субота, 27. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Битка за Либију: Сви путеви воде у Триполи
Хроника

Битка за Либију: Сви путеви воде у Триполи

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 27. јун 2011.

Сукоби у Либији између, снага лојалних Моамеру Гадафију и побуњеника, не јењавају. Најжешће борбе воде се на 80 километара југозападно од Триполија. Гадафи се, у међувремену, сагласио са предлогом Афричке уније да не учествује у преговорима о окончању четворомесечних сукоба.

Побуњеници тврде да се у планинском подручју на западу земље, у области Нафус, воде жестоке борбе, посебно на ободима стратешки важног града Бир ел Ганама.

Тај део земље важан је јер се налази на само 30 километара јужно од Завије, западне капије ка либијској престоници. Побуњеници тренутно контролишу исток Либије и делове запада те земље.

На састанку у Јоханесбургу поздрављен је пристанак Гадафија да не буде део преговарачког процеса. Председник Јужне Африке Џејкоб Зума поново је оптужио НАТО за прекорачење мандата светске организације приликом бомбардовања Либије, заложивши се за политичко решење ситуације.

"Афричка унија је дубоко забринута због наставка борби у Либији. Нагласили смо да је хуманитарна ситуација ужасна због великог броја цивилних жртава и насилног расељавања људи. Наставићемо да тражимо од власти и побуњеника да моментално обуставе непријатељства", каже председник Јужне Африке Џејкоб Зума.

Зума наглашава да би у Либији требало да буде националног дијалога, формирања прелазне владе уз подршку Афричке уније и Уједињених нација, а све то треба да прате хуманитарни напори.

У очекивању да судије Међународног кривичног суда данас обелодане подизање налога за хапшење Гадафија, његовог сина Саифа ел Ислама и шефа обавештајне службе због обрачуна власти са антивладиним демонстрантима, побуњеници су тај корак поздравили.

Побуњеници кажу да је Гадафи починио злочин против либијског народа, укључујући и убиства и уништавања и да се он мора зауставити и ухапсити. Многе муслиманске земље, међутим, сумњичаво гледају на тај суд сматрајући га оруђем западних сила.

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер