четвртак, 26. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > АФП: Вучић покушава објављивањем докумената да заустави умножавање протеста у Србији
Хроника

АФП: Вучић покушава објављивањем докумената да заустави умножавање протеста у Србији

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 12. децембар 2024.

У нади да ће "зауставити умножавање демонстрација" по Србији откако се 1. новембра срушила надстрешница железничке станице у Новом Саду и усмртила 15 људи, председник државе Александар Вучич обећао је вечерас објављивање свих докумената у вези са реконструкцијом тог објекта, пише агенција Франс прес (АФП).

АФП констатује да је „више стотина студената“ демонстрирало испред зграде Председништва у Београду док се Вучић одатле обраћао јавности и говорио да ће „сва документација, све чиме располаже тужилаштво“ бити обелодањено сутра ујутро од девет сати и бити објављено на сајту владе Србије.

Агенција указује на реченицу српског председника из „националистичке деснице“ да се он одлучио да „одговори на овај захтев, који је важан за истину, за чињенице, за све што мора да се деси (…) да би били пронађени они који морају да преузму одговорност“ погибију 15 људи у Новом Саду.

Тоне бетона са надстрешнице станице срушиле су се нешто пре поднева у петак, 1. новембра, при чему је тренутно погинуло 14 људи, укључујући и децу. Петнаеста жртва је касније преминула од задобијених повреда.

АФП подсећа да је након трагедије од 1. новембра у Србији одржано „на десетине демонстрација“ у којима се захтева да се одговорни што пре приведу правди, да политички лидери поднесу оставке и да се објаве документи у вези са реновирањем железничке станице које је завршено неколико месеци пре несреће.

Француска агенција истиче и то да су две кинеске компаније, Чајна релвеј интернашнал и Чајна комјуникејшнс констракшн, биле део конзорцијума изабраног за посао, заједно са француском компанијом Ежис и мађарским Утибером.

Такође помиње оставку министра грађевине Горана Весића „убрзо после несреће“, и да је 21. новембра у склопу истраге он ухапшен уз још 11 особа, и да је суд за 10 осумњичених, укључујући Весића, одредио притвор до 30 дана и кућни притвор за преосталих двоје.

„Али Горан Весић је пуштен из притвора 27. новембра, након што је суд објаснио да докази које је изнело тужилаштво тренутно не пружају ‘основну сумњу да је он починио тешко кривично дело против јавне безбедности’, и против бившег министра у овој фази није подигнута оптужница“, констатује АФП, додајући да „влада до тада није помињала могућност да документа о обнови станице буду објављени“.

Међутим, додаје се, „последњих дана студенти су се придружили покрету и у среду је више од трећине српских факултета било блокирано.“

Наводи се да је Вучић на конференцији за новинаре вечерас најавио да ће на слободу бити пуштени сви који су ухапшени да демонстрацијама у Новом Саду 5. новембра и да је додао да је тиме одговорено „на све захтеве“ студената.

АФП указује да су и студенти и опозиција „више пута осуђивали провокације људи за које верују да су блиски режиму а који редовно долазе да нападају демонстранте представљајући се као разљућени пролазници или разљућени возачи.“

Од почетка таласа протеста, „неколико студената је ухапшено или повређено, а возачи су колима ударили чланове националног оркестра који су дошли да их подрже“, пише агенција и оцењује да студенти, „као и хиљаде демонстраната које од 1. новембра марширају, у урушавању станице виде последице корупције која, по њима, хара државом.“

Француска агенција подсећа да је Србија, према рангирању невладине организације Транспаренси интернешенел, доспела на 104. место на листи од 180 земаља и да доживљава „демократски пад“.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер