Početna strana > Hronika > Boris Tadić: Poslanike najbolje birati po mešovitom sistemu
Hronika

Boris Tadić: Poslanike najbolje birati po mešovitom sistemu

PDF Štampa El. pošta
sreda, 12. januar 2011.

BEOGRAD - Naredba iz Brisela da se ukinu blanko ostavke bila je prelomna da stranke konačno prihvate da se odreknu apsolutne kontrole nad poslanicima. Iako bi ovo logično podrazumevalo i promenu izbornog sistema koji bi u prvi plan izbacio sposobne i ugledne pojedince, većina u strankama je protiv jer im je lakše da se kriju iza lidera i, većinom nezasluženo, uživaju privilegije vlasti. Ni Boris Tadić, lider najveće stranke, nije dovoljno moćan da to promeni.

- Predsednik Tadić se zalaže za mešoviti izborni sistem jer misli da je on u ovom trenutku najbolji za Srbiju. Tako bi veći broj predstavnika građana bio direktno izabran. Danas, je jedino direktno izabran predsednik Srbije - kažu za “Blic” u kabinetu predsednika Srbije i naglašavaju da su svesni toga da “građani koji nisu zaokruživali imena svojih predstavnika u Skupštini osećaju da oni koji tamo sede nisu njima direktno odgovorni i to vide kao problem”.

Lider demokrata smatra da “mora da se poveća broj onih koji će osim punog legaliteta imati i pun legitimitet da donose odluke, jer će se na taj način povećati i broj onih koji će svojim imenom biti odgovorni za svoje postupke pred građanima”. 

- Danas se često ne zna ko je za šta odgovoran i izgleda da je predsednik Tadić odgovoran za sve što se dešava u zemlji. Međutim, da bi se promena sistema desila potrebno je da se sa tim složi većina stranaka i jedna javna rasprava u kojoj bi učestvovali intelektualci, stručnjaci i politicari, bila bi korisna - kažu za “Blic” u kabinetu predsednika Srbije. 

Lider demokrata je svojevremeno podržavao i novi zakon o lokalnim izborima kojim se uvodi mešoviti izborni sistem koji favorizuje pojedince, ali i podrazumeva da takvih ima u strankama. Međutim, nije bilo političke volje da se usvoji u Vladi Srbije. Đorđe Vuković, programski direktor Cesida, jedan od autora tog zakona tvrdi da ni Tadić nije dovoljno moćan da sprovede te zakone, jer je većina i u DS, ali i u drugim strankama protiv. 

- Političke elite su loše i nekvalitetne i više im odgovara da budu poslušni nego da se bore na izborima. Lakše im je da se sakriju iza stranke i imena njenog lidera nego da se trude da steknu poverenje i ugled kod birača. Sa mešovitim sistemom bi se uvela zdrava pravila kako neko postaje političar. Sada važi pravilo da moraš da budeš poslušan i u dobrim ili rođačkim odnosima sa liderom stranke ili bar predsednikom opštinskog odbora stranke - kaže Vuković. 

On navodi da bi promena izbornog zakona bila veoma jednostavna i da bi mogla da se izvede do leta, što bi značilo da se ispoštuje korektno pravilo da se izborna pravila ne menjaju do godinu dana pred izbore. Zakon o izboru poslanika bio bi napravljen po istom sistemu kao i onaj o lokalnim izborima i praktično bi zadržao proporcionalni sistem, ali sa mešavinom većinskog jer bi se birali imenom i prezimenom pojedinci iz stranke i u parlament bi ušli oni koji dobiju najviše glasova, a ne oni koje delegira stranka. Sličan sistem imaju skandinavske zemlje i on pogoduje malim strankama, pod uslovom da imaju istaknute pojedince. 

U strankama vladajuće većine kažu za “Blic” da je mešoviti izborni sistem, u principu, prihvatljiv, ali i da o tome “nije bilo reči u koaliciji”.

- Bilo bi nepošteno i neprincipijelno da se u izbornoj godini menjaju pravila. Stranke koje su sada na vlasti su se najviše borile za ovakav izborni sistem - kaže za “Blic” Rasim Ljajić, predsednik Socijaldemokratske partije Srbije. 

Branko Ružić, predsednik Izvršnog odbora SPS kaže da se ova stranka zalaže za ukidanje blanko ostavki, kao i da im je prihvatljiv Predlog zakona o lokalnim izborima, uz manje izmene.

- Za sada međutim, u koaliciji nije bilo razgovora o promeni zakona o narodnim poslanicima - kaže Ružić za “Blic”. 

Potpredsednica G17 plus Suzana Grubješić potvrđuje da će i ova stranka podržati ukidanje blanko ostavki. 

- O svim ostalim promenama izbornog zakonodavstva razgovaraćemo unutar koalicije. Mešoviti sistem bi otklonio nedostatke većinskog i proporcionalnog sistema - kaže Grubješićeva.

(Blic)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner