понедељак, 07. април 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ана Брнабић у разговору са делегацијом Парламентарне скупштине НАТО: Београд остаје посвећен дијалогу са Приштином под окриљем ЕУ
Хроника

Ана Брнабић у разговору са делегацијом Парламентарне скупштине НАТО: Београд остаје посвећен дијалогу са Приштином под окриљем ЕУ

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 07. април 2025.

 БЕОГРАД - Председница Скупштине Србије Ана Брнабић изјавила је данас да Београд остаје посвећен дијалогу са Приштином под окриљем Европске уније и миру, стабилности и заједничком просперитету свих на Западном Балкану.

Током разговора са делегацијом Парламентарне скупштине НАТО, Брнабић је рекла да је Србији у животном интересу да сачува мир и стабилност на Балкану.

"Ово је мали регион, територијално мали, по броју становника мали. Било каква нестабилност, у било којој земљи или на било којој територији у овом региону директно би се одразила на могућност да наставимо са нашим реформама и да наставимо са бољитком за све наше грађане", нагласила је председница парламента.

Она је рекла да је посета тако бројне делегације Парламентарне скупштине НАТО, за Србију јасан знак да дијалог остаје вредност коју би сви у региону и у Европи требало да негујемо без обзира на различита политичка гледишта.

"Ваша посета Србији је значајна не само за наше односе, већ и као порука да се регион Западног Балкана не сме посматрати кроз наратив подела, већ као простор сарадње и заједничке будућности", навела је председница Скупштине Србије.

Она је подсетила да је Србија од 2007. придружени члан Парламентарне скупштине НАТО, да редовно учествујемо у њеном раду, да је до сада имала или спровела заједнички више од 120 активности.

"Трудимо се да кроз нашу парламентарну делегацију доприносимо дискусијама, посебно пратимо све оно што се тиче Западног Балкана. Ја желим да нагласим да разумемо потребу свеобухватне ревизије партнерства Парламентарне скупштине НАТО, а да нам је циљ да имамо сарадњу која у највећој могућој мери одговара досадашњој сарадњи и статусу који тренутно имамо као Народна скупштина Републике Србије у оквиру Парламентарне скупштине НАТО, односно статусу партнера", истакла је Брнабић.

Додала је да Србија, од свих у региону, најмање има мотив да било како угрози или дестабилизује регион, јер је највише постигла и то мора да чува.

"Имамо јасну будућност и јасну перспективу пред нама. Тако да на Србију можете да рачунате, упркос свим изазовима које у овом тренутку имамо и у свету, и на европском континенту, али и у овом региону, да ћемо учинити све што је у нашој моћи, да ту стабилност сачувамо и да како расте Србија економски, у смислу економског просперитета и бољег стандарда за све грађане, да то прате и сви наши партнери у региону", рекла је Брнабић.

Истакла је да је за Србију немогуће да разговара о сарадњи са НАТО, а да не споменемо ситуацију на КиМ, где су Срби и други неалбанци, а посебно Роми, изложени свакодневном институционалном притиску, правном насиљу и физичким нападима.

"Само у овој години већ је забележено преко 30 етнички мотивисаних инцидената против људи, имовине и верских објеката. Затварање српских институција, укидање услуга, онемогућавање лечења и школовања на матерњем језику значи намерно стварање немогућих околности и услова за живот Срба и других неалбанаца на КиМ. Мислим да сви заједно морамо констатовати да Приштина не показује спремност за компромис", истакла је Брнабић.

Подсетила је да 12 година од потписивања Бриселског споразума Приштина није имплементирала ни једно слово тог споразума.

"Формирање Заједнице српских општина и даље није ни започето, иако су нас сви наши партнери из читавог света сваке године наново уверавали да ће заједница бити формирана у складу са Бриселским споразумом, чију је пуну имплементацију гарантовала ЕУ", нагласила је Брнабић и додала да су из Србије упозоравали да додељивање придруженог чланства, тзв. Скупштини Косова, неће донети стабилност.

Како је рекла, Приштина је то протумачила као охрабрење за даље једностране и насилне потезе.

"Убрзо, након што су награђени статусом придруженог чланства, власти у Приштини затвориле су низ српских институција, од социјалних центара до пошта и филијала банака, чиме је директно додатно угрожена егзистенција обичних грађана. Посебно је трагично што су ове институције биле део договорене основе за формирање у оквиру ЗСО, што јасно показује да Приштина никада није имала стварну намеру да тај споразум спроведе", констатовала је председница Скупштине Србије.

Нагласила је да Београд остаје посвећен дијалогу под окриљем ЕУ, јер сматра да нема другог нити бољег начина за решавање било каквих проблема и сукоба од дијалога.

"Молим вас истовремено да разумете да ће Приштина наставити да избегава дијалог уколико наставе да добијају политичке и институционалне награде у међународним организацијама, упркос понашању које је у супротности са свим европским вредностима. Једна од таквих награда је подела статуса посматрача тзв. Скупштини Косова у парламентарној скупштини НАТО. То би био корак који би озбиљно нарушио легитимитет саме скупштине и нарушио формат у којем све земље, чланице и партнери сарађују на равноправан начин", упозорила је Брнабић.

Она је скренула пажњу и на забринутост Београда због иницијативе за трипартитну сарадњу Приштине, Албаније и Хрватске у одбрамбено-безбедносном сектору.

"Тај меморандум, закључен без транспарентности, представља покушај да се мимо свих институција формира паравојни блок у региону. За Србију је то безбедносна претња и директно кршење Резолуције 1244 Савета безбедности УН. Очекујемо да се о томе разговара отворено, у свим релевантним институцијама, укључујући и ову", рекла је председница српског парламента.

Она је упозорила да Приштина није угрожена страна, већ страна која годинама угрожава.

"Подсећамо вас да је, према међународном праву, једини легитимни безбедносни актер на територији КиМ - КФОР. И очекујемо да КФОР дословно спроводи свој мандат и обезбеди заштиту српског народа и других неалбанаца, посебно ромске популације, као и културног наслеђа које је свакодневно угрожено", навела је Брнабић.

Она је захвалила КФОР-у на досадашњим напорима и рекла да се нада да ће наставити да делује непристрасно и ефикасно.

Брнабић је констатовала да Србија остаје предана војној неутралности као активан партнер у оквиру програма Партнерство за мир, кроз који сарађујемо са НАТО у више области, од безбедности до науке.

"У програму Наука за мир и безбедност, Србија је друга најактивнија партнерска земља. Уверена сам да ћете током посете Институту Винча видети колики значај придајемо овој сарадњи и колики је њен потенцијал", навела је Брнабић.

Потпредседник Комитета Парламентарне Скупштине НАТО Рашид Темал рекао је да је Србија кључни актер на Западном Балкану и да ће њени стратешки избори имати велике ефекте на мир, стабилност и развој у дугом року у региону.

"И зато, уважена председнице Народне Скупштине, велика нам је част што смо данас са вама овде. Парламентарна Скупштина придаје велики значај текућој сарадњи између Србије и НАТО-а укључујући кроз Партнерство за мир и кроз индивидуално прилагођене програме партнерства. Ми смо за отворени дијалог у евроатланском простору, у европском простору заједно са Србијом", рекао је Темал и додао да су свесни изазова са којима се суочава Србија.

Додао је да су стратешки избори које Србија доноси од изузетног значаја.

"Данас смо овде зато што придајемо велики значај Парламентарној Скупштини НАТО-а и Србији кроз Парламентарне Скупштине НАТО-а. Ово је платформа за дијалог и за преговоре. Ми имамо утисак да Србија има посебно место као партнер НАТО-а, с обзиром на то коју улогу имате на Балкану 30 година након Дејтонског споразума", рекао је Темал.

(Танјуг)

 
Пошаљите коментар

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли мислите да ће у 2025. години бити одржани ванредни парламентарни избори?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер