петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Дебате > Истина и помирење на ex-YU просторима > Отворено писмо хрватској јавности
Истина и помирење на ex-YU просторима

Отворено писмо хрватској јавности

PDF Штампа Ел. пошта
Светозар Ливада   
уторак, 28. децембар 2010.
Будући да је у Сабору озакоњен клијентелистички апсурд који се догодио приликом усвајања измјена Изборног закона, стављањен политичке комбинаторике (заправо политичке корупције) испред интереса људи, државе и друштва, то приморава Заједницу Срба у Републици Хрватској да се обрати хрватској јавности Отвореним оисмом, јер се морамо супротставити тенденцији да се силом закона разара демократизација друштва.

У Хрватском сабору управо су усвојене промјене Изборног закона према којима ће се на идућим изборима бирати заступници српске мањинске заједнице. У демократском друштву се претпоставља да таква врста промјена мора имати за циљ ширење простора новим демократским искорацима, заснованим на јачању уставности и законитости. У расправи која је у Сабору вођена опозицијске странке и њени представници су озбиљно упозоравали да су предложене промјене договорене између ХДЗ и СДСС протууставне и незаконите те да таква рјешења нарушавају темељне демократске поставке вишестраначја и стављају једну политичку странку /СДСС/ из само њима познатих разлога у привилегирани положај.

Прва ствар која се може и мора истаћи, након усвајања ових промјена, је да оне нити имају икакве везе са националном групацијом којој су наводно намијењене, нити на било који начин осигуравају више демократских права за ту националну заједницу. Ове промјене заправо су по својој суштини антиуставне јер оспоравају српској националној заједници позитивну дискриминацију коју су добиле све друге мањинске заједнице. Ту долазимо до кључног питања, ,зашто је то тако направљено? Па, само због тога да би се СДСС-у гарантирало да буде једнакији од других, односно загарантирало да унапријед има осигурано право да представља Србе у Сабору од сада па довијека. Нетко би морао одговорити и на питање, да ли је то потребно и корисно Србима у Хрватској,Хрватској држави и друштву, или је то само потребно и врло корисно лидерима СДСС-а и њиховој клијентели.

Друго питање, на којем се очигледно показује протууставност овога законског рјешења је то да све политичке странке на изборима остварују, односно добијају онолико мјеста у Сабору колико освоје по пропорционалном систему, а само СДСС по већинском.

Треће питање , не уводи ли се овим законским рјешењем институт, односно право доживотног заступања одређене националне заједнице преко једне странке и једнога човјека из исте странке ?

И на крају, морамо упутити апел свим људима и политичким странкама заинтересираним и вољним да бране уставност и законитост да дигну свој глас против ове грубе клијентелистичке манипулације која нарушава темељне уставне норме и једнакост пред законом.

У Загребу, 21.12.2010. г.  предсједник Заједнице Срба РХ

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер