уторак, 19. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Балканска безбедоносна мрежа: Руски медији разочарани одлуком да Србија купи кинески систем уместо С-300
Хроника

Балканска безбедоносна мрежа: Руски медији разочарани одлуком да Србија купи кинески систем уместо С-300

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 10. август 2020.

 Већина руских медија изразила је изненађење одлуком Србије да купи кинески ракетни систем ПВО ФК-3, а у пропратним коментарима провејава разочарење што није наручено руско оружје из фамилије С-300.

Како се наводи, у више текстова руски аутори обавештавају читаоце да се Србија определила за ФК-3 "уместо за руски С-300", постављајући се као да је то већ била готова ствар а не последица интензивног писања појединих српских медија, пише портал Балканска безбедносна мрежа.

"На неколико места провејава став изневерених очекивања и оцене да се Србија у тој ствари поставила као подељена личност, јер у исто време гаји пријатељство са Русијом, тежи придруживању Западу а купује оружје у Кини", наводи се.

Сајтови попут Лента.ру и АЕX.ру наводе да је Србија "упркос жељи већине становништва", уместо С-300 узела кинески ракетни систем, иако је према неименованим и незваничним војно-дипломатским изворима из Москве било преговора о куповини С-300 ПМУ-2 наредне године.

Руска Газета.ру подсећа да је Србија, након набавке артиљеријско-ракетног система Панцир С-1Е, у медијима изражавала интересовање чак и за набавку С-400 а портал преноси и детаљ у којем је српски председник Александар Вучић на питање да ли ће до те набавке доћи рекао "да за тако нешто нема новца", али да ће Србија "штедети".

Газета цитира и директора Центра за стратегијске анализе Руслана Пухова који сматра да је Србија од Кине добила веома повољне финансијске услове за набавку ФК-3, вероватно у виду бескаматног кредита, јер је Кини веома стало да војну опрему пласира на тржиште "угледних земаља" европског континента.

Резерве према кинеској технологији

Он, такође, признаје да руски С-400 "баш и није јефтин", али има одређене резерве према кинеској технологији и наводи да, иако је та земља постигла велики напредак у последњих 30 година, и даље постоје проблеми. Портал Топwар.ру такође узима здраво за готово да је Србија била озбиљно заинтересована за куповину С-400 док блог бмпд.ливејоурнал.цом, који у стручној јавности важи за добро информисани медији близак безбедносним круговима, наводи да ФК-3 представља извозну верзију система ХQ-22 који у протекле четири године масовно улази у Кинеску армију како би заменио ХQ-2 (СА-2 Двина).

БМПД додаје да је, захваљујући сателитским снимцима, само од 2016. до 2018. године регистровано опремање 13 нових положаја тим ракетним системом, а да је у међувремену тај процес настављен.

Глас Америке на руском у неутралном тону извештава о тој аквизицији и подсећа да то представља наставак војне сарадње са Кином започете приликом куповине беспилотних летелица ЦХ-92, иако је Србија до сада традиционално била ослоњена на Русију, набављајући из те земље авионе, тенкове и оклопне транспортере.

Руска агенција Спутњик, у тексту на српском језику, инсистира на податку да кинески ФК-3 "вуче" порекло од руског С-300, који је та земља купила 90-их година и цитира представнике овдашње стручне јавности који подсећају да је набавка наоружања увек и политичко питање, због чега Србија мора да балансира и избегне да потпадне под удар америчких санкција.

(Балканска безбедоносна мрежа-Н1)
 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер