недеља, 28. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Блиц: САД продају стару зграду амбасаде у Београду
Хроника

Блиц: САД продају стару зграду амбасаде у Београду

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 22. јул 2013.

Београд -- Зграда некадашње амбасаде САД у београдској Улици кнеза Милоша 50 биће продата, сазнаје Блиц. Стари власници најављују да ће од државе тражити одштету.

Почетна цена још није позната, али према незваничним проценама до којих је дошао тај лист, могла би да се креће око 11 милиона евра.

Америчка амбасада после више деценија боравка у Улици кнеза Милоша недавно је пресељена на Дедиње, у нову зграду у Булевару кнеза Александра Карађорђевића 92. Стара зграда у центру Београда остала је празна.

"Влада САД намерава да на тржишту прода свој објекат у Улици кнеза Милоша 50", рекли су за Блиц у Амбасади САД, уз објашњење да ће за тај посао бити задужена компанија "Корсајд”. У тој фирми наводе да се још чека да Стејт департмент процени вредност зграде и кад буду имали процену, знаће се прецизније о коликом је износу реч.

"Ради се о згради од 17.000 квадрата, смештених у четири-пет засебних зграда, и плацу од 56 ари", кажу у Корсајду.

Како су Блицу рекли у неколико агенција за некретнине, цена квадрата стамбеног простора на локацији у и око Улице кнеза Милоша је око 1.600-1.700 евра. Међутим, зграда у којој је била Амбасада САД је практично пословни простор, а чак су и прикључци за струју рађени по америчким а не по домаћим стандардима.

"То су само неки од разлога због чега ће се она највероватније продавати као пословни простор, који је знатно јефтинији од стамбеног", кажу за Блиц у једној београдској агенцији.

С друге стране, стари власници, међу којима су и некадашњи амбасадор Југославије у Вашингтону и садашњи у Берну Милан Ст. Протић, као и народни посланик ДС Ненад Константиновић, наводе да ће од државе тражити одштету.

"То је била кућа моје баке Зоре Константиновић и њене две сестре. Њима је та зграда одузета непосредно после Другог светског рата, али није национализована по Закону о национализацији из 1958. Кућа је припала држави која је или продала или поклонила САД", каже Ненад Константиновић.

Он истиче да ће наследници права покушати да остваре кроз судски поступак и пред Агенцијом за реституцију. Како наводи, јасно је да објекат неће моћи да им буде враћен у натури, због чега ће тражити накнаду штете.

Власништво САД више од шест деценија

Ђорђе Ненадовић је вилу у Улици кнеза Милоша купио 1938. године. Она је имала 28 станова и била је намењена његовим ћеркама. Током савезничког бомбардовања 1944. године погођена је, када су оштећени њен средишњи и улични део. По завршетку рата зграда је убрзо припала држави, а власти су одлучиле да уместо станова направе пословни простор. У марту 1950. године укњижена је као власништво САД.

(Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер