субота, 21. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Вучић: Србија и Турска имају велики простор за сарадњу у области војне индустрије. Обновили смо извозне дозволе за Турску и значајан део граната извезли на турско тржиште. Ердоган: Златно доба у односима две земље
Хроника

Вучић: Србија и Турска имају велики простор за сарадњу у области војне индустрије. Обновили смо извозне дозволе за Турску и значајан део граната извезли на турско тржиште. Ердоган: Златно доба у односима две земље

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 11. октобар 2024.

Важно је да успоставимо много ближе односе за сарадњу у војној области, да успоставимо тим који би радио на томе, рекао је председник Александар Вучић после разговора са турским председником Реџепом Тајипом Ердоганом. Председник Турске рекао је су односи две земље такви да се може говорити о њиховом "златном добу".

Ердоган: Турске фирме запошљавају 9.600 људи у Србији

Председник Турске Реџеп Тајип Ердоган рекао је да турске фирме у Србији запошљавају 9.600 људи, док је њихов укупан приход премашио милијарду долара, а рекао је и да су врата широм отворена за све предузетнике из Србије који желе да раде у Турској.

Ердоган је, говорећи на пословном форуму у оквиру посете Србији, рекао да турске фирме стварају добре пословне прилике и да је тренутно 850 инвеститора у Србији чија је вредност капитала у последњих 12 година порасла на 540 милиона долара, од почетног једног милиона.

"Наше две земље су пуно тога постигле, док је наша спољнотрговинска размена у последње две године превазишла цифру од две милијарде долара, што показује у коликој је узлазној путањи наша размена", рекао је Ергодан.

Истакао је да турска страна од бизнис форума има велика очекивања за будућност две земље и за представнике пословног света, као и да очекује јачање међусобних веза и привреде.

"То ћемо урадити заједно са вама - пословним светом, ширећи пословне хоризонте и улажући напоре ка развоју без икаквих сметњи", нагласио је Ердоган.

Говорећи о Србији, Ердоган је истакао да је наша земља, вођена председником Александром Вучићем, у процесу разних привредних реформи.

"Србија економски расте и ми се радујемо њеном великом скоку напред. У 2023. години, више од 60 одсто инвестиција у региону Западног Балкана, вредности 4,5 милијарди евра дошло је у Србију", рекао је Ердоган.

Додао је да је изузетно задовољан пословањем "Халкбанке" која је, како је рекао, разлог поноса и захвалности, али и показатељ колико Турска има поверења у сјајну будућност Србије.

Говорећи о пословној клими у Србији, Ердоган је захвалио Вучићу на разумевању које има за представнике турских компанија.

"Његова врата су увек отворена за турски пословни свет и он има велико разумевање за све проблеме са којима се они суочавају. Верујем у подршку Вучића и да ће се тако наставити у будућности на експоненцијалан начин", истакао је Ердоган.

Навео је да је са Вучићем имао садржајне разговоре и да су причали о начину на који могу да допринесу расту пословног света у Србији и Турској.

Како је навео, са Вучићем је разговарао о томе како би најбоље требало да искористе потенцијал који постоји за даљу сарадњу, наводећи да ће у будућности бити уложен и додатни напор.

"Информативне технологије, комуникације, туризам су само неке од области где ћемо искористити наш пун потенцијал. Такође, морамо још више да искористимо могућности које су пред нама, нарочито по питању индустрије одбране", навео је Ердоган, додајући да је за Турску примарни циљ да интензивира са Србијом дијалог по питању наменске индустрије.

Турски председник је рекао да даљи развој сектора туризма између две земље појачава везе које постоје међу грађанима.

"До краја ове године број туриста који је из Србије дошао у Турску ће достићи 340.000 и мислим да ће превазићи ту цифру, што значи да ће резултати бити бољи него претходних година", истакао је Ердоган.

Очекује да ће после ратификације праксе путовања са личним картама, у Турској бити све већи број туриста из Србије и обрнуто.

"Заједно са мојим драгим пријатељем, председником Вучићем, опредељени смо да урадимо све што је потребно да бисмо додатно ојачали наш однос. Наша врата су широм отворена за све предузетнике у Србији који су вољни да дођу и уложе у Турску. Нико не би требало да сумња да ће српски инвеститори који буду дошли у Турску имати велики степен безбедности и сигурности", закључио је Ердоган.

 

Вучић: Долазак инвеститора из Турске веома значајан за нашу земљу

Председник Александар Вучић поручио је на пословном форуму Србија-Турска, коме присуствује и председник Реџеп Тајип Ердоган, да су турски привредници добродошли у Србији и да се осећају као у својој кући и истакао да је долазак инвеститора из Турске веома значајан за нашу земљу.

Истакао је да Србија и Турска имају тренд раста у трговинској размени, као и у размени услуга, али и када је реч о значајним улагањима турских компанија у српску привреду.

Захвалио је турским привредницима што запошљавају људе у Србији и остављају део свог дохотка у нашој земљи.

"Ми ћемо за свега месец дана да отворимо пругу Нови Сад - Суботица. Бићемо повезани са Будимпештом брзом пругом, чим Мађари заврше свој посао за мање од две године. Истовремено, кренули смо са изградњом брзе пруге Београд - Ниш, Ниш - Димитровград већ радимо, што значи да ћемо на путу до Истанбула стићи много брже, моћи да имамо прави Оријент експрес као некада и да за неколико сати од Београда, Ниша или Пирота, других наших градова на југу и југоистоку Србије стигнемо до највећег града у Турској", рекао је председник Србије.

Истакао је да ће наши људи моћи лакше да оду у Истанбул туристички или пословно.

"Да остварују своје људске контакте који су веома важни и који стварају другачију слику једних о другима. Радили смо, такође, на успостављању бројних авиолинија и тек ћемо", рекао је Вучић.

Приметио је да Турска данас једна од најмодернијих и најуспешнијих земаља, потпуно друга земље од оне коју памти када је, каже, као дечак од 15-16 година ишао у Турску.

''То није иста земља. И Реџеп Тајип Ердоган и ви сви заједно променили сте лице те земље. Истанбул изгледа пуно другачије, изгледа много другачије. Анкара ништа није ни била пре 40 година, да се не наљутите драги пријатељи. Данас је велеград, метропола. Плашим се да многи то заборављују и плашим се да мало ко то хоће да призна“, приметио је председник.

Додао је да је прогрес Турске направљен захваљујући визији и борби Ердогана који је прешао пут од градоначелника Истанбула до, како каже, неприкосновеног лидера и председника велике и озбиљне земље.

Нагласио је да је за Србију сарадња са Турском више од економије и нешто што значи мир и стабилност на целом Балкану.

Вучић је навео да је председник Ердоган током посете обећао сарадњу две земље у наменској индустрији, али и значајно присуство Турске на сајму Експо 2027.

Чадеж: На пословном форуму 177 српских и 120 турских фирми

Председник Привредне коморе Србије Марко Чадеж рекао је данас да је на пословном форуму Србија-Турска, присутно рекордних 177 српских и 120 турских фирми из свих области пословања.

"Ово је недеља добрих вести, Србија је добила инвестициони кредитни рејтинг, тржиште на коме могу да се добију производи из Србије без царина повећан је на 2,8 милијарди људи", рекао је Чадеж на скупу.

Почео пословни форум Србија - Турска, присуствују Вучић и Ердоган

Пословни форум Србија-Турска почео је у Београду у присуству председника Александра Вучића и Реџепа Тајипа Ердогана.

Форум је окупио представнике компанија из сектора саобраћаја и инфраструктуре, енергетике, туризма, финансија, текстилне индустрије.

Након пленарног дела форума, предвиђени су билатерални разговори привредника.

Привредна комора Србије и Одбор за економске односе са иностранством Турске организују пословни форум у оквиру посете Србији председника Турске Ердогана.

Турска је, према расположивим подацима Републичког завода за статистику, четврти увозни партнер Србије и 14. извозни партнер у првом полугодишту 2024. године.

Вучић приредио ручак за Ердогана: Настављени разговори о важним темама

Председник Вучић приредио је ручак у част председника Турске Реџепа Тајипа Ердогана и навео да су том приликом настављени разговори о важним питањима, али и о свакодневном животу.

Ручку су присуствовале и супруге двојице председника, Емине Ердоган и Тамара Вучић.

"У нешто опуштенијој атмосфери, уз српске и турске специјалитете справљене вештим рукама наших куварских мајстора, настављам разговор са председником Ердоганом о важним питањима, али и о свакодневном животу", написао је Вучић на Инстаграм налогу buducnostsrbijeav.

Додао је да су српски и турски обичаји слични, а тема за разговор има много, као и увек када се разговара са пријатељем.

"Још једном, добро нам дошли и хвала Вам на овој посети, поштовани председниче", поручио је Вучић Ердогану који борави у посети Србији.

Додик: Задовољство је бити између два председника

Председник Републике Српске објавио на свом Инстаграм налогу фотографију са председницима Србије и Турске, Александром Вучићем и Реџепом Тајипом Ердоганом, уз поруку да је задовољство бити у друштву два председника.

"Реџеп Тајип Ердоган је велики државник једног великог народа и једне велике државе као што је Турска. Разговарали смо о нашој сарадњи, која је изузетна, као и о нашим односима и скоријем сусрету", написао је Додик.

Обраћање Александра Вучића и Реџепа Тајипа Ердогана

Велике могућности за развој сарадње у домену наменске индустрије

Председик Турске Реџеп Тајип Ердоган изјавио је да су две земље у позицији да заједно иду напред и да раде на очувању мира, те да је потребно да се развије сарадња Србије и Турске у домену наменске индустрије.

"Дали смо налог сарадницима да почну да раде на томе и сарађиваћемо у домену наменске индустрије", рекао је Ердоган.

Он је навео да су разговарали о могућностима које турска индустрија има у домену одбране и ваздушних средстава, односно дронова, који би могли да буду основа сарадње наменских индустрија Србије и Турске и да постоји могућност да две земље, као пријатељске земље нешто и заједно развијају. Има људи у свету који би благонаклоно гледали на ту сарадњу, али и оних којима се неће свиђати. То је природно. Али ове одлуке треба да доносимо самостално са нашим сарадницима", рекао је Ердоган.

Председник Вучић рекао је да Србија и Турска имају велики простор за сарадњу у области војне индустрије, као и да су недавно после дуго времена обновљене наше извозне дозволе за Турску.

"Наравно да је турска војна индустрија значајно снажнија него наша, али без лажне скромности желим да кажем да наша војна индустрија није за потцењивање и није за занемаривање. И у тим оквирима ми имамо простор за велику сарадњу у будућности", рекао је Вучић.

"Ми смо недавно први пут после дуго времена обновили наше извозне дозволе за Турску, рекао је Вучић и додао да смо зато један значајан део граната извезли на турско тржиште", рекао је Вучић.

Председник Србије је нагласио да то радимо само када у некога имамо поверење и када је коначни корисник дозвољен.

Вучић: Суштина свих разговора са Ердоганом да се очувају мир и стабилност

Председник Вучић изјавио је да је суштина свих разговора са турским председником Реџепом Тајипом Ердоганом да се очувају мир и стабилност у региону, јер је економска сарадња само тада могућа.

"Све ово о чему говоримо, повећање трговинске размене, повећање размене у сфери услуга, економски напредак - све то је могуће само када имате мир и када имате стабилност", рекао је Вучић новинарима након састанка са Ердганом у Београду, на питање који би били конкретни кораци које Србија и Турска намеравају да предузму када је реч о стабилности Балкана.

Он је рекао да Ердоган има много идеја и да су разговарали о томе како да се трајно сачува мир и да сви у региону унапређују сарадњу.

"У складу са тим ћемо покушати да ширимо и показујемо нешто другачије знакове и сигнале према и Босни и Херцеговини, и обрнуто. Да гарантујемо онима који долазе после нас сигурност, мир и посвећеност решавању проблема, а посебно економски развој", рекао је Вучић.

Вучић је додао да са Ердоганом увек има отворене разговоре, и по питању тема о којима нису сагласни. "Захвалан сам турском и председнику Ердогану на томе што добро разумеју проблеме на Балкану и што знају да је мир и дијалог једини начин како се ти проблеми решавају", навео је Вучић.

Напоменуо је да је Турска највећи играч на Балкану и да од ње очекује подршку у свим процесима.

"Турска је један од, или највећи играч на Балкану и најмоћнија земља. Од ње очекујемо подршку у свим тим процесима и захвалан сам председнику Ердогану што је увек то желео и увек то наглашавао и што је увек желео да разговара са свима", рекао је Вучић.

Ердоган: Однос Турске и Србије такав да могу да кажем да је то "златно доба" између две земље

Председник Турске Реџеп Тајип Ердоган рекао је су током билатералних разговора поставили пут за будућност односа две земље, и нагласио да постоји велики простор за њихово унапређење.

"Наш однос са Србијом такав да могу да кажем да је то 'златно доба' између две земље", рекао је Ердоган.

Турски председник је рекао да је са председником Србије разменио мишљење о глобалним темама, али и ситуације на Блиском истоку и у региону.

Говорећи о економској сарадњи Ердоган је рекао да се сарадња две земље на том плану стално унапређује.

"У последње две године наша трговинска размена достигла је 2 милијарде долара. Инвестиције које имамо у Србији допринеле су запошљавању 9.600 људи", рекао је председник Турске.

Председник Турске нагласио је улогу председника Вучића у унапређењу услова за инвестиције.

Ердоган је рекао да у разговорима подвукли значај мира и сарадње на Балкану. Посебно су се осврнули на тензије на Косову и Метохији и на ситуацији у Босни и Херцеговини. Говорили су и о ситуацији у Украјини и нагласили да обе земље подржавају територијани интегритет и суверенитет Украјине, као и да ће се залагати за успостављање мира.

"Разговарали смо и о томе шта се дешава на Блиском истоку посебно у Гази, и сада у Либану. У самом корену проблема видимо израелску окупацију Палестине. Охрабрио бих и друге земље да признају државу Палестину, а међународну заједницу позвао да преузме одговорност да препозна масакр у Гази", рекао је Ердоган.

"Током билатериланих разговора фокусирали смо се на политичка и економска питања, као и на војну сарадњу. Надам се да ће одлуке које смо донели бити плодотворне", рекао је председник Турске Реџеп Тајип Ердогана.

Трговинска размена уседмостручена, ближи односи у оквиру војних и одбрамбених индустрија

Председник Вучић изјавио је да су Србија и Турска имају одличне економске односе, а да је трговинска размена у односу на пре неколико година уседмостручена, као и да се нада да ће до краја године она износити 2,6 милијарди евра.

Вучић каже да је пре неколико година та трговинска размена била неколико стотина милиона евра. Он је истакао да су две земље веома успешне у размени услуга и додао да је број турских туриста највећи од свих страних држављана, као и да очекује да ће до краја године око 360.000 српских туриста посетити Турску.

"Ту смо увек у дефициту јер Турска излази на Медитеран, ту је и Истанбул, светски центар. Имамо директнуи линију са Анкаром, главним градом. Турска је земља са којом се трудимо да оснажимо везе. Она је важна сила на евроазијском и светском нивоу", рекао је Вучић.

Истакао је да је данас одржано Четврто заседање Високог савета за сарадњу, да су потписани бројни споразуми, који би тек требало да дају резултате.

"Наш договор и жеља и наређење Ердогана је да успоставимо ближе односе у оквиру војних и одбрамбених индустрија и одабрали смо важне људе из владе који би требало да успоставе тим који би на томе радио у наредном периоду. У свим сферама наша сарадња мора да расте", рекао је Вучић.

Он је нагласио да је захвалан турским инвеститорима, као и да постоје места у Србији која опстају захваљујући њима, попут Владичиног Хана, Пчињског округа.

"Имамо много текстилних и других компанија. Верујем да ћемо имати пуно посла у будућности и у областима енергетике, ИТ услуга. Уверен сам да ћемо у наредном периоду и уз огроман ангажман уз помоћ Ердогана успети да достигнемо те резултате", рекао је Вучић.

Вучић после састанка са Ердоганом: Још снажнији развој српско-турских односа

Председник Србије Александар Вучић изјавио је, после састанка са председником Турске Реџепом Тајипом Ердоганом и потписивања споразума о сарадњи две земље, да су разговарали о свим важним геополитичким и другим темама, као и проблемима са којима се појединачно и заједно суочавају Србија и Турска.

"Још једном да искажем добродошлицу нашем пријатељу уверен да ће ова његова посета допринети даљем развоју и унапређењу српско турских односа. Захвалан сам председнику Ердогану на томе што је увек изражавао добру вољу да посети нашу земљу и да отворено разговара о свим и не увек лаким питањима. И данас смо у разговору у четири ока и касније у присуству делегација говорили о свим важним темама геополитичким, али и проблемима са којима се појединачно суочавају Србија и Турска, а погнегде и заједно Србија и Турска", рекао је Вучић.

Пренео је да су разговарали и о односима које наше земље имају са ЕУ налазећи се на еворском путу и какав однос има ЕУ прем нашим земљама.

"И много тога сам сазнао и научио и о неким другим иницијативама на глобланом нивоу и верујем да ће из овог разговора значајну корист имати Србија и њени грађани, и ја се трудим да сагледам нове ствари", навео је Вучић. 

Потписивање споразума и меморандума о сарадњи Србије и Турске

Србија и Турска потписале су 11 различитих споразума и меморандума о међусобној сарадњи у присуству председника Александра Вучића и Реџепа Тајипа Ердогана.

Меморандум о разумевању између Министарства унутрашњих послова Републике Србије и Министарства унутрашњих послова Републике Турске - Агенције за управљање катастрофама и ванредним ситуацијама у области управљања катастрофама и ванредним ситуацијама, потписали су потпредседник Владе и министар унутрашњих послова Ивица Дачић и председник АФАД-а Окај Мемиш.

Меморандум о разумевању о сарадњи у областима рада, запошљавања и социјалне сигурности између Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Републике Србије и Министарства за рад и социјалну сигурност Републике Турске, потписали су министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Немања Старовић и министар иностраних послова Хакан Фидан.

Меморандум о разумевању између Министарства привреде Републике Србије и Министарства индустрије и технологије Републике Турске,потписали су министарка привреде Адриана Месаровић и министар индустрије и технологије Мехмет Фатих Каџзир.

Меморандум о разумевању између Министарства рударства и енергетике Републике Србије и Министарства енергетике и природних ресурса Републике Турске у области енергетске транзиције, потписали су министарка рударства и енергетике Дубравка Ђедовић Хандановић и министар енергетике и природних ресурса Алпарслан Бајрактар.

Потписана је и Одлука број 1/2024 Заједничког комитета установљеног Споразумом о слободној трговини између Републике Србије и Републике Турске о измени Споразума о слободној трговини између Републике Србије и Републике Турске заменом Протокола 2 о дефиницији појма "производи са пореклом" и методама административне сарадње, а потписници су министар унутрашње и спољне трговине Томислав Момировић, министар унутрашње и спољне трговине и министар трговине Турске Омер Болат.

Меморандум о разумевању између Министарства спорта Републике Србије и Министарства омладине и спорта Републике Турска у области спорта, потписали су министар спорта Зоран Гајић и министар омладине и спорта Осман Ашкин Бак.

Меморандум о разумевању у области омладине између Министарства омладине и туризма Републике Србије и Министарства омладине и спорта Републике Турске,потписали су министар туризма И омладине Хусеин Мемић и његов колега Осман Ашкин Бак.

Меморандум о разумевању у области медија и информисања између Министарства информисања и телекомуникација Републике Србије и Директората за комуникације председништва Републике Турске, потписали су министар информисања и телекомуникација Дејан Ристић и председник Директората за комуникације Председништва Републике Турске Фахретин Алтун.

Протокол о сарадњи између града Београда Република Србија и градске општине Газиантеп Република Турска, потписали су градоначелник Београда Александар Шапић и градоначелница Газиантепа Фатма Шахин.

Протокол о сарадњи између Државног архива Србије и Директората Државних архива Председништва Републике Турске, потписали су директор Државног архива Србије Мирослав Перишић и директор Директората Државних архива Председништва Републике Турске Мухамет Ахмет Токдемир.

Академски меморандум о разумевању између Историјског института Београд и Ататурковог врховног савета за културу, језик и историју Турског историјског друштва Републике Турске,потписали су директор Историјског института Београд Александар Растовић и председник Турског историјског друштва Јуксел Озген.

Четврта седница Високог савета за сарадњу Србије и Турске

Након Четврте седница Високог савета за сарадњу Србије и Турске уследиће потписивање споразума о сарадњи и изјаве двојице председника, Александра Вучића и Реџепа Тајипа Ердогана.

Вучић са Ердоганом: Турска један од најважнијих инвеститора у Србији

Председник Србије Александар Вучић је на церемонији свечаног дочека председника Турске Реџепа Тајипа Ердогана истакао да је Турска један од најважнијих инвеститора у Србији и да ће разговарати о новим пројектима и улагањима, инфраструктурним пројектима, енергетици и трговинској размени, што је од огромног значаја за нашу земљу, посебно у овим тешким глобалним економским приликама.

Вучић је поручио да је ово посета једног од најутицајнијих државника савременог света, да је за Србију увек велика част, а посебно у времену у којем је глобална сцена обележена изазовима, како политичким, тако и економским, што додатно наглашава њен значај.

"На политичком плану, ова посета даје замах јачању односа између наше две земље, чиме доприноси стабилности на Западном Балкану, региону који је неретко кроз историју бивао оптерећен сукобима и напетостима, жељан мира и истинског просперитета. Турска и Србија имају дугу историју сарадње, а управо овакви сусрети пружају прилику за продубљивање тих веза, посебно у области безбедности и економије", објавио је Вучић на свом Инстаграм профилу.

Напоменуо је и да је економија још један од кључних аспеката ове посете.

"Зато је ова посета важна за нас, јер представља значајан корак ка јачању билатералних веза у изазовним временима, јачајући платформу за будући дијалог и сарадњу, као кључних фактора за мир и стабилност на Балкану", написао је председник Србије.

У току састанак Вучића и Ердогана у Палати Србија

У Палати Србија почео је састанак председника Србије Александра Вучића и председника Турске Реџепа Тајипа Ердогана.

После састанка биће одржана четврта седница Високог савета за сарадњу између Србије и Турске предвођена двојицом председника.

Председник Србије дочекао је председника Турске испред Палате Србија, након чега су уследили разговори двојице председника. Након тога је одржана Четврта седница Високог савета за сарадњу две земље, и потписано 11 различитих споразума и меморандума о сарадњи.

Вучић и Ероган разговарали су о ситуацији на Косову и Метохији, општој ситуацији у региону, политичким, економским и безбедносним приликама.

Председници Србије и Турске присуствоваће после подне пословном форуму Србија-Турска.

Председник Турске, допутовао је синоћ у дводневну посету Србији. На београдском аеродрому, дочекао га је председник Србије  Александар Вучић.

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер