Početna strana > Hronika > Blic: Meksikanci podižu cenu „Telekoma“
Hronika

Blic: Meksikanci podižu cenu „Telekoma“

PDF Štampa El. pošta
ponedeljak, 29. novembar 2010.

BEOGRAD - Zainteresovanost najbogatijeg čoveka na svetu Karlosa Slima za kupovinu 51 odsto Telekoma Srbije jeste dobra vest koja povećava konkurenciju na tenderu i povećava šanse da dobijemo odgovarajuću cenu – kaže u intervjuu za „Blic“ Jasna Matić, ministarka telekomunikacija, povodom najave da će vlasnik meksičke telekomunikacione kompanije „America Movile“ ove nedelje otkupiti tendersku dokumentaciju za privatizaciju Telekoma Srbija.

Da li vas je interesovanje najbogatijeg čoveka na svetu iznenadilo?

 To je sigurno dobra vest jer je uz kompanije koje su već otkupile dokumentaciju – Dojče telekoma, Frans telekoma i Telekoma Austrija, reč o četiri ozbiljna igrača koji su uspešni operateri sa velikim brojem korisnika i koje bi bile odličan strateški partner za Telekom. To je i potvrda da domaće tržište ima potencijal.

Da li očekujete neizvesnu borbu?

– Ako se ove kompanije pojave na tenderu, odnosno podnesu ponude, uložiće sve svoje resurse i energiju da pobede.

Da li je tačno da je baš zbog Karlosa Slima i produžen rok za otkup tenderske dokumentacije sa 26. novembra na 10. decembar?

– Ne znam, proceduru sprovodi Ministarstvo finansija. Koliko sam razumela, rok je produžen zbog velikog interesovanja.

Kada ćemo znati ko je podneo ponudu?

Na novčane ponude čekaće se do 21. februara.

Posle se ide na aukciju?

– Tako je dogovoreno.

Kada očekujete da se cela procedura završi?

– Vrlo brzo.

Da li se zna šta se u Telekomu prodaje, pošto se ranije nije znalo? Prodajemo li infrastrukturu?

– Da, prodajemo 51 odsto vlasništva cele kompanije. To uključuje kako vlasništvo u Crnoj Gori i Republici Srpskoj, tako i celokupno vlasništvo Telekoma.

Da li je postignut neki dogovor sa grčkom kompanijom OTE da prodaju svojih 20 odsto u Telekomu, kako bi država onda prodala samo 31 odsto?

– Načelni dogovor je postignut da grčka strana proda svoj deo.

Pa, da li onda znači da mi prodajemo 31 odsto?

– Prodajemo 51 odsto. Dogovoreno je sa OTE da proda svojih 20 odsto, što znači da bismo mi onda prodali 31 odsto, ali bez obzira na odluku grčke strane, biće prodat 51 procenat akcija kompanije, što je bitno za uspeh procesa.

Dakle, prodaje li Srbija 51 ili 31 odsto kompanije?

– Prodaćemo koliko treba da to bude uspešna transakcija.

Mnogi ekonomisti upozoravaju da profitabilnu kompaniju kao što je Telekom ne treba prodati. Da li su i u Vladi bila podijeljena mišljenja oko prodaje?

– Ne, ta odluka je doneta. Strateško opredeljenje Vlade je privatizacija javnih preduzeća, država nije efikasan vlasnik i upravljač u velikim preduzećima, privatni vlasnik je uvek bolji.
Kabineti u 2.910 škola
Šta se dešava sa „digitalnom školom“?

– Ceo projekat vredi 1,2 milijarde dinara, to je novac Ministarstva od viška naknada koje Ratel naplaćuje od telekomunikacionih operatera. Mislili smo da je najbolje da to usmerimo prema najmlađima i u obrazovanje. Informatičke kabinete dobiće 2.910 škola, više od 1.500 imaće kabinete u proseku sa 20 radnih mesta, a 1.300 dobiće laptop i projektor. U decembru je predviđeno da se postavi 15 kabineta, a od januara do juna će biti opremljene sve škole koje su se prijavile.

Emitovanje digitalnog signala sledeće godine

U aprilu 2012. godine treba da pređemo na emitovanje digitalnog televizijskog signala. Stekao se utisak da kasnimo s ispunjavanjem uslova?
– Završavamo dva velika tendera po projektima koje nam finansira Evropska komisija. Do kraja godine će s pobednicima biti zaključen ugovor i počeće da rade. Oni će nam pomoći da napravimo podzakonske akte i sve što je potrebno da bismo završili digitalizaciju u roku.

Pa, da li kasnimo?

– Možda malo, ali ne toliko da to ne može da se nadoknadi. Javno preduzeće Emisiona tehnika nije formirano onoliko brzo koliko je trebalo, ali od prvog januara će početi da radi punom snagom. Takođe, trenutno je u pri kraju tender za izbor ponuđača za nabavku opreme za digitalnu televiziju u vrednosti od 10 miliona evra. To, takođe, finansira Evropska komisija. Javilo se više od 20 firmi i sada se razmatraju ponude. U narednih 10 dana znaćemo pobednika, a montiranje opreme počinje u prvoj polovini 2011. godine.

Da li će od januara moći da se prenosi broj mobilnog telefona, ili će se i s tim kasniti?

– Budući da je Ratel imao problema sa javnom nabavkom softvera za prenos, 1. januara ta usluga neće krenuti da funkcioniše, jer kasne dva meseca. Ono što je ključno u ovoj oblasti, budući da je takav pravilnik, mora da počne da funkcioniše što pre.

(Blic)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner