Početna strana > Hronika > Blic: Vekna hleba poskupljuje na 70 dinara
Hronika

Blic: Vekna hleba poskupljuje na 70 dinara

PDF Štampa El. pošta
petak, 11. mart 2011.

Beograd - Beli hleb T-500, u narodu poznatiji kao hleb “sava”, do kraja aprila poskupeće na 70 dinara po vekni, poručuju pekari. Razlog za novo poskupljenje jeste nova cena struje koja će početi da se primenjuje od 1. aprila, kao i očekivani rast cena pšenice i brašna.

Od poslednje korekcije cena hleba prošlo je svega dvadesetak dana. Tada je cena ove namirnice sa 44 korigovana na najčešćih 50 do 55 dinara po vekni. Taman kada su građani pomislili da cena hleba više ne može da ide gore, iz pekarske industrije stižu najave o novim cenovnicima koje će početi da primenjuju najkasnije do kraja aprila.  

- Cene pšenice i brašna ne prestaju da skaču. Kilogram pšenice sada košta od 29,5 do 31, a brašna od 42 do 48 dinara bez PDV. Očekuje se da će cene ovih proizvoda u narednom periodu otići za dodatnih 10 do 15 odsto, čime bi pšenica otišla na 35 dinara po kilogramu, a brašno na 50 dinara bez PDV-a. Kada se tome doda najavljeno poskupljenje struje čije primena kreće od 1. aprila, cena hleba do kraja sledećeg meseca moraće biti korigovana na 70 dinara po vekni - kaže za “Blic” Zoran Pralica, predsednik Unije pekara Srbije, koja okuplja oko 7.000 privatnih pekara u zemlji.

U Beogradskoj pekarskoj industriji i “Klasu”, najvećim proizvođačima hleba u Srbiji, juče nismo dobili konkretan odgovor za koliko će cene njihovog hleba biti korigovane.

- Povećanje troškova električne energije uticaće dosta na naše poslovanje, jer koristimo velike količine struje. To je sve što vam u ovom trenutku mogu reći - kaže Čahid Nuri, generalni direktor “Klasa” i BPI.

Iako je Ministarstvo trgovine ranije najavljivalo da će u cilju očuvanja cene hleba iz Robnih rezervi pekarima biti obezbeđena nova, dodatna pozajmica pšenice, nijedan ugovor o pozajmici još nije potpisan.

Upućeni kažu da zbog velikih količina koje su otišle u izvoz, pšenice u Srbiji neće biti dovoljno do sledeće žetve, zbog čega ćemo biti prinuđeni da već u maju i junu uvozimo ovu žitaricu. A to će, ukoliko država ne skine carinu na uvoz, značiti novo poskupljenje i brašna i hleba.

Srbija će uvoziti pšenicu

Mogućnost da Srbija počne da uvozi pšenicu juče je potvrdio i Vukosav Saković, direktor Fonda za žito. "Do kraja februara je iz Srbije izvezeno 615.000 tona, što je 115.000 tona više od planiranog, pa će zbog toga Vlada verovatno intervenisati na tržištu pšenice. Ako se nastavi izvoz, načele bi se one količine žita koje treba da se troše do žetve", kazao je Saković. On je dodao da je teško proceniti koliko će pšenice nedostajati, ali i da to ne bi trebalo da bude više od 10 odsto već izvezene količine.

Saković smatra da bilo koja mera mora biti praćena ukidanjem carina na uvoz pšenice, čija opšta stopa iznosi 30 odsto, a u EU ona iznosi 23 odsto. Time bi domaća pšenica koja je preostala i čuva se u skladištima čekajući dobru cenu bila izložena konkurenciji.

(Blic)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner