недеља, 28. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Алексадар Вулин: Следећи споразум са Приштином ће се односити на српску имовину и културно наслеђе
Хроника

Алексадар Вулин: Следећи споразум са Приштином ће се односити на српску имовину и културно наслеђе

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 22. јул 2013.

Директор канцеларије за КиМ Александар Вулин каже да ће се први следећи споразум са Приштином односити на имовину или цркву и културно наслеђе Срба на Косову.

Вулин је на скупу у Привредној комори Србије рекао да се Србија неће одрећи "ниједног динара ни фабрике" на Косову, и да не признаје приватизације у којима није учествовала.

"Србија улаже стотине милиона евра на Косову и Метохији и то мора да буде признато", рекао је Вулин и додао да је предвиђено да Заједница српских општина има своју имовину, и да се мора видети шта од имовине држава може да пренесе Заједници.

Вулин је додао да Србија годинама није знала шта има и чиме располаже на Косову и додао да је време да се ти подаци прикупе и да се изнесе конкретан захтев за заштиту те имовине.

Он је казао да очекује конкретне предлоге привредника за заштиту имовине на Косову и да су прихватљиви сви који су статусно неутрални.

"Србија неће да призна Косово, она инсистира на заштити економских интереса и интереса свог народа", рекао је директор Канцеларије за Косово и Метохију.

Директор владине Канцеларије за Косово и Метохију каже да Србија не признаје приватизацију која је споведена на КиМ јер је моноетничка и оценио да ће први следећи споразум бити око имовине или културне баштине Срба на КиМ.

Вулин је рекао да је један од разлога што се прошле године започело са прикупљањем свих података о томе "колико на Косову имамо, шта је отето и како и када је продато", јесте то што се о имовини мора разговарати.

"Држава Србија не признаје приватизацију која је спроведена на КиМ. Она јер споведена моноетнички, по националној основи", рекао је Вулин.

Он је додао да је свако потраживање важно и да наш преговарачки тим мора све то да зна, како би знао шта може да потражује и шта би могао да добије.

Вулин је поновио да у приватизацији на КиМ Србија није учествовала и да не признаје њене резултате приватизације које не признаје нии Унмик.

Према његовим речима, о свему томе расправљаће се у Бриселу, а мора да се "видети колико је Србија уложила на КиМ до 1999.", уз напомену да је на стотине милиона долара улагала и после тог периода.

Вулин је навео да ће Заједница српских општина имати своју имовину и да треба да се види шта ће од имовине Србија пренети на Заједницу и позвао привреднике да изнесу своје предлоге мера пошто је њихов патриотски задатак да кажу и помогну да држава и њени грађани заштите своју имовину на Косову.

Вулин је подвукао да ће Србија инсистирати на својим економским интересима као и интересима свог народа, уз напомену да је све што је статусно неутрално - прихватљиво и може бити предмет разговора.

Жељко Сертић: Борити се за имовину на КиМ

Председник ПКС Жељко Сертић каже да државне институције заједно са привредницима треба да се боре како би се заштитили интереси српске привреде на КиМ.

Канцеларија за КиМ и Привредна комора Србије организовали су данас састанак посвећен заштити имовине и потраживања привредних субјеката из Србије на подручју Косова. ПКС се залаже за обједињавање свих институција и капацитета, како би се заштитила српска привреда и имовина на Косову, рекао је Сертић на скупу са директором Канцеларије за КИМ Александром Вулином.

Он је навео да је Република Србија у претходном периоду уложила милијарде и милијарде на Косову, а да се не зна како је продавана огромна имовина.

Процесом приватизације на Косову и Метохији, претходних година, буквално је отета имовина државе Србије и грађана и продата по багателним ценама, рекао је Сертић.

"ПКС ће дати сву подршку и логистику, и све што је потребно у оним деловима преговарачког поступка, у које је укључена", поручио је Сертић.

Он је истакао да се на зна где је и како имовина продата и да не постоји други начин него да се све државне институције заједно са привредницима боре на легалан начин, како би се утврдиле чињенице и заштитили интереси српске привреде.

"Вулин и ја смо се сложили да постоји огроман простор да то урадимо, али само ако смо сложни", рекао је Сертић.

Он је казао да не постоји важнија ствар за будуће генерације него да се сада одбране наши национални интереси, као и да је Канцеларија за КИМ прави пример како се треба борити.

Он је раније рекао за РТС да после низа година постоји институционални оквир који ће омогућити да се конкретизују сви задаци.

"Ситуација се битно променила отварањем Србије према свету и почетком преговора са ЕУ. На тај начин отворио се простор да Србија каже - овде имамо проблеме, али ми морамо да имамо адекватне спискове и доказе за све што тврдимо, што је у неким случајевима тешко постићи, јер нема адекватне документације", рекао је Сертић.

Процењује се да српска непокретна имовина, која чини 58 одсто имовине на КиМ, вреди 1,5 милијарди евра.

Упитан о најављеној реконструкцији владе, он је рекао да "привредницима нису битна персонална решења", већ да се омогући политичка стабилност.

"Ако се сви ми фокусирамо, и ако агенда владе буде заиста фокусирана на економске теме, што очекујемо, то ће бити највећа добит за нашу привреду. Неће бити довљно да се испуни само оно шо се тражи поглављима у оквиру претприступних преговора, ми морамо да урадимо знатно више да би имали конкурентну привреду", рекао је Сертић.

Према најави Канцеларије за Косово и Метохију, тема састанка је предлог мера правне заштите имовине привредних субјеката на територији покрајине.

У саопштењу је наведено да ће се о томе разговарати јер је "у досадашњим контактима са ПКС, Фондом за развој и другим државним институцијама, констатовано да нису решена питања имовине и потраживања привредних субјеката на територији КиМ".

У тим разговорима "закључено је да је неопходно предузети хитне мере и активности на правној заштити имовине и потраживања привредних субјеката на КиМ, што је и у складу са бриселским споразумом".

На састанку ће учествовати директор Канцеларије за КиМ Александар Вулин и председник ПКС Жељко Сертић, наводи се у саопштењу.

Додаје се и да су на састанак позвани представници привредних друштава која имају имовину и потраживања на територији Аутономне покрајине КиМ.

(Бета- Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер