субота, 27. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Амерички амбасадор у Приштини Џефри Ховенијер о догађајима у Бањској: То није била спонтана ствар, група је била координисана
Хроника

Амерички амбасадор у Приштини Џефри Ховенијер о догађајима у Бањској: То није била спонтана ствар, група је била координисана

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 04. октобар 2023.

Амерички амбасадор у Приштини Џефри Ховенијер изјавио је данас како не верује да су догађаји у Бањској били спонтана ствар и да је јасно да је група била координирана и софистицирана.

„Они су донели софистицирано војно оружје, које је великим делом српског порекла, са намером да се спроведу акције и операције које би дестабилизовале север. Не могу тачно да прецизирам шта су намеравали да ураде, како и када. То још не знамо“, рекао је Ховенијер, а преноси Коссев.

Он је додао да је у сукобу учествовало више од 30 људи.

„Колико разумемо, у питању су Срби, који су за собом оставили софистицирано наоружање, што сугерише да их је подржавала нека структура или структуре, а они су прошли и обуку. То се прилично јасно види на основу тактике коју су користили и начинима на које су комуницирали“, оценио је амерички дипломата.

Он је додао да опрему коју су имали није било могуће да купе само појединци.

Како преноси Радио КИМ, Ховернијер је рекао да је погрешно указивати са су Срби одговорни или да сносе кривицу за то.

„Постоје одређени људи који су одговорни за почињени злочин 24. септембра. Из моје перспективе, људи са највише крви на рукама су они који су или повукли окидач или поставили експлозив који је резултирао смрћу господина Бањакуа. То су људи које треба сматрати одговорним“, нагласио је амбасадор.

Ховенијер је оценио као збуњујуће то што је бивши потпредседник Српске листе Милан Радоичић преузео одговорност, а пред органима Србије се изјаснио да није крив.

На питање да ли ће подржати захтев Приштине да Радоичић буде изручен њиховим органима, Ховенијер је поручио како није сигуран да је прикладно да САД има мишљење о томе.

Он је додао како разуме да је то комплексно питање, јер Србија не признаје Косово, али да неки од Бриселских споразума заправо имају одредбе о међусобној правној помоћи.

„Тако да сматрам да је ово политичко питање, али и техничко питање. Оно што верујем, пошто је Радоичић, понављам, преко свог адвоката, дао изјаву у којој преузима одговорност за организовање и учешће у овом догађају који ми сматрамо кривичним делом, да он мора да одговара. То је оно што бих прво истакао“, нагласио је амерички дипломата.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер