петак, 03. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Бобан Стојановић у „Утиску недеље“: Споразум је ултиматум. У њему пише да ће „две стране међусобно поштовати добросуседске односе и територијални интегритет“ - да морамо да пристанемо на то да је „Косово независна држава“
Хроника

Бобан Стојановић у „Утиску недеље“: Споразум је ултиматум. У њему пише да ће „две стране међусобно поштовати добросуседске односе и територијални интегритет“ - да морамо да пристанемо на то да је „Косово независна држава“

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 30. јануар 2023.

Ситуација у којој се Србија нашла, уколико је тачно оно што је председник Србије Александар Вучић рекао након посете међународне „петорке“ која му је донела предлог решења за Косово, је једна велика национална срамота коју смо доживели пре свега ми као грађани и он који представља ову земљу, рекао је у „Утиску недеље“ професор са Факултета политичких наука Бобан Стојановић.

Вучићево обраћање јавности, када је саопштио шта нас све чека уколико тај предлог не прихватимо, назвао је представом за јавност али је доживео и као претњу, додајући да није сигуран у истинитост свега онога што је председник Србије тада рекао.

“Ако вам неко дође са претњама економским санкцијама, поставља се питање како би то могло институционално да се спроведе, да ли СБ УН може да нам уведе санкције, да ли ЕУ у оваквим односима снага може да нам уведе санкције, не верујем”, рекао је Стојановић напомињујући да Србија не крши људска права у овом тренутку, никог није напала и макар декларативно је на европском путу.

Он верује да предлог у виду документа постоји, али каже да га нервирају сви који говоре – ми не знамо шта у њему тачно пише, преноси Нова.рс.

Стојановић: Ако у том споразуму стоји, а то нико није порекао, да ће две стане међусобно поштовати добросуседске односе и територијални интегритет, онда није битно шта стоји у осталих 14 тачака. Мени је то довољно да схватим то као ултуматум, да морамо да пристанемо на то да је Косово независна држава

“Ако у том споразуму стоји, а то нико није порекао, да ће две стане међусобно поштовати добросуседске односе и територијални интегритет, онда није битно шта стоји у осталих 14 тачака. Мени је то довољно да схватим то као ултуматум, да морамо да пристанемо на то да је Косово независна држава”, истакао је он.

Подсећа да Запад још од 2008. тражи да признамо Косово и да то није ништа ново, али да су сада нове претње које нису нимало наивне и безазлене.

“Заустављање европских интеграција је мало небитније али претње економским санкцијама, повлачење инвестиција и изолација је потпуно ново. При томе, важно је да је из изјава европских званичника то донекле демантовано”, напоменуо је Стојановић образлажући зашто не верује свему ономе што је Вучић саопштио.

Стојановић: Важно је како ће Вучић својим бирачима објаснити прихватање европског предлога јер зна да 4/5 бирача не прихвата „независност Косова“

Стојановић сматра да је важно како ће Вучић својим бирачима објаснити прихватање европског предлога јер зна да 4/5 бирача не прихвата независност Косова али када им ставите економски стандард као алтернативу онда се „малчице савијају“, тако да треба видети да ли таквим претњама може да промени став код бирача да је стандард важнији од питања Косова.

Све су то Вучићеви спинови

С друге стране, Стојановић поставља питање зашто би неко претио изолацијом Србије ако тај споразум не подразумева међусобно признање и чланство Косова у УН, како међународни званичници тврде, јер ако је Косово члан УН не треба му признање Србије.

„Све су то Вучићеви спинови и мислим да он неће смети да потпише тај споразум“, наглашава Стојановић.

Генерални секретар ССП Пеђа Митровић: Неувођење санкција Русији је “камен о врату” Србији приликом одлучивања о Косову

Економиста и генерални секретар Странке слободе и правде Пеђа Митровић каже да је сада дошао тренутак да се изјаснимо.

Према његовим речима, обриси решења за Косово постоје у јавности „али док не видимо документ нећемо знати какав смо предлог добили“.

Упитан да ли европски предлог подразумева избор Косово или ЕУ, односно да ли треба да се одрекнемо територије зарад европске будућности, Митровић је рекао да је ССП као странка заузела став да то неће коментарисати.

Митровић: Ово није пружање помоћи Вучићу, ми ћемо гласати да ли је споразум добар или лош за Србију. Неувођење санкција Русији је “камен о врату” Србији и сигнал за инвеститоре

“Све док у документу не пише да Србија треба да призна независност Косова и да одобри улазак Косова у УН мислим да смо још увек суштински веома далеко од тога”, рекао је он у „Утиску недеље“, додајући да ни он, а ни странка нису имали предлог за решење Косова на увид у било ком облику и да ће посланички клуб „Уједињени“ тражити на седници Скупштине Србије да документ буде јаван.

Митровић истиче да ће се доношење одлука о Косову тицати свих нас и додаје да чињеница да је предлог о Косову добар Вучић би га приписао себи, а последице прихватања или не прихватања осетиће сви.

“Ово није пружање помоћи Вучићу, ми ћемо гласати да ли је споразум добар или лош за Србију, у томе морамо да учествујемо, не можемо стајати по страни”, каже он.

Сматра и да је неувођење санкција Русији “камен о врату” Србији приликом одлучивања о Косову, а да је то и сигнал за инвеститоре да ми нисмо сигурна земља за улагања, са чиме се није сложио Стојановић.

Страни инвеститори неће отићи јер нема претњи од рата, нема суштинске нестабилности. Они долазе због јефтине радне снаге и субвенција

Он сматра да инвеститори неће отићи из Србије и да не треба поредити нашу земљу и Русију јер је она у рату.

“Сматрам да инвеститори неће отићи јер нема претњи од рата, нема суштинске нестабилности, страним инвеститорима не смета корупција, немање владавине права, овде долазе због јефтине радне снаге и субвенција. Што нису отисли за ових 11 месеци од када траје рат у Украјини”, навео је он.

Килибарда: Као последице се помињу санкције али нисам сигуран како увести санкције када Србија не крши међународно право ако одбије овај споразум

Павле Килибарда: Као грађанину, неприхватљива ми је ознака тајности документа предлога за решење косовског проблема, који је предочен Вучићу

Павле Килибарда, доктор са Правног факултета у Женеви, каже да му је као грађанину неприхватљива ознака тајности документа који је предочен председнику Србије као предлог за решење косовског проблема, а да је друго питање каква је то одговорност за наше властодршце у Србији и на Косову према сопственим бирачима.

“Имамо један процес који је званично тајни, а видели смо нацрте и можемо да тврдимо да је то то. Не можемо да се сложимо да знамо све о томе. И даље не знамо да ли би он био правно обавезујући или би био политичка декларација, исто тако још увек не знамо које би заиста биле последице неприхватања или одбијања тог документа. Као последице се помињу санкције али нисам сигуран како увести санкције када Србија не крши међународно право ако одбије овај споразум”, нагласио је он у „Утиску недеље“.

Он сматра да би било неких реакција из ЕУ, што значи да би Србија била критикована, спречило би се отварање неких поглавља, можда замрзнуо наставак евриоинтеграција, али да би се увеле санкције због неусклађивања спољне политике нема шансе.

Додаје да би овај документ који је нама предочен несумњиво у смислу међународних односа ослабио наше спољне позиције када је у питању Косово, али да су шансе да оде на суд мале.

(Нова.рс)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер