Početna strana > Hronika > Božidar Đelić: Još četiri tehnička uslova do belog šengena
Hronika

Božidar Đelić: Još četiri tehnička uslova do belog šengena

PDF Štampa El. pošta
sreda, 22. jul 2009.

BEOGRAD – Potpredsednik Vlade Srbije za evropske integracije Božidar Đelić izjavio je da bi Srbija do 30. septembra trebalo da ispuni četiri tehnička uslova da bi se od 1. januara naredne godine našla na beloj šengen listi.

Đelić je na sednici parlamentarnog Odbora za evropske integracije rekao da je reč o potpisivanju operativnog sporazuma sa Euleksom o obezbeđivanju administrativne linije sa Kosovom, sprovođenju zakona o strancima, sprovođenju zakona o borbi protiv korupcije i organizovanog kriminala i bezbednoj proceduri izdavanja biometrijskih pasoša za osobe koje imaju prebivalište na Kosovu.

On je naglasio da je Srbija stigla na „korak do belog šengena”.

Đelić je rekao da su građani Srbije prošle godine potrošili 20 miliona evra kako bi dobili šengen vize i istakao da je 350.000 građana Srbije je prošlo tu „mukotrpnu proceduru”.

„To nije samo novac, to su izgubljeni dani, neizvesnost, živci i uvreda za naše dostojanstvo. Sa time ćemo od 1. januara, u to sam duboko uveren, raskrstiti”, izjavio je Đelić.

Govoreći o Kosovu, Đelić je podsetio da na osnovu Rezolucije 1244 od 1999. godine Ministarstvo unutrašnje poslova Srbije ne radi u punom kapacitetu u pokrajini, zbog čega će Vlada pripremiti specifičnu proceduru za izdavanje putnih isprava kako srpski pasoš „ne bi došao u pogrešne ruke”.

Đelić je rekao da se u saopštenju Evropske komisije o viznoj liberalizaciji navodi da za stanovnike Kosova, na osnovu Rezolucije 1244, neće važiti vizna liberalizacije iz bezbednosnih razloga.

„U statusnom smislu ova odluka je nautralna i poziva se na ključne stavove međunarodnog prava koji su kamen temaljac odbrane suvereniteta i teritorijalnog integriteta Srbije”, dodao je Đelić.

Đelić je rekao da će Vlada Srbije uložiti napore da obezbedi viznu liberalizaciju za sve građane Srbije i nastaviće da izdaja pasoše svim građanima, uključujući i one koji žive na Kosovu, bez ikakvog etničkog obeležja.

„U ovom momentu, iz bezbednosnih razloga, šengenski prostor nije spreman da obezbedi putovanje bez viza građanima koji žive na Kosovu, ali mi ćemo raditi da u narednim mesecima i godinama obezbedimo tu pogodnost i za naše građane koji imaju prebivalište na Kosovu i Metohiji”, istakao je Đelić.

Đelić je rekao da je ispunjenost Nacionalnog plana za evropske integracije povećan sa 29 odsto, koliki je bio u decembru prošle godine, na 70 odsto.

Đelić je dodao da Srbija ima kapacitet da već sutra počne pregovore o članstvu sa EU.

On je pohvalio Skupštinu Srbije jer je sadašnji saziv parlamenta usvojio 66 zakona koji su važni za proces evropskih integracija.

„Napravljen je veliki napredak”, rekao je Đelić i istakao da zlatna medalja za napredak u procesu evropskih integracija pripada parlamentu.

Đelić je najavio da će građani Srbije, kada vizna liberalizacija stupi na snagu, sa novim biometrijskim pasošem, moći da borave u zemljama potpisnicama šengenskog sporazuma do 90 dana.

"Oni će moći slobodno da putuju u zemlje članice Evropske unije (EU), ali posle 90 dana moraju da se vrate u Srbiju makar na jedan dan, pa da ponovo krenu, ukoliko žele, na putovanje 90 dana", rekao je Đelić u izjavi novinarima posle sednice Odbora za evropske integracije Skupštine Srbije.

Đelić je izjavio da su beli šengen i zapošljavanje u EU dva odvojena procesa.

"Postoje druge procedure za zapošljavanje, ali beli šengen nije način na koji, bilo ko može da se zaposli", objasnio je Đelić.

On je istakao da će beli šengen omogućiti privrednicima da ostvaruju bolje poslovne kontakte u EU.

Đelić je pozvao građane Srbije da blagovremeno izvade nove pasoše.

Prema njegovim rečima, administrativni kapaciteti Srbije za izdavanje pasoša su ograničeni i vlast će se potruditi da gužve budu manje u predstojećem periodu.

"Pozivam građane da zamene pasoše. Na jesen će biti manja gužva", rekao je Đelić.

On je i predstavnike dijaspore, koji letnji odmor provode u Srbiji, pozvao da zamene pasoše dok su u zemlji.

"Oni mogu zatražiti da im se pasoš izda po hitnoj proceduri", izjavio je Đelić.

(FoNet)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner