недеља, 22. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Рубрике > Документи > Како су у кампањи извештавали Пинк, Хепи, Прва и Б92 - апсолутна доминација листе "Александар Вучић – Србија не сме да стане"
Документи

Како су у кампањи извештавали Пинк, Хепи, Прва и Б92 - апсолутна доминација листе "Александар Вучић – Србија не сме да стане"

PDF Штампа Ел. пошта
ЦИНС   
четвртак, 25. јануар 2024.

Након избора у децембру, РЕМ је објавио извештај о томе како су неки медији извештавали током кампање. У њему се нису налазили подаци за телевизије са националном фреквенцијом јер је РЕМ тврдио да их нема. Међутим, то није било тачно. ЦИНС открива шта ти подаци показују.

Вече пред почетак изборне тишине у децембру прошле године, водитељка телевизије Пинк увела је у студио председника Александра Вучића. Као и годину пре тога, када је са теглом краставчића изашао из фрижидера и придружио се осталим напредњацима у студију и сада је уз громогласан аплауз и песму председник нашао своје место за једним од пет округлих столова који су се ту налазили.

Ову скоро двосатну емисију као и други програм на Пинку и осталим телевизијама са националном фреквенцијом за време изборне кампање пратило је и Регулаторно тело за електронске медије (РЕМ).

Међутим, у извештају који су објавили након избора, крајем децембра, није било података за Пинк, Хепи, Прву и Б92.

На телевизији Пинк листи Александар Вучић – Србија не сме да стане је било посвећено преко 18 сати изборног програма, док су сви остали учесници заједно имали око пет сати

Када им је невладина организација Биро за друштвена истраживања (БИРОДИ) тражила мониторинг и ових телевизија, из РЕМ-а су кратко одговорили да „поред података који су објављени, не поседује друге податке“.

Ипак, ово није било тачно.

Удружење новинара Србије (УНС) објавило је да је Стручна служба РЕМ-а пратила програме ових телевизија и да ти подаци постоје.

Центар за истраживачко новинарство Србије (ЦИНС) имао је увид у њих. Ево шта нам они говоре:

1. Доминација листе Александар Вучић – Србија не сме да стане

На телевизији Пинк листи Александар Вучић – Србија не сме да стане је било посвећено преко 18 сати изборног програма, док су сви остали учесници заједно имали око пет сати.

Хепи је листи окупљеној око напредњака посветио око 20 сати изборног програма, а за њима су ишли радикали са око шест сати. Други учесници избора добили су око 11 сати простора.

Листа окупљена око Александра Вучића имала је више од 12 и по сати на телевизији Б92. Остали актери имали су око три сата. На телевизији Прва напредњаци су добили нешто више од осам сати изборног простора, а остали нешто мање од пет сати.

2. Негативно о опозицији, позитивно о власти

Власник и уредник провладиног таблоида Информер Драган Ј. Вучићевић је током 45 дана кампање чак 12 пута гостовао у Пинковим емисијама

Није само разлика у добијеном времену била велика. Све ове телевизије су у великој мери негативно извештавале о опозицији, док се о самој власти говорило позитивно. Тако је, на пример, готово половина изборног програма на Пинку и телевизији Б92 имала негативан тоналитет према опозицији и њеним појединачним члановима.

Власник и уредник провладиног таблоида Информер Драган Ј. Вучићевић је током 45 дана кампање чак 12 пута гостовао у Пинковим емисијама. У једном од својих гостовања у Новом јутру Вучићевић је говорио је да су „ђиласовци радикализована мањина“ која је „изнад закона“, насупрот „тихе мањине“ пристојних људи које представља Александар Вучић, писало је Време.

Исто тако и на Хепију се могла чути критика опозиције и њених лидера у скоро 40 посто програма посвећеног изборима. Готово четвртина програма и телевизије Прва била је усмерена критици опозиције.

У исто време, на свим телевизијама са националном фреквенцијом извештаји о потезима власти и Српске напредне странке (СНС) већински су били у позитивном тоналитету.

Зоран Гавриловић из БИРОДИ-ја каже за ЦИНС да постоји систем који производи неједнакост, односно фаворизује Александра Вучића било да је учесник избора, било да је подржавалац листе.

„Када се погледа време, тоналитет и теме то је просто пропаганда Александра Вучића која се емитује кроз систем контролисаних медија.“

3. Аналитичари као промотери власти

Из мониторинга РЕМ-а може се видети да су на телевизијама са националном фреквенцијом током изборне кампање аналитичари у великој мери промовисали потезе власти, а критиковали опозицију.

Из мониторинга РЕМ-а може се видети да су на телевизијама са националном фреквенцијом током изборне кампање аналитичари у великој мери промовисали потезе власти, а критиковали опозицију.

Стручне службе РЕМ-а су забележиле да су аналитичари на Пинку током изборне кампање добили преко 28 сати, што је више од трећине укупног изборног програма ове телевизије.

Готово трећину изборног програма чинили су разговори са аналитичарима и на телевизији Прва. Као аналитичаре на овој телевизији РЕМ је означио директорку и главну и одговорну уредницу Студија Б Ивану Вучићевић, као и главног и одговорног уредника Српског портала Дејана Вукелића. Они су као гости „Прелиставања“ коментарисали то што је преко 2.000 јавних личности подржало листу окупљену око СНС-а. Том приликом хвалили су потез свих потписника и критиковали опозицију.

„За све је крив Вучић, то ми је негде лид у овој целој кампањи што се тиче опозиције за сваку тему“, рекла је Вучићевић том приликом, док је Вукелић објаснио да „овде део људи живи у једном потпуно паралелном, измишљеном, Унитед Медиа универзуму (…) у ком је ово Мордор, овде ништа не ради“.

Више од четвртине изборног програма аналитичарима је посвећено и на телевизији Хепи, где су у редовном програму и специјалним изборним емисијама били заступљени преко 24 сата.

Аналитичари су чинили и петину укупног изборног програма телевизије Б92, где су њихова излагања трајала око 10 сати.

Тако је Александар Вучић, као председник Републике, на телевизији Пинк добио око 14 сати програма, а исто толико и на Б92. Телевизија Хепи преносила је активности председника шест и по сати, док је на Првој био сат времена мање

Гавриловић каже да је овакав одабир аналитичара симулирање јавности, јер они за своје анализе не користе никаква истраживања.

„То су људи који су ту да прикрију и одмене учеснике изборног процеса, пре свега владајуће странке, и да изговоре све оне негативне ствари које би изговорио неко из странке, али то не ради.“

4. Вучић као председник помогао кампању

Поред изборних активности странака, РЕМ је посебно бележио појављивања државних функционера у току трајања кампање. Све комерцијалне телевизије извештавале су о активностима председника Републике, као и председнице Владе, министара и других чланова власти.

Тако је Александар Вучић, као председник Републике, на телевизији Пинк добио око 14 сати програма, а исто толико и на Б92. Телевизија Хепи преносила је активности председника шест и по сати, док је на Првој био сат времена мање.

Пре расписивања избора измењен је Закон о електронским медијима. Изменама је забрањено медијима да 30 дана пре избора извештавају о скуповима на којима се отварају инфраструктурни и други објекти или се обележава почетак изградње таквих објеката, ако на њима присуствују јавни функционери који су кандидати за председника Републике, народне посланике или одборнике.

Међутим, у контексту ових избора, ново правило није имало великог утицаја. Наиме, ова одредба Закона односи се само на оне функционере који су истовремено и кандидати на изборима. Иако је Александар Вучић био носилац листе Српске напредне странке, он није био кандидат, па је самим тим био изузет од ове забране.

Ако се овим временима придода учешће листе Србија не сме да стане, чији је Вучић носилац, али и гостовања аналитичара који су на свим комерцијалним телевизијама махом говорили у корист власти, може се уочити апсолутна медијска доминација напредњака током ове кампање

Ако се овим временима придода учешће листе Србија не сме да стане, чији је Вучић носилац, али и гостовања аналитичара који су на свим комерцијалним телевизијама махом говорили у корист власти, може се уочити апсолутна медијска доминација напредњака током ове кампање.

Надзор телевизија током изборне кампање

Наиме, сваки пут када се организују избори Стручна служба РЕМ-а прати извештавање телевизија. Тада се на седници Савета одлучује над којим телевизијама ће се вршити надзор и он углавном подразумева праћење јавних сервиса, телевизија са националном фреквенцијом и неких кабловских тв станица. РЕМ том приликом прати редован информативни програм, специјализоване изборне емисије као и гостовања функционера и кандидата који се на изборима такмиче.

Стручна служба РЕМ-а се пред последње изборе обавезала да спреми и објави три периодична извештаја која ће обухватати по 15 дана програма емитованог у изборној кампањи. Поред периодичних, они су морали да објаве и завршни извештај по окончању избора. У свим тим документима требало је да се види колико је времена која телевизија посветила изборној кампањи, односно сваком учеснику избора појединачно. Уз то, извештаји су у себи морали да садрже и то колико је времена посвећено државним функционерима, као и које су биле доминанте теме и тоналитет извештавања.

На крају, РЕМ је био у обавези да да препоруке за будуће понашање медија током изборне кампање.

(ЦИНС)

 

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер