четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Боцан-Харченко: Русија против наметања решења у БиХ и кршења Дејтона
Хроника

Боцан-Харченко: Русија против наметања решења у БиХ и кршења Дејтона

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 17. новембар 2010.

БАЊАЛУКА - Руски амбасадор у БиХ Александар Боцан-Харченко поручио је да је Русија одлучно против наметања рјешења у БиХ и кршења одредаба Дејтонског мировног споразума.

"Руси ће бити одлучно против такве врсте тобожњих промјена. Што се тиче неких промјена уз компромис и договор, које не би кршиле интересе ниједног народа на простору БиХ, оне су могуће. Али, прије свега, то је ствар домаћих политичких лидера и институција у два ентитета и на нивоу БиХ. Ако се људи договоре, онда зашто не", рекао је Боцан-Харченко.

Он је нагласио да је новоизабрани предсједник Републике Српске /РС/ Милорад Додик био доста јасан када је рекао да наметање није могуће и да РС то неће прихватити. "Ми се ту потпуно слажемо", рекао је руски амбасадор за "Фокус".

Говорећи о привредној сарадњу између Русије и РС, Боцан-Харченко је истакао да је та сарадња највидљивија у енергетском сектору, првенствено у Рафинерији нафте у Броду.

"Створена је могућност укључења и у велики пројекат `Јужни ток`, који ће обезбиједити бољу испоруку гаса на овом простору. Не треба заборавити ни на хуманитарне и културне везе Русије са РС, а ништа мање присни нису ни односи на политичком плану, све на темељу поштивања Дејтонског мировног споразума. Имамо и јединствен став о затварању ОХР-а, што је у потпуности у складу с међународним правом", подсјетио је Боцан-Харченко.

Он је додао да је објективна ствар да Русија са РС сада има више односа у економској сфери, због тога и више послова који траже економске контакте.

"Укратко, имамо опипљиву сарадњу са РС. Желимо имати такве контакте и са Федерацијом БиХ", каже Боцан-Харченко.

Коментаришући неумјесне прозивке члана Предсједништва БиХ Жељка Комшића, упућене на његов рачун, због, како је то Комшић оцијенио, честих посјета Бањалуци, Боцан-Харченко је рекао да је логично да као амбасадор своје земље у БиХ остварује контакте и посјећује званичнике Републике Српске, јер је РС саставни дио БиХ.

(Срна)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер