среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Александар Вучић: Очекујем да ће Србија због нарастајућег волумена сукоба у Украјини бити под још већим економским и енергетским притиском. Мађарска жели да буде посматрач у Отвореном Балкану
Хроника

Александар Вучић: Очекујем да ће Србија због нарастајућег волумена сукоба у Украјини бити под још већим економским и енергетским притиском. Мађарска жели да буде посматрач у Отвореном Балкану

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 03. октобар 2022.

Председник Александар Вучић је у изјави за медије рекао да долазе још тежа времена, али да људи нема разлога да брину. Плаши се, каже, да за шест месеци не изгубимо све оно што смо за 10 година зарадили. 

Председник Александар Вучић је у изјави за медије у амбасади Србије рекао да очекује да ће Србија због нарастајућег волумена сукоба у Украјини бити под још већим економским и енергетским притиском. 

"Тачно је да је ситуација веома, веома тешка, зато је важно што у четвртак идем у Праг, где ћу имати сусрет са председницом Европске комисије Урсулом фон дер Лајен што је важно за Србију, да видимо шта можемо да урадимо да се припремимо за јесен и зиму, да видимо шта се од нас очекује, да спасавамо земљу у нередном периоду", рекао је Вучић након данашње трилатерале са Виктором Орбаном и Карлом Нехамером.

Подсетио је да је договорено да се три земље супроставе илегалним миграцијама, и изразио уверење да ће успешно осигурати бољу безбедносну ситуацију за грађане на југу и северу земље.

Каже да људи немају превелике разлоге за бригу, али да много тежа времена тек долазе.

"Када Мађарска има основну каматну стопу 13 одсто, што значи да фирме не могу без камате од 18 одсто да подигну кредит, морамо да покушамо још снажније да чувамо стабилност, правимо финансијске бафере. Људи немају превелики разлог за бригу, али много тежа времена тек долазе. Плашим се да све оно што смо за 10 година зарадили и сачували, да за шест месеци, не нашом кривицом већ због неких који ратују и мисле санкцијама да решавају проблеме - све то изгубимо", рекао је Вучић.

Рекао је да морамо да видимо шта је то што можемо да сачувамо - пре свега ниску цену струје и гаса, посебно за компаније. "Да не изгубе место у произвођачком ланцу, да нам не дођу неки други. Само најјачи опстају", истакао је Вучић. 

 Вучић се нада посети Макрона у првој половини 2023. године

Председник Србије Александар Вучић рекао је да је ноћас разменио поруке са француским председником Емануелом Макроном о самиту у Прагу, те да се нада Макроновој посети Србији у првој половини 2023. године.

"Видећемо се у Прагу, а верујем да ћу ускоро имати прилику да се посебно видим са Макроном. Још једном сам му упутио позив да посети Србију и верујем да ће у првој половини 2023. године он поново посетити Србију", рекао је Вучић.

Вучић о насловници хрватског Експреса: Зна се ко је Хитлера дочекао цвећем

На молбу да прокоментарише став Ефраима Зурофа поводом цртања Хитлерових бркова Вучићу у недељнику Експрес, Вучић је рекао да је познато ко је Хитлерове трупе дочекивао цвећем.

"Ефраим Зуроф је велики човек и ја сам му захвалан због принципијелног постављања око ствари које нису једноставне. Можете да цртате бркове колико год хоћетћ, али у историјским читанкама пише јасно ко је Хитлера дочекивао цвећем, ко је био одушевљен, а ко се против Хитлера борио", нагласио је Вучић.

Додао је да су историјске чињенице да је 6. априла Београд бомбардован, у наредних 16 дана уништено комплетно ратно ваздухопловство Краљевине Југославије, а 10. априла, када је основана усташка НДХ, те исте снаге дочекиване су цвећем.

Разговори о инвестицијама важним за цео Балкан

Одговарајући на питања новинара о жељи Мађарске да се прикључи Отвореном Балкану у области енергетике, хране и инвестиција, Вучић је прецизирао да Мађарска жели да буде посматрач у Отвореном Балкану.

"Разговарали смо о важним инвестицијама које треба да обухвате цео Балкан", нагласио је Вучић.

Додао је да Србија добија нафту преко јадранског нафтовода, из Хрватске, и да ту није било проблема, без обзира на веома тешке и комплексне односе са том земљом, јер, како је рекао, "ми њима платимо, а они нама испоруче нафту".

"То је ишло добро, а сада се ствари компликују, и посебно ће од новембра, од када ће за нас бити забрањен увоз руске нафте. Разговарао сам и са Мадуром (Николас), он би могао да нам испоручи нафту, али наше рафинерије ће да кажу да им треба други квалитет. Зато нам је потребно и још рафинерија, нафтовода, гасовода, много интерконектора", рекао је Вучић додајући да ћемо много да уложимо у енергетску инфраструктуру у годинама пред нама.

Указао је да су енергија и енергетика ствари које покрећу све, и од њих све зависи.

"Зато је важно да се припремимо за период пред нама. Али, није то само наредних шест месеци, јер 31. марта ћемо сви да анализирамо ко је колико изгубио, али кључно питање је ко ће да преживи следећу јесен и зиму. Ово ће да буде само тријажа. Мали и слаби пропашће до 31. марта, нешто јачи ће да дочекају следећу зиму, а ко ће да преживи следећу зиму - то је од кључног значаја", објаснио је Вучић.

Разговарали су, каже, о увезивању енергетске мреже, да Мађарска постане део власништва наше, а ми њихове мреже, што подразумева и власништво у нуклеаркама.

"Да платимо да будемо сувласници, да рачунамо и на тај део електричне енергије за земљу, што би много значило. Само да обезбедимо финансије, и да видимо како да то регулишемо, јер није на нашој територији, што је глупо. Али, шта год да предложите, увек се нађе безброј бабица да каже да не треба тако. Ово би било најједноставније решење за нас. А онда да видимо да ли можемо да радимо са малим модуларним електранама. О свему томе морамо да размишљамо", рекао је Вучић. 

Пуна складишта гаса

Вучић је рекао да је складиште гаса у Банатском двору пуно до врха – са 280 милиона кубних метара гаса, док је складиште у Мађарској напуњено са око 380 милиона кубних метара гаса.

"Замолио сам да нас пусте да не пунимо складиште у Мађарској до 500 милиона, због пара, да бисмо сачували део новца, јер је тај гас скуп. То није онај гас који добијамо од Русије по 400 долара", рекао је Вучић.

Вучић је објаснио да ћемо моћи да повлачимо шест милиона кубних метара гаса дневно из Мађарске, и четири милиона кубних метара из Банатског двора, што покрива преко 65 одсто потрошње.

О претресу просторија НИС-а у Румунији

Одговарајући на питања новинара, Вучић је рекао да данашњи претрес просторија НИС-а у Румунији нема никакве везе са Србијом и да ће од румунске стране тражити информације о том случају.

"Ово нема везе с ратом за енергенте, него са политичко-шпијунским ратом, да би додатно могли да се дисциплинују неки за које се сматра да су непослушни, а при томе не искључујем могућност реалне кривице НИС-а, али се нисам тиме бавио. Знам да нема српских држављања, то је у руском власништву и тражићемо од румунских пријатеља информације", рекао је Вучић.

Објаснио је да је НИС, у коме је већинско руско власништво, куповао своје ћерке компаније у Бугарској, Румунији и у БиХ и да Србија с тим нема ништа.

"Само нам је још то фалило. Као да смо сваког дана каменом бога гађали. Ајд' сад ви објасните да то нема везе са српском државом и да је то НИС из Београда, а ми немамо никакве везе с тим. Много нас добро чувају пријатељи из НИС-а", рекао је Вучић иронично.

 

 (РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер