уторак, 30. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Бела кућа: Украјина је другачија од Израела. САД неће обарати руске дронове и ракете испаљене на Украјину - за разлику од тога како су америчке снаге заштитиле Израел од иранског напада
Хроника

Бела кућа: Украјина је другачија од Израела. САД неће обарати руске дронове и ракете испаљене на Украјину - за разлику од тога како су америчке снаге заштитиле Израел од иранског напада

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 16. април 2024.

САД неће обарати руске беспилотне летелице и ракете испаљене на Украјину, за разлику од тога како су америчке снаге заштитиле Израел од иранског напада прошлог викенда, изјавио је у понедељак новинарима портпарол Беле куће за националну безбедност Џон Кирби.

САД, Велика Британија и Француска помогле су Израелу да одбије огромни бараж који је покренуо Иран као одмазду за, како је Техеран изјавио, израелски напад на његов конзулат у Дамаску раније овог месеца. Кирби је током дневног брифинга упитан да ли би иста тактика могла да се користи у сукобу у Украјини.

„Знао сам да долази ово питање“, одговорио је. „Погледајте: различити сукоби, другачији ваздушни простор, другачија слика претње. И председник Џо Бајден је од почетка [непријатељстава у Украјини] био јасан да САД неће бити умешане у тај сукоб у борбеној улози.“

Западне силе су се обавезале да ће пружити помоћ Кијеву „колико год буде потребно“ да порази Русију. Међутим, оне су више пута одбацивале идеју о директном сукобу са руским снагама. Чак је и француска влада, која није искључила распоређивање трупа у Украјину, јасно ставила до знања да би било каква хипотетичка мисија била ослобађање украјинских војника од неборбених дужности, како би Кијев могао да пошаље више својих трупа на линију фронта.

Британском министру спољних послова Дејвиду Камерону постављено је исто питање као Кирбију током интервјуа за Ел-Би-Си у понедељак.

„Заправо, директно довођење НАТО снага у сукоб са руским снагама – мислим да би то била опасна ескалација“, изјавио је он. Уместо да „западни авиони изнад [украјинског] неба покушавају да обарају ствари“, Украјина уместо тога захтева системе противваздушне одбране, сугерисао је Камерон.

Москва сукоб у Украјини доживљава као посреднички рат који предводе САД против Русије, у којем се Украјинци користе као „топовско месо“. Упозорила је да ће сваку војну имовину која је директно ангажована у непријатељствима сматрати легитимном метом, без обзира на то ко њима управља.

Чини се да изјаве неких западних званичника подржавају руско виђење ситуације. Бивши британски премијер Борис Џонсон изјавио је прошле недеље да САД и њихови савезници добијају „фантастичну вредност“ од новца потрошеног на Украјину, јер се „ти момци без иједног пара америчких чизама на терену боре за Запад“.

 (РТ)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер