среда, 01. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Андреас Шидер: Од међународне истраге децембарских избора у Србији се није одустало. Посматрачке мисије ЕП за београдске изборе 2. јуна највероватније неће бити, јер се готово у исто време одржавају избори за Европски парламент
Хроника

Андреас Шидер: Од међународне истраге децембарских избора у Србији се није одустало. Посматрачке мисије ЕП за београдске изборе 2. јуна највероватније неће бити, јер се готово у исто време одржавају избори за Европски парламент

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 04. април 2024.

Од међународне истраге децембарских избора у Србији се није одустало, а за сада није познато да ли ће мисија Европског парламента (ЕП) посматрати и предстојеће београдске изборе, изјавио је данас европосланик Андреас Шидер.

Шидер који је био један од чланова посматрачке мисије ЕП на децембарским изборима, рекао је данас у Бриселу новинарима из Србије да посматрачке мисије ЕП за изборе за градску васт Београда 2. јуна највероватније неће бити јер се готово у исто време, од 6. до 9. јуна, одржавају избори за Европски парламент.

Али, „надамо се да ће бити јаке делегације из ОДИХР-а“, казао је он.

Шидер сматра да се до нових београдских избориа ;дошло због притиска међународне заједнице.

„А морали су да буду поновљени јер нешто са њима није било у реду… Међународна заједница је то јасно рекла, председник (Вучић) је осетио притисак, због чега је морао да понови изборе, иако то није желео“, оценио је Шидер.

Упитан да ли се одустало од међународне истраге о неправилностима на децембарским изборима у Србији што је била и препорука у Резолуцији ЕП упућеној Европској комисији, Шидер је навео да се није одустало.

„Истрага је једино могућа у сарадњи са Србијом. То значи да мора постојати воља српске владе, председника Вучића и других“, додао је он.

Навео је да се у Европској комисији већ разговарало на који начин би могла да буде спроведена та истрага и ко би у њу био укључен.

„Али, докле год постоји блокада српских власти, није могуће спровести ову истрагу“, рекао је Шидер.

Говорећи о свом односу с Вучићем и недавним нападима врха српске власти које су дошле због Шидерових тврдњи о неправилностима на децембарским изборима, оценио је да то није нанело никакву штету његовој репутацији међу грађанима Србије.

„На крају крајева, мислим да је искристалисало мој профил као некога ко се бори за демократију, било код куће, било у Бриселу, или у иностранству“, казао је Шидер.

Упитан каква је Вучићева репутација у Европи и како га виде европски политичари, рекао је да га све партије у ЕП гледају веома критички, укључујући и сестринску партију Српске напредне странке (СНС) – Европску народну партију (ЕПП).

„Сви су научили лекцију да када се састанете с њим, он прави шоу, али му на крају не можете веровати. Не можете да имате поверење да ради оно што каже“, казао је Шидер.

Навео је да жели да види Србију, као и цео Западни Балкан, у Европској унији, али да је неопходно спровођење реформи чега у Србији сада нема.

„То се односи на владавину права, антикорупцију, економске и социјалне реформе… Много је потребно урадити у свим земљама, посебно у Србији. У последњим годинама, влада се кретала у погрешном смеру“, оценио је Шидер.

Шидер који је шеф посланичке групе аустријске Социјалдемократске партије у ЕП, упутио је Србима са аустријским држављанством позив да учествују на изборима за Европски парламент, наводећи да у Аустрији живи око 300.000 људи са српским коренима, а да се Беч назива и „други највећи српски град“.

„Срби (у Аустрији) су снажна радничка класа, одговара им социјална демократија и желе политике које гарантују социјалну сигурност, регуларне плате са којима могу да живе“, рекао је Шидер и додао да Срби који живе у Аустрији већински желе да виде Србију у ЕУ.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер