петак, 26. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Бивша званичница ОЕБС Сандра Мичел на суђењу Тачију: После повлачења српских снага 1999, људи у црним униформама ОВК, широм Косова, су хапсили или отимали, палили куће, застрашивали Србе и Роме да би их натерали да оду
Хроника

Бивша званичница ОЕБС Сандра Мичел на суђењу Тачију: После повлачења српских снага 1999, људи у црним униформама ОВК, широм Косова, су хапсили или отимали, палили куће, застрашивали Србе и Роме да би их натерали да оду

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 06. децембар 2023.

 Бивша званичница ОЕБС Сандра Мичел посведочила је на суђењу бившем команданту ОВК Хашиму Тачију у Хагу да је Тачи у јесен 1999. негирао да ОВК чини злочине над Србима и Ромима, тврдећи да то раде криминалци који злоупотребљавају униформу ОВК.

Тачи је оптужен за злочине над Албанцима, Србима и Ромима, 1998-99. Заједно са Тачијем, оптужени су тадашњи чланови Главног штаба ОВК Кадри Весељи, Реџеп Сељими и Јакуп Краснићи.

Мичел је у судници изјавила да је, после повлачења српских снага са Косова у јуну 1999, имала неколико разговора са Тачијем током којих је указала да особе у униформама ОВК масовно нападају, злостављају и убијају преостале Србе и Роме.

„Тачи се није сложио с тим оптужбама. Тврдио да је да то није учинила ОВК, него људи који имитирају да су њени припадници, опортунисти, криминалци и банде које користе униформе ОВК да би чиниле злодела“, рекла је Мичел.

Исто објашњење Мичелова је од Тачија добила и пошто је у свом стану у Приштини затекла двојицу припадника ОВК како прегледају њен компјутер, уочи објављивања извештаја ОЕБС о кршењу људских права на Косову

Сведокиња је нагласила да су се с таквим „упорним негирањем“ одговорности ОВК за злочине, званичници ОЕБС суочавали сваки пут када би старешинама ОВК указивали на злодела над мањинама која су широм Косова постала „образац“.

Исто објашњење Мичелова је од Тачија добила и пошто је у свом стану у Приштини затекла двојицу припадника ОВК како прегледају њен компјутер, уочи објављивања извештаја ОЕБС о кршењу људских права на Косову.

Сведокиња је назначила да је стан, који је ОЕБС изнајмљивао, био имовина Срба, а да је ОВК намерила да га заплени, као и станове и имовину других Срба који су отишли с Косова.

Климу после повлачења српских снага са Косова обележили су, по сведокињи, акти „освете и одмазде“ над Србима, Ромима и Албанцима који су били означени као „колаборанти“

Мичелова је казала да је, на крају, морала да напусти стан.

Климу после повлачења српских снага са Косова обележили су, по сведокињи, акти „освете и одмазде“ над Србима, Ромима и Албанцима који су били означени као „колаборанти“.

С протоком времена, ОЕБС је добио извештаје о „систематском“ насиљу над мањинама.

„Појавио се образац широм Косова – људи у црним униформама ОВК су хапсили или отимали, палили куће, застрашивали Србе и Роме да би их натерали да оду…“, описала је Мичел.

Појавио се образац широм Косова – људи у црним униформама ОВК су хапсили или отимали, палили куће, застрашивали Србе и Роме да би их натерали да оду

Сведокиња је прецизирала да је од фебруара 1998. да Косову нестало „157 Срба“ и да је то било „огромно питање“ за мисију ОЕБС.

Тачан број несталих било је тешко утврдити због „упорног негирања ОВК да притвара српске цивиле“.

Мичел је потврдила да су се на мети ОВК нашле и присталице Ибрахима Ругове и његовог Демократског савеза Косова зато што, по старешинама ОВК, „нису дали допринос ослободјењу Албанаца“.

Тачи – у то време на челу привремене владе Косова – и остале водје ОВК обећавале су мисији ОЕБС да ће те оптужбе испитати, али то, по сведокињи, никада нису учинили.

На позиве ОЕБС да осуде све те нападе, Тачи и Агим Чеку „дали су неке изјаве“, али се дешавало да оне не буду објављене у локалним медијима, казала је Мичел.

У наставку судјења, сведокињу унакрсно испитују браниоци оптужених.

У 10 тачака, Тачи, Весељи, Сељими и Јакуп Краснићи оптужени су за: прогон на политичкој и етничкој основи, затварање, незаконито хапшење и притварање, друге нехумане поступке, окрутно поступање, присилни нестанак, мучење (две тачке) и убиства (две тачке).

Оптужница Тачија (54), Весељија (55), Сељимија (52) и Краснићија (72) терети за злодела почињена у 42 нелегална притвора ОВК на Косову и у Албанији над приближно 407 притвореника, од којих је најмање 98 убијено, од марта 1998. до септембра 1999.

Оптужени су ухапшени на Косову у новембру 2020. и од тада су у притвору Специјализованих већа Косова у Хагу.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер