недеља, 15. септембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Александар Вулин: Не треба нам ЕУ ако то подразумева признавање КиМ и сукоб сa Русијом. Путин ме није питао за Рафале. Волео бих да Вучић оде у Казањ на састанак БРИКС-а
Хроника

Александар Вулин: Не треба нам ЕУ ако то подразумева признавање КиМ и сукоб сa Русијом. Путин ме није питао за Рафале. Волео бих да Вучић оде у Казањ на састанак БРИКС-а

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 15. септембар 2024.

Потпредседник Владе Александар Вулин рекао је да би волео да председник Вучић оде у Казањ на БРИКС, где би се сусрео са руским лидером Владимиром Путином.

"Председник Путин је један од највећих лидера света. Изузетно упућен у тему о којој говори као и о саговорнику. Импонује његово познавање Србије и региона. У Казању би Вучић могао да заузме место међу лидерима света које му и припада и које му је понуђено са великим поштовањем. Тамо би био међу пријатељима", рекао је Вулин у интервјуу за Новости, где је говорио о недавном сусрету са Владимиром Путином, геостратешкој позицији Србије у јеку новог хладног рата, односима у влади, протестима...

Открива да га Путин није питао о "рафалима", али да јесте помињао трговинску размену, гасни аранжман и подршку Русије свакој српској борби. 

"Путин није ниједном речју пребацио Србији поштујући наше потребе и одлуке, он је велики човек и велики пријатељ и зато га Срби воле", додао је Вулин.

Он је истакао да је Мајдан у Србији жељен и припреман, а то колико је реалан, остаје да се види. 

"Наше службе раде добро свој посао и добијају информације и од других партнерских служби тако да смо до сада сваки пут били испред оних који су припремали, финансирали, али и оних који је требало да изведу Мајдан у Србији. Тако ћемо и наставити. Начин на који су се са обојеним револуцијама носиле владе Кине, Белорусије, Русије, Грузије као и арапских земаља су добар показатељ које су њихове последице, како се револуције планирају и изводе, али и како се спречавају. А постоји и једна кључна разлика између Мајдана у Украјини и Србије, Вучић није Јанукович", приметио је потпредседник српске владе.

Поводом мера које је предложио председник Александар Вучић, Вулин каже да оне значе да настављамо да се боримо јер, како истиче, ситуација на Косову и Метохији никада није била тежа од 1999. године.

"Највећи део ЕУ и НАТО користе прилику и прекид сваке комуникације у међународним форумима са Русијом и прекид скоро сваке комуникације са Кином, да се Србија уклони са простора КиМ. Зато Лајчак каже да нема потребе да се укључује у разговоре о евентуалном отварању моста на Ибру већ то треба да реши влада у Приштини са Квинтом. Што значи да је то покушај да се из разговора о Србима истисне Србија и да о Србима одлучују сви осим Срба", наводи он и додаје да је од тога све почело, а сада се наставља упадом на север.

На питање може ли се Србима десити "Олуја" и на Косову и Метохији, Вулин тврди да је суштина Куртијевих напада да Срби сами крену да се исељавају.

"Подсетићу вас да се и данас на Западу говори да су Срби напустили Хрватску из економских разлога, а не због 'Олује'. Осим економске помоћи председник Вучић је предложио оснивање посебног одељења тужилаштва које ће санкционисати сва кривична дела према нашем народу, али и према имовини Србије. И то се не односи само на Шиптаре већ и на Србе који су изабрали да учествују у прогону свог народа и пљачки Србије.

Вулин додаје да је куповина француских летелица "рафал" прагматична војна а не политичка одлука. 

"Да ли је куповина руских "панцира" и кинеских ПВО система знак да идемо у чланство БРИКС? "Рафалима" и "миговима" ћемо бранити српско небо. Макрон је дао изјаву за своје бирачко тело у жељи да домаћим критичарима отежа нападе и то је његово право. Србија је на путу ЕУ интеграција, а о брзини не одлучује Србија. Ако нас на крају пута чека признавање тзв. Косова, обавеза омогућавања истополних бракова или учешће у сукобу са Русијом и Кином, не треба ни да идемо тим путем", нагласио је Вулин и додао да је на нама да се држимо наше војне неутралности, реформи које нам одговарају и да се трудимо да ојачамо Србију за време које долази.

(РТ)

 
Пристигли коментари (0)
Пошаљите коментар

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер