петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Бошко Јакшић: Вучић користи Владу за дисциплиновање партнера и сопствене странке; Нисмо свесни колику цену ова земља плаћа због Косова
Хроника

Бошко Јакшић: Вучић користи Владу за дисциплиновање партнера и сопствене странке; Нисмо свесни колику цену ова земља плаћа због Косова

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 19. октобар 2020.

Новинар Бошко Јакшић оценио је у Новом дану да председник Србије Александар Вучић користи одуговлачење са формирањем Владе да би дисциплиновао своје потенцијалне коалиционе партнере као и људе из сопствене странке. Он је навео да је Вучић пред великим изазовом, због тога што између осталог, мора да задовољи и интересе међународне заједнице.

Вучић воли да држи тај степен напетости. То је стари трик, и то је исто као када се он жалио да га је Путин пустио да чека сат и по

"Чини ми се да је део објашњења (изостанак формирања Владе Србије) да председник Вучић воли да држи тај степен напетости. То је стари трик, и то је исто као када се он жалио да га је Путин пустио да чека сат и по. Ја не видим неке битне разлике да би нам живот био битно другачији да смо је добили пре месец дана. Тај период се користи за дисциплину и евентуалних коалиционих партнера", оценио је Јакшић и додао да Вучић користи овај период и за дисциплиновање људи из сопствене странке.

Поред дисциплиновања, ту је и страни фактор

Све те велике силе, укључујући и Европску унију имају своје интересе да имају људе који су им блиски у Влади. Њу треба укомпонавати на начин који би укључивао и страни фактор

Он је навео да је поред дисциплиновања други фактор који је утицао на одлагање страни фактор, сходно томе шта се све издешавало у последњих неколико месеци.

"Све те велике силе, укључујући и Европску унију имају своје интересе да имају људе који су им блиски у Влади. Њу треба укомпонавати на начин који би укључивао и страни фактор. Сетимо се када је Вучић формирао Владу како му је Путин отворено рекао да се нада да ће у њој бити људи који подржавају или заступају интересе Русије", подсећа Јакшић.

Позивати се на осећај стида и срама у овој земљи није баш јак аргумент

Не искључује ни могућност формирања Владе којој би се скратио мандат због предстојећих избора, али оцењује да је мала шанса за то, као и да "се не виде сигнали спремности да се то уради".

"Позивати се претерано на осећај стида и срама у овој земљи међу политичарима није баш јаки аргумент", истакао је Јакшић.

"Необичан" рат у Нагорно-Карабаху

Говорећи о сукобима у Нагорно-Карабаху, он је истакао да је "овај рат необичан".

"С једне стране гледамо размене артиљеријских баража, и укопавање у рововима, које подсећа на ратовање у Првом светском рату, а са друге стране је присутан "хај тек", поготово дронови, где је Азербејџан у предности, јер има и турске и израелске дронове, најсавременије. Они су се показали као веома ефикасни, и то је један потпуно нов начин ратовања. У овом обиму, је овај рат нешто сасвим ново, и ово је прилика да се нова форма рата испроба", навео је Јакшић.

Због такве ситуације, по његовом мишљењу, "готово нико не жели да се овај рат, и да овај експеримент прекине".

Нагорно-Карабах пример оног што би могло да се догоди на Косову

Чини ме се да Азербејџан користи ову прилику да снажнијим офанзивама и кршењем примирја на војни начин реши тај вишедеценијски проблем

"Што се Русије и Турске тиче, ово је други конфликт, након Сирије, где они подржавају различите стране. С тим што се у овом сукобу Русија труди да буде више неутрална... Није спремна да иде у нешто што би довело до директнијег сукобљавања са Турском. Чини ме се да Азербејџан користи ову прилику да снажнијим офанзивама и кршењем примирја на војни начин реши тај вишедеценијски проблем. Видимо да се распало и ово примирје, које је 'највећи брокер мира' покушао да среди, а то је Владимир Путин", напоменуо је Јакшић.

Подсећа да не би било први пут да међународна заједница пусти да мале земље ратују док би она пасивно посматрала сукоб.

Јакшић је сукоб у Нагорно-Карабаху упоредио са ситуацијом на Косову и упозорио на то шта би могло да се деси уколико би се тамо "замрзнуо" сукоб.

"То би требало да буде доказ свима онима који се противе преговорном решењу косовског питања, и који су за замрзнути статус. Зар ми нисмо свесни колику цену ова земља плаћа због Косова. Зар нисмо свесни колико инвестиција мање долази у земљу, зато што је 'ровита' због Косова ", запитао је Јакшић.

Косово је упориште власти председника Вучића, и оно му је оправдање за све друге ствари, а пре свега за ауторитарност, која се правда Косовом

Како је оценио, Косово је упориште власти председника Вучића, и оно му је "оправдање за све друге ствари", а пре свега за "ауторитарност, која се правда Косовом".

"Добио је неко време, али то време истиче. Сада је питање, питање је има ли Вучић храбрости да то пресече. Што се признавања Косова као формално независног тиче, испоставило се да је то сувише много за било ког политичара, да је то врста поилитичког самоубиства", сматра Јакшић, и додаје да би можда давање сагласности да Косово добије столицу у Уједињеним нацијама био компромисно решење.

"Мислим да би се тако изашло из лавиринта у коме тумарамо", сматра он.

(Н1) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер