уторак, 24. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Рубрике > Документи > Резултати Владе после три године
Документи

Резултати Владе после три године

PDF Штампа Ел. пошта
Влада Србије   
четвртак, 07. јул 2011.

Циљеви рада Владе у прве три године мандата били су приближавање чланству у ЕУ, дипломатска борба за Косово и Метохију, борба против криминала и корупције и даље реформисање друштва и државе. Највећи изазов са којим се Влада суочила је заштита привреде и грађана од последица глобалне економске кризе. Намера Владе била је да антикризним и посткризним мерама спречи пропадање српске привреде које јој је претило, али и да помогне најугроженијим грађанима. Обнављањем социјалног дијалога Влада се потрудила да сви интереси буду заштићени.

Европска унија

Грађанима је омогућено да путују без виза, ратификован је ССП. Влада је у рекордном року одговорила на упитник ЕК, а предат је захтев за кандидатуру. Очекујемо да Србија постане кандидат за чланство и добије датум почетка преговора.

Хапшењем Караџића и Младића, сарадња са Хашким трибуналом је приведена крају.

Србија је иницијатор добрих односа у региону.

Косово и Метохија

Дипломатским активностима Владе заустављено је признавање Косова и Метохије као независне државе. Покренут је дијалог са Приштином о конкретним проблемима грађана у покрајини, који је већ дао прве резултате ка побољшању квалитета живота грађана на Косову и Метохији. Влада је наставила финансијски да помаже живот грађана на Косову и Метохији.

Економија

Уместо развојних мера, били смо принуђени да управљамо једном од највећих економских криза у савременој историји. Србија је спречила пропадање своје привреде, очувала банкарски систем, слободно тржиште и интервенисала посебним мерама да се терет кризе равномерно и солидарно распореди.

Постигнут је Бечки споразум о банкама, чиме су заштићени грађани и привреда, а банкарски сектор остао стабилан, грађани имају поверења и штеде што је реткост у кризи. Влада је донела мере за оживљавање аутомобилске индустрије, иницирала одложено отплаћивање кредита за грађане и репрограм кредита за привреду, стабилизовала тржиште прехрамбених производа. Успешним преговорима са ММФ, Влада је осигурала макроекономску стабилност.

Упркос кризи, покренути су бројни капитални пројекти. Потписан је уговор о реализацији гасовода „Јужни ток“, гради се складиште гаса „Банатски двор“, НИС постаје регионални лидер у преради нафте, ревитализује се хидроцентрала „Ђердап“, рехабилитовани су системи даљинског грејања Ниша, Крагујевца, Краљева, Пирота, Зрењанина и Сомбора, пуштен је нови систем за прикупљање и одлагање пепела код Обреновца, отворен је намодернији центар за контролу лета у Европи, а после 20 година иницирана је реформа ЈП „Железнице Србије“.

Влада је подржала 25 инвестиционих пројеката, укупне вредности 176 мил. евра и отварање 6.058 нових радних места у следећим градовима и општинама: Ниш (5 пројеката), Бачка Паланка (2), Београд (2), Ада, Баточина, Беочин, Ћуприја, Голубац, Кикинда, Лозница, Нови Бечеј, Пландиште, Пријепоље, Стара Пазова, Суботица, Сврљиг, Врање, Зајечар и Зрењанин, а тренутно постоји 74 активна пројекта, чија је вредност 1.2 млрд. евра и 23.012 нових радних места. Са заинтересованим компанијама-инвеститорима обављено је 87 посета потенцијалним локацијама у Србији.

Влада је креирала и пореске олакшице за запошљавање, за новозапослена лица и лица старија од 45 година. Овом мером сузбићемо сиву економију у Србији.

Током кризе, Влада се посебно побринула за најугроженије грађане. Пензије су повећане за 10 одсто, а новим Законом о социјалној заштити предвиђено је повећање броја грађана који имају право на помоћ од државе са 170.000 на 250.000. Истим законом, предвиђени су и наменски трансфери неразвијеним општинама за развој услуга социјалне заштите од 400 милиона динара на годишњем нивоу. Обновљени дијалог међу социјалним партнерима у Србији као резултат је дао и повећање минималне цене рада са 95 на 102 динара по сату. Повезан је радни стаж од 2004. до 2010. за око 100.000 радника. Унапређење квалитета живота особа са инвалидитетом подржано је са више од 500 милиона динара.

Реформе

Влада је спроводила реформе које се у Србији већ дуго чекају, предлажући 640 реформских закона. После пола века, ова Влада је покренула рефому правосуђа. Уведена су нова правила и отклоњене неправилности у изборном и политичком систему (донет је Закон о финансирању политичких активности који је ефикасан ударац политичкој корупцији, укинуте су бланко оставке, уређен бирачки списак), донета су нова решења која унапређују људска права (Закон о забрани дискриминације, Закон о националним саветима националних мањина, Закон о спречавању злостављања на раду), уведене су нове контролне институције (Агенција за борбу против корупције и Повереник за заштиту равноправности). Законом о одузимању имовине стечене криминалом Влада је задала ударац организованом криминалу. Први пут су сакупљене имовинске карте функционера доступне и јавности.

Војска Србије је професионализована, успоставили смо војну сарадњу са преко 50 земаља, а припадници Војске Србије и МУП-а учествовали су у бројним медјународним мисијама.

По први пут су у Србији успостављени европски стандарди у области животне средине и просторног планирања.

Криминал

Влада Србије је покренула борбу против екстремиста (забрањен је Национални строј), а против вођа екстремистичких организација и изгредника из њихових редова воде се и судски поступци (Милан Обрадовић је осуђен, поступак против Мише Вацића је у току). Србија је постала важан партнер у међународној борби против наркомафије. У сарадњи са нашим безбедносним службама заплењено је 2,7 тона кокаина у Јужној Америци.

Расветљено је преко 80 одсто убистава, 90 одсто кривичних дела наношења тешких телесних повреда, 85 одсто силовања, 75 процената разбојничких крадја, 92 одсто изнуда, и све отмице.

Откривено је 10500 кривичних дела са елементима корупције, за 40 одсто више него ранијих година, а утростручен је број расветљених проневера.

Влада је усвојила сет антикорупцијских закона, ради на унапређењу капацитета Агенције за борбу против корупције, а именован је и члан Владе задужен за координацију борбе против корупције. Након усвајања Закона о одузимању имовине стечене криминалом, одузета је имовина вредности 300 милиона евра. Влада је, заједно за другим надлежним органима, посвећена спречавању уласка капитала стеченог криминалом и корупцијом у легалне токове.

 

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер