среда, 01. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Блиц: Пет разлога зашто СНС одговарају избори
Хроника

Блиц: Пет разлога зашто СНС одговарају избори

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 10. јануар 2014.

Српска напредна странка је водећа владајућа партија у Србији, али су њени функционери ипак најгласнији у жељама да се одрже ванредни парламентарни избори. Притом јавности нису образложили зашто су за ново гласање.

СНС и Александар Вучић желе несметано да спроводе промене и да се ослободе притисака партнера у владајућој коалицији

И поред оцена да Влада Србије ради добро, постоји најмање пет могућих разлога због којих би напредњацима одговарали избори.

Напредњаци су наизглед подељени око евентуалних нових избора, а најмање ентузијазма када је у питању поновно излажење на гласање, чини се, показује сам председник странке Александар Вучић. Премда јавно изражава да не зазире од новог гласања, евидентно је да би веће или самостално учешће у власти значило изостанак неког с ким би делио одговорност, што је у овом случају Ивица Дачић, председник СПС и премијер.

С друге стране, политички аналитичар Драгомир Анђелковић каже за „Блиц” да је нормално да странка „чији је рејтинг знатно већи од удела у власти жели изборе, односно жели да партиципира у власти с процентом који одговора подршци коју има међу бирачима”.

- Евидентна је експанзија СНС и промена политичког рељефа у Србији, што показују и истраживања, али и избори који су одржани у последње време. СНС је испала кључни фактор и очигледно су близу тога да сами формирају владу, будући да онај ко добије 45 одсто гласова по садашњем изборном систему добија преко 50 одсто удела у власти - каже за „Блиц” Владимир Гоати, председник Транспарентности Србије.

То би, према његовим речима, значио да Србија добија други тип система - вишепартијски систем с доминантном политичком странком - у овом случају СНС, као што је то била СПС 1990-их.

- СНС би то постигла не само захваљујући себи, већ и захваљујући опозицији, која као да је у трансу и не може да се организује - каже Гоати.

Потпредседник СНС Братислав Гашић наводи да бројни фактори указују на то да је боље не ићи на изборе будући да је пред напредњацима много посла и ваљало би радити, али да је странци неопходан политички капацитет да би се ушло у реформе.

- Ипак, о свему ће током викенда одлучивати председништво странке - каже Гашић за „Блиц”.

Он наводи да избори нису једна од тачака дневног реда, али да ће и о њима бити речи, и то кроз расправу о осталим предвиђеним темама.

Гоати и Анђелковић о могућим разлозима

1. Већи колач за страначке кадрове

Гоати: Елиминацијом СПС из власти отворила би се рајска врата за ухлебљење кадрова СНС... то би била нека врста награде за њих.

Анђелковић: Не мислим да је то кључно.

2. Вучић би могао да замени Дачића

Гоати: На неки начин би заменили места, а то би могло да доведе и до донедавно незамисливих коалиција - ДС и СПС.

Анђелковић: Добро је да онај ко има стварну моћ има и одговорност, да нема скривалица.

3. Раскид са Николићевим кадровима

Гоати: Немам инсајдера у СНС, али мале су разлике међу Вучићем и Николићем. Више је у питању тежња Вучића да властитом акцијом легитимизује положај председника странке.

Анђелковић: Мислим да то није случај - Вучић већ и с партијским изборима може да се реши кадрова које и ако то жели.

4. У реформе без препрека

Гоати: Садашња констелација снага спречава неке реформе, на пример када је у питању НИС види се да група за вето СПС успева да спречи министарку Зорану Михајловић која има подршку владе да спроведе реформе.

Анђелковић: Влада која жели реформе свакако ће се суочити с падом популарности јер су реформе увек непопуларне и стога је добро да дугорочно буде сигурна.

 5. Прекид са Ивицом Дачићем

Гоати: Чини се да су се на релацији СНС - СПС појавили неки мали или не тако мали сукоби око државних статуса и структура, начина организације јавних предузећа што прети да ескалира. Такође на релацији Николић-Дачић наизглед постоји напрслина у приватном сукобу, али на Балкану не постоје приватни сукоби.

Анђелковић: Нови избори не морају да доведу нужно до раскида с Дачићем и могуће је да, чак и ако то не буде неопходно, Дачић и СПС у неком формату остану у Влади.

(Наташа Боговић - Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер