уторак, 27. мај 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Алекса Бечић: МУП Црне Горе обећао награду од милион евра за информације о убиству уредника „Дана“ Душка Јовановића
Хроника

Алекса Бечић: МУП Црне Горе обећао награду од милион евра за информације о убиству уредника „Дана“ Душка Јовановића

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 27. мај 2025.

Потпредсједник Владе за безбједност, одбрану, борбу против криминала и унутрашњу политику Алекса Бечић казао је да је Министарство унутрашњих послова обећало награду од милион еура за информације о убиству уредника "Дана" Душка Јовановића.

Он је то рекао током полагања вијенаца поводом 21. годишњице убиства Јовановића.

Јавно обећање награде објављено је у “Службеном листу Црне Горе” и на интернет страници Министарства унутрашњих послова.

"Министарство унутрашњих послова јавно обећава новчану награду у износу од 1.000.000,00 еура (словима: један милион еура) за обавјештења која вјеродостојно и одлучујуће допринесу идентификацији извршиоца/лаца, саизвршиоца/лаца, организатора и/или налогодавца/аца убиства главног и одговорног уредника дневног листа 'Дан', Душка Јовановића, извршеног 27. маја 2004. године у Подгорици", пише у документу на сајту Владе, који потписује ресорни министар Данило Шарановић.

Вршилац дужности директора Управе полиције Лазар Шћепановић предложио је МУП-у да јавно обећа награду, поступајући по иницијативи Комисије за праћење поступања надлежних органа у истрагама случајева пријетњи и насиља над новинарима, убистава новинара и напада на имовину медија.

"Обавјештење се сматра вјеродостојним ако су кумулативно испуњени сљедећи услови, и то ако: садржи тачне податке који доводе до идентификације и/или лишења слободе лица која су непосредно извршила, учествовала у извршењу, организовала и/или наредила извршење кривичног ђела; непосредно доприноси покретању и вођењу кривичног поступка; и има кључни значај за доношење осуђујуће пресуде", истиче се.

Ради омогућавања непосредне, повјерљиве и институционално заштићене комуникације, како се додаје, обавјештење се доставља личним обраћањем искључиво директору Управе полиције или помоћнику директора надлежном за борбу против криминала.

"Ова процедура предвиђена је у циљу очувања интегритета и сигурности поступка достављања обавјештења, као и осигуравања поуздане идентификације и евидентирања релевантних информација. Лице које жели доставити обавјештење, дужно је претходно контактирати надлежно лице ради заказивања термина за непосредни разговор, путем једног од сљедећих бројева телефона: 020 241-964 – директор Управе полиције; 020 245-020 – помоћник директора надлежан за борбу против криминала".

Право на награду има особа која прва достави обавјештење које испуњава наведене услове. "Ако више лица достави обавјештење истовремено, награда се дијели између њих, сразмјерно доприносу сваког обавјештења, према оцјени надлежног органа, водећи рачуна о начелу правичности."

Одлуку о исплати награде, по доношењу осуђујуће пресуде, на основу образложеног мишљења надлежног државног тужилаштва, којим се утврђује да је обавјештење имало одлучујући значај за расвјетљавање предметног кривичног ђела, на предлог Министарства унутрашњих послова, доноси Влада.

Напомиње се и да особа која достави обавјештење може остварити право на заштиту, у складу са прописима којима се уређује обезбјеђење личности, као и заштита свједока.

"Право на награду не припада: лицу које је дало обавјештење за које је обећана награда, ако Управа полиције већ располаже тим подацима; полицијским службеницима и члановима њихове уже породице; и саучесницима у извршењу кривичног ђела. Члановима уже породице сматрају се родитељ, усвојилац, старатељ, супружник, ђеца (брачна, ванбрачна, усвојена и пасторчад), брат и сестра", пише у документу.

Средства за исплату награде обезбјеђују се из државног буџета.

Јавно обећање награде а биће објављено и путем медија и других средстава јавног информисања.

У образложењу се подсјећа на хронологију догађаја и значај случаја.

"Душко Јовановић, оснивач, власник и главни и одговорни уредник дневног листа Дан, убијен је у ноћи 27. маја 2004. године у Подгорици, испред просторија редакције листа. Убиство Душка Јовановића представља најтежи злочин против новинара у савременој историји Црне Горе. Протеклих година, државни органи су предузимали бројне процесне радње, а до сада је једино Дамир Мандић правоснажно осуђен за саучесништво. Међутим, кључна питања – ко је организовао, наредио и извршио овај злочин – и даље су остала без одговора. Након двије деценије, Црна Гора дугује Душку Јовановићу, његовој породици, редакцији листа Дан, новинарској заједници и свим грађанима – истину. Рјешавање овог случаја није само обавеза према жртви и новинарској професији, већ и испит зрелости институција, спремности да се суоче с насљеђем некажњивости и докажу да је правда достижна, без обзира на вријеме које је прошло", пише Шарановић.

Додаје се да је, у оквиру напора да се расвијетле сви напади на новинаре у Црној Гори, Комисија за праћење поступања надлежних органа у истрагама случајева пријетњи и насиља над новинарима, убистава новинара и напада на имовину медија, препоручила Влади да распише новчану награду у износу од најмање милион еура, за вјеродостојну информацију која може довести до откривања извршилаца и налогодаваца овог убиства.

Поступајући по тој иницијативи, како се наводи, в.д. директора Управе полиције упутио је МУП-у предлог за јавно обећање награде.

"Министарство, на основу тог предлога и имајући у виду правни основ и јавни интерес, као и акт Министарства финансија о обезбјеђивању финансијских средстава број: 01-02-430-25-16447/1 од 27.05.2025.године, одлучило је да јавно обећа ову награду".

Шарановић пише и да се јавно обећање награде заснива на члану 92 Закона о унутрашњим пословима, који прописује да МУП може, на предлог Управе полиције, јавно обећати награду за дато обавјештење, када је обавјештење грађана потребно у вршењу полицијских послова.

Такође, у складу са чланом 236 Закона о облигационим односима, јавно обећање награде обавезује обећаваоца да исплати обећани износ лицу које, под условима објављеним у обећању, пружи тражену информацију, додаје се.

"Овим јавним обећањем награде јасно су утврђени критеријуми који морају бити кумулативно испуњени да би се обавјештење сматрало вјеродостојним, као и начин одлучивања о исплати награде, уз обавезно образложено мишљење надлежног државног тужилаштва и одлуку Владе Црне Горе. Такође су наведена и ограничења права на награду, у складу са законом, у случајевима када је Управа полиције већ располагала подацима, када су подаци достављени од стране саучесника, или од стране полицијских службеника и чланова њихове уже породице, као и могућност заштите лица које достави информацију, у складу са прописима којима се уређује обезбјеђење личности као и заштита свједока", пише у документу.

Шарановић је рекао да Црна Гора, јавним обећањем награде, показује јасну и недвосмислену одлучност да коначно, након двадесет година, расвијетли убиство Душка Јовановића.

"Јавно обећање награде није само оперативна мјера полицијског рада – оно је порука и знак институционалног опређељења да се ниједан злочин, нарочито онај против слободе медија, не може и не смије заборавити. Расвјетљавање овог убиства је тест зрелости институција, интегритета правног поретка и спремности да се прекине круг некажњивости. У име правде, истине и одговорности – јавно обећање награде је корак у том правцу", казао је министар.

(Вијести)

 
Пристигли коментари (0)
Пошаљите коментар

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли мислите да ће у 2025. години бити одржани ванредни парламентарни избори?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер