уторак, 23. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Атифете Јахјага: Косово и Србија треба да нађу европско решење
Хроника

Атифете Јахјага: Косово и Србија треба да нађу европско решење

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 21. април 2011.

ПРИШТИНА - Председница Косова Атифете Јахјага изјавила је јуче да Косово и Србија треба да нађу европско решење заједничких проблема, и одбацила могућност поделе Косова.

"Мој је циљ да у оквиру мандата који имам, извршавам све задатке и обавезе на основу Устава Косова и истовремено да заштитим интересе грађана Косова за што бржи улазак Косова у Европску унију, НАТО и Уједињене нације", рекла је Јахјагова у интервјуу за "Глас Америке" на албанском језику.

Председница Косова је оценила да косовска страна у дијалогу са Србијом има изузетно проактиван став и да је представљање земље подигнуто на веома висок ниво именовањем заменице премијера, Едите Тахири, за шефа тима Косова.

"Овај дијалог треба видети као нормалан процес између две земље које су прошле једну фазу сукоба, које су имале прошлост и треба да планирају и будућност. Процес разговара је технички процес који се организује и води у складу са жељама, вољом и интересима грађана две земље", рекла је Јахјагова.

Председница Косова је додала да решења која ће се изнаћи дијалогом, треба да буду европска, прихватљива за грађане и институције две земље.

"Свако решење које би било у супротности са вољом грађана Косова не би било прихватљиво. Представница (Косова) у дијалогу има пуни мандат у комплетирању задатака и обавеза у складу са уставним и законским решењима", казала је Јахјагова и додала да је Косово међународно призната држава.

Према њеним речима, Косово је признато у оквиру међународно признатих граница, са територијалним интегритетом и гарантованим суверенитетом, те је питање севера где већином живе Срби, унутрашње питање Косова.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер