субота, 27. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > БИРОДИ: У Србији борба против корупције постоји само на папиру
Хроника

БИРОДИ: У Србији борба против корупције постоји само на папиру

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 10. децембар 2023.

Поводом 9. децембра, међународног Дана борбе против корупције, Биро за друштвена истраживања (БИРОДИ) указао је данас да се у Србији води својеврсна "борба против борбе против корупције" која се огледа у усвајању антикорупцијских аката под притиском међународне заједнице, који се потом уопште не спроводе, због чега "борба против корупције постоји само на папиру".

БИРОДИ у саопштењу наводи да се борба против корупције у Србији води и организовањем јавних расправа о антикорупцијској стратегији и антикорупцијским законима у периоду лета, „када је одзив за учешће у јавној расправи веома мали“.

„Избори за носиоце највиших функција у Агенцији за спречавање корупције (Веће и директор, заменик директора) се врше у поступцима који су нетранспарентни и у којима се крши закон у области сукоба интереса“, наводи се у саопштењу.

Истиче се да „не постоји одговорност“ за неефикасан рад антикорупцијских тела, а да се неки од одговорних у Агенцији за спречавање корупције „награђују унапређењем на виша радна места/функције“.

„За свој неефикасан и ‘рад испод рада’ руководиоци Агенције за спречавање корупције су награђани непримерено високим платама, сходно лошем учинку мереном међународним истраживањима. Међу њима је листа Транспаренцy Интернатионал, где је Србија у паду у односу на 2012. године и тренутно је на 101. месту, иза Косова*“, наводи се у саопштењу.

БИРОДИ наводи и да постоји неспремност Агенције за спречавање корупције да у изборној кампањи санкционише кршење Закона о спречавању корупције, „чији је прекршилац и председник Александар Вучић“.

„У Србији постоји борба против корупције само на папиру, у стварности не. Томе пре свега доприноси Агенција за спречавање корупције, чије је руководство за своју пасивност и невидљивост адекватно платежно награђена. Стварни борци против корупције и узбуњивачи су предмет правне и медијске одмазде, док они који чине коруптивна дела су награђени и заштићени“, наводи БИРОДИ.

(Нова.рс)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер