субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Бошко Јакшић: Вучићев говор у УН представља удаљавање од ЕУ и западних вредности. Косово је омогућило раст клеронационализма и утицаја Русије
Хроника

Бошко Јакшић: Вучићев говор у УН представља удаљавање од ЕУ и западних вредности. Косово је омогућило раст клеронационализма и утицаја Русије

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 22. септембар 2022.

Говор председника Србије Александра Вучића у Генералној скупштини УН је апсолутни израз политике која се овде води већ дуже време, а то је политика удаљавања од Европске уније и западних вредности, оценио је новинар и спољнополитички аналитичар Бошко Јакшић, гостујући у емисији "Иза вести" ТВ Н1.

Јакшић је прецизирао да то не мора нужно да значи и приближавање Русији, и да је у Вучићевом говору било елемената баланса, али да је, ако би се мерило „на апотекарској ваги“, у њему било много значајније критике Запада, него Истока које су се, како је указао, свеле на то да Србија подржава суверенитет и територијални интегритет свих држава, па и Украјине.

Јакшић је подвукао и да се између специјалне војне операције у Украјини и ситуације на Косову, не могу правити паралеле, јер се, из визуре Запада, независност Косова тумачи као завршна фаза распада Југославије, за разлику од Украјине, где се СССР распао пре две деценије, и где је руска инватија један сасвим нови симптом.

„Сви покушаји повлачења паралела између Косова и Украјине у суштини одражавају жељу Истока, односно Кремља, да се направи то поређење“, мишљења је Јакшић.

Додао је и да позивање на 1999. годину није једина Вучићева референца на прошлост, и подсетио је да је председник недавно „одбио да прими писмо западних емисара“, што га, како је рекао, неодољиво подсећа на Слободана Милошевића који је својевемено одбио да од амбасадора САД прими писмо америчког државног секретара Џејмса Бејкера.

„Одбити то писмо да примите је један гест непотребне дипломатске непослушности (…) Такви гестови се негде књиже“, упозорио је Јакшић.

Додао је и да се Србија тврдоглаво држи неутралног курса, без озира на то што се догађаји око нас реторички мењају, и подсетио на речи Винстона Черчила да није важно да ли је нека земља неутрална, већ на чијој је страни неутрална.

„Србија је неутрална на страни Истока“, оценио је Јакшић.

Србија пропушта прилику да „капитализује“ на Западу

Додао је, међутиом, да украјинска криза истовремено потенцира колико је важна Србија на Балкану, као и да без ње нема мира у региону.

Србија, како је рекао, данас има озбиљну шансу да „капиталише на Западу“, али то не чини.

„Зашто не инсистирају код Американаца да се понашају као у време Информбирао, када је Америка, не само оружјем, него и на друге начине, Југославији дала 400 милиона долара, што су тада биле милијарде.

„Зашто тај капитал не искосртитмо на тај начин. Ми само причамо о бенефитима од руског гаса, а неке могуће бенефите који би били од геостратешког значаја не користимо“, упитао је Јакшић.

„Курти је у много бољој позицији“

Говорећи о дијалогу Београд и Приштине, Јакшић је рекао да је добро што је Америка појачала свој ангажман, али је упозорио и да не можете истовремено да се ослањате на Ричарда Гренела који је део бивше администрације Доналда Трампа.

„То су пуцњи у сопствене ноге. Ви тражите партнере у садашњој администрацији, без обзира да ли вам се она допада или не. Али то су прагматски кораци, тако се води политика, а ако хоћете да тугујете или жалите, онда треба да направите дипломатски парастос за Трампа, на којем ће Вучић да говори“, поручио је гост „Иза вести“

Указао је да је косовски премијер Аљбин Курти, с друге стране, у много бољој позицији зато што, како је рекао, води политику која је усаглашена са садашњим околностима у свету.

„Играње на две адресе – Мосвку и Вашингтон – не доноси ништа. Штавише, може да донесе штете и од Вашингтона и од Москве, када дође одсуднији тренутак, а веома смо њему близу“, рекао је Јакшић, истичући да Србију ниједна страна не доживљава као искреног и поузданог партнера.

„Минимално времена имамо, ситација се заоштрава. Политички, на глобалном нивоу је у предсобљу озбиљног конфликта. Ово је дефинитивно нови хладни рат, али смо у предсобљу једног глобалног конфликта. У таквој оловној соби нема више простора за маневар, последњи је час да се Србија определи“, упозорио је Јакшић.

„Ако не решимо Косово, не чека нас светла будућност“

И управо је Косово, према његовом мишљењу, еклатантан пример недоношења одлука. Јакшић је подсетио да је посао председника Вучић да смишља решења, а он „на свакој другој конференцији за медије пита новинаре – а шта би ви радили.“

Јакшић је рекао и како се надао да би компромисно решење могло да буде да Косово уђе у Уједињене нације, али без формалног признања Србије, али да Вучић сада децидно каже да ни то не долази у обзир.

„Ја не видим светло на крају тунела. Косово је алфа и омега домаће политике. Оно је омогућило раст клеронационализма и раст утицаја Русије. Ако не решимо Косово, нас не чека никаква светла будућност“, закљућио је Јакшић.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер