Početna strana > Hronika > Aleksandar Vulin: Zašto Srbi na Kosovu ne bi imali svog Dodika?
Hronika

Aleksandar Vulin: Zašto Srbi na Kosovu ne bi imali svog Dodika?

PDF Štampa El. pošta
sreda, 07. avgust 2013.

Beograd - Pritisci s kojima se suočavamo zbog želje za formiranjem jedinstvene srpske liste za lokalne izbore na KiM samo pokazuju da je to ispravan odgovor na trenutnu situaciju.

Priština, kao i neki iz međunarodne zajednice, nisu naklonjeni ideji da Srbi budu moćni i uticajni na KiM - kaže za Danas Aleksandar Vulin, direktor vladine Kancelarije za Kosovo i Metohiju.

Kako navodi, „Priština se plaši šta će se dogoditi ako Srbi budu imali svog gradonačelnika, šefa policije, tužioca, i ako to budu njihovi istinski predstavnici“.

- Jedinstvenom srpskom listom ostvarićemo apsolutnu pobedu u svim opštinama gde su Srbi većina. Milorad Dodik, predsednik Republike Srpske, s pravom je veoma uvažen na KiM, pa zašto onda ne bismo tamo imali svog Dodika. Stoga, moramo da primenimo mehanizam uspostavljen na osnovu Briselskog sporazuma, koji nije dovoljno dobar, ali je najbolje čime raspolažemo - smatra Vulin.

Šta su rezultati najnovijih razgovora ekspertskih timova Beograda i Prištine? Koji su naredni koraci u tom procesu?

- Svaki pregovori su tekući proces. Ali, uvek polazimo od pretpostavke da je sve statusno neutralno i od tog principa ne odustajemo, što se odnosi i na predstojeće izbore. S druge strane, Priština uvek pokušava da nađe nekakvo opravdanje i da potvrdi sebe kao državu. Mi to ne dozvoljavamo. Tu nastaje zastoj. Recimo, Priština je smatrala da na glasačkim listićima i drugom izbornom materijalu treba da stoji grb nekakve države Kosovo. To je za nas neprihvatljivo. Zato postoji OEBS, čija uloga će za organizovanje izbora biti presudna, kako izbori ne bi predstavljali legalizaciju etničkog čišćenja. Zbog toga postoji međunarodna zajednica i zato smo mi glasno rekli da, ukoliko Euleks ode, što se nas tiče sve kreće iz početka.

Očekujem da će sledeći sporazum biti o imovini i da ćemo tu morati da definišemo šta je država Srbija uložila i koliko je uložila, šta pripada zajednici srpskih opština... Nemamo interes da pravimo državne kompanije na KiM, ali imamo interes da Srbi prave svoje kompanije tamo, koje će, naravno, biti u korelaciji sa Srbijom. A očekujem i sporazum o crkvi i kulturnom nasleđu. Sve su to stvari koje određuju život i one se moraju regulisati. Naravno da ćemo u pregovore uključiti one koji su direktno zainteresovani, kao što je direktor Trepče i predstavnici SPC i da će njihova reč biti preovlađujuća. Država Srbija hoće da sasluša i da posluša.

Na koji način će se rekonstrukcija Vlade odraziti na aktivnosti Kancelarije? Postoji li mogućnost da ona bude pripojena nekom drugom državnom organu?

- Rekonstrukcija se već odražava. Jasno je da ćemo imati promene u Ministarstvu finansija. Sada je nastao vakuum zbog rebalansa budžeta i rekonstrukcije i došlo je do kašnjenja u isplati privremenih naknada, koje će morati da budu isplaćene, jer država Srbija plaća svoje dugove. Ali, Kancelarija u celini ostaje ovakva kakva jeste, ona ima svoj zakonski delokrug i tu se neće ništa promeniti. Kancelarija je sada potrebnija nego što je to bila pre godinu dana, ona je najneposredniji način države Srbije da utiče na život na KiM. U Briselskom sporazumu pored dosta stvari koje su loše postoji nešto što je dobro, odnosno Srbiji je priznato pravo da legitimno učestvuje u svakodnevnom životu na KiM, a Kancelarija je mehanizam za to.

Kako ocenjujete rad Kancelarije u proteklih godinu dana? Ima li nečega čime niste zadovoljni?

- Nezadovoljan sam što promene nisu brže i smatram da niko od nas nije dovoljno angažovan, da svi moramo da budemo više na KiM, u ovom teškom periodu koji je ponekad i zastrašujući. Dva najteža zadatka u Vladi su borba protiv korupcije i KiM.

Zatekli smo stvari koje su decenijama gurane pod tepih. Kancelarija ne može da donese zakon, ali formirali smo radnu grupu i dali konkretne predloge o drugačijem kosovskom dodatku. Završili smo sve projekte koji su započeti pre nas, pokrenuli smo i nove, iako u odnosu na nekadašnje Ministarstvo za KiM imamo gotovo 300 miliona dinara manje u svom budžetu. Značajno smo povećali troškove za putovanja, jer nikada pre Kancelarija nije bila tako prisutna na KiM. Vrlo precizno smo ukazali na probleme i sada ih rešavamo. Trudili smo se i da ojačamo kulturni život, da ljudi osete da su deo države Srbije i to ne samo tako što im stigne plata.

Dogovori s Vučićem

Da li biste, u slučaju poziva koalicionih partnera iz SNS, prihvatili da obavljate neku ministarsku funkciju?

- Kancelarija za KiM je ministarstvo po svemu osim po imenu, što znači po statusu, ovlašćenjima i aktivnostima. Sve što se dogovorimo prvi potpredsednik Vlade Aleksandar Vučić i ja biće tako i uvek je i bilo, uzimajući, naravno, u obzir sve što je najbolje za Srbiju. Prepustite to Aleksandru Vučiću i meni i nemojte da brinete.

(Danas)    

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner