Другог светског рата и од тада до данашњег дана у понашању Београда није се ништа променило.
 
Судбина дејтонске БиХ и Република Српска

Бриселско кување жаба у босанском лонцу

Слободан Дурмановић   
среда, 18. фебруар 2015.

Дакле, инсистирањем на “осигурању функционалнијих институција”, позиције Срба, Хрвата и Бошњака и даље ће остати мање-више заковане, а британско-немачка иницијатива неће много помоћи чак ни у приближавању позиција Бошњака и Хрвата у ФБиХ.

 
Куда иде Србија

Српско-руски односи и европска безбедност

Владимир Кршљанин   
уторак, 01. новембар 2011.
Совјетски Савез је демонтиран без великих сукоба, али су последице пенетрирања западног утицаја у Русију биле геноцидне. Југославија је разбијена ратом, јер је српски народ пружио отпор сопственом распарчавању и економском покоравању.
 
Црква и политика

Тишина гласнија од сваке буке

Јован Бабић   
уторак, 08. децембар 2009.

Патријархова сахрана била је кохезиони чин који је одражавао одлучност у идентификацији са оним што је извор Павлове харизме: он је симболизовао нас онакве какви се сами видимо, у облику за који мислимо, и верујемо, да је бољи део нас, с вером да нас има и да ћемо опстати.

 
Косово и Метохија

„Косово и Метохија – 13 година после агресије НАТО“

Живадин Јовановић   
недеља, 25. март 2012.

Реч на отварању Округлог стола „Косово и Метохија – 13 година после агресије НАТО“, одржаном 23. марта 2012., у Београду.

 
Истина и помирење на ex-YU просторима

Политички односи између Срба и Хрвата: Да ли нас је историја нечему научила?

Драгољуб Даниловић   
уторак, 09. новембар 2010.

Важан период за разумевање српско-хрватских односа представља последња деценија владавине Јосипа Броза, када у Хрватској долази до јачања екстремног национализма.

 
Судбина дејтонске БиХ и Република Српска

Режим личне власти као главни проблем уставног уређења РС

Александар Савановић   
среда, 11. фебруар 2015.

Демократски централизам је доктрина према којој се избор владајуће елите (и програма – сиц!) догађа у демократским процедурама. Међутим, када се на тај начин изабере вођство, програм и политике, конкретне одлуке доноси изабрано руководство, без обавезе консултовања базе, која је обавезна да се безпоговорно повинује одлукама управљачке елите.

 
Куда иде Србија

Евроазијска унија као алтернатива културној и политичкој хегемонији запада

Станислав М. Томић   
недеља, 16. октобар 2011.

Наш национални, културни, па и економски идентитет сигурно би био боље позиционирани у Евроазијској заједници, јер она почива на културолошкој конзистенцији земаља које је чине.

 
Црква и политика

Некролог патријарху Павлу

Робин Фокс   
субота, 05. децембар 2009.

Колико год је то било могуће, патријарх Павле живео је живот скромне једноставности. Према сваком кога би срео односио се на миран и нежан начин; било је немогуће не увидети његову веома дубоку духовност, светост личности и мудрост.

 
Црква и политика

Сажаљевам хомосексуалце, треба им помоћи

Патријарх Иринеј   
петак, 05. октобар 2012.

Није лако Тачија имати за саговорника, имајући у виду његов удео у злочинима над нашим народом. Нажалост, изгледа да ток води према признавању Косова под притисцима моћника. Том и таквом притиску ми се морамо одупрети.

 
Куда иде Србија

Одбрана мале земље

Небојша Васовић   
четвртак, 29. септембар 2011.

По званичној статистици, у Сједињеним Државама има близу 50 (педесет) милиона становника који живе испод границе сиромаштва. Тај број је, вероватно, знатно већи, јер званична статистика, на разне начине, умањује велике, „непријатне“, бројеве.

 
<< Прва < Претходна 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 Следећа > Последња >>

Страна 68 од 128

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер